Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

5 Pages  1 2 3 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Apa in masina, de la condensul a/c-ului sau de la ploaie

kermit
post 24 Sep 2005, 22:29
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 17
Joined: 24 September 05




Salutare!

De cand cu ploile astea, am renuntat sa merg cu masina la servici. Asa ca masina a stat in parcare o saptamana. Si ploua de nu se mai opreste!
Astazi cand am vrut sa plec cu masina, am constatat ca pe partea dreapta aveam apa cu gramada, si in fata si in spate. M-am chinuit ceva pana am scos-o, cine stie cand naiba se va usca mocheta....
Problema este ca nu imi dau seama pe unde intra apa. La prima vedere, nu intra pe la usi si nici pe la geamuri.

Aveti sugestii ?

Multumesc


--------------------
clio symbol 1.5dci 80cp 2005 fidji
clio symbol 1.5dci 80cp
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ncristi
post 24 Sep 2005, 22:35
Post #2


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.910
Joined: 9 April 05




Service!
Verifica daca nu cumva ai avut vrun geam putin deschis--daca nu de la un cheder pus aiurea.


--------------------
Renault kadjar - 1.2 tce 130 hp ZEN - 2017
Sandero stepway 0.9 tce
Ford focus 1.6 tdci 110 hp
Ford ecosport 1.0 ecoboost 125hp
Skoda octavia 1.2 tsi 105 hp
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
kermit
post 24 Sep 2005, 22:44
Post #3


Membru incepator


Group: Members
Posts: 17
Joined: 24 September 05




Portierele erau uscate si geamurile inchise. A fost primul lucru pe care l-am verificat. Poate intra apa pe la scurgerile din caroserie, daca sunt astupate de frunze (parchez sub un copac si dimineata masina e plina de frunze) ?


--------------------
clio symbol 1.5dci 80cp 2005 fidji
clio symbol 1.5dci 80cp
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Solon
post 26 Sep 2005, 08:49
Post #4


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.032
Joined: 16 December 04
From: Bucuresti




Vezi poate e condens.


--------------------
3 japoneze 2 nemtoaice si cam atat
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Laurentziu83
post 26 Sep 2005, 09:16
Post #5


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.588
Joined: 17 May 05
From: Tziganistan




QUOTE(ncristi @ Sep 24 2005, 10:35 PM)
Service!

Mda, tare raspuns. mad.gif
dute la cineva care are curte spala masina la furtun si vezi cam pe unde ar putea intra apa. Verifica chederele, apoi baga apa la greu prin zona parbrizului si vezi daca nu se aduna pe acolo. Abia dupa ce ai localizat locul te duci la service sa-ti verifice, si dupa ce iti schimba/repara ii pui sa bage iar furtunul pe toata masina.


--------------------
. . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
kermit
post 26 Sep 2005, 09:37
Post #6


Membru incepator


Group: Members
Posts: 17
Joined: 24 September 05




Mercic pentru sfaturi, Laurentziu83.

Am scos mocheta fata dreapta si se pare ca apa intra prin fata, pe undeva pe sub bord. Buretele si cauciucul de sub mocheta erau ude pana sus. Daca apa venea din spate nu aveau cum sa se ude asa. Ma programez azi la service si te tin la curent.


--------------------
clio symbol 1.5dci 80cp 2005 fidji
clio symbol 1.5dci 80cp
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Kata
post 26 Sep 2005, 09:44
Post #7


Membru autentic


Group: Members
Posts: 342
Joined: 10 September 05
From: Bucuresti




Daca ai filtrul de polen (adica AC) verifica ca nu cumva sa intre pe acolo... Acu' la cat a plouat poate e scuzabil...


--------------------
Clio Bicorp Extreme nov 2005
1.2 16v, gris platine
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Laurentziu83
post 26 Sep 2005, 09:51
Post #8


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.588
Joined: 17 May 05
From: Tziganistan




Am spus ca sa verifici tu pe unde intra ca sa nu te trezesti ca iti zic baietii ca: s-a rezolvat, dar de fapt e "rezolvat" pana la urmatoarea ploaie. Ii pui sa-ti demonstreze ei ca nu mai intra apa.

