Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Cutie viteze stricata ?

voyager_k
post 28 Jun 2017, 10:42
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 45
Joined: 12 August 11




Salutare.
Masina are ~43.000 km. De ceva timp se aude un zgomot ciudat la rulare. mai ales cand e "liniste" adica la decelerare de la 80km/h pana pe la 40 km/h. Atunci e cel mai sesizabil. Un usor huruit. Initial am banuit un rulment de pe la roata. Am fost la dacoserv militari, au dat o tura baietii de acolo si mi-au zis ca s-ar putea sa fiu unul din putinii ghinionisti care sa aiba probleme cu o cutie asa de fiabila. Se cam mirau si ei. Alte date : zgomotul nu e de la motor (la relanti nu se aude nimic), nu e de la articulatii (au fost verificate). Uleiul in cutie arata bine (a fost verificat). Mi-au zis sa merg asa pana cand se accentueaza zgomotul. Ei banuiesc vreun rulment din cutie sau similar.
La o reparatie de cutie mi se parea ca se cam codeau. Nu stiu daca sunt dispusi sa intre in ea.
Cunoaste cineva vreun profesionist in asa ceva ?
Masina merge foarte bine, intra in toate vitezele. Cu exceptia acelui zgomot pe care l-am sesizat abia la un drum lung. In oras nu il auzi din cauza radioului, a zgomotelor, etc.
Ce parere aveti ? Cat as putea sa merg asa (mai ales la drum lung) ? Sau ce optiuni de reparatii sunt (reparatii / schimbare cutie sh) ?

Multumiri anticipate




--------------------
RENAULT FLUENCE EXPRESSION PLUS 1.5 dci 90 cp 2011
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
castelanul
post 28 Jun 2017, 16:53
Post #2


Membru


Group: Members
Posts: 103
Joined: 5 May 09




salut colegu.mai citeste, s-a mai scris la subiect,mai observa, poate nu-i cutia


--------------------
renault Fluence 1,6-16v 82kw - VN
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
voyager_k
post 28 Jun 2017, 21:48
Post #3


Membru incepator


Group: Members
Posts: 45
Joined: 12 August 11




Nu imi place sa deschid topicuri aiurea. Am cautat, dar nu e usor sa gasesti problemei legate de cutia fluence cu un zgomot dificil de izolat etc...
Multumesc pentru orice raspuns util.


--------------------
RENAULT FLUENCE EXPRESSION PLUS 1.5 dci 90 cp 2011
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
castelanul
post 29 Jun 2017, 16:17
Post #4


Membru


Group: Members
Posts: 103
Joined: 5 May 09




musai constatare la reprezentanta renault;musai sesizare la vocea clientului,poate daca suntem mai multi care sesizam probleme la cutie,beneficiem de reducere la reparatie sau ...vis frumos...inlocuire gratuita. la mine zgomotul era de la rulmentii de capat arbore diferential


zgomotul a inceput pe la 51.k si a devenit mai pregnant;eu am inlocuit cutia-cost1700Ron(1200 cutia,70 ulei,400 manopera)

This post has been edited by castelanul: 29 Jun 2017, 16:19


--------------------
renault Fluence 1,6-16v 82kw - VN
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
voyager_k
post 29 Jun 2017, 17:58
Post #5


Membru incepator


Group: Members
Posts: 45
Joined: 12 August 11




Deci sa inteleg ca nu se poate repara ? Sau cine o repara o desface si nu mai poate sa o faca de nicio culoare cum a fost ?... Am tot auzit pareri ca daca nu este super calificat mai bine pa ! Chiar si cei de la service se codeau destul de evident. Ca uneori nu ajungi la toti rulmentii, ca asa si pe dincolo. Ba ca sa vand masina acum cat hurie putin de tot. Sfaturi... Din cate am inteles daca pe la km acestia apar probleme de uzura este vorba de defect de fabricatie. Nicidecum de uzura normala...


--------------------
RENAULT FLUENCE EXPRESSION PLUS 1.5 dci 90 cp 2011
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
castelanul
post 29 Jun 2017, 20:43
Post #6


Membru


Group: Members
Posts: 103
Joined: 5 May 09




cand a aparut zumzetul am zis ca e de la pneurile noi de iarna(prin februarie);eram inca in garantie wacko.gif de la meridian ocazie(un an sau 30k)

din ce am inteles de la reprezentanta kitul de rulmenti ar fi in jur de 2000 lei+manopera cca 600;la care se adauga una alta care mai apar sau se gasesc pe acolo-asta am inteles din dialogul cu cei din reprezentanta,repet. plus daca reparatia nu este facuta corect...intelegi mai departe si singur...

la un mecanic cunoscut mi-a cerut 400 reparatia cutiei iar piesele,ce e nevoie...asta este experienta mea,tu ai dreptul la a ta.

cauta o cutie sh,si daca ai de ales cauta de hatch(facuta in franta,sau spania,poate sunt mai bune) parerea mea.bafta.


