Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

11 Pages « < 6 7 8 9 10 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Jante Kadjar, modele, recomandari

Marian Constantin
post 6 Sep 2018, 10:29
Post #211


Membru autentic


Group: Members
Posts: 331
Joined: 5 June 16




Senzorii de presiune în pneuri nu își dovedesc utilitatea pentru a verifica lunar presiunea. Și alți senzori par inutili : ce îmi trebuie temperatura lichidului de răcire? Sau presiunea uleiului. E suficient să am ulei bun schimbat la timp.... 😀
Faptul că senzorii constată o pierdere rapidă de presiune când ești în mers mie mi se pare extrem de util. E vorba de acele cuie care îți dezumfla cauciucul în 10-20 de minute când poți să cauți un refugiu. Cine a schimbat noaptea un cauciuc pe stânga, oprit pe banda de urgență pe o autostradă, în Germania să zicem, știe ce înseamnă!


--------------------
Renault Kadjar 1.2 2016
Kadjar este o mașină perfectă și Renault un dar de la Dumnezeu!! 😁
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cj98czh
post 6 Sep 2018, 12:09
Post #212


Membru de la Cluj ...


Group: Moderatori
Posts: 22.844
Joined: 27 March 06
From: Cluj-Napoca




QUOTE(ValMara @ 6 Sep 2018, 10:56)
Nu este fair ce ati facut.
Ati rup dintr-o FRAZA:
*



Da, am rupt si am raspuns la ce am avut de raspuns ... ca altfel este interzis sa citezi tot postul imediat .... nu vad problema ?!?




This post has been edited by cj98czh: 6 Sep 2018, 12:11


--------------------
Ford Mondeo Titanium, bi-turbata, 2018 / Mazda 3 , 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
karla
post 6 Sep 2018, 16:59
Post #213


Membru


Group: Members
Posts: 131
Joined: 11 March 18




Va rog sa ma ajutati si pe mine si sa imi spuneti daca ce am cumparat se potriveste la Kadjar LIFE pe motorina. Am gasit la oferta la EMAG 4 jante de aliaj cu patru senzori de presiune la pretul de 3.565 lei. . Am trimis o copie de pe cartea de identitate la vanzator ca sa ia o serie pentru senzori de presiune sa fie compatibili. Am primit acasa factura pe care scrie asa. 4 janta aliaj KE 4091K200SV 17 inchi F 15 E ET 47 7 OJ x 17HD SILVER GREY. 4 senzori presiune pneuri 407005663 R . 4 piulite fixare senzor 40780JA01B NIS . Urmeaza sa cumpar 4 cauciucuri de iarna cu dimensiunile 215 x 60 R x 17 H asa cum scrie in cartea de identitate si pe cauciucurile de vara. Daca am procedat bine unde ma duc sa pun anvelopele pe jenti si dupa aceea rotile pe masina. Am gasit la jenti o schema cu montarea lor cu strangerea piulitelor . Va rog sa ma indrumati si pe mine. Multumesc mult de tot.

6 Sep 2018, 17:10:
PENTRU PRESIUNEA LA ROTI. Cand scade presiunea la o roata sau la toate apare pe bord ceva , te atetioneaza ca a scazut presiunea , sau vad eu la martori ca a scazut presiunea. Cand plec dimineata in fata am presiunea de 2,1 iar pe spate am 2. Dupa ce merg mai mult creste presiunea . Am intrebat pe cineva care are KADJAR si a spus ca nu trebuie sa fac presiunea ca imi va apare la bord scris Va rog sa ma indrumati si pe mine. Multumesc mult.

This post has been edited by karla: 6 Sep 2018, 17:10


--------------------
kadjar life energy kadjar life energy 2017
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Mihnea2012
post 6 Sep 2018, 17:20
Post #214


Membru


Group: Members
Posts: 154
Joined: 6 June 16




Din ce vad etrierul ET (sau offset-ul) nu e bun. Trebuie sa ai 40 nu 47.

M-am uitat si eu pe site-ul ala. Nu inteleg de ce acel comerciant nu ti le-a dat pe astea
Fa-le retur si cere-le pe astea. Au ET40. Tot pt Juke.

