Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

3 Pages  1 2 3 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Radiere fara acte, nu mai am nici un act

Andrei84
post 30 Jan 2008, 15:16
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 42
Joined: 24 October 07
From: Craiova




Anul trecut prin octombrie am vandut un Oltcit, omul ma rugat sa-l mai las cu actele pana in ianuarie cand expira toate: asigurarea, taxa de drum si inpozitu. Incurcatura este ca acest om la vandut intre timp altcuiva si nu mai da de nici un fel de cumparator.
Prostia mea este ca i-am dat toate actele, deci eu nu mai am nici un act al masinii, nici macar contract de vanzare cumparare nu am facut sad.gif .
Stie cineva daca as putea s-o scot din circulatie si de la financiar doar cu buletinul, eventual cum trebuie procedat si cam care ar fi costurile.
Asta e prostia se plateste.
Va multumesc de pe acum.


--------------------
Renault Clio Symbol 2007 Fidji 1,5 DCI 70cp
Viata e un joc ce trebuie castigat
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vijelie
post 30 Jan 2008, 15:18
Post #2


membru violet


Group: Members
Posts: 4.605
Joined: 11 November 05
From: Bucuresti




Numai cu buletinul nu merge, ca doar nu te duci la Altex.


--------------------
Dacia Duster 2011 Laureate dCi
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Andrei84
post 30 Jan 2008, 16:16
Post #3


Membru incepator


Group: Members
Posts: 42
Joined: 24 October 07
From: Craiova




Sunt convins ca nu este usor dar trebuie sa existe ceva proceduri ptr. astfel de cazuri, probabil maine dimineata o sa ma duc si la Politia Rutiera sa intreb ce si cum.
Asa e cand vrei sa faci un bine, cazi de prost, mi-a parut rau de omul la care i-am dat-o si i-am zis ca-l mai las cu actele si asta mi-e multumirea acum.
Adevarul e ca asta merit, nu e vine lui.


--------------------
Renault Clio Symbol 2007 Fidji 1,5 DCI 70cp
Viata e un joc ce trebuie castigat
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
xcss
post 30 Jan 2008, 16:19
Post #4


Born to Be Epic


Group: Members
Posts: 1.669
Joined: 24 August 07




Daca afli o procedura anume, te rog mult sa scrii si aici. Sunt direct interesat, am patit si eu ceva de genul asta dar nu am apucat sa ma interesez ce se poate face. Multumesc!


--------------------
- - -
Mit der Dummheit kämpfen Götter selbst vergebens.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Smiley
post 30 Jan 2008, 20:08
Post #5


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.138
Joined: 12 August 04
From: Bucuresti




actele le poti reface. incepi cu o cerere pentru eliberarea unui duplicat al CIV-ului si cu asta obtii un duplicat al talonului.

dupa ce ai actele, incepe partea amuzanta smile.gif
-poti sa declari masina furata; cand o gasesc politistii, fie se alege ala cu dosar penal, fie te alegi tu cu dosar penal (pentru declaratii false)
-poti sa ceri radierea masinii, dovedind ca ai un loc de depozitare; ala la care e acum masina o sa aiba o surpriza destul de mare cand or sa-l opreasca politistii pt control
-poti sa faci rost de un certificat de la REMAT cum ca ai casat masina si cu ala sa o radiezi; iarasi o sa fie foarte amuzant pentru posesorul actual al masinii
-si acum varianta care mi se pare mie cea mai corecta: faci contract de V/C cu cel caruia i-ai vandut initial masina, cu acel contract radiezi fiscal masina de pe numele tau si il lasi pe el sa se descurce mai departe; in definitiv, el este cel ce nu mai poate da de proprietarul actual si normal ar fi ca el sa rezolve problema.