--------------------
renault Fluence 1,6-16v 82kw - VN
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
voyager_k
post 29 Jun 2017, 20:57
Post #7


Membru incepator


Group: Members
Posts: 45
Joined: 12 August 11




Pare ca avem aceleasi experiente... O intrebare : cat de repede a crescut "zumzetul" in intensitate ? 1-2-3 luni ? s-a degradat repede ? ai mers pana s-a dus de tot rulmentul ? Ci incercat sa faci ceva scandal la vocea clientului chiar daca nu mai aveai garantie ?


--------------------
RENAULT FLUENCE EXPRESSION PLUS 1.5 dci 90 cp 2011
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
castelanul
post 29 Jun 2017, 21:23
Post #8


Membru


Group: Members
Posts: 103
Joined: 5 May 09




zgomotul a crescut in intensitate,se auzea in habitaclu cam de pe la 30km/h in sus,si pe liber si in sarcina,iar pe rampa cloncanea metalic in zona diferential(unde se cupleaza planetara in CV). vezi ca am scris si pe cutie defecta,sa nu mai reiau;am sunat si la VC,am povestit deja. ce scandal ca iesisem din garantie? au zis ca poate imi dau o participatie.....dar tot din reprezentanta aveau alte cazuri in garantie si nu dadusera nimic...deci....

nu am asteptat sa vad ce poate sa mearga mai rau...

<span class='edit'>29 Jun 2017, 21:26:</span>
mai e ceva,defectiunea mea intra in statistica aia,ca la 50.000 sau mai multe sunt si 1-2%sau mai mult cu defectiuni...,,norocul" meu,poate am mai mult in dragoste radmasa.gif

si inca o chestie:cand m-au jumulit de schimb ulei(180 lei) mi-au bagat cica 3 litri. la cutia schimbata am bagat 2 litri si era la nivel(pina in dreptul surubului fluture de umplere),unde o fi mers al treilea litru???????? nu stiu.

This post has been edited by castelanul: 29 Jun 2017, 21:29


--------------------
renault Fluence 1,6-16v 82kw - VN
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
red_apple
post 29 Jun 2017, 21:55
Post #9


Membru incepator


Group: Members
Posts: 59
Joined: 20 November 14




Castelanul tu ai tot cutie JR5 ? am impresia ca pe 1.6 16v este alt tip de cutie.

Daca codul motorului este H4M atunci ai JH3 care este clar alt tip , alte interne.

Pentru Voyager_k , mai cauta o alta opinie in legatura cu acel zgomot , greu de crezut ca la acel rulaj extrem de mic sa ai probleme , mai ales ca JR5 sunt muuult mai robuste fata de seria JH pentru a putea face fata cuplului enorm de diesel.
Cum ti-au verificat uleiul din cutie de ti-au comunicat ca arata bine ? l-au dat jos ?

This post has been edited by red_apple: 29 Jun 2017, 22:12


--------------------
Renault Symbol 2012
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
voyager_k
post 29 Jun 2017, 22:32
Post #10


Membru incepator


Group: Members
Posts: 45
Joined: 12 August 11




Nici eu nu sunt 100% sigur ca e cutia. Mi se pare f ciudat la un rulaj asa de mic sa cada o cutie "renumita" pt fiabilitate. S-o ia naiba de statistica. Vorba unui amic : cand e vorba de m... nu mai e asa de amuzant. Daca intr-un final e vorba de cutie rulmentul ala o sa cada pana la urma. In cazul asta o sa le fac un scandal de o sa le iasa pe nas. Nu prea vad ce ar mai putea sa fie. Este exact ca in cazul lui "Castelanul ". Mi-am dat seama la un drum lung. In oras un radio, un AC nu se aude. Cand m-a intrabat nevasta-mea ce e cu zgomotul asta ciudat mi-am dat seama ca e clar ceva smile.gif. Daca si o femeie a perceput diferenta...

Ca tot omul sper sa nu fie vorba de cutie. Dar ce variante ar mai ramane ? Articulatii ok Motor ok. Nu raman foarte multe.

