Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

653 Pages « < 557 558 559 560 561 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Sa comentam ultimele oferte de SH-uri pe Autovit, Si de bune si de rele, dar mai ales de rele

VladSoare
post 25 May 2018, 09:48
Post #16741


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.716
Joined: 12 May 04
From: Voluntari, pe stînga




Înțeleg ce zici, și înțeleg că un cunoscător în ale Porsche-urilor ar putea fi atras de mașina asta.
Eu însă la o mașină de epocă aș căuta altceva. Ceva ce nu mai există azi. Ceva ce o face unică.
O mașină de epocă nu ți-o iei, și nu te chinui s-o restaurezi cu mult efort și mulți bani, doar ca să stea bine pe serpentine. O mașină modernă, chiar și una ieftină, stă la fel de bine pe serpentine, în condițiile unui consum mai mic, unei siguranțe sporite și unui confort incomparabil. Chiar și o Fiestă modernă se ține probabil mai bine pe serpentine decît se ținea Porschele ăsta la vremea lui.
O mașină de epocă n-o iei pentru sportivitate și serpentine; pentru astea o mașină modernă (și mult mai ieftină) te servește mult mai bine. O mașină de epocă o iei fie pentru un design deosebit (ex. E-Type, DS...), fie pentru că a jucat un rol deosebit în istoria automobilului (ex. Mini, 500, 2CV...), fie pentru că simbolizează o anumită epocă și/sau atmosferă socială (ex. Transporter, Mustang...), fie pentru că a fost unică în istoria automobilului și nu seamănă cu nimic altceva (ex. Isetta).
Pot să înțeleg restaurarea unui E-Type, pentru că la sfîrșitul operației aș avea o mașină de o frumusețe rară, după care ar întoarce capul juma' de planetă. Pot să înțeleg restaurarea unui Transporter, pentru că m-ar face să mă simt ca un tînăr flower power liber și lipsit de griji, bucurîndu-mă pe deplin de libertatea anilor '60, pe care astăzi n-o mai avem. Pot să înțeleg restaurarea unei mașini pe care ți-ai dorit-o cînd erai mic și care înseamnă ceva personal pentru tine, cum e cazul BMW-ului tău (pe care, apropos, de-abia aștept să ni-l prezinți în stare de funcționare).
Dar restaurarea unei mașini doar pentru că stă bine pe serpentine? Păi mai bine îmi iau un Focus RS, care o bate la fund la toate capitolele. Și mai rămîn și cu bani.

Sigur, dacă ești atras de Porsche în general și mașina asta înseamnă ceva pentru tine, atunci da, înțeleg. Doar că eu, întîmplător, nu sînt. Pentru mine Porsche e doar o mașină bună și cam atît. Nimic după care să întorc capul, nimic care să mă facă să nu dorm noaptea de dorința de a o avea. Chestie de gust, firește...

This post has been edited by VladSoare: 25 May 2018, 09:54


--------------------
Mondeo 2.0H 2016 / Kuga 1.5 2016
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cj98czh
post 25 May 2018, 09:50
Post #16742


Membru de la Cluj ...


Group: Moderatori
Posts: 22.854
Joined: 27 March 06
From: Cluj-Napoca




QUOTE(VladSoare @ 25 May 2018, 10:48)
Chiar și o Fiestă modernă se ține probabil mai bine pe serpentine decît se ținea Porschele ăsta la vremea lui.
*



Vlade las-o dracu ca macane ... vechitura aia daca este in mintile ei bate la cur la capitolul manevrabilitate ... multe "noutati" cu pretentii .... singurul must este ca tu soferul ... sa ai si niste talent in a conduce ... ca la aia nu ai sisteme sa te tina pe drum ... trebuie sa stii tu ce ai de facut ... din pacate lucru tot mai rar printre soferii din ziua de azi ....

This post has been edited by cj98czh: 25 May 2018, 09:51


--------------------
Ford Mondeo Titanium, bi-turbata, 2018 / Mazda 3 , 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
VladSoare
post 25 May 2018, 09:54
Post #16743


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.716
Joined: 12 May 04
From: Voluntari, pe stînga




Bine, am exagerat cu Fiesta, dar sînt destule mașini moderne care se țin în curbe mult mai bine ca vechitura aia. Aia se ținea bine la vremea ei, după standardele de atunci. Și în orice caz, cine ar restaura așa ceva, băgînd o avere în ea, pariez că nu s-ar duce niciodată s-o calce la podea pe la Posada sau Timișul de Sus.