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Andrei84
post 30 Jan 2008, 21:12
Post #6


Membru incepator


Group: Members
Posts: 42
Joined: 24 October 07
From: Craiova




Multumesc ptr raspuns "Smiley"
In primul rand maine dimineata o sa ma duc la Pol rutiera sa vad din punctul lor de vedere ce este de facut.
Stiu ca cel caruia i-am vandut masina trebuie sa se descurce dar daca nu o sa vrea nu prea am cum sa-l oblig. El zice ca-l tot cauta pe respectivul cumparator, probabil o sa-l mai las vreo 2 saptamani ptr ca mai trebuie sa-mi rezolv niste treburi dupa care o sa incep cu ce ai zis tu, cu una dintre ele, o sa vad care e cea mai acceptabila metoda.
Acum mi-e frica ca nu cumva cel care o conduce sa faca nustiu ce nereguli si sa fiu tras eu la raspundere, unde mi-o fi fost capul cand i-am dat toate actele nu stiu.
"xcss" sa fi sigur ca o sa scriu cum am rezolvat-o pana la urma, asta daca-i dau de cap smile.gif


--------------------
Renault Clio Symbol 2007 Fidji 1,5 DCI 70cp
Viata e un joc ce trebuie castigat
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Marius*
post 31 Jan 2008, 11:11
Post #7


Membru


Group: Members
Posts: 105
Joined: 20 November 07




Andrei84 singura cale legala, sa poti radia masina este sa-l actionezi in judecata pe cel caruia i-ai vandut-o tu, astfel vei obtine o hotarare judecatoreasca care dovedeste ca ai instrainat masina.
Nu poti sa declari masna furata, ai comite o infractiune. (Fals in declaratii)
Bafta !


--------------------
VW 1J5 ATD 2OO4
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ionut.tanase
post 31 Jan 2008, 12:00
Post #8


Can't Stop Me!


Group: Members
Posts: 1.283
Joined: 8 September 06
From: PITESTI




QUOTE(last @ 31 Jan 2008, 12:11)
Nu poti sa declari masna furata, ai comite o infractiune. (Fals in declaratii)
Bafta !
*



De curiozitate te intreb, pe ce te bazezi cand spui ca daca ar declara masina furata ar fi o infractiune ?? Nu are nici un act de vanzare cumparare facut deci ...
PS: Nu zic ca ar trebui sa faca asta dar in ultima instanta ar putea sa il sperie pe cel caruia i-a instrainat masina...


--------------------
FORD FOCUS 2003
DACIA 1310 .... first LOVE :-)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Andrei84
post 31 Jan 2008, 16:24
Post #9


Membru incepator


Group: Members
Posts: 42
Joined: 24 October 07
From: Craiova




Multumesc ptr. raspunsuri, va sunt recunoscator.
Astazi de dimineata am fost la Pol. rutiera si am vorbit cu cel de la informatii, si mi-a spus acelasi lucru pe care mi lai spus tu last : deci singura cale legala este sa-l dau in judecata pe cel caruia i-am dat masina, habar nam cu se face treaba asta dar trebuie s-o fac si pe asta pana la urma.
Daca as declarao furata va dati seama ca o sa se faca o ancheta si pana la urma o sa afle ca am dat declaratie falsa,deci dosar penal.
Nici alte acte nu pot sa scot ptr. ca actele originale sunt la ala de merge acum cu masina, si aici as face tot un fel de fals daca declar ca le-am pierdut.
Este adevarat ca din punct de vedere legal masina este a mea ptr ca nu am incheiat nici un fel de act cu nimeni, decat ne-am scris reciproc datele din buletin(eu si cel caruia i-am dat masina), dar este riscu prea mare s-o declar furata.
Azi i-am comunicat celui caruia i-am dat masina ca-i mai dau o luna cel mult 2 sa-l gaseasca pe cel caruia i-a dat masina daca nu il dau in judecata. Miramas sa rezolve ceva dar la urma urmei cine stie.
Am aflat ceva interesant de la omul asta caruia i-am dat masina initial, se pare ca asigurarea si taxa de drum se pot platii si fara buletinul celui care detine masina, doar traim in RO orice e posibil, se pot face dupa cele vechi sad.gif , deci cel care o are acum poate daca vrea sa le plateasca si sa mearga bine mersi cu ea.


