Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Demontare panou si macara geam usa spate, pentru Megane 1

Dodone
post 5 Dec 2008, 16:57
Post #1


membru invidios pe trade mark-ul lui semit (tanti moderatoreasa)


Group: Members
Posts: 2.134
Joined: 21 May 05
From: Timisoara




Se demonteaza panoul usa, care e fixat in 4 suruburi cu cap torx (de doua marimi):
- 1 in manerul usii;
- 1 la clema de deschidere a usii;
- 2 sub buzunar.
Se demonteaza manerul de la usa si cel de deschidere al usii prin tragere. Se scoate cablul de actionare.
P8220029.jpg ( Size: 96.59k ) Number of downloads: 6316

Se decapseaza panoul de usa din butonii sferici de plastic cu o surubelnita lata, infasurata cu banda izolatoare, sa nu se zgarie usa.
DSC02129.jpg ( Size: 101.58k ) Number of downloads: 7189

Dupa ce am dat jos panoul am gasit cablul de actionare a geamului in pozitia din imagini.
P8220030.jpg ( Size: 246.54k ) Number of downloads: 7138
P8220031.jpg ( Size: 182.56k ) Number of downloads: 6728
P8220032.jpg ( Size: 272.95k ) Number of downloads: 6667

Se lasa geamul in jos, pana se vad cele doua suruburi de pe plasticul alb ce culiseaza pe sina alamita. Se demonteaza cu surubelnita si se impinge geamul maxim sus. Acolo il tine chederul sa nu coboare. Provizoriu...
P8220033.jpg ( Size: 113.55k ) Number of downloads: 2728

Se demonteaza cele doua suruburi care fixeaza sina alamita, pe care culiseaza plasticul alb de fixare a geamului.
Se demonteaza motorasul din cele 3 suruburi de fixare.
P8220034.jpg ( Size: 99.72k ) Number of downloads: 2348

Se demonteaza cele 3 suruburi cu cap in cruce.
P8220035.jpg ( Size: 123.4k ) Number of downloads: 2033

Se observa ca cablul a sarit si este deteriorat.
P8220037.jpg ( Size: 104.31k ) Number of downloads: 2059
P8220038.jpg ( Size: 116.96k ) Number of downloads: 2008

Se scoate rotita galbena cu o surubelnita dreapta prin incercari succesive din pozitii diferite. Se observa ca si mansonul a fost fortat.
P8220040.jpg ( Size: 95.73k ) Number of downloads: 1745

Se scot capetele cablurilor.
P8220041.jpg ( Size: 95.52k ) Number of downloads: 1494

Se apasa clema si se trage bucata de plastic spre spatiul gol, se scoate de tot.
P8220042.jpg ( Size: 141.12k ) Number of downloads: 1386

Se asigura geamul in pozitia ridicat, prin remontarea sinei si a plasticului al ce culiseaza.Eu am blocat cu un lemn de esenta tare. Padurea si sarma sunt frate cu romanu'...
P8220044.jpg ( Size: 212.44k ) Number of downloads: 1614
P8220046.jpg ( Size: 96.61k ) Number of downloads: 1896
Am blocat geamul sa pot circula cu masina pana repar cablul.
Operatiunea inversa e aproape identica, mai putin partea cu reglajul cablului, astfel incat geamul sa se inchida-deschida corect. Cand o fac, mai postez.




--------------------
Renault Renault Laguna 1 GrandTour 1998/Concorde
Daca dragoste nu e, nimic nu e. M.Preda
Nu sunt de acord cu nici un cuvant din ceea ce spui dar mi-as da viata pentru dreptul tau de a vorbi Voltaire
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
aurelul8
post 10 Apr 2009, 08:04
Post #2


Membru


Group: Members
Posts: 220
Joined: 16 March 09
From: Ploiesti




Felicitari pentru acest tutorial! Explicit, detaliat, la obiect!
Multumesc pentru initiativa si forma deosebita de prezentare. Imi va fi de mare ajutor cand voi desface panoul usa spate.