This post has been edited by VladSoare: 25 May 2018, 09:56


--------------------
Mondeo 2.0H 2016 / Kuga 1.5 2016
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MuciX
post 25 May 2018, 09:57
Post #16744


sunt un om bun


Group: Members
Posts: 9.557
Joined: 19 November 07
From: când în când




Nu cred ca e departe de adevar Vlad. O fiesta modesta are 90 hp, suspensie ok, anvelope mai late, probabil. S-ar putea sa puna probleme 912-lui.


--------------------
- - -
Un român emigrat este un român salvat.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
GBX
post 25 May 2018, 09:58
Post #16745


Membru autentic


Group: Members
Posts: 581
Joined: 26 May 13
From: aproape de Cluj




"Vechitura" ai e o mașină reprezentativă pentru Porsche, cu o valoare de colecție bunicică. Cât despre stabilitate, dacă se recondiționează respectând proiectul original, cu piese originale, va cam avea probleme cu stabilitatea. Abia după anii 80 au reușit să pună la punct acest aspect, motorul pe puntea spate muta destul de tare centrul de greutate, dându-le mari bătăi de cap. Dar în linie dreaptă poate fi funny, așa bătrână cum e.

This post has been edited by GBX: 25 May 2018, 10:13


--------------------
ex. Renault 19 Europa 1997
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cj98czh
post 25 May 2018, 09:59
Post #16746


Membru de la Cluj ...


Group: Moderatori
Posts: 22.854
Joined: 27 March 06
From: Cluj-Napoca




QUOTE(VladSoare @ 25 May 2018, 10:54)
Bine, am exagerat cu Fiesta
*




Ai exagerat cam cu tot ... nu este prima data smile.gif

Ca tie nu iti place pot sa inteleg, ca nu te pasioneaza .. la fel .... cu restul doar bati apa in piua ... argumentand nimic ...

La fel cum acum ceva vreme ai tot scris cat este de bun si senzational cenzuratul asta nou de Mustang ... dar si aia pot sa inteleg daca tie iti place ... dar pana sa emiti teorii ... este cala lunga ..


--------------------
Ford Mondeo Titanium, bi-turbata, 2018 / Mazda 3 , 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
VladSoare
post 25 May 2018, 10:04
Post #16747


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.716
Joined: 12 May 04
From: Voluntari, pe stînga




Nu încerc să argumentez nimic. E doar părerea mea despre mașinile de epocă, și anume că trebuie să însemne ceva deosebit ca să merite efortul.
Să restaurezi o mașină doar pentru că stătea bine pe curbe la vremea ei, în condițiile în care după restaurare nu o vei duce în veci la curse, mi se pare o pierdere de timp și de bani.
E doar părerea mea; n-am ce "argumente" să aduc, și nu mă aștept să fie toată lumea de acord cu ea.

Cît despre Mustang, n-am zis niciodată că ar fi senzațional. Am încercat doar să-ți mai temperez ura ta față de el, care mi se pare nefondată. Aparent, n-am prea avut succes. smile.gif


--------------------
Mondeo 2.0H 2016 / Kuga 1.5 2016
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cj98czh
post 25 May 2018, 10:06
Post #16748


Membru de la Cluj ...


Group: Moderatori
Posts: 22.854
Joined: 27 March 06
From: Cluj-Napoca




Nu este ura ... este doar o masina care inafara numelui .. nu mai are nimic ... pt. o masina care se vrea moderna ... sta prost la toate capitolele ... manevrabilitate, siguranta, etc ... a ramas doar frumoasa ...


--------------------
Ford Mondeo Titanium, bi-turbata, 2018 / Mazda 3 , 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MuciX
post 25 May 2018, 10:09
Post #16749


sunt un om bun


Group: Members
Posts: 9.557
Joined: 19 November 07
From: când în când




Pai stai ca si ala original se voia modern, de ce nu s-ar vrea si cel actual?

Vlade, acum am vazut ce ziceai, vezi ca E30 se incadreaza si el la masini care au jucat rol deosebit in istoria auto. tongue.gif Dar da, mi-l doresc de mic.