--------------------
Renault Clio Symbol 2007 Fidji 1,5 DCI 70cp
Viata e un joc ce trebuie castigat
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
catala2k
post 31 Jan 2008, 17:08
Post #10


posesor de elice alb albastra... pt moment


Group: Members
Posts: 892
Joined: 19 July 05
From: Bucuresti




Tu vrei sa o radiezi ca sa nu mai platesti impozit, dar avand in vedere ca e doar un olcit si impozitul nu e prea mare poti sa-l rogi pe cel la care i-ai vandut masina sa-ti deconteze chitanta de la administratie, asta daca e om cumsecade.

Masina daca nu are ITP si RCA se radiaza din oficu?


--------------------
. . .
;)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
slaiciprian
post 31 Jan 2008, 17:31
Post #11


Membru


Group: Members
Posts: 872
Joined: 13 October 07
From: Botosani




nu se radiaza din oficiu. ultima sansa de oficiu a fost cand trebuiau schimbate certificatele. stiu patru persoane care au asteptat momentul ca pe ziua independentei. ca nu aveau ce face. un var de-al meu avea deja 10 ani impozit platit aiurea pe o masina.
p.s. nici eu nu am acte facute. si proprietarul nu-l cunosc...dar am vorbit o data la telefon.
p.p.s. si rar se poate face fara buletin...e doar un pic mai scump...


--------------------
dacia 1310 1990

Nu conduce mai repede decat poate sa zboare ingerul tau pazitor.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Andrei84
post 31 Jan 2008, 18:34
Post #12


Membru incepator


Group: Members
Posts: 42
Joined: 24 October 07
From: Craiova




QUOTE(catala2k @ 31 Jan 2008, 17:08)
Tu vrei sa o radiezi ca sa nu mai platesti impozit, dar avand in vedere ca e doar un olcit si impozitul nu e prea mare poti sa-l rogi pe cel la care i-ai vandut masina sa-ti deconteze chitanta de la administratie, asta daca e om cumsecade.
*



Ceea ce ma macina pe mine nu este neaparat plata acelui impozit, daca o dadeam la vreo cunostinta sau cineva pe care-l cunosc destul da bine nu era nici o pb cu acel inpozit sau cu actele.
Eu nu tin neparat sa radiez masina din circulatie, daca as putea sa fac actele le-as face, radierea ma gandeam ca este o varianta ca sa scap de pb ulterioare care ar putea sa apara cu masina, ptr ca nu mai stiu nimic de ea.
Faptul care ma deranjeaza este ca omul la care i-am dat eu masina a dat-o cuiva despre care nu stie decat un nume si faptul ca a avut permisul suspendat in nustiu ce perioada, ptr. ca, zice el, a pierdut foaia pe care i-a scris datele din buletin. Omul asta care are acum masina poate sa faca orice neregularitate vrea iar cand o sa-i i-a nr de inmatriculare o sa ajunga la mine. Ptr ca nu am facut nici macar un contract de vanzare-cumparare banuiesc ca o sa fie mai complicat de explicat ce si cum. Pe langa asta ma deranjeaza sa stau incurcat cu ceva de genul asta, o data ce am dat masina vreau sa scap complet de ea, nu sa circule altcineva total necunoscut cu actele pe numele meu, vreau sa fie treburile descurcate.

Speranta mea mai era faptul ca i-a expirat asigurarea si taxa de drum, dar se pare ca se pot face si asa.

Cel caruia i-am dat eu masina nu are nici un motiv sa-mi dea mie banii pe impozit ptr ca nu o foloseste el, o sa-l intreb daca este de acord sa mi-i dea dar daca nu vrea asta e. El deocamdata spera ca o sa-l gaseasca pe cel care a luat-o de la el si o sa se rezolve pb.