Multi km fara probleme! smile.gif


--------------------
Renault Megane 2000 1,6 16 v rxe bicorp - PH 07 KKA
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Dodone
post 2 May 2009, 23:36
Post #3


membru invidios pe trade mark-ul lui semit (tanti moderatoreasa)


Group: Members
Posts: 2.134
Joined: 21 May 05
From: Timisoara




Merci . blush.gif
Cablul trebuie sa fie unul special, foarte elastic. Am gasit grosimea necesara, dar nu era suficient de elastic.
Dar, atentie ! Pe Megane 1 s-au montat 3 tipuri difeite de macarale, dintre care unul nu e cu cablu si scripeti, ci cu un fel de sarma elicoidala (seamana cu sarpele de desfundat tevi) care are un fel de pasla in interior, pe toata lungimea.
Acela culiseaza in tuburi de pastic, ce au prostul obicei de a se rupe spre capetii exteriori si langa motoras. sad.gif

This post has been edited by Dodone: 2 May 2009, 23:42


--------------------
Renault Renault Laguna 1 GrandTour 1998/Concorde
Daca dragoste nu e, nimic nu e. M.Preda
Nu sunt de acord cu nici un cuvant din ceea ce spui dar mi-as da viata pentru dreptul tau de a vorbi Voltaire
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
alex0507
post 1 Oct 2011, 13:22
Post #4


Membru autentic


Group: Members
Posts: 402
Joined: 28 January 07
From: BV




Salut,

Ai reusit Dodone sa repari macaraua?

Am cumparat kitul de reparatie dar nu prea stiu cum se reface cablajul, de cate ori se infasoara pe tambur, etc, etc.



This post has been edited by alex0507: 1 Oct 2011, 13:56


--------------------
Renault Megane 2002 Classic Expression, 1.9 dCi
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Dodone
post 1 Oct 2011, 21:04
Post #5


membru invidios pe trade mark-ul lui semit (tanti moderatoreasa)


Group: Members
Posts: 2.134
Joined: 21 May 05
From: Timisoara




Eu am cumparat un kit complet de la dezmembrari (bare, motoras, cablaje), l-a demontat in fata mea de pe o masina. Nu are rost sa ma complic cu infasurari de cablu. Acesta din urma trebuie infasurat incepand de la mijlocul cablului si mijlocul tamburului melcat, spre extremitati. Trebuie sa ai ceva indemanare si sa tii cablul tot timpul tensionat.
Daca cablul nu e f. elastic si nu e format din mai mult de 8 insertii, il montezi degeaba, nu va rezista prea mult.
Daca nu reusesti, il contactezi pe userul adi suciu, care dezmembreaza in TM si Renault-uri si de la care am cumparat si eu mai multe piese. E un tip de treaba si parolist. Am fost recent la el si am vazut ca are acum la dezmembrat 3 Megane-uri 1.
Are preturi bune si cred ca trimite si prin curierat, cu plata ramburs.
Ar fi bine sa mentionezi forumul si userul tau.
Succes.


--------------------
Renault Renault Laguna 1 GrandTour 1998/Concorde
Daca dragoste nu e, nimic nu e. M.Preda
Nu sunt de acord cu nici un cuvant din ceea ce spui dar mi-as da viata pentru dreptul tau de a vorbi Voltaire
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
alex0507
post 22 Oct 2011, 19:18
Post #6


Membru autentic


Group: Members
Posts: 402
Joined: 28 January 07
From: BV




Am reusit sa repar macaraua folosind kitul cumparat de pe ebay (din Turcia, 68 de lei).
Dupa ce iti dai seama care e ordinea montarii e foarte usor. N-am facut poze asa ca imi e mai greu sa explic.


1. Cablurile sa nu fie prinse la niciun capat.

Se infasoara pe melc pana nu mai ramane mult din ele dar indeajuns cat sa se fie in pozitia necesara ptr. fixarea pe capacul acela cu ghidaje.



