Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

4 Pages « < 2 3 4 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Faruri cu lupa pe clio bicorp/symbol, originale RS sau after-market

Racky
post 11 Feb 2011, 09:34
Post #91


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.050
Joined: 1 June 05




Becurile respective sunt bixenon, si Clio nu are bixenon deci...nu cred ca are cineva montat asa ceva pe Clio


--------------------
Renault . .
2005 Symbol 1.4 8V Fidji
2008 Laguna III estate 2.0 dCI(150)-Initiale Paris
2002 Clio Bicorp 1.5 dCI 85-Privilege
2009 Laguna coupe GT 3.0 V6 dCI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ady84
post 12 Feb 2011, 12:10
Post #92


Membru autentic


Group: Members
Posts: 314
Joined: 7 September 09




QUOTE(Racky @ 11 Feb 2011, 09:34)
Becurile respective sunt bixenon, si Clio nu are bixenon deci...nu cred ca are cineva montat asa ceva pe Clio
*


merg puse chiar daca nu are bixenon.


--------------------
Renault symbol 2008 1.5dci
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AlexNTB
post 5 Sep 2011, 12:26
Post #93


Membru incepator


Group: Members
Posts: 16
Joined: 28 August 11




Uitati si Farurile mele pe un Symbol nu inteleg la ce trebuie neaparat far cu lupa sa se vada bine eu sunt super multumit cum bat farurile mele biggrin.gif voi ce parere aveti btw e xenon 6000k daca aveam 3000k bateau pana in capatul strazii
Se pare ca voi vreti doar un aspect mai placut al masinnii nu si o iluminare cat mai buna a pe carosabil nu pot sa imi dau seama cum poti cicula tu cu farurile alea pe un drum foarte intunecat noaptea ru unu cred ca nu as depasi 50 km/h

This post has been edited by hellcat: 5 Sep 2011, 16:56

Attached thumbnail(s)
IMG_2616.JPG ( Size: 4.29mb ) Number of downloads: 1278
IMG_2618.JPG ( Size: 4.29mb ) Number of downloads: 1423


--------------------
Renault Symbol 2010 / 1.2 / 75 CP - B 17 NTB
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Avani
post 5 Sep 2011, 12:39
Post #94


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.129
Joined: 23 October 07
From: Capitala gri




AlexNTB, crezi oare ca zona hasurata de mine, ii deranjeaza pe cei care vin din sens opus ?!

e1.JPG ( Size: 26.52k ) Number of downloads: 1417


--------------------
. . .
Think forward !
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AlexNTB
post 5 Sep 2011, 12:48
Post #95


Membru incepator


Group: Members
Posts: 16
Joined: 28 August 11




Cu siguranta deranjeaza dar nu mia rau k la unii tarani cu loganu care pun xenon si nu regleaza farurile si lumineaza pe blocuri nu mia zic de participantii la trafic k se simt de parca ar privii intr-un aparat de sudura.

La mine problema e k am proiectoarele aprinse dak le sting nu mai e nici un fel de problema cu toate k am mers asa toti cei aproape 12000 km cat are masina si nu am luat decat vreo 4-5 flashuri si alea cred k de la soferi foarte obositi pt k aceiasi senzatie am si yo noaptea cand sunt foarte obosit k toata lumea circula pe faza lunga sau nu au farