Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Tutorial - Demontare eleron haion M4 hatchback, Cum se demonteaza eleronul

jbn
post 16 Apr 2018, 15:29
Post #1


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.591
Joined: 31 March 14
From: Bucuresti/Pitesti




Pasul 1: Se demonteaza elementul de plastic din poza 1. Acesta este prins in cleme. Pentru a-l demonta, se trage de el dinspre geam, pe o directie perpendiculara pe geam. Va iesi destul de usor.

Pasul 2: Se demonteaza dopul de plastic incercuit in poza 1, cu ajutorul unei surubelnite drepte. Iese si acesta destul de usor.

Pasul 3: Se desurubeaza cele 3 suruburi tip torx din poza 2.

Pasul 4: Se demonteaza elementele de plastic din tutorialul "Tutorial - Reglare elemente lucioase haion". Acest pas este important pentru a ajunge la suruburile din pasul 5.

Pasul 5: Se desurubeaza, atat in stanga cat si in dreapta, surubul incercuit din poza 3.

Pasul 6: Se desurubeaza, atat in stanga cat si in dreapta, surubul incercuit din poza 4.

OBSERVATII: Asadar sunt 7 suruburi care tin eleronul fix. Pe langa aceste suruburi, asa cum se observa in poza 6, mai exista 7 cleme de plastic (foarte usor de rupt; asa cum se observa in poza eu am rupt una, insa nu e bai, nu e foarte important).

Pasul 7: Se inchide haionul si se trage in sus de eleron pentru a-l elibera din clemele mai sus mentionate.

Pasul 8: Atentie, odata eliberat eleronul, aveti grija sa scoateti mufa becului de frana si sa declipsati stiutul din locasul lui. Din moment ce ati ajuns pana aici, aceste operatiuni sunt oarecum la mintea cocosului si nu necesita poze sau explicatii detaliate.

Operatiuni extra: daca tot am ajuns la suruburile ce se observa in poza 5, le-am strans si pe ele, pareau destul de slabite.

SUCCES!

This post has been edited by jbn: 16 Apr 2018, 15:30


Attached thumbnail(s)
1.jpg ( Size: 1.94mb ) Number of downloads: 268
2.jpg ( Size: 1.55mb ) Number of downloads: 324
3.jpg ( Size: 1.55mb ) Number of downloads: 338
4.jpg ( Size: 1.36mb ) Number of downloads: 322
5.jpg ( Size: 1.68mb ) Number of downloads: 333
6.jpg ( Size: 1.56mb ) Number of downloads: 198


--------------------
Ex. Renault Megane 4 Hatch, Corolla TS // '16 1.5dCi 110cp, '22 1.8hsd 122cp
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 28th March 2024 - 22:50
Dacia