Daca vrei sa stii orice despre dimensiunile jantelor te uiti aici

Probabil ca merge si asa, cu ET 47. Cineva mai sus zicea ca o janta care nu are exact dimensiunile producatorului va exercita presiuni diferite pe rulmenti (si angrenajul de suspensie, adaug eu).

Am incercat si eu sa imi iau jante si imi bagau pe gat tot fel de dimensiuni, cum ca "merg domle. garanat."

Din toata discutia cu diferiti comercianti am aflat ca pt gaura centrala se dau adaptoare, deci este cel mai putin important lucru.

Plus ca unul mi-a dat adresa de mai sus si mi-a zis ca numai ce scrie acolo e ok, nu ce iti toarna vanzatorii (asta stim cu totii).

Presiunea se face numai la rece si stiu ca cea optima e 2.3 pe fata si 2.1 pe spate. Cand rulezi, lucrul mecanic va incalzi aerul din pneuri si presiunea va creste, deci e normal. De asemenea la schimbarea anotimpurilor vei observa ca valorile fie cresc (iarna-primavara) fie scad (toamna-iarna). Atunci ajustezi presiunea catre cea optima.

This post has been edited by Mihnea2012: 7 Sep 2018, 08:27


--------------------
Renault Arkana FHEV 145 Equilibre ex. Renault Kadjar Life 1.5 dci 110 cp
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mars
post 7 Sep 2018, 17:05
Post #215


meow or never


Group: Moderatori
Posts: 7.257
Joined: 22 January 04




Presiunea se face la cat scrie pe usa. La "rece" inseamna ca anvelopele nu trebuie sa fi apucat sa fie rulate (sau foarte putin, maxim un km) si se face la temperatura ambientala, dar vara la nu mai mult de 20 de grade si neaparat la umbra.

P.S. - E normal ca in mers sa creasca cu 0.2 - 0.3 bar sau chiar mai mult. Cu 0.1 bar poate fi mai mare pe o parte a masinii fata de cealalta si prin simplul fapt ca bate soarele pe acea parte wink.gif.

This post has been edited by mars: 8 Sep 2018, 08:08


--------------------
Mercedes-AMG A 35 (2023)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
karla
post 7 Sep 2018, 19:04
Post #216


Membru


Group: Members
Posts: 131
Joined: 11 March 18




Pentru Mars si Mihnea 2012. Va multumesc mult de tot pentru sfaturi si indrumarile date.Am inteles Mihnea ca aceste jante pot sa produca diferite presiuni asupra unor componente ale masinii. Acuma plec la tara sa culeg porumbul si cand vin iau legatura cu vanzatorul sa imi dea E. 40. Am inteles si cu presiunea de la roti.Aceasta am facut-o acum o luna de zile 2.3 cu 2.1. Era normal sa scada sau am unele probleme. Am sa notez acum cand fac presiunea si revin. Am adresat si rugamintea unde pun anvelopele pe jenti si le montez la masina.. Poate ma ajutati si aici.Multumesc mult pentru sfaturi. Cu stima.


--------------------
kadjar life energy kadjar life energy 2017
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Remicade
post 9 Sep 2018, 08:00
Post #217


Membru


Group: Members
Posts: 186
Joined: 26 November 09




Imi cer scuze daca s-a mai discutat, la Kadjar avem senzori de presiune sau e TMPS indirect pe ABS ?


--------------------
Renault Kadjar 1.2 TCe 2018
Logan 1.4 8v 75CP
Logan 1.6 8V 90 CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mars
post 9 Sep 2018, 08:32
Post #218


meow or never


Group: Moderatori
Posts: 7.257
Joined: 22 January 04




Din discutia asta, se pare ca are TPMS. Daca iti arata presiunea pentru fiecare roata, ar trebui sa fie cu senzori in valve.


--------------------
Mercedes-AMG A 35 (2023)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
alexpslr
post 9 Sep 2018, 20:58
Post #219


Membru autentic


Group: Members
Posts: 219
Joined: 22 October 17




Sunt senzori TPMS direct, care se pun pe valva.


