Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

2 Pages < 1 2 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

reglaj faruri

mihai_tomaro
post 9 Oct 2018, 18:22
Post #31


Membru


Group: Members
Posts: 106
Joined: 19 November 08




Pentru ca nu stiu sa fac diferenta intre ele. care e original? trebuie musai de la reprezentante sa fie?
"Producator: OE RENAULT" asta sa caut?

This post has been edited by mihai_tomaro: 9 Oct 2018, 20:07


--------------------
Renault Megane 2008 2.2 Privilege 1.6 16V - PH 15 MTM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Rimio de Vassur
post 9 Oct 2018, 21:05
Post #32





Group: Members
Posts: 849
Joined: 12 August 07




Daca doar astea sint problemele, mai bine faci polish la un atelier specializat și schimbi doar proiectoarele (faza scurta) din faruri (probabil oglinzile sint oricum deteriorate). Te costa mult mai puțin decât faruri noi.
Dacă totuși ai oglinzile proiectoarelor bune, soclul ăla rupt se repara ușor și fără cheltuiala.


--------------------
. . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mihai_tomaro
post 9 Oct 2018, 22:01
Post #33


Membru


Group: Members
Posts: 106
Joined: 19 November 08




Corect, asta ar fi varianta mai ieftina, si , de ce nu, as aplica-o, insa:

- mie mi se pare ca suprafata farului este deteriorata in profunzime, nu prea am incredere in polish, si risc sau dau banii degeaba , tot la shcimbare as ajunge
-de unde gasesc eu lupe (proiectoare cum le numesti aici) si de unde am increde ca-s bune? exista coduri reper? am citit aici pe forum despre asta, dar parca era vorba de ceva diferit oarecum ca diametru care se preta la xenon si nu la originalul halogen cum am eu ( o sa recitessc acel topic)

Financiar, un polish bun am inteles ca poate ajunge si la 200, iar niste lupe parca 300 setul? Deci ar fi un 500 vs 800 faruri noi aftermarget sau 1.100 asazisele originale..stiu si eu...merci de sfat


--------------------
Renault Megane 2008 2.2 Privilege 1.6 16V - PH 15 MTM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
roby1308
post 10 Oct 2018, 11:16
Post #34


Membru incepator


Group: Members
Posts: 16
Joined: 16 May 16




Eu zic să le iei aftermarket daca nu ai 1100 sa dai pe cele oem si peste 3,4 ani o sa le schimbi doar lupele la ele.Eu daca mi-as lua faruri noi le-as pune si folie transparenta chiar daca riști talonul și o amendă,daca o monteaza bine e mai greu sa-si dea seama si te scapa de un polish peste cativa ani


--------------------
Renault Megane 2.2 1.5 dci 86/Clio 3 1.5 dci 86 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mihai_tomaro
post 10 Oct 2018, 11:46
Post #35


Membru


Group: Members
Posts: 106
Joined: 19 November 08




Multam.
Ca sa inchei:
1. Sunt sanse sa nu iasa bine la polish, a mai facut cineva polish si nu i-a placut, tinind cont ca farurule au 10 ani vechime si au stat numai afara fara garaj sau ceva protectie? (sau sa dau 100-200 si asta e, trec la pierderi daca nu im iplace si macar stiu sigur ce am de facut)
2. Daca decid sa cumpar noi, pe ce criterii sa aleg, de ce alea oem sunt mai bune? Acum daca dau 800 si nu-s asa bune ca alea de 1100, nu ma oftic? totusi e vorba de 300 de lei (un plin de benzina) care ma va tine 5 ani pe putin, deci nu vad de ce m-as zgarci la bani atata timp cat inteleg diferenta.


--------------------
Renault Megane 2008 2.2 Privilege 1.6 16V - PH 15 MTM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Rimio de Vassur
post 10 Oct 2018, 14:15
Post #36





Group: Members
Posts: 849
Joined: 12 August 07




La mine a iesit foarte bine reconditionarea (facuta tot la 10 ani). Daca te uiti cu atentie, in soare, se mai vad niste zgirieturi orizontale fine.
Ce amenda si talon? E folie transparenta, nici nu stii ca e acolo. I-am spus cuiva ca am folie si nu m-a crezut.
La mine proiectoarele noi sint Valeo, identice cu cele originale. Am avut noroc sa gasesc oferta exact cind am avut nevoie.

Daca gasesti la 1100 ambele faruri, poate e mai bine asa, scapi de alergatura dupa polish, folie si proiectoare.
De surubarit oricum nu cred ca scapi. Nu am cumparat niciodata ca sa fiu sigur, dar in descriere apare ”fara motor reglare LWR” si cred ca trebuie sa muti motorasele de pe cele vechi. In plus, pozele arata farul fara piesa de plastic neagra din jur (”ochelari” cum am vazut prin forum), deci iar muti de pe cel vechi; presupun ca se pot face mutarile astea.

This post has been edited by Rimio de Vassur: 10 Oct 2018, 14:22


--------------------
. . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mihai_tomaro
post 10 Oct 2018, 14:35
Post #37


Membru


Group: Members
Posts: 106
Joined: 19 November 08




Eu n-am intrebat nimic de amenda si talon, de unde ai dedus asta? Singura pierdere mentionata a fost eventualul polish facut prost.
Merci, acum stiu ce am de facut.