O sa incerc sa obtin un document oficial de la un service autorizat renault. Daca imi confirma ca e vorba ed cutie fac ditamai scandalul. Dau cu hashtagul peste tot.

pt red-apple : nivelul l-au verificat mecanicii cu metoda lor : au bagat ceva acolo si au dedus ca are ulei destul. Nu imi cere detalii pt ca nu stiu exact care este procedura. Uleiul au zis ca e suficient, nu ca arata f bine. Oricum, cum stiti probabil nu sunt foarte comunicativi ... Mecanicii sunt ca niste doctori cu alta culoare la halate.




--------------------
RENAULT FLUENCE EXPRESSION PLUS 1.5 dci 90 cp 2011
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
red_apple
post 29 Jun 2017, 22:46
Post #11


Membru incepator


Group: Members
Posts: 59
Joined: 20 November 14




Eu prima data as schimba uleiul....stiu ca sunt multi care spun ca nu este recomandat .

Poate ai noroc !

Daca uleiul vechi este cu mult inchis la culoare, sunt sanse mari sa fi fost chiar el de vina pentru acel zumzet.

Pedala de ambreiaj cum o simti ? produce vreun zgomot anormal la actionare ? se modifica fonic atunci cand actionezi pedala in mers cu motorul la ralanti ? adica sesizezi o diferenta de zgomot in actionare de cand ai acel zumzet ? sa nu fie acel zgomot de la rulmentul de presiune !



This post has been edited by red_apple: 29 Jun 2017, 23:13


--------------------
Renault Symbol 2012
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
castelanul
post 30 Jun 2017, 07:03
Post #12


Membru


Group: Members
Posts: 103
Joined: 5 May 09




cutia mea este JR5 342,o afli din catcar,dupa placuta ovala(L300 sau ce e scris);nivelul in cutie al uleiului se verifica ochiometric-se desface fluturele de pe laterala,si se introduce ceva in forma de ,,L" cu latura scurta in jos-si eu am schimbat uleiul initial,o cheltuiala inutila(uleiul are rol de ungere si racire , face culoare gri de la spanul rezultat din rulare,se rupe cementarea de pe bile sau cilindrii rulmentului) mai bine verifici nivelul intii;huruie la defectiune nu din cauza uleiului-desigur daca se foloseste alt tip de ulei,nu de transmisie,sau inadecvat,...e alta poveste.

si eu am sperat sa fie cap de planetara sau rulmentul intermediar dar.....s-a verificat pe rampa,iar la reprezentanta au rulat-o catarata,facea zgomot de se auzea si in sala de asteptare....

pe megan2.2 aveam JH3, uleiul neschimbat pina la 110k,am luat-o cu schimbat rulment roata apoi rulment intermediar,....-echivalenta la JR5 342 este JR5352,motorul tot K4M.

eu am mai scris si pe defectiuni fluence si pe cutie defecta,si am mai si citit sanatos inainte sa incep sa compun texte pe reno.ro,ca sa stiu,sa aflu,sa inteleg....



pentru moderatori-nu credeti ca topicul ar trebui unificat intr-un singur loc?

This post has been edited by castelanul: 30 Jun 2017, 07:04


--------------------
renault Fluence 1,6-16v 82kw - VN
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
voyager_k
post 10 Jul 2017, 15:50
Post #13


Membru incepator


Group: Members
Posts: 45
Joined: 12 August 11




Revin. Am schimbat uleiul din cutie. Nu se simte absolut nicio diferenta. Este acelasi zgomot. Nici mai mult, nici mai putin. Parca intra in viteze ceva mai usor.

Ceea ce ma frapeaza este insa culoarea celui vechi (vezi poza). Se mirau si baietii aia de la service ? Sunt uleiuri de motor care nu arata asa. A cautat de pilitura si nu a gasit.

E posibil sa isi fi pierdut uleiul din proprietati in asa hal incat sa strice cutia ? Chiar asa de mizerie sa fie cutia de renault ? Masina luata de noua... Sa tina nene...



Attached thumbnail(s)
unnamed.jpg ( Size: 58.39k ) Number of downloads: 718


--------------------
RENAULT FLUENCE EXPRESSION PLUS 1.5 dci 90 cp 2011
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
rtBK
post 10 Jul 2017, 16:19
Post #14


Unique like everyone else


Group: Members
Posts: 3.955
Joined: 19 January 08
From: Bucuresti




Nu vreau sa panichez pe nimeni, dar o cunostinta a patit cu un fluence la plecarea de la semafor sa ii pice cutia de viteze pe neasteptate. Ma rog nu stiu cat de mult asculta el sunetele inainte sa pice si daca nu ma insel era un 1.6 16v.

Din experienta de la megane 2 cu cutie automata si niste mici patanii cu uleiul, nu prea ma sperie culoarea, dar na.... poate a vazut cineva mai des ulei din cutia de viteza smile.gif

De curiozitate, ce anvelope ai?