2. Melcul, cu cablurile infasurate, se monteaza pe capac si nu pe motoras! se pune capacul la loc pe motoras si se strang suruburile.

Aveti grija sa tineti cablurile intinse ca sa nu iasa de pe melc.



3. Partea mai grea acum urmeaza ptr ca aveti nevoie de inca o pereche de maini (gasiti la alimentara icon_mrgreen.gif)

Trebuie sa bagati partea cablului unde e arcul in capacul acela cu ghidaje si apoi sa tensionati arcul la maxim.

In timp ce cablul e intins la maxim, refaceti circuitul lui si bagati capatul liber in plasticul acela de pe sina de ghidaj a geamului. La fel faceti si cu celalalt cablu.


Spor la treaba, daca nu intelegeti ceva sau NIMIC, atunci va raspund cu placere laugh.gif

This post has been edited by alex0507: 22 Oct 2011, 19:18


--------------------
Renault Megane 2002 Classic Expression, 1.9 dCi
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bitsu
post 31 Jan 2013, 18:48
Post #7


Membru


Group: Members
Posts: 123
Joined: 1 June 11




Stiti cumva cum se numesc exact acei butoni sferici care prinde panoul de usa? Si unde as putea face comanda online? Ms


--------------------
Renault Megane 2003
Renault Megane 1, an 2003, 1.6 16v
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Axe
post 3 Jul 2014, 20:06
Post #8


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.669
Joined: 24 February 08




Salut, dupa atata timp ati vazut pe undeva chituri de cabluri la pret rezonabil ? Azi mi-a facut poc si mie pe spate. coboara dar nu mai urca sad.gif


--------------------
Renault Megane 1.5dci, 2013, 90CP inca vii...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
espacern
post 3 Jul 2014, 20:26
Post #9


ART-ist


Group: Moderatori
Posts: 17.599
Joined: 14 August 09
From: Mihalaya




QUOTE(Axe @ 3 Jul 2014, 21:06)
Salut,...... ati vazut pe undeva cabluri la pret rezonabil ?

Gasesti cablul la metru cu 1.99 Ron la Bricostore.....sau kit complet la Dragos.

@+


--------------------
. . . - .
RENAULT are mistere pe care OMUL nu va reusi niciodata sa le afle!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Dodone
post 4 Jul 2014, 05:28
Post #10


membru invidios pe trade mark-ul lui semit (tanti moderatoreasa)


Group: Members
Posts: 2.134
Joined: 21 May 05
From: Timisoara




Am confectionat si eu cablu, l-am sertizat la Tehnometal Timisoara, cei care produc cablaje pentru gama Dacia, dar nu a functionat bine. Cablul ce l-am gasit eu de cumparat avea sectiunea corecta - 1,8 mm. - dar nu si numarul de fire. Avea 8 fire in loc de 14 (cifre din memorie, s-ar putea sa gresesc, a fost acum vreo 3-4 ani), nu avea elasticitatea celui original.
si cablul nu e principala cauza a defectiunilor ci plasticaraiele de pe traseul cablului. Sunt proiectate deficitar, nu suporta mult fortele motorasului ce comanda cablul, atunci cand e capat de cursa. Sau pocnesc pentru ca plasticul isi pierde elasticitatea, devine casant in timp.
Eu am luat recent de la dezmembrari, la risc, o sa vad cat tine. Dar lemnele de blocare a geamului (pe masura, cu canal pentru geam) si sarma sunt lucruri sfinte in portbagaj, alaturi de bobina de inductie de rezerva.