--------------------
- - -
Un român emigrat este un român salvat.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
VladSoare
post 25 May 2018, 10:13
Post #16750


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.716
Joined: 12 May 04
From: Voluntari, pe stînga




Mustangul n-a fost niciodată o mașină modernă. Încă de la apariție a fost doar o fierătanie mare și grea, mult prea grea în față, cu o suspensie de căruță de la 1900. Timp de patruzeci de ani a fost cunoscut, pe bună dreptate, drept mașina care nu știe să meargă decît drept. Nici acum nu e o mașină modernă. Un Focus RS e mult mai "modern". Dar nici nu se vrea modernă. E doar o mașină care simbolizează o anumită epocă și stare de spirit. Și care încearcă să aducă acea stare de spirit într-o formă tehnică acceptabilă pentru secolul 21. Mie unuia mi se pare că reușește asta foarte bine.
Că n-are cinci stele NCAP? Că n-are launch control și diferențiale controlate electronic? Așa e. N-are. Dar nu li se adresează celor care vor diferențiale electronice și timpi 0-100 senzaționali. Li se adresează celor care vor să simtă doar forța brută împingînd spatele, într-o caroserie frumoasă.

Are multe lipsuri, pe care i le recunosc. Nu susțin nicidecum că ar fi senzațional. Dar să zici că e un cenzurat mi se pare exagerat.

This post has been edited by VladSoare: 25 May 2018, 10:16


--------------------
Mondeo 2.0H 2016 / Kuga 1.5 2016
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cj98czh
post 25 May 2018, 10:16
Post #16751


Membru de la Cluj ...


Group: Moderatori
Posts: 22.854
Joined: 27 March 06
From: Cluj-Napoca




Pai vezi .... am aberat exact cum ai facut-o tu .... si se pare ca depinde de ce parte esti ca sa sesizezi aberatiile .... smile.gif

Fix acelasi lucru l-ai scris si tu doar ca eu am folsosit un cavant si tu ai scris o pagina ... poate acum iti este mai clar smile.gif

In rest ... pe ce si cum hotaraste fiecare sa isi cheltuie banii ... sau sa piarda vremea ... fix problema fiecaruia ...

This post has been edited by cj98czh: 25 May 2018, 10:17


--------------------
Ford Mondeo Titanium, bi-turbata, 2018 / Mazda 3 , 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
VladSoare
post 25 May 2018, 10:17
Post #16752


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.716
Joined: 12 May 04
From: Voluntari, pe stînga




Dar eu n-am zis de acest Porsche că ar fi un cenzurat. Am zis doar că nu-i înțeleg atracția. Că e o mașină pentru care trebuie să fii fan al mărcii Porsche ca s-o placi, iar eu nu-s.

This post has been edited by VladSoare: 25 May 2018, 10:18


--------------------
Mondeo 2.0H 2016 / Kuga 1.5 2016
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cj98czh
post 25 May 2018, 10:18
Post #16753


Membru de la Cluj ...


Group: Moderatori
Posts: 22.854
Joined: 27 March 06
From: Cluj-Napoca




ok, hai sa o lasam asa ... cum am spus nu este prima data cand lansezi genul asta de afirmatii si dupa aia o domolesti dupa gard ... am inteles idee .... si nu doar de acum ..


--------------------
Ford Mondeo Titanium, bi-turbata, 2018 / Mazda 3 , 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
VladSoare
post 25 May 2018, 10:24
Post #16754


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.716
Joined: 12 May 04
From: Voluntari, pe stînga




De asemenea, nu e prima dată cînd lumea de pe-aici, nu doar tu, îmi pune cuvinte în gură. Arată-mi unde-am zis de Porsche că e un cenzurat.
Am zis așa:
QUOTE
Mie mi se pare o epavă. Și nici măcar o epavă pentru care să merite efortul de resuscitare.
(și am explicat pe urmă de ce consider că n-ar merita efortul, dacă nu ești un fan al mărcii)

și așa:
QUOTE
Și este epava unei mașini care nici măcar restaurată nu m-ar atrage. Îmi plac mașinile clasice în general, dar la asta, în afară de faptul că scrie Porsche pe ea, nu mai văd nici o atracție.
(și am explicat pe urmă de ce eu personal nu văd nici o atracție, nefiind fan al mărcii)