This post has been edited by rtBK: 10 Jul 2017, 16:20


--------------------
Renault Clio 4GT Line 2017

Trek Valencia
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
voyager_k
post 10 Jul 2017, 16:31
Post #15


Membru incepator


Group: Members
Posts: 45
Joined: 12 August 11




Le mai am inca pe cel originale michelin . 205 parca.


--------------------
RENAULT FLUENCE EXPRESSION PLUS 1.5 dci 90 cp 2011
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
m3st_tce
post 10 Jul 2017, 19:37
Post #16


Membru autentic


Group: Members
Posts: 504
Joined: 6 May 12




Pe segmentul Megane 3 un coleg a rezolvat huruitul in frana de motor prin schibarea rulmentilor. Post-ul e de azi.
Verifica cu el, poate te ajuta.


--------------------
Renault Megane 3 ST Prestige / Skoda Rapid Active *** 2011 1.4 TCe / 2014 1.2 TSI (86CP)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
castelanul
post 11 Jul 2017, 15:29
Post #17


Membru


Group: Members
Posts: 103
Joined: 5 May 09




Revin cu impresii la cutia JR5 342, funcționează ireproșabil,parca intră mai ușor. Culoarea cu tentă gri din ulei este de la cementarea bilelor,nu e pilitură,e o pulbere fină,care desprinsa de pe suprafața,face că suprafața pe care se face frecarea sa nu mai fie netedă,ci rugoasă,de unde huruitul. Într-un final bila se va rupe în bucăți mai mari.... rezultatul .... Am transmis la VC că dacă vor să studieze motivul defecțiunii, să mă contacteze.A trecut aproape o lună, și niente.Asta e.Drumuri bune.


--------------------
renault Fluence 1,6-16v 82kw - VN
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Dsign
post 12 Jul 2017, 16:11
Post #18


Led Tuning Man


Group: Members
Posts: 3.498
Joined: 24 November 03
From: Bucuresti




Cutie JH3 la Logan 1.6 16v Euro 5, care arata ca un JR5 (planetare cu simering, timonerie pe cabluri) : am scos uleiul cu ocazia swapului la motor si transmisie de Twingo RS si arata foarte rau. Rulajul era de 54 000 km, masina la mine fiind de la 11 000 km

Am parcurs aprox 15 000 km cu noul motor si cu noua cutie (Twingo RS are JR5) dupa care am trebuit sa inlocuiesc treapta a5a (era prea scurta pentru nevoile mele).
Am scos uleiul din cutie curat lacrima !
Asadar, cred ca uleiul de la prim montaj se compromite repede. Cutia de la TwRS avea 7000 km in momentul in care a fost demontata de pe masina si pusa pe loganul meu, deci practic era la al doilea ulei.

Legat de problema colegului, vuietul are legatura cu viteza masinii?


--------------------
D Logan 2004 Preference 1.6MPI Egee - B 48 CUP
http://youtu.be/OQ-ukXOBfI4
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
castelanul
post 12 Jul 2017, 16:31
Post #19


Membru


Group: Members
Posts: 103
Joined: 5 May 09




Așa cum am scris , zgomotul apărea cam pe la 35km/h. La M2.2 uleiul la CV scos la 80k arăta f bine.


--------------------
renault Fluence 1,6-16v 82kw - VN
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
voyager_k
post 20 Apr 2018, 07:38
Post #20


Membru incepator


Group: Members
Posts: 45
Joined: 12 August 11




Elipog poveste : zumzaitul a continuat pana la 50.000 km. Cand s-a amplificat. Am sesizat vocea clientului. Si chiar au fost ok. Mi-au propus sa suporte 50% din costul reparatiei. Numai ca surpriza ! Cei de la dacoserv (per care ii si cunosteam...) au facut 2 devize : unul de 6000 de lei cutie sh la schimb cu cutia mea sau 12.000 lei cutie noua. Chiar daca ar fi platit VC 50% tot ramaneam cu 3000 de lei de dat. Am zis pas. Nu mai zic ce mi-au facut la constatare.. Ba ca nu se aude, ba ca uleiul din cutie nu e negru... Tot numai ca sa nu rezulte defect de fabricatie. Probabil ca se fereau ca de dracu din 2 motive : unul e incompetenta, altul riscul sa puna ceva manopera de la ei (de altfel VC mi-a zis ca si service-ul o sa contribuie cu ceva ore pe partea asta).
In final, am dus-o la niste baieti care fac numai asta. Erau 2 rulmenti. Au fost schimbati si acum liniste totala. Afacerea m-a costat 1700 de lei cu tot. Piese, manopera, spalare cutie, ulei. Mie si pretul asta mi s-a parut umflat , dar mai cerusem estimari pe la alte service-uri si toti se grabeau sa adauge ore la estimare...
Concluzie ? Calitate proasta rulmenti (s-a dus partea de grafit care protejeaza bilele si apoi acestea au inceput sa se roada. Mai megeam mult asa ... se spartea o bila si la revedere cutie.