--------------------
Peugeot 307 2007 | Kadjar Zen 1.5 dci 2017
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
karla
post 23 Sep 2018, 17:50
Post #220


Membru


Group: Members
Posts: 131
Joined: 11 March 18




Pentru Mihnea 2012 si Mars. Va rog sa ma ajutati si pe mine Maine 24.09.2018 vin jentile si cauciucurile pentru Kadjar. Jentile sunt de la renault pentru Kadjar. ET 40 . Unde trebuie sa merg la vulcanizare pentru a monta anvelopele pe jenti, ca sa nu am probleme, iar dupa aceea sa la montez la masina. Va rog sa ma ajutati. Multumesc mult.O sa revin cu detalii pentru a va spune ce model sunt jentile. Multumesc.


--------------------
kadjar life energy kadjar life energy 2017
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mars
post 23 Sep 2018, 18:17
Post #221


meow or never


Group: Moderatori
Posts: 7.257
Joined: 22 January 04




Mergi la unii mai cunoscuti, gen Auto Soft.


--------------------
Mercedes-AMG A 35 (2023)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
karla
post 24 Sep 2018, 05:46
Post #222


Membru


Group: Members
Posts: 131
Joined: 11 March 18




Multumesc mult de tot pentru sfat.


--------------------
kadjar life energy kadjar life energy 2017
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
karla
post 25 Sep 2018, 06:02
Post #223


Membru


Group: Members
Posts: 131
Joined: 11 March 18




Pentru Mihnea 2012 si Mars. Pe data de 24.09.2018 mi-a adus jentile originale pentru RENAULT, are la mijloc capacel pa care scrie RENAULT, iar in interior scrie asa.Made in POLAND UW 432 AI Si 7 Mg 7j x 17 H2 ET 40 In interior unde se afla butucul sunt niste adancituri unde in fiecare scrie asa. C nimic, D 83. X 15, X L, X 45, si am mai dat in plus 551 pentru ca primele nu erau bune.Am luat si cauciucuri de iarna 215, X 60 R 17 96 H.Rugamintea mea, sunt bune aceste jenti, Daca puteti sa imi spuneti ce inseamna cifrele si literele de la butuc.Am rezolvat-o si cu montarea merg la un service in Militari pe bulevardul Iuliu Maniu nr. 123-129 peste drum de OMV Acuma doar pun cauciucurile pe jenti, iar echiparea o fac la iarna. Dupa ce asamblez rotile revin cu detalii. Multumesc mult.


--------------------
kadjar life energy kadjar life energy 2017
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
romeo_id
post 25 Sep 2018, 07:16
Post #224


Engineer


Group: Members
Posts: 449
Joined: 8 August 11




Daca tot va duceti la service pentru montajul anvelopelor pe jante si echilibrarea lor, nu mai bine montati si rotile pe masina? Te asiguri astfel ca e totul in regula si nu ai vibratii dubioase la rulaj. Acum poate e liber la vulcanizare... dar data viitoare nu o sa mai fie, ca la noi e haos la vulcanizari imediat ce cade primul fulg de zapada...


--------------------
Renault Clio 2, 1.2 16V 2003 Authentique Kadjar 1.6 dCi 4WD 2016 Zen
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Mihnea2012
post 25 Sep 2018, 22:13
Post #225


Membru


Group: Members
Posts: 154
Joined: 6 June 16




Karla, monteaza pneurile de iarna acum, cum zice antemergatorul. Despre service de roti tot AutoSoft as fi recomadat, pentru ca un amic cu Qashqai s-a dus tot acolo sa isi puna senzorii, ca sa nu ii strice el sau vreun amator.
Mai sus ti-am dat link-ul pe site-ul in care vezi dimensiunile jantelor. Din ce vad toti indicatorii pe care ii stiu si se vad si pe acel site sunt in regula. Ai 7 x 17, ET40, in sfarsit, si le-ai luat de la reno, adica de pe site-ul lor care se numea "boutique". Stiu si eu pt ca m-am uitat, erau undeva la 590 lei bucata. Nu stiu ce reprezinta restul indicatorilor. Sunt aproape identice cu jantele din dotarea masinii, desenul fiind diferit. Daca poti sa pui o poza o sa ne convingem. Tocmai pt ca sunt f asemanatoare cu cele stock nu le-am comandat. Mie imi plac MOMO. E adevarat, nu sunt OZ, dar au traditie si design. Partea proasta e ca nu vand in Romania oficial iar cei care au, sunt dezinteresatii.