This post has been edited by Laurentziu83: 26 Sep 2005, 09:52


--------------------
. . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
reno-Axel
post 26 Sep 2005, 09:57
Post #9


Membru incepator


Group: Members
Posts: 31
Joined: 26 August 05
From: Bucuresti




Sal Kermit,
sa incerci sa scoti si buretele acela aflat sub pasla de sub mocheta...
acela se usuca cel mai greu...si eu am avut probleme cu intratul apei ...dar era de le furtunul de AC...care se infundase


--------------------
Renault Megane III GrandTour 1,5dCi -110CP 2013 Expression
Renault Megane III 1,5 dCI(110CP) Expression model 2013
91000 km 26.03.2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
eugen_foxy
post 26 Sep 2005, 23:11
Post #10


Membru incepator


Group: Members
Posts: 61
Joined: 16 September 05
From: Bucuresti




Partea buna e ca poti face acvariu , partea proasta e ca daca ai si piranha te musca de picioare cand apesi ambreiaju ! smile.gif) Sfat : o gaura un plus nu strica ! smile.gif) ( nu se aplica la stim noi cine ! hehe ) Adica daca intra , trebuie sa mai si iasa ! Eu aveam baltoaca de vre-o 6-7 cm in Dacie pana mi-am dat seama ca nu aveam scurgere deloc din cauza antifonarii ... si am dat o gaura in podea in stanga si una in dreapta si apoi nu am mai avut probleme . Bafta si ai grija la gaurele pe unde le dai ! smile.gif


--------------------
Solenza Scala 2003/1.4/75CP
Invatati , invatati , invatati !
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gamezcdr
post 27 Sep 2005, 08:58
Post #11


Membru


Group: Members
Posts: 170
Joined: 5 June 04




Super masini Renaulturile astea n-am ce zice. Sa dai o caruta de bani si sa-tiploua in masina....


--------------------
Reanault Kadjar 1.2 TCE
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dorin00
post 27 Sep 2005, 14:21
Post #12


Membru incepator


Group: Members
Posts: 94
Joined: 12 May 05




Nu ploua, stati linistiti. Am avut si eu baltoaca si era de la vestitul furtun de evacuare a apei din instalatia de climatizare.

@kermit: Cand mergi la spalatorie, da cu apa pe plasticul acela negru dintre parbriz si capota. Are niste gauri prin care trage aer instalatia de climatizare. O sa vezi ca toata apa o regasesti in masina, in buretele cu pricina (se scurge prin climatizor). Trebuie demontat plasticul ala negru si desfundate gaurile de scurgere din "tavitza" aia de dedesubt. La mine erau infundate cu ... ceara - cred ca era ceara aia cu care a venit masina acoperita din fabrica. Nu pot sa dau detalii, toata chestia au facut-o la service cu ocazia primei revizii.

Observatie: La mine nu ajungea apa si in spate. Poate ai totusi probleme pe la vreun cheder sau geam (geamurile din spate tind sa isi dea drumul in jos, fiind manuale).


--------------------
Renault Clio Symbol dCI 2004 Expression
Viata e scurta. Nu o putem lungi. Trebuie s-o facem lata.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
kermit
post 30 Sep 2005, 10:27
Post #13


Membru incepator


Group: Members
Posts: 17
Joined: 24 September 05




M-am programat la IPSO pe 5 octombrie.
Inginerul de la caroserii mi-a spus ca trebuie sa tina masina la ei cam 4-5 zile. Atata dureaza ca sa scoata scaunele, mocheta si sa le puna la uscat, apoi sa verifice pe unde intra apa, sa remedieze si sa monteze totul la loc. E cam mult dupa parerea mea. O sa ma duc si sa-i pun sa verifice doar daca e infundata scurgerea din caroserie (sub grila de plastic din fata parbrizului).
Pana atunci incerc sa depistez singur pe unde intra apa (o sa ma ajute ploile care vin).

Va tin la curent!


--------------------
clio symbol 1.5dci 80cp 2005 fidji
clio symbol 1.5dci 80cp
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
reno-Axel
post 30 Sep 2005, 16:56
Post #14


Membru incepator


Group: Members
Posts: 31
Joined: 26 August 05
From: Bucuresti




Sal,
Dupa ultimele ploi, am constata cu tristete, prezenta apei si in portbagaj....
mai precis ridicand mocheta....roata de rezerva se afla pe 1/2 in apa...
sper sa am timp sa-mi fac o programare la service....


--------------------
Renault Megane III GrandTour 1,5dCi -110CP 2013 Expression
Renault Megane III 1,5 dCI(110CP) Expression model 2013
91000 km 26.03.2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dorin00
post 2 Oct 2005, 09:50
Post #15


Membru incepator


Group: Members
Posts: 94
Joined: 12 May 05





Nu cred ca se merita sa o duci in service la uscat. Eu am dat caldura la maxim si am mers un pic cu geamurile deschise (pe cat posibil). Se usuca si fara caldura. Ma rog, toamna probabil ca se usuca mai greu.