Asa stiam si eu ca nu se mai radiaza din oficiu.

Am mai gasit pe net cazuri asemanatoare cu ale mele si nici unul din ele nu are o rezolvare concreta.
Mie mi se pare normal ca cei de la Pol Rutiera sa aiba o rezolvare ptr astfel de cazuri ptr ca am vazut ca sunt multe persoane care au inca pe numele lor masini date de ani de zile si de care nu mai stiu nimic si vor sa scape de ele. Dar asta e, neavand o lege si o procedura ptr astfel de cazuri trebuie vazut ce este de facut, cea mai probabila rezolvare este cea cu datul in judecata al persoanei caruia i-am dat masina.

Inca o data va multumesc ptr pareri si sfaturi.


--------------------
Renault Clio Symbol 2007 Fidji 1,5 DCI 70cp
Viata e un joc ce trebuie castigat
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
slaiciprian
post 31 Jan 2008, 22:24
Post #13


Membru


Group: Members
Posts: 872
Joined: 13 October 07
From: Botosani




ce sa soliciti la judecata?


--------------------
dacia 1310 1990

Nu conduce mai repede decat poate sa zboare ingerul tau pazitor.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
catala2k
post 31 Jan 2008, 23:19
Post #14


posesor de elice alb albastra... pt moment


Group: Members
Posts: 892
Joined: 19 July 05
From: Bucuresti




nasol... bafta in rezolvarea problemei


--------------------
. . .
;)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Smiley
post 1 Feb 2008, 09:54
Post #15


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.138
Joined: 12 August 04
From: Bucuresti




QUOTE(slaiciprian @ 31 Jan 2008, 23:24)
ce sa soliciti la judecata?
*



soliciti legiferarea (pe hartie) a situatiei existente: faptul ca tu i-ai vandut lui masina. cu hotararea de la judecatorie poti radia fiscal masina.



--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
deconectat
post 1 Feb 2008, 10:10
Post #16


Membru cu avatar de sezon


Group: Members
Posts: 1.116
Joined: 11 January 05
From: Brasov




Asta daca poti dovedi ca i-ai vandut masina sau daca e el de acord. Oricum, delicata problema.


--------------------
logan 1.6 8v ambition .
Ex. DSN Rapsodie
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 1 Feb 2008, 10:30
Post #17


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




As fi si eu curios cum se dovedeste la judecata vanzarea masinii, daca celalalt spune ca nu a cumparat-o.
Fara nici un act care sa sustina afirmatiile (contract V/C, chitanta de mana, martori...)


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
hash
post 1 Feb 2008, 10:54
Post #18


calculatorist


Group: Members
Posts: 1.388
Joined: 13 September 04




Cred ca rezolvarea tot de la politie vine. Trebuie sa ii convingi sa iti ia o declaratie precum ca masina nu mai e la tine din data de .. pentru ca i-ai dat-o lui ... In felul asta se intampla 2 lucruri:
1) daca cel care are acum masina face vreo tampenie cu ea, nu intri tu la apa;
2) masina o sa fie data in urmarire, pentru ca cel care circula cu ea acum o face fara vointa ta.

Eu as merge cu explicatia in felul urmator: tu i-ai dat masina lui X pe incredere, urmand sa faceti actele ulterior; apoi, X i-a pasat-o lui Y, FARA INCUVIINTAREA TA, deci din punctul tau de vedere TI S-A FURAT masina.
Oricum ar fi, trebuie sa-i convingi pe politisti sa-ti dea masina in urmarire. In locul tau n-as discuta mai cu cel de la ghiseu, ci as cere o audienta. Apoi, daca nu merge, as apela cu incredere la sfaturile unui avocat, pentru ca trebuie sa te descurce cineva.

Pregateste-te ca, cel caruia i-ai dat-o sa se spele pe maini. Sper ca atunci cand i-ai dat masina aluia, ai mai avut alti martori, sau ati fost numai voi doi ?!

