Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Probleme servofrana, nu cred ca functioneaza pompa de vid

tomsi
post 2 Jan 2008, 16:40
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 55
Joined: 9 September 07
From: Baia Mare




am un r19 1.9 td si nu stiu cum trebuie sa functioneze pompa de vid. mecanicul mi-a zis ca din cauza acesteia nu am servofrana(si credeti-ma ca obosesti sa apesi pe pedala la un drum mai lung).

poate sa faca cineva un sacrificiu si sa desfaca furtunul care merge de la pompa de vid, aflata pe chiuloasa, la pompa de frana si sa-mi spuna daca trage ceva aer pe acolo(stiu ca trebuie sa functioneze ca si un aspirator dar nu stiu ce forta trebuie sa aiba) la relanti si cand este motorul turat?

si inca ceva: se poate ca furtunul sa fie fisurat si din aceasta cauza sa nu am servo? oricum la mine pompa nu trage aer deloc, abia daca ii motorul turat cam la vreo 2-3000 se simte ca trage ceva dar foarte putin. asa trebuie sa functioneze oare?

multumesc mult celui care se va oferi sa ma ajute


--------------------
renault r19 1988 td 1.9 - mm 07 tms
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
aly_vo
post 2 Jan 2008, 20:20
Post #2


. . .


Group: Members
Posts: 475
Joined: 23 September 07
From: Nehoiu \ Buzau




salut ! daca zici ca de abia pe la 2-3 mii de ture de abia trage nu e bine ! la relanti trebuie sa traga cam ...cat sa zic.... cam cat sa desprinzi degetul mai cu greutate de pe furtun... deci pompa e de vina sau furtunil fisurat. Din cate stiu eu in general pompele de vid au o supapa de unic sens, poate e supapa blocata.
Succes ! si scriene ce ai rezolvat.

This post has been edited by aly_vo: 2 Jan 2008, 20:21


--------------------
Audi A6 Quattro
Skoda fabia 1.2 HTP; Ex Fabia 1.2HTP 'Mototolita total' de BN03WUW
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tomsi
post 5 Jan 2008, 18:37
Post #3


Membru incepator


Group: Members
Posts: 55
Joined: 9 September 07
From: Baia Mare




supapa nu era blocata caci intr-un sens inchidea. un prieten al meu mi-a zis ca exista o membrana in interior care se uzeazza dar mai mult nu a putut face.

am fost cu vechea pompa(defapt cu amadoua ca aveam doua bucati defecte )pe la mai multi mecanici si niciunul nu a stiut ce sa faca cu pompa ca sa functioneze.am cautat pe la mai multe dezmembrari din maramures, satu mare, bistrita nasaud, dej si cluj. am gasit doar doua bucati una la 250 ron si cealalta la 180ron. sincer mie mi s-a parut exagerat de scump. aveam drum pana in cluj si m-am gandit sa incerc si pe la ceva dezmambrari din reviste cu anunturi publicitare(caci nu toate sunt inregistrate pe net) si am avut noroc: am gasit o pompa, care cred ca o sa fie buna, la doar 70 ron. maine dimineata o sa o montez si o sa va anunt si pe voi daca cumva a fost alta problema


--------------------
renault r19 1988 td 1.9 - mm 07 tms
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
renault19tse
post 5 Jan 2008, 21:23
Post #4


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.318
Joined: 8 April 07




pompa aia te lasa cam greu. masina mea are 255000 km si nu am patit asta.
nici nu am auzit pe la altii.
Esti sigur ca-i de vina pompa ??
Supapa aceea este intradevar unisens daca iti merge asa este bine.
Incearca cu noua pompa si anunta-ne.
Mult succes.


--------------------
Renault 19&21 19TXE,1916V,19Cabrio16V,21Baccara
Colectionar si restaurator de Renault19 si Renault21
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tomsi
post 6 Jan 2008, 23:14
Post #5


Membru incepator


Group: Members
Posts: 55
Joined: 9 September 07
From: Baia Mare




am montat noua pompa am servo dar numai la prima pedala. daca mai calc inca odata frana deja nu mai ii servo. cred ca ii problema si de la furtunul care merge de la pompa la frana caci tija de la pompa de vid nu ii in aceeasi pozitie ca si cealalta si am sucit putin furtunul ca sa intre.
In plus a fost destul de frig dimineatza si nu era atat de maleabil furtunul pe cat as fi vrut eu si nici nu sta foarte bine la intrarea in pompa de frana.s-ar putea sa fi aparut si ceva fisuri in furtun dupa ce l-am sucit.

oricum pompa fuctioneaza caci acum trage aer calumea si la relanti si atunci cand ii turat motorul. urmeaza sa merg in continuare cu verificatul de la pompa de vid catre pompa de frana si mai departe( am problema si cu unul din pistonasele de frana de pe spate care pierde lichid de frana)


--------------------
renault r19 1988 td 1.9 - mm 07 tms
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 19th April 2024 - 09:45
Dacia