This post has been edited by cmandrei: 7 Mar 2006, 12:21


--------------------
Renault Clio Symbol dCI 2004 Expression
Viata e scurta. Nu o putem lungi. Trebuie s-o facem lata.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vali79m
post 2 Oct 2005, 11:49
Post #16


No. 620


Group: Members
Posts: 509
Joined: 5 April 05
From: Titan-Salajan




si ce o sa facem acum dorin00, nu ii mai batem la cap pe astia de la service daca ne ploua in ea.ne facem ca nimic nu s-a intamplat!!!!!!! sad.gif


--------------------
Clio Symbol 2005 dci-80 cp
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
OldTim
post 2 Oct 2005, 21:57
Post #17


Membru incepator


Group: Banned
Posts: 2
Joined: 25 September 05




@kermit
La IPSO se pricep cel mai bine. Ca sa nu mai spun ca sunt chiar amabili. La mine au rezolvat problema imediat iar costurile au fost acoperite de garantie. Am primit GRATUIT de la firma 2 galetuse. Una au pozitionat-o sub bord pe partea pasagerului si una in portbagaj. Acum totul e uscat. Capacitatea a crescut la 3000 centimetri cubi.
Cat despre baltoaca de pe bord, mi-au spus ca e condens. Am primit batista gratis, mi s-a spus ca am febra si sunt gras.
QUOTE
Daca ai filtrul de polen (adica AC) verifica ca nu cumva sa intre pe acolo... Acu' la cat a plouat poate e scuzabil...

Problema a fost rezolvata dupa 3 luni de asteptare mad.gif
Atata a durat sa vina unitatea exterioara la ACu meu. Numai ca pe langa partea de garantie au intrat mai mult de 3m de conducta..
Acum totul e OK Ac-ul functioneaza perfect si am primit o garantie de 3 ani la compresor.

This post has been edited by cmandrei: 7 Mar 2006, 12:22


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
radari
post 3 Oct 2005, 07:19
Post #18


Membru autentic


Group: Members
Posts: 217
Joined: 30 September 05
From: Bucuresti




am aceeasi problema. am remarcat la ploile de saptamana trecuta (aveam apa si in spate mai ales pe partea dr - vreo 3 cm). in prima faza am scos buretii de sub mochetele fata care erau imbibati cu apa. sambata am pus furtunul si am observat. intr-adevar apa vine pe sub bord si inmbiba in prima faza mocheta verticala. apoi se prelinge pe podea. nasol de tot. dupa potopul de ieri am apa in toata masina. daca aveti vreo rezolvare spuneti-mi si mie. eu incerc azi sa o deschid...


--------------------
Renault Megane Sedan 2.2 2006 1.6-16V
Daewoo Nubira II - 2002,1.6-105hp
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
kermit
post 3 Oct 2005, 07:58
Post #19


Membru incepator


Group: Members
Posts: 17
Joined: 24 September 05




Salut!

Revin cu amanunte dupa ploaia de aseara:
- apa intra pe undeva pe sub bord si are un traseu foarte interesant; se prelinge pe partea dreapta pe sub aparatorile de plastic de la praguri si se duce in spate. Un firicel mai mic se prelinge in fata. Din acest motiv am apa si in fata si in spate, dar grosul este in spate.
Am vorbit cu un coleg care a avut aceiasi problema (symbol 1.4 8V) si la el erau scurgerile infundate si in plus erau sarite niste garnituri de cauciuc tot de pe acolo.


--------------------
clio symbol 1.5dci 80cp 2005 fidji
clio symbol 1.5dci 80cp
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
radari
post 3 Oct 2005, 08:13
Post #20


Membru autentic


Group: Members
Posts: 217
Joined: 30 September 05
From: Bucuresti




deci scurgerile sunt sub plasticul negru dintre parbriz si capota?!!!
eu o deschid azi si iti spun. sper sa le gasesc. am incercat sa le desfac si nu am reusit rapid. in prima faza am bagat niste sarme pe langa aripa (asa era la Dacia) si NIMIC.

This post has been edited by cmandrei: 7 Mar 2006, 12:22


--------------------
Renault Megane Sedan 2.2 2006 1.6-16V
Daewoo Nubira II - 2002,1.6-105hp
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
CGB
post 3 Oct 2005, 09:35
Post #21


CGB


Group: Members
Posts: 2.444
Joined: 4 May 05
From: behind




am si eu o problema legata de apa. nu ca-mi intra in masina. nu inca biggrin.gif

care e problema: stiti chestia de plastic dintre capota si parbriz.chestia aia de plastic lata cat masina si neagra. aia de vin stergatoarele prinse in ea (v-am lamurit??). din prostie m-am apasat pe ea si a plesnit (nu conteaza in ce imprejurari smile.gif ). acum ma intreb: apa de la ploaie care intra pe crapatura formata unde se duce??? cumva in masina, pe sub bord....sau se scurge sub masina?

crapatura este in partea stanga, cum stai cu fata la masina, putin mai in stanga stergatorului.