Dacă astea înseamnă că am zis că e un cenzurat și am domolit-o după gard, atunci eu mă dau bătut. unsure.gif


--------------------
Mondeo 2.0H 2016 / Kuga 1.5 2016
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AndreiMR
post 25 May 2018, 10:25
Post #16755


Membru alfist


Group: Members
Posts: 3.823
Joined: 15 January 09
From: Pitesti




Chestiile cu manevrabilitatea, performanta, timpii pe NRing sunt cam irelevante dpmdv. Daca esti pilot sau pasionat de track-days, conteaza asta. In schimb, pentru restul de 99% din soferi, conteaza cum te simti in masina aia, ce iti transmite, ce senzatie ai cand o conduci. Si poti gasi ceva care sa te bucure extraordinar in masini care aparent, pe hartie, sunt modeste.

O Mazda MX-5 prea e performanta, dar felul in care se conduce o face o masina pe care orice pasionat ar aprecia-o. Un Fiat 500 e in esenta o Panda cosmetizata, si o masina destul de modesta, dar are ceva care o face deosebita. O Alfa Romeo din ultimii 20 de ani nu are cine stie ce tehnica deosebia (facem abstractie de Giulia/Stelvio), dar cu toate astea modul in care te simti cand o conduci e incomparabil cu orice alta masina cu pret similar. Mie mi-ar placea maxim un Mustang V8, sunt sigur ca l-as gasi mult mai placut decat un BMW 435 sau un Audi S5, chiar daca astea din urma sunt probabil mult mai performante sau mai manevrabile.

La fel si cu clasicele astea, in afara de anumite modele pe care le reconditionezi pentru profit, sunt o gramada care baga banii in niste fiare aparent fara valoare deosebita. Dar pentru ei reprezinta ceva. Pana la urma toti care si-au reconditionat Dacia 1300 sunt in barca asta...sa fim cinstiti, e o masina foarte slaba tehnic, urata si fara valoare de colectie. Dar oamenii astia au crescut cu ele, sunt legati sentimental de ele, asa ca pentru ei satisfactia de a avea una in stare buna e la fel de mare ca si cum ar avea un Porsche 911 smile.gif


--------------------
2018 Mazda 3 G120 Challenge
2015 Land Rover Discovery Sport TD4 SE
2008 Mazda 2 TE
EX: Clio III dci Dynamique/Mazda CX-7 Revolution/ Alfa Romeo 159 2.4 jtdm
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ss_remus
post 26 May 2018, 16:03
Post #16756


Membru


Group: Members
Posts: 169
Joined: 14 June 12




Bine ca nu citesc aberatiile de mai sus cu privire la 911 Jerry Seinfeld, Magnus Walker sau cei de la SINGER, au ei argumente mai bune decat mine sa explice unora de ce nu e o rabla nici un 911, indiferent cat e de ruginit.


--------------------
Renault Laguna B56/ Alfa Romeo 1999 1.8 16v F4P Concorde / 156 JTS
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
VladSoare
post 26 May 2018, 16:08
Post #16757


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.716
Joined: 12 May 04
From: Voluntari, pe stînga




QUOTE(ss_remus @ 26 May 2018, 16:03)
Bine ca nu citesc aberatiile de mai sus cu privire la 911 Jerry Seinfeld, Magnus Walker sau cei de la SINGER
*

De ce e bine? Dacă le-ar citi, ce-ar face? unsure.gif


--------------------
Mondeo 2.0H 2016 / Kuga 1.5 2016
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ss_remus
post 26 May 2018, 16:38
Post #16758


Membru


Group: Members
Posts: 169
Joined: 14 June 12




Ti-ar explica si tie legatura dintre sagetile argintii, AUTO UNION V16, tancul Tiger, vw beetle si ce au insemnat toate astea la timpul lor. Toate proiectate de Ferdinand Porsche. Si toate au legatura cu orice 911, sa nu uitam ca exemplarul din anunt are supensie pe bare de torsiune, la fel ca tancul Tiger.