This post has been edited by Mihnea2012: 25 Sep 2018, 22:15


--------------------
Renault Arkana FHEV 145 Equilibre ex. Renault Kadjar Life 1.5 dci 110 cp
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
karla
post 30 Sep 2018, 16:18
Post #226


Membru


Group: Members
Posts: 131
Joined: 11 March 18




Pentru Mihnea 2012 Acum am venit de la tara si am citit mesajul. M-am uitat pe sait si am vazut ET 40.Din acesata cauza am spus sa imi aduca la acesta dimensiunea dar mi-au luat in plus 571 de lei.Saptamana aceasta ma duc sa la montez la Auto Soft in Militari. Au spus ca ma costa in jur de 400 lei. As trimite o poza cu jentile si cauciucurile dar nu stiu cum se pune fotografia aici pe sait.Multumesc mult de tot pentru sfaturi lui Mihnea 2012 si lui Romeo -id. Mltumesc mult de tot si revin dupa ce montez rotile pe masina.


--------------------
kadjar life energy kadjar life energy 2017
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Remicade
post 1 Oct 2018, 16:45
Post #227


Membru


Group: Members
Posts: 186
Joined: 26 November 09




Pui poze asa: jos dreapta Add Reply, apoi Browse jos, alegi fisierul JPG si dai Add this Attachment. Atentie sa nu fie mare fisierul, fa-i resize la 1024 pe latura lunga.


--------------------
Renault Kadjar 1.2 TCe 2018
Logan 1.4 8v 75CP
Logan 1.6 8V 90 CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
karla
post 3 Oct 2018, 19:38
Post #228


Membru


Group: Members
Posts: 131
Joined: 11 March 18




Multumesc lui Mars si Mihnea 2012 pentru indrumarile date. Azi 3.10.2018 am fost la Auto Soft Militari si am pus anvelopele pe genti dupa care le-am montat la masina.Sunt foarte multumit , as spune pretul dar cred ca nu am voie. Daca mi se pemite am sal spun. Trebuia sa iau de la ei jenti, cauciucuri si senzori , deoarece le luam la jumatate de pret.PROBLEMA ESTE CA DUPA CE AM PLECAT DIN MILITARI SI PANA LA PIATA RAHOVA NU MI-A APARUT PRESIUNEA DIN PNEURI PE ECRAN. SENZORI SUNT LUATI DUPA SERIE CERTIFICAT SUNT PENTRU KADJAR. MAINE PEC LA CALARASI SI POATE IMI APARE PE ECRAN PRESIUNEA. DACA NU CINEVA SPUNEA DE RESETARE, POATE IMI SPUNE CUM SE FACE, DUPA CARE O SA MERG LA MAGAZINUL DE UNDE AM CUMPARAT MASINA. ESTE OBLIGATORIU SA MERGA LA MAGAZINUL DIN MILITARI, SAU POT SA MERG SI LA ALTUL . MULTUMESC MULT DE TOT PENTRU AJUTOR. Cand vin de la Calarasi am sa scriu daca senzorii au citit presiunea.


--------------------
kadjar life energy kadjar life energy 2017
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mars
post 3 Oct 2018, 19:54
Post #229


meow or never


Group: Moderatori
Posts: 7.257
Joined: 22 January 04




QUOTE(mateipaul25 @ 27 Oct 2016, 11:23)
Nu este nimic special! Din meniu - vehicul - presiune roti - resetare - localizare pneuri (parca) si astepti pana le gaseste. Am asteptat circa o ora, motiv pentru care am cerut ajutorul. In mers au aparul valorile, care culmea sunt chiar cele la care am umflat pneurile.
*



Si poti pune preturile, evident.