P.S: dracia am spart-o azi dimineta, si cum nu ploua ,nu stiu ce-o sa se intample.
si ce-am mai observat ...ca plasticul ala e format din 2 bucati.


--------------------
Renault Clio RS Line 2022
_______________
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
radari
post 3 Oct 2005, 13:02
Post #22


Membru autentic


Group: Members
Posts: 217
Joined: 30 September 05
From: Bucuresti




plasticul este format din doua bucati. sub el sunt gaurile de scurgere care (intuiesc) se scurg pe langa contraaripa. daca se infunda apa intra in masina (asa ca la mine). deci eu cred ca nu ai nici o problema, exceptand latura estetica. rolleyes.gif eu incerc astazi sa le desfac si mai revin cu amanunte...


--------------------
Renault Megane Sedan 2.2 2006 1.6-16V
Daewoo Nubira II - 2002,1.6-105hp
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
CGB
post 3 Oct 2005, 13:07
Post #23


CGB


Group: Members
Posts: 2.444
Joined: 4 May 05
From: behind




QUOTE(radari @ Oct 3 2005, 01:02 PM)
eu incerc astazi sa le desfac si mai revin cu amanunte...

ce desfaci? plasticele alea 2? sa-mi zici si mie in ce sint prinse, c-am incercat sa trag de ala crapat si a plesnit si mai rau sad.gif


--------------------
Renault Clio RS Line 2022
_______________
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
radari
post 3 Oct 2005, 14:46
Post #24


Membru autentic


Group: Members
Posts: 217
Joined: 30 September 05
From: Bucuresti




sunt prinse pe sub partea metalica a caroseriei paralel cu parbrizul, cu niste cleme de plastic. in lateral este un shtutz de plastic care trebuie scos si ala. nu uita sa scoti cauciucul care etanseaza capota, altfel nu o poti ridica pentru a extrage clemele de sub parbriz. e ceva ce ai inteles? tongue.gif


--------------------
Renault Megane Sedan 2.2 2006 1.6-16V
Daewoo Nubira II - 2002,1.6-105hp
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
CGB
post 3 Oct 2005, 15:00
Post #25


CGB


Group: Members
Posts: 2.444
Joined: 4 May 05
From: behind




in mare am priceput. chederul ala l-am scos si eu. da' apoi nu stiu ce sa fac. am saltat putin de plastic si s-a fisurat mai rau. sa ma uit mai atent dupa masa. vreau sa scot plasticu ala si sa astup crapatura cu silicon.


--------------------
Renault Clio RS Line 2022
_______________
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dorin00
post 4 Oct 2005, 13:26
Post #26


Membru incepator


Group: Members
Posts: 94
Joined: 12 May 05




QUOTE(vali79m @ Oct 2 2005, 11:49 AM)
si ce o sa facem acum dorin00, nu ii mai batem la cap pe astia de la service daca ne ploua in ea.ne facem ca nimic nu s-a intamplat!!!!!!! sad.gif

Parerea mea e ca la service ii bati la cap ca sa inlature cauza (gaura) nu efectul (apa din masina). Apa o scoti relativ usor, da intra alta.
Eu i-am batut la cap pe cei de la service, au remediat problema, dar nu i-am pus sa imi si usuce masina.

@cristib, daca e crapat plasticul nu intra apa in masina. sub el e o "tavitza" special rezervata sa adune apa. Din tava aia pleaca furtunele (sau furtunul) buclucas. Daca apa nu se scurge din tava, ajunge sa curga in instalatia de climatizare (care trage aer tot de pe acolo, de deasupra tavitzei. La mine asa a fost.


--------------------
Renault Clio Symbol dCI 2004 Expression
Viata e scurta. Nu o putem lungi. Trebuie s-o facem lata.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
k0b3
post 4 Oct 2005, 15:29
Post #27


Membru autentic


Group: Members
Posts: 787
Joined: 14 August 05
From: Iași




Eu am o intrebare referitoare la chederul de la parbriz. Am vazut ca nu e lipit si daca tragi de el usor cu mana (in special in partea de jos, unde sunt stergatoarele) "vezi" parbrizul inauntru. Pe acolo nu va intra apa?