Oricum, multa minte ti-a trebuit sa-i dai masina fara macar sa scrii pe certificatul de inmatriculare "instrainat lui ..."



--------------------
- - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Marius*
post 1 Feb 2008, 12:06
Post #19


Membru


Group: Members
Posts: 105
Joined: 20 November 07




QUOTE(hash @ 1 Feb 2008, 10:54)
2) masina o sa fie data in urmarire, pentru ca cel care circula cu ea acum o face fara vointa ta.
*


Nu o sa se intample niciodata treaba asta !


--------------------
VW 1J5 ATD 2OO4
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
slaiciprian
post 1 Feb 2008, 14:49
Post #20


Membru


Group: Members
Posts: 872
Joined: 13 October 07
From: Botosani




nu e bine. din cate stiu situatia asta cu am dat-o, si a dat-o mai departe fara incuviintare, intra la abuz de incredere. se rezolva tot la tribunal.
sincer, nu ai ce face. sa te rogi sa nu se descurce la itp fara tine. chiar daca vecinul da de noul proprietar, si ala nu are chef sa faca actele?
mai auzeam la cineva ca se duce sa fure placutele cu numerele. ce rezolva? risca sa nu-i mai pese actualului proprietar, valoarea masinii nu e mare, si sa o tina parcata si actele in buzunar pana in 2100.
concluzie: nu supara actualul proprietar.


--------------------
dacia 1310 1990

Nu conduce mai repede decat poate sa zboare ingerul tau pazitor.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sorin1983
post 1 Feb 2008, 15:47
Post #21


Membru autentic


Group: Members
Posts: 5.578
Joined: 3 July 06
From: Bucuresti-Rahova




daca eu am cheile si cartea masinii nu pot sa ma duc sa o iau direct? biggrin.gif masina e pe numele meu si am cartea si un rand de chei smile.gif


--------------------
Renault Megane1- -Sisteme electronice de securitate
"Pe zi ce trece, prostii fac progrese, devin si mai prosti!" C. Vadim Tudor
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Andrei84
post 1 Feb 2008, 16:28
Post #22


Membru incepator


Group: Members
Posts: 42
Joined: 24 October 07
From: Craiova




Salutare

Problema este mai incurcata aveti dreptate.
Martori ca am vandut masina am vecini care stateu prin fata blocului, nu ar fi asta pb.
Ma gandesc ca daca-l dau in judecata probabil o sa se faca o ancheta ceva si o sa se descopere pana la urma unde e masina, eu as vrea sa evit lucrul asta dar daca nu o sa am ce face asta e. I-am spus ca-l mai las 1 luna 2 sa-l caute pe cel caruia i-a dat masina, si sa rezolvam pb.

Nu am facut chitanta de mana ptr ca din cate stiu eu nu are nici o valoare d.p.d.v. juritic.

De suparat nu am cum sa-l supar pe actualul proprietar ptr ca habar nam cine e smile.gif

O sa ma mai duc inca o data la Politie si o sa-i intreb daca pot sa dau o declaratie ceva prin care sa rezulte ca masina nu mai este in posesia mea, dar la cat chef au cei de acolo mas mira sa rezolv ceva.

Daca vad ca nu se rezolva de nici un fel o sa ma duc si la un avocat pana la urma.
Deci din punct de vedere legal este masina mea, doar ca nu o mai am nici pe ea nici actele smile.gif , daca o vad pe undeva incerc sa vb cu cel care o are sa vedem daca putem sa rezolvam pb daca nu ii sun pe cei de la Politie si trebuie sa se rezolve pana la urma, nu au cum sa nu-mi dea mie castig de cauza din moment ce nu am nici un act incheiat cu nimeni ca am instrainat-o.

Nu inteleg omul ala care o are acum cum a putut s-o cumpere cand a vazut ca cel care o vinde nu este proprietarul si nu are nici macar un contract de V.C. cu proprietarul, sau macar acum are adresa mea in acte poate sa vina sa ma caute si se rezolva totul.