--------------------
Mercedes-AMG A 35 (2023)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
karla
post 3 Oct 2018, 20:24
Post #230


Membru


Group: Members
Posts: 131
Joined: 11 March 18




Multumes Mars. Pus cauciucurile pe jenti, si montat pe masina a costat 200 lei, Cand au demontat rotile de pe masina, le-a pus la un dispozitiv care le-a spalat de zici sa cunt noi. Nu mai exista urma de praf. Referitor la pret este bine sau nu, astept pareri. In anvelope au pus azot pe motiv ca tine presiunea.Multumesc mult .


--------------------
kadjar life energy kadjar life energy 2017
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mars
post 3 Oct 2018, 20:32
Post #231


meow or never


Group: Moderatori
Posts: 7.257
Joined: 22 January 04




Nu a costat putin, dar la o vulcanizare de cartier riscai sa iti monteze ceva prost si sa rupa vreun senzor. Avand in vedere ca ai roti complete si de acum incolo nu va trebui decat sa le schimbi cu totul, eu zic ca a meritat.


--------------------
Mercedes-AMG A 35 (2023)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mateipaul25
post 4 Oct 2018, 07:35
Post #232


Membru autentic


Group: Members
Posts: 295
Joined: 14 September 11




Incearca sa resetezi presiunea dupa care sa-i dai cautare. Dupa un timp va gasi senzorii si o sa apara presiunea.


--------------------
Renault Kadjar / Clio V 2016 1,6dci Intense 4x4 / 2020 1.0 Tce Intense
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
johnyboy
post 4 Oct 2018, 08:12
Post #233


Membru


Group: Members
Posts: 135
Joined: 7 September 09
From: Bacau




Daca tot se apropie iarna va intreb ce anvelope folositi, eventual daca va cumparati acum de unde le luati.
Eu am nevoie de 17" si m-am oprit la astea: Nokian WR D4 215/60 R17 96H la 563 lei de pe site-ul https://www.cauciucuridirect.ro

Aici am gasit o comparatie pentru R17:

http://www.tyrereviews.co.uk/Article/2016-...V-Tyre-Test.htm


--------------------
Renault Kadjar 2017/Intens/4WD
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
myreno4me
post 4 Oct 2018, 08:46
Post #234


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.511
Joined: 18 May 17




Acum deja s-au scumpit cu 20%....fata de weekend !


--------------------
Megane IV 1.2 TCE 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cj98czh
post 4 Oct 2018, 08:51
Post #235


Membru de la Cluj ...


Group: Moderatori
Posts: 22.844
Joined: 27 March 06
From: Cluj-Napoca




QUOTE(johnyboy @ 4 Oct 2018, 09:12)
m-am oprit la astea: Nokian WR D4 215/60 R17 96H la 563 lei
*



Eu as fugi de Nokian de iarna ca dracu de tamaie ... la cate cazuri de probleme au fost cu ele doar aici pe forum .... cred ca niste chinezarii rezista mai bine 2 ani decat Nokian ...

Ai de unde alege ... nu cumpara unele cu posibile bube ...


--------------------
Ford Mondeo Titanium, bi-turbata, 2018 / Mazda 3 , 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vitalie_v
post 4 Oct 2018, 09:28
Post #236


Membru incepator


Group: Members
Posts: 4
Joined: 30 May 18




QUOTE(johnyboy @ 4 Oct 2018, 08:12)
Daca tot se apropie iarna va intreb ce anvelope folositi, eventual daca va cumparati acum de unde le luati.
Eu am nevoie de 17" si m-am oprit la astea: Nokian WR D4 215/60 R17 96H la 563 lei de pe site-ul https://www.cauciucuridirect.ro

Aici am gasit o comparatie pentru R17:

http://www.tyrereviews.co.uk/Article/2016-...V-Tyre-Test.htm
*



Salut,
Si eu vroiam Nokian, in general am gasit multe review-uri bune, insa in cele din urma m-am oprit la NEXEN WINGUARD ICE PLUS WH43. Din ce am mai auzit, Nokian se produc in Rusia, iar multi dealeri de la noi (sunt din Chisinau), zic ca nu se merita.

Astept iarna sa vad cu ce m-am ales, la precedenta masina aveam Debica, au rezistat cam 7 sezoane.