Attached thumbnail(s)
rulment.jpg ( Size: 96.82k ) Number of downloads: 568
ulei_cutie_8_luni_dupa_schimbare.jpg ( Size: 268.07k ) Number of downloads: 526


--------------------
RENAULT FLUENCE EXPRESSION PLUS 1.5 dci 90 cp 2011
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gratian.bran
post 23 Apr 2018, 21:44
Post #21


Membru autentic


Group: Members
Posts: 239
Joined: 4 May 10




voyager_k -la tine de unde venea zgomotul,rulmentii de unde erau? coduri,sau cote? multumesc.


--------------------
Renault Fluence Sedan 2011 Privilege - undeva in vn
ex Oltcit RT; Logan1,4;Megane2.2 1,6-16;Opel corsa 1,4-100cp;Fluence1,6-16; Elantra1,6-16
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
voyager_k
post 24 Apr 2018, 08:52
Post #22


Membru incepator


Group: Members
Posts: 45
Joined: 12 August 11




sincer, nu stiu exact de unde erau. Rulmentii stricati erau SNR. Coduri : EC40988H206 si EC12567. Zgomotul se auzea independent de treapta. cel mai bine la decelerare in vitezele 3 si 4 pe la 40 - 70 km / h. Chiar si la 100 se auzeau dar mai estompat.

This post has been edited by voyager_k: 24 Apr 2018, 08:52


--------------------
RENAULT FLUENCE EXPRESSION PLUS 1.5 dci 90 cp 2011
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
75AIM
post 21 Aug 2018, 09:01
Post #23


Membru autentic


Group: Members
Posts: 690
Joined: 23 March 14
From: Constanta




zilele trecute am schimbat si eu uleiul din cutie,dat scut jos slabit buson golire apoi fluturele de platic.a curs cam 1.3-1.4 l de ulei ce era negru si a intrat cam 1.7 l de ulei 75w 80 elf.operatia am facut-o singur cu ajutorul unei palnii si un furtun de 1.5 m,cam lung ce-i drept, pe rampa dar cu masina pe liber,mai o miscam de sa se scurga tot uleiul-unii zic sa fie in viteza de ce oare nu inteleg,am pus ulei pana a dat afara pe la preaplinul cu fluture.
dupa schimbare alta masina...intra mult mai usor in viteze,nu agata deloc exact ca atunci cand era o km.de fapt agatatul mi-a aparut pe la 30k de km si s-a rezolvat dupa ceva timp cu schimb ulei.
mitul uleiului de cv pe viata la cutie s-a spulberat pt mine iar pt 44 ron cat costa 2l de ulei merita efortul schimbarii.


--------------------
Renault Fluence 2013 Privilege,Clio 3 2007 - ex 99AIM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
castelanul
post 21 Aug 2018, 21:18
Post #24


Membru


Group: Members
Posts: 103
Joined: 5 May 09




si unde-i defectiunea?!


--------------------
renault Fluence 1,6-16v 82kw - VN
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
75AIM
post 22 Aug 2018, 04:37
Post #25


Membru autentic


Group: Members
Posts: 690
Joined: 23 March 14
From: Constanta




la faptul ca dupa schimbarea uleiului numai agata vit 1.


--------------------
Renault Fluence 2013 Privilege,Clio 3 2007 - ex 99AIM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
solidconvert
post 27 Aug 2018, 07:12
Post #26


Donator


Group: Members
Posts: 3.247
Joined: 3 May 06
From: Bucuresti




Cateva sute de km si dupa aceea iar o sa agate... wink.gif


--------------------
. . .
Audi A4 B9 S-tronic TFSI...
Gîndirea corectă vine din experiență. Experiența, la rîndul ei, provine din gîndirea greșită.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
75AIM
post 27 Aug 2018, 22:01
Post #27


Membru autentic


Group: Members
Posts: 690
Joined: 23 March 14
From: Constanta




sunt in alanya si a facut cam 1600 km si coafura rezista radmasa.gif

This post has been edited by 75AIM: 27 Aug 2018, 22:02


--------------------
Renault Fluence 2013 Privilege,Clio 3 2007 - ex 99AIM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 29th March 2024 - 15:00
Dacia