Asta e, eu am fost prost eu platesc.

This post has been edited by Andrei84: 1 Feb 2008, 16:51


--------------------
Renault Clio Symbol 2007 Fidji 1,5 DCI 70cp
Viata e un joc ce trebuie castigat
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
deconectat
post 1 Feb 2008, 17:47
Post #23


Membru cu avatar de sezon


Group: Members
Posts: 1.116
Joined: 11 January 05
From: Brasov




Cel care a cumparat-o nu are nici un interes sa fie gasit. Stie ca tu nu vei declara masina furata, si chiar daca ai face-o, el are toate actele masinii si poate sa spuna oricand ca tu i-ai dat masina.
Masina nefiind pe numele lui, nu numai ca nu plateste impozit, dar si orice amenda de radar de exemplu iti vine tie (si cum tu nu stii cine conducea masina in ziua x la ora y esti cam bun de plata).
Din pacate nu te poti baza pe vecini ca martori ca ai vandut tu masina (nu cred ca ii vei convinge asa usor sa se prezinte la proces) si nici pe politie sa faca o ancheta (ce sa ancheteze si cine sa ancheteze?).

Incearca sa privesti lucrurile din punct de vedere legal (adica in litera legii, nu in spiritul ei) si nu moral, pentru ca doar asa ai sanse sa iti rezolvi problema. Sfaturile unui avocat sunt binevenite in aceasta situatie.


--------------------
logan 1.6 8v ambition .
Ex. DSN Rapsodie
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
B30KDT
post 6 Feb 2008, 16:00
Post #24


Membru autentic


Group: Members
Posts: 491
Joined: 10 May 05
From: bucuresti




daca aveam acte vechi sa inteleg ca s-a radiat din oficiu?
este vb despre un trabat vandut de tata prin 95 tot la fel dar unui coleg de munca ,care s-a mutat prin canada si masina si actele habar nu am pe unde sunt.

cum fac sa scap de el?este radiat din oficiu la politia rutiera?cum fac sa-l radiez si de la circa financiara?


--------------------
DACIA DACIA 2012
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MuciX
post 6 Feb 2008, 19:56
Post #25


sunt un om bun


Group: Members
Posts: 9.557
Joined: 19 November 07
From: când în când




@Andrei84: De ce nu ai dat-o furata pana acum?


--------------------
- - -
Un român emigrat este un român salvat.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
xcss
post 6 Feb 2008, 20:11
Post #26


Born to Be Epic


Group: Members
Posts: 1.669
Joined: 24 August 07




Eu sunt curios cum se rezolva in cazul meu. Aveam chitanta de mana, copie dupa buletinul impricinatului si CIV original... asa ca l-am dat in judecata.


--------------------
- - -
Mit der Dummheit kämpfen Götter selbst vergebens.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Brainie
post 7 Feb 2008, 13:09
Post #27


Membru autentic


Group: Members
Posts: 464
Joined: 2 May 07
From: Bucuresti




Pentru KDT din Ghencea:

Dacă Trabantul avea numere vechi și talon model vechi, te duci la înmatriculări la Udriște și ceri dovada de radiere. Mașina e deja radiată, îți dă doar o hârtiuță. Eu nu am dus niciun act în sprijin (doar buletinul meu, pentru că în actele poliției eu sunt propietarul), că nu prea aveam (talon și numere la cumpărător - oricum 99.99% mașina e coteț de găini acum); carte de identitate a mașinii aveam doar pe jumătate (adică eliberată de RAR, dar fără să mai fi mers la poliție pe urmă, să mă treacă pe CIV). Oricum, nu mi-a cerut nimeni CIV.

Cu hârtia de la poliție (după care îți faci copii, ca să îți rămână și ție ceva), te duci la Direcția Taxe și Impozite a Sectorului x și ceri radierea. Dacă sunt impozite, amenzi din urmă neachitate, ghinion, plătești la zi, cu penalitățile aferente, și apoi ți-o radiază fără probleme. Îți dau și ăștia o confirmare de radiere și gata. Ai scăpat de ea.