--------------------
Renault Laguna B56/ Alfa Romeo 1999 1.8 16v F4P Concorde / 156 JTS
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
R19/16v
post 26 May 2018, 17:41
Post #16759


Oldschool Member


Group: Moderatori
Posts: 13.793
Joined: 2 December 04
From: Ploiesti




Si ca oltcitul. Wtf?!
V-ati dat vreodata la o fiesta d-asta noua? E fun AF, si impart parerea lui Vlad, cred ca i-ar pune probleme Porscheului.


--------------------
DS 5H VRSCA Screamin' eagle
Scratch any cynic and you will find a disappointed idealist.
Take what you can - Give nothing back!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MoneyTalks
post 26 May 2018, 21:00
Post #16760


-


Group: Members
Posts: 2.712
Joined: 18 April 03
From: Ireland




https://www.autovit.ro/anunt/audi-a3-ID7GtN...html#49db8497f3

Ceva e putred cu anuntul asta...

- nu vad farurile xenon
- nu vad senzorii de parcare in fata. In spate parca ii are
- pentru o masina diesel condusa in Germania 6 ani, este imposibil de crezut ca are dupa 7 ani mai putin de 20k km.
- motorul e suspect de curat pentru o masina de 7 ani


--------------------
Lexus ES300H 2020
Religia a aparut cind primul ticalos s-a intilnit cu primul prost

Never underestimate the power of stupidity in large groups
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
b06fcn
post 26 May 2018, 21:25
Post #16761


DOCTOR


Group: Members
Posts: 5.723
Joined: 27 February 05
From: Bucuresti/Galati




In anunt scrie 198321, citeste toata descrierea...intr-adevar, sus arata fara 1 din coada...


--------------------
Renault 21 1.9dT, 1989 - B 06 FCN
MB C 220d 4MATIC
Renault 21 Turbo
Renault Megane 1.9 dCi
Opel Corsa 1.3 CDTI
Toyota Avensis 2.0 D4D
Lada 1200
Aro 10.4 4x4
User is online!Galerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MoneyTalks
post 26 May 2018, 21:32
Post #16762


-


Group: Members
Posts: 2.712
Joined: 18 April 03
From: Ireland




Asta DA masina... https://www.autovit.ro/anunt/audi-a6-allroa...html#49db8497f3
Are motorul mai mare ca un vapor, de numai 247 621 cm3 blink.gif

26 May 2018, 20:34:
QUOTE(b06fcn @ 26 May 2018, 20:25)
In anunt scrie 198321, citeste toata descrierea...
*


Eu vad in doua locuri 19,832 km

This post has been edited by MoneyTalks: 26 May 2018, 21:34


--------------------
Lexus ES300H 2020
Religia a aparut cind primul ticalos s-a intilnit cu primul prost

Never underestimate the power of stupidity in large groups
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
b06fcn
post 26 May 2018, 21:41
Post #16763


DOCTOR


Group: Members
Posts: 5.723
Joined: 27 February 05
From: Bucuresti/Galati




Chiar la sfarsit, unde zice ca are kilometri reali.
Atentie 170 Cp. Audi A3 Sportback 170 Cp An 2011 ---
--- Motorizare 2.0 TDI 170 CP EURO5---
Masina este adusa din Germania si inmatriculata in 06.07.2017
Distributie schimbata, ulei , filtre schimbate detin facturi
Sistem avertizare schimbare viteze ,Economy tip
Sistem Start/Stop (Oprire la semafor)
Daylight + Stopuri Led, Semnalizare Oglinzi Led
Proiectoare de ceata,Functia Cornering
Manere Cromate din Fabrica
- Airbag Sofer Pasager Laterale Cortina Laterale spate
- Alarma cu senzori proximitate
- Climatizarea automata Bi-zona
- Volan Piele reglabil
- Computer de bord mare
- Conectare telefon Bluetooth
- Coming Home Leaving Home
- Cotiera centrala fata
- Cruise control adaptiv
- Geamuri fata si spate actionate electric
- Inchidere centralizata din telecomanda, 2 chei tip briceag
- Jante aliaj originale Audi R17'' cu anvelope noi de vara (dot 2017)
- Lumini ambientale Led interior exterior oglinzi si portiere
- Oglinda retrovizoare interioara cu sistem antiorbire
- Oglinzi exterioare reglabile electric si incalzite
- Scaune sport reglabile sofer, pasager, reglaj lombar
- Sistem audio Audi Concert Magazie 6 CD radio MP3 USB AUX
- Senzori parcare
- Sisteme electronice ABS si asistent de franare, ASR ESP
- Sistem monitorizare presiune pneuri
- Sistem start-stop
- Suporti scaune prindere isofix
- Transmisie manuala 6+1 trepte
- Torpedou iluminat cu sistem de racire interior
- Volan piele reglabil Carte Service!!
Km REALI! (198321 km )Tehnic si optic impecabila! Accept Test chiar si la Reprezentanta AUDI!
La cerere se ofera FIN pentru orice verificare
Pentru mai multe detalii va rog sunati la telefon +40 - arata numarul -