--------------------
Renault Kadjar 2017
Renault Kadjar 1.2 TCE EDC 2017
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
johnyboy
post 4 Oct 2018, 10:24
Post #237


Membru


Group: Members
Posts: 135
Joined: 7 September 09
From: Bacau




QUOTE(cj98czh @ 4 Oct 2018, 08:51)
Eu as fugi de Nokian de iarna ca dracu de tamaie ... la cate cazuri de probleme au fost cu ele doar aici pe forum .... cred ca niste chinezarii rezista mai bine 2 ani decat Nokian ...

Ai de unde alege ... nu cumpara unele cu posibile bube ...
*




Asa ceva?
Hankook W320 215/60 R17 96H TL


http://anvelope365.ro/produse/hankook-w320-21560-r17-96h-tl/


--------------------
Renault Kadjar 2017/Intens/4WD
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Mihnea2012
post 5 Oct 2018, 11:26
Post #238


Membru


Group: Members
Posts: 154
Joined: 6 June 16




Eu am Nokian din acestea din 2016. Sunt bune.
Stiu ca sunt buni la cele de iarna. De acord ca nu sunt ca Alpin 5 sau Continental pe care le-am vazut in fruntea unor teste comparative in 2016, dar nici la pret nu sunt la fel.
Le-am luat de aici.

Am prieteni care si-au luat Nokian de-a lungul anilor si nu am auzit sa aiba probleme. Tocmai pentru ca au mutat fabrica in Rusia, peste granita cu Finlanda, au reusit sa oferteze la preturi mai bune.

Vorbesc numai de pneuri de iarna, pentru ca la cele de vara chiar ei au recunoscut ca au probleme (am avut o colega care chiar a avut de vara foarte proaste). Nokian a deschis un centru de tehnologic in Spania in acest sens.

De cand Coreea de Sud are acord de liber schimb cu UE, vin de acolo produse bune la preturi competitive. Si Hankook e de luat in seama pe nivelul asta de pret.
Nokian vs Hankook:
Hankook e putin mai ieftin (560 lei vs 460 lei), dar da consum mai mare (C vs E), aderenta pe umed mai scazuta (A vs C) si e mai zgomotos (69db vs 72db).
Hankook echipeaza pe langa marcile coreene si marci ale VAG la livrare / stock.

This post has been edited by Mihnea2012: 5 Oct 2018, 14:10


--------------------
Renault Arkana FHEV 145 Equilibre ex. Renault Kadjar Life 1.5 dci 110 cp
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
karla
post 10 Oct 2018, 06:16
Post #239


Membru


Group: Members
Posts: 131
Joined: 11 March 18




Multumesc pentru ajutor. Am rezolvat-o cu senzorii pentru cauciucurile de iarna. Am facut resetarea si dupa ce am mers circa 1 km mi-a aparut presiunea la roti. Pe fata am 2.3 iar pe spate la roata dr. am 2.1, iar la roata stanga am 2.2. Are ceva ca este presiunea putin mai mare.Cand am plecat la tara nu am fost incarcat. Am mers pe autostrada circa 70 de km,de la Bucuresti pana la Lehliu, dupa care pe drum judetean am mai mers cirxca 30 km, iar cand am ajuns acasa aveam 100 de km. Nu am la calculator sa imi arate cat am consumat pe acesta distanta, dar am facut asa cum m-au invatat colegii si a rezultat ca am consumat circa 5,6, litri de motorina.Km total la bord sunt 6.65o, atat am facut pana acum.E bine sau nu este bine cu consumul. Am sa mai va tin la curent cand plec acum din nou la tara.Multumesc pentru ajutor.


--------------------
kadjar life energy kadjar life energy 2017
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mars
post 10 Oct 2018, 06:25
Post #240


meow or never


Group: Moderatori
Posts: 7.257
Joined: 22 January 04




Deci ai avut un consum de 6.5%. Nici nu ai ce calcula, daca ai facut 100 km smile.gif. Consumul mediu e mai relevant decat cel exprimat in litri. Fara a avea distanta, nu are nicio relevanta. Asa cum nici cel mediu nu e relevant fara viteza medie.


--------------------
Mercedes-AMG A 35 (2023)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
11 Pages « < 6 7 8 9 10 > » 
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

2 User(s) are reading this topic (2 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 23rd April 2024 - 19:37
Dacia