--------------------
Ex Dacia 1310 Li ; Ex Logan ABS+ 1.6 MPI 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Marius*
post 10 Feb 2008, 15:17
Post #28


Membru


Group: Members
Posts: 105
Joined: 20 November 07




QUOTE(MuciX @ 6 Feb 2008, 19:56)
@Andrei84: De ce nu ai dat-o furata pana acum?
*


Pentru ca nu e furata, masina e instrainata (vanduta). Citeste toate posturile.


--------------------
VW 1J5 ATD 2OO4
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
xcss
post 7 Aug 2008, 06:41
Post #29


Born to Be Epic


Group: Members
Posts: 1.669
Joined: 24 August 07




Revin... Dupa 6 luni lungi am rezolvat... a scapat.gif
Dupa cum spuneam, am vandut masina unui cetatean, pe baza unui contract de mana, i-am dat cheile si talonul, urmand ca dupa 2 saptamani - o luna sa ne intalnim pentru a face toate demersurile pentru instrainare, motiv pentru care pe moment nu i-am dat si cartea de identitate a masinii. Asta se intampla in noiembrie sau decembrie 2007, nu mai retin exact. Din momentul in care respectivul a plecat cu masina, n-am mai dat de el sub nici o forma. M-am interesat ce se poate face pentru a radia macar masina de pe numele meu, din considerente fiscale (motor de 2150, impozit mare...) si , in plus, nici nu voiam sa faca manarii cu ea si sa pice magareata pe mine. Asa am aflat ca il pot da in judecata pentru a obtine radierea, pe baza hartiei pe care o aveam semnata de mine si de el. Am fost inspirat in momentul vanzarii si am facut si o copie dupa buletinul lui, si cred ca si asta a ajutat.
Asadar, l-am dat in judecata, individul nu s-a prezentat la nici un termen, si am castigat procesul, obtinand o sentinta definitiva. M-am inarmat cu un dosar continand sentinta, cartea de identitate si formularele de radiere, si in 4 ore am radiat-o din circulatie. A durat 4 ore pentru ca la Finante am platit impozitul restant doar pana in aprilie (cand s-a pronuntat sentinta), urmand ca azi sa vad daca mai trebuie sa platesc si pentru restul lunilor, pana la 1 septembrie. La Politie nu a fost absolut nici o problema, tipul de la Radieri nu parea deloc surprins.

Imi cer scuze pentru lungimea postului, dar l-am scris in speranta ca poate ajuta pe cine se mai loveste de astfel de probleme. victorie.gif

Vreau sa multumesc si unui anumit membru al forumului care m-a ajutat mult cu sfaturi, si nu numai, in aceasta problema. worship.gif You know who you are wink.gif

This post has been edited by xcss: 7 Aug 2008, 06:46


--------------------
- - -
Mit der Dummheit kämpfen Götter selbst vergebens.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Adi86
post 5 Sep 2008, 11:06
Post #30


Membru autentic


Group: Members
Posts: 322
Joined: 28 July 08
From: Lausanne, Switzerland




@xcss - da-mi te rog un PM cu mai multe informatii, chiar am nevoie, am procedat si eu la fel, de 1 an tot platesc impozit, masina tot cu motor de 2L. Prima data am facut o scrisoare adresata politiei rutiere, iar ei m-au instiintat ca au dat masina in urmarire in trafic si vor retine talonul) De jumatate de an n-am primit nici-un raspuns, vreau sa merg in instanta. (tin sa precizez ca am actul de vanzare - cumparere semnat de amandoi, copie dupa pasaportul respectivului si CIV-ul in original)


--------------------
Renault Megane Sedan 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
3 Pages  1 2 3 >
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 28th March 2024 - 14:55
Dacia