--------------------
Renault Renault Laguna 1 GrandTour 1998/Concorde
Daca dragoste nu e, nimic nu e. M.Preda
Nu sunt de acord cu nici un cuvant din ceea ce spui dar mi-as da viata pentru dreptul tau de a vorbi Voltaire
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Axe
post 4 Jul 2014, 05:44
Post #11


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.669
Joined: 24 February 08




Am vazut ca seamana cu cele de bicicleta pentru schimbatoare, exista si cu cap mai mare pentru frane. Ce lungime ar trebui sa aiba, macar cu aproximatie ?

This post has been edited by Axe: 4 Jul 2014, 05:44

Attached thumbnail(s)
530_1.jpg ( Size: 54.88k ) Number of downloads: 369


--------------------
Renault Megane 1.5dci, 2013, 90CP inca vii...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Dodone
post 4 Jul 2014, 05:59
Post #12


membru invidios pe trade mark-ul lui semit (tanti moderatoreasa)


Group: Members
Posts: 2.134
Joined: 21 May 05
From: Timisoara




Exact de la service de biciclete am cumparat si eu cablu si nu a fost bun. Cablul original e mult mai elastic. De lungime nu mai stiu nimic, nici sa ma gun3.gif. L-am masurat atunci dupa cablul original.

This post has been edited by Dodone: 4 Jul 2014, 05:59


--------------------
Renault Renault Laguna 1 GrandTour 1998/Concorde
Daca dragoste nu e, nimic nu e. M.Preda
Nu sunt de acord cu nici un cuvant din ceea ce spui dar mi-as da viata pentru dreptul tau de a vorbi Voltaire
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ligrivis
post 2 Oct 2014, 11:30
Post #13


Membru autentic


Group: Members
Posts: 342
Joined: 14 July 05
From: Bucuresti




Felicitari pentru foto si explicatii, am si eu probleme cu macaraua de la usa din spate, nu am folosit-o mult timp si cand am luat pe cineva in masina a vrut sa deschida geamul si a cedat.
Pe fata am avut acelasi tip de probleme si dupa ce m-am chinuit cu un prieten si am refacut cablurile nu m-a tinut mai mult de 6 luni si m-am suparat si am cumparat mecanismul nou de la Renault.
Acum am 2 solutii ori cumpar mecanismul de la un second hand sau pun un lemn si suspend geamul deoarece imi cade usor desi am pus o scoaba de lemn la cheder deci trebuie sa il ridic mereu.


--------------------
Megane 3 1.6 DCI 2012
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ovy_deo
post 22 Mar 2015, 18:26
Post #14


Membru incepator


Group: Members
Posts: 64
Joined: 30 December 07




QUOTE(Dodone @ 2 May 2009, 23:36)
Merci . blush.gif
Cablul trebuie sa fie unul special, foarte elastic. Am gasit grosimea necesara, dar nu era suficient de elastic.
Dar, atentie ! Pe Megane 1 s-au montat 3 tipuri difeite de macarale, dintre care unul nu e cu cablu si scripeti, ci cu un fel de sarma elicoidala (seamana cu sarpele de desfundat tevi) care are un fel de pasla in interior, pe toata lungimea.
Acela culiseaza in tuburi de pastic, ce au prostul obicei de a se rupe spre capetii exteriori si langa motoras. sad.gif
*



Asta e, mai lovit unde ma doare. La mine se pare ca e cablu de asta ca sarpele de desfundat tevi. Caut ca nalucu pe site si tot vad cablu de frana de bicicleta ba frate si la mine nu batea nimic.
No, acu eu ce fac .Se vede in partea de jos a usi un capat de cablu de asta ciudat, o fi rupt .
Geamul meu se plimba nestingherit pe toata lungimea l-am proptit cu un bat ca sa stea sus . Motorasul are tendinta de a misca un cm in sus si un cm in jos moment in care se observa tendinta capatului de funie de a se misca . Da impresia ca ar fi blocat.
E vorba de usa spate stanga electric. Am scos doar panoul usi nu prea am stiut dupa ce sa ma uit, de aceea am tot cautat pe site dar pana aici nimic.
Poate s-a mai intalnit cineva cu modelul asta .
Cu respect.
Asta e sistemul pozaprodus.jpg ( Size: 17.83k ) Number of downloads: 140