--------------------
Renault 21 1.9dT, 1989 - B 06 FCN
MB C 220d 4MATIC
Renault 21 Turbo
Renault Megane 1.9 dCi
Opel Corsa 1.3 CDTI
Toyota Avensis 2.0 D4D
Lada 1200
Aro 10.4 4x4
User is online!Galerie FotoPM
Go to the top of the page
+
VladSoare
post 27 May 2018, 07:12
Post #16764


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.716
Joined: 12 May 04
From: Voluntari, pe stînga




QUOTE(ss_remus @ 26 May 2018, 16:38)
Ti-ar explica si tie legatura dintre sagetile argintii, AUTO UNION V16, tancul Tiger, vw beetle si ce au insemnat toate astea la timpul lor. Toate proiectate de Ferdinand Porsche. Si toate au legatura cu orice 911, sa nu uitam ca exemplarul din anunt are supensie pe bare de torsiune, la fel ca tancul Tiger.
*

Wow! Atunci da, ai dreptate, e mai bine că nu citesc și ei pe-aici. Pentru că dacă mi-ar "explica" ei cum că mașina este extraordinară doar pentru că a fost făcută de aceeași firmă care a făcut broscuța, și pentru că are suspensie de tanc, aș rîde de ei trei zile. laugh.gif
Orice pisică se laudă că are ceva legături de rudenie cu tigrul.

Argumentele lui MuciX le înțeleg. Dar faptul că a avut același tătic ca tancul mă lasă rece.

Dacă tot vorbim de Porsche, pe mine mă amuză ce zice nenea ăsta:

QUOTE
Porsche’s biggest problem is that it doesn’t seem to employ any stylists. The 911 was created after someone accidentally sat on a clay model of the Volkswagen Beetle, and every single version that has come along since has looked exactly the same.

Enthusiasts of the breed point at new door handles and headlamp clusters and say these subtle changes alter the whole appearance of the car. But that’s like saying Tom Cruise’s eyebrow wax makes him look completely different. It just doesn’t. It makes him look like Tom Cruise with new eyebrows.

My colleagues on Top Gear always refer to the various 911 incarnations by their model numbers and say the type 993 wasn’t as good-looking as the 996, and the 997 doesn’t have quite the right stance. To me it’s like looking at a field full of babies. No matter where in the world they come from, they are all the same.
Porsche’s designers had a stab at something new and different with the Boxster but, having created a front end, they were so exhausted by the effort that they simply fitted exactly the same thing to the back. Were it not for the colour of the rear lights, this car would look exactly the same going forwards as it does in reverse.

And then we have the Cayenne, the big off-roader. This has the nose of a 911 and the rest of it looks as if it’s melted.

I suppose the trouble is that when you are a small company, and you can afford to launch a new car only every 300 years, you can’t really employ a big styling division full of bright young things in polo neck jumpers and thin glasses. Because most of the time they’d have nothing to do. Except apply for a job with General Motors. We see the same problem with Aston Martin, which designed one car back in the 14th century and is still making the same sort of thing today. At least that first car was pretty — which is emphatically not the case with Porsche’s squashed Beetle.
-- Jeremy Clarkson, What Could Possibly Go Wrong, 2013

biggrin.gif

Asta doar așa, ca să-i zgîndăr pe fani, nu că aș avea eu ceva contra 911-lui. Mie chiar îmi place 911 (dar versiunea actuală, nu strămoșii din epoca de piatră).