Intreb asta pentru ca mi se pare ca pe alocuri sta fest si pe alocuri parca exista un mic spatiu vizibil intre imbinarea dintre parbriz si cheder.

La fel, bucata de plastic pe unde iese stergatorul din partea dreapta (cum te uiti la masina) parca joaca usor (flambeaza). Cealalta, pe unde e si intrarea coloanei de aer pentru aerisire e fixa.

Asa trebuie sa fie? Nu am din pacate alt Clio prin imprejurimi ca sa verific situatia.


--------------------
Renault Megane 3 Sport Tourer 2012 Privilege 1.5 dCI 110CP - 85.000 km
Renault Clio Symbol 2005 Fidji 1.5 dCI 80CP - 235.000 km (vândut)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
radari
post 4 Oct 2005, 19:24
Post #28


Membru autentic


Group: Members
Posts: 217
Joined: 30 September 05
From: Bucuresti




daca scoti plasticul de deasupra, sub, exista intr-adevar un compartiment care, exagerand un pic, il poti asemui cu o tavita. problema este ca accesul este f greoi in aceasta tavita, acolo fiind o groaza de cutii (ventilatorul etc), fire, borne si altele. plus ca exista si o gramada de muchii metalice care zgarie mana in timp ce cotrobai. plasticul dreapta, cum te uiti la parbriz (cel mai lung) se scoate mult mai greu pentru ca trebuie scoase cele 2 stergatoare. dar poti baga mana pe sub el sa cureti tavita. acum... io am gasit 3 guri de scurgere: 2 laterale, chiar langa contraaripa, cu un diametru de 2cm. una central (cam pe directia surubului de la stergator). la mine erau pline cu noroi. daca bagi degetu' sau orice ai de dimensiunea precizata, vei ajunge undeva sub aripa, exact deasupra rotii (sub bucatile alea de plastic oribile. si acolo e o groaza de noroi acumulat. se poate face si invers, cascand un pic acele plastice de protectie si incercand sa scoatem noroiul de jos in sus. riscul e ca bagam noroiul sus in tavita. pe mijloc exista acea gaura care iese undeva in dreptul cutiei de viteze... la "testul" facut apa intr-adevar s-a scurs pe cele trei directii evidentiate. dupa ce am inchis tot, am mai aruncat o galeata si se pare ca apa nu a mai venit in habitaclu.
referitor la parbriz, plasticul se poate sa nu fie perfect etans pe acesta, dar nu-i bai, pt ca apa trece in tavita, si apoi in masina biggrin.gif ... daca nu ai scos noroiul.
eu sper sa fie bine... vreau sa o mai incerc la furtun si eventual astept cu interes o noua torentiala. mai ales ca stau aproape de colentina.
ma bucur ca nu am dat (inca) banii la service... smile.gif


--------------------
Renault Megane Sedan 2.2 2006 1.6-16V
Daewoo Nubira II - 2002,1.6-105hp
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
kermit
post 5 Oct 2005, 11:58
Post #29


Membru incepator


Group: Members
Posts: 17
Joined: 24 September 05




Bravo radari! Bine ca ai reusit sa rezolvi singur. Oricum, astept un comentariu de la tine dupa prima ploaie.
Eu am fost azi si am lasat masina in service (IPSO). Este in garantie si nu vreau sa am discutii cu ei. Au zis ca dureaza cam 5 zile. Le-am spus pe unde cred eu ca intra apa, dar nu au fost prea interesati. Probabil ca stiu problema. Cel putin asa sper. Au zis ca vor scoate scaunele si mocheta sa le puna la uscat si apoi vor cauta pe unde intra apa. Cand am intrebat cat ma costa, raspunsul a fost: - nimic dom'le, e in garantie!

Va tin la curent si merci pentru comentarii si sugestii!


--------------------
clio symbol 1.5dci 80cp 2005 fidji
clio symbol 1.5dci 80cp
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Kata
post 5 Oct 2005, 12:36
Post #30


Membru autentic


Group: Members
Posts: 342
Joined: 10 September 05
From: Bucuresti




se pare ca Renault-urile sufera greu la capitolul conceptie/proiectare. Nu e ok sa-ti ploua in masina nici dupa o ploaie torentiala, nici daca esti in Romania si-i mizerie nici aiurea...

asta e...vive la Turquie!


--------------------
Clio Bicorp Extreme nov 2005
1.2 16v, gris platine
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
5 Pages  1 2 3 > » 
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 16th April 2024 - 18:40
Dacia