This post has been edited by mihai_tomaro: 10 Oct 2018, 14:35


--------------------
Renault Megane 2008 2.2 Privilege 1.6 16V - PH 15 MTM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Rimio de Vassur
post 10 Oct 2018, 21:52
Post #38





Group: Members
Posts: 849
Joined: 12 August 07




Altcineva a pomenit de talon și amenda mai sus; nu am diferențiat răspunsurile.
Mă bucur că ai ajuns la o decizie.


--------------------
. . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
uzzy_Tattoo
post 22 Sep 2019, 23:52
Post #39


Membru incepator


Group: Members
Posts: 3
Joined: 22 September 19




QUOTE(mihai_tomaro @ 10 Oct 2018, 11:46)
Multam.
Ca sa inchei:
1. Sunt sanse sa nu iasa bine la polish, a mai facut cineva polish si nu i-a placut, tinind cont ca farurule au 10 ani vechime si au stat numai afara fara garaj sau ceva protectie? (sau sa dau 100-200 si asta e, trec la pierderi daca nu im iplace si macar stiu sigur ce am de facut)
2. Daca decid sa cumpar noi, pe ce criterii sa aleg, de ce alea oem sunt mai bune? Acum daca dau 800 si nu-s asa bune ca alea de 1100, nu ma oftic? totusi e vorba de 300 de lei (un plin de benzina) care ma va tine 5 ani pe putin, deci nu vad de ce m-as zgarci la bani atata timp cat inteleg diferenta.
*



Eu am facut polish la un atelier de profil si a fost 80 de lei+20 de lei aplicat folie...folie cumpărată de mine...a fost 5 lei metrul...au si băieți folie mai bună...Dar mult mai scumpă! Eu sincer sunt foarte multumit de rezultat in conditiile in care inainte nu vedeam mai nimic seara...cand trecea careva din contra sens,era ca și cum eu nici nu aveam faruri...pe cand acum zici ca sunt noi! Deci iti recomand cu incredere! Stiu ca probabil nici nu mai ai nevoie acum....Dar poate va mai avea nevoie cineva! SmartSelect_20190923_004746_Gallery.jpg ( Size: 440.15k ) Number of downloads: 336
SmartSelect_20190923_004848_Gallery.jpg ( Size: 380.12k ) Number of downloads: 345
SmartSelect_20190923_004834_Gallery.jpg ( Size: 333.07k ) Number of downloads: 360


This post has been edited by uzzy_Tattoo: 22 Sep 2019, 23:54

Attached thumbnail(s)
SmartSelect_20190923_004731_Gallery.jpg ( Size: 470.41k ) Number of downloads: 348


--------------------
Renault Mégane 3 Renault Mégane 3 2011 1.9dci
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mrc82
post 19 Nov 2019, 08:09
Post #40


Membru incepator


Group: Members
Posts: 37
Joined: 19 August 08
From: Constanta si pretutindeni




Salut, are cineva un link cu imagini/filmulet pentru cum se schimba motorasul de reglaj faruri? Nu vreau sa rup tija sau sa stric sistemul de fixare. Masina este cea din semnatura, megane 2 din 2008. Mersi!

19 Nov 2019, 12:23:
Am reusit sa scot motorasul: se trage usor inspre inapoi si se roteste in sensul acelor de ceasornic si se trage cu incredere. La montarea inapoi se trage cumva cu degetele tot ansamblul de becuri si se impinge cu putere motorasul si se roteste in sens invers acelor de ceasornic. acum nu ar trebui sa se mai miste nimic in carcasa farului. Suportul pe care este farul asezat este nituit. Eu mi-am comandat suport nou si am folosit suruburi M6x30 si piulite autoblocante pentru fixarea farului pe el. Aveti nevoie de 2 tubulare de 10 si prelungitoare si o cheie fixa de 10. Nu am facut poze ca nu mi.am dat seama. Nu imi dau seama acum daca tija de la motoras s-a fixat cum trebuie, vad diseara cum se misca luminile si daca am nevoie de reglaj la un atelier. Apropos, stie cineva in Cta un atelier care face treaba buna pentru reglaje de faruri? O zi buna!

This post has been edited by mrc82: 19 Nov 2019, 11:23


--------------------
Renault Megane II 2008 Privilege, 1.6 16v 82kW
The crowd is yelling and...and...THE SHIT HITS THE FAAAN!!!
Cine umbla noaptea? Bufnita si liliacu`, marinaru` si cu dracu`...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
andreis
post 29 Feb 2020, 19:57
Post #41


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.686
Joined: 30 June 06
From: B u c u r e s t i




Am schimbat farurile de la masina si nu imi dau seama daca sunt reglate cum trebuie. Am încercat sa bag o șurubelnița si am rotit, dar sincer nu am vazut nici o schimbare.

Imi puteti recomanda un atelier in București unde pot regla farurile? (si un pret orientativ)


--------------------
ex Renault Megane 2.2 1,6 16v
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
2 Pages < 1 2
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 28th March 2024 - 12:31
Dacia