This post has been edited by VladSoare: 27 May 2018, 07:38


--------------------
Mondeo 2.0H 2016 / Kuga 1.5 2016
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MuciX
post 27 May 2018, 07:57
Post #16765


sunt un om bun


Group: Members
Posts: 9.557
Joined: 19 November 07
From: când în când




Se stie ca omului nu ii place porsche, dar a recunoscut de cateva ori bune ca lasand particularitatile, fac masini bune si competitive. Aia cu designerii este licenta poetica, ar fi culmea sa spunem acum, cand sunt in apogeul succesului comercial sa spunem ca nu au designeri.
Au incercat sa scape de 911 cu 928 si nu au reusit, aproape au intrat in colaps. Au zis bine, taiem totul, mergem doar cu 911 pentru ca asta vor cei care cumpara porsche, vor sa mergem pe aceeasi linie si sa imbunatatim ce avem. If it ain't broke don't fix it.
Si aici vine personajul din mine care a cumparat e30 si nu f30: daca ma intrebi pe mine au dezamagit. Cum? Pai daca iau 911 de acum si il compar cu 911 si 928 din 1978 imi voi da seama ca de fapt 911 a devenit 928, numai ca am pastrat vag forma de 911.
In 1978 un 911 era un no-bullshit car, axata strict pe cateva concepte minimaliste: masina usoara, spartana, cu ampatament mic, motor racit pe apa si montat in spate. Dar astazi 911 a devenit un GT, adica exact ce era 928, cu exceptia faptului ca are motorul in spate si ca e preferat flat 6 in loc de v8, dar asta din considerente de spatiu mai mult. A durat vreo 20 de ani, dar au facut tot cum au vrut, odata cu lansarea 996.

Scuze de textul kilometric, cam asa vad lucrurile, de asta prefer un 911 vechi, pentru simplu fapt ca e facut din reteta origina.a


--------------------
- - -
Un român emigrat este un român salvat.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
VladSoare
post 27 May 2018, 08:26
Post #16766


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.716
Joined: 12 May 04
From: Voluntari, pe stînga




Mie-mi place mult 911 și mă bucur că păstrează designul. Deci la faza asta nu-s de acord cu Clarkson. Dar tot mă amuză nespus stilul lui de a prezenta lucrurile. Are cîteodată un umor irezistibil (pentru mine, cel puțin). smile.gif

Înțeleg ce zici. Are sens. Nefiind eu însumi pasionat de istoria Porsche, sînt lucruri pe care eu nu le prea simt. Dar pot să le înțeleg. up.gif

This post has been edited by VladSoare: 27 May 2018, 08:31


--------------------
Mondeo 2.0H 2016 / Kuga 1.5 2016
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MuciX
post 27 May 2018, 08:33
Post #16767


sunt un om bun


Group: Members
Posts: 9.557
Joined: 19 November 07
From: când în când






--------------------
- - -
Un român emigrat este un român salvat.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ss_remus
post 27 May 2018, 13:00
Post #16768


Membru


Group: Members
Posts: 169
Joined: 14 June 12




VladSoare cred ca e chinez, ca nici aia nu inteleg atractia pt masinile retro. Dar daca nu ar fi
oameni ca Ferdinand Porsche, pe cine ar mai copia chinezii?


--------------------
Renault Laguna B56/ Alfa Romeo 1999 1.8 16v F4P Concorde / 156 JTS
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
VladSoare
post 27 May 2018, 16:14
Post #16769


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.716
Joined: 12 May 04
From: Voluntari, pe stînga




Asta ai înțeles tu? Că nu mă atrag mașinile retro? Mă rog, fiecare înțelege cît poate. rolleyes.gif
Cînd cu vrăjeala nu reușești să convingi, iar alte argumente nu mai ai, ataci interlocutorul. Inteligent, n-am ce zice.


--------------------
Mondeo 2.0H 2016 / Kuga 1.5 2016
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mars
post 27 May 2018, 16:53
Post #16770


meow or never


Group: Moderatori
Posts: 7.257
Joined: 22 January 04




E nasol daca nu ma atrag deloc, dar absolut deloc, masinile retro? Are un vecin un Porsche de prin anii ‘40-‘80, scrie Turbo pe el si are barele alea de protectie din cauciuc. Ma lasa rece, nu am incredere intr-un fier de +30 ani, poate sa fi fost si al Regelui Mihai.


--------------------
Mercedes-AMG A 35 (2023)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
653 Pages « < 557 558 559 560 561 > » 
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 26th April 2024 - 15:37
Dacia