This post has been edited by ovy_deo: 22 Mar 2015, 18:47


--------------------
renault megane 1,4 16v 2001
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
nlu
post 14 Aug 2015, 17:51
Post #15


Membru autentic


Group: Members
Posts: 509
Joined: 20 February 07




QUOTE(ovy_deo @ 22 Mar 2015, 19:26)
Asta e, mai lovit unde ma doare. La mine se pare ca e cablu de asta ca sarpele de desfundat tevi. Caut ca nalucu pe site si tot vad cablu de frana de bicicleta ba frate si la mine nu batea nimic.
No, acu eu ce fac .Se vede in partea de jos  a usi un capat de cablu de asta ciudat, o fi rupt . 
  Geamul meu se plimba nestingherit pe toata lungimea l-am proptit cu un bat ca sa stea sus . Motorasul are tendinta de a misca un cm in sus si un cm in jos moment in care se observa tendinta capatului de funie de a se misca . Da impresia ca ar fi blocat.
  E vorba de usa spate stanga electric. Am scos doar panoul usi nu prea am stiut dupa ce sa ma uit, de aceea am tot cautat pe site dar pana aici nimic.
  Poate s-a mai intalnit cineva cu modelul asta .
      Cu respect.
Asta e sistemul pozaprodus.jpg ( Size: 17.83k ) Number of downloads: 140

*


Astazi am umbalt la macaraua dreapta spate care are tipul asta de mecanism. Se desprind exact ca in fotografiile de mai sus macaraua si motorasul‚ dupa care desprinzi culisanta de pe sina desfacand cele 2 cleme si piulita de 10 iar in locul unde se prinde cablul in culisanta se improvizeaza un suport de tabla prins pe culisanta in doua nituri‚ cel putin asa am rezolvat eu astazi si vad ca merge. O sa revin cu foto pe la sfarsitul lui august ca deocamdata timpul n u-mi permite.

15 Aug 2015, 12:43:
Astazi am reparat si macaraua dreapta spate . Am desfacut acele cleme si nitul din foto.

15 Aug 2015, 12:48:
Am scos culisanta de pe sina si se observa unde a fost prins cablu pe culisnata ca s-a rupt plasticul care-l fixa.

15 Aug 2015, 12:55:
Am decupat suportul de plastic rupt pe care se prinde cablul cu o bucata de tabla incinsa pentru a fi drept locul unde voi prinde noul suport de fixare.

15 Aug 2015, 13:01:
Ak luat o bucata de tabla din suport pentru rigips‚ ca in foto ata sata pe care am ondulat-o pe cablul macaralei.

15 Aug 2015, 13:06:
Am fixat cu nituri tabla respectiva pe culisnta si am facut proba sa vad cum aluneca‚ mege perfect.

15 Aug 2015, 13:13:
Aveti grija ca la montarea cablului in suportul de tabla se face prin infiletare tabla fiind rotunjita dupa spirala cablului caci altefel nu intra sa culiseze pe canalul respectiv. La fel se face si la demontare deoarece plasticul care se rupe unde e fixat cablul intara pe tuburile de plastic pe care se plimba cablul si il blocheaza asta dupa ce demotati motorasul de pe cablu.

15 Aug 2015, 13:20:
Nu stiu cat va tine dar la probe merge perfect probabil fierul tine mai mult decat plasticul nu?...... ramane sa vad cum fac cu partea de jos a tubului ca e rupta si cabul care coboara cand ridic geamul ramane neprotejat si expus prafului si umezelii ca se plimba liber spre partea de jos a usii.

This post has been edited by nlu: 15 Aug 2015, 12:20


--------------------
Renault Megane sedane Expression 1.6 16v 2007 Megane IV estate 1,3 tce 140/2019
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 29th March 2024 - 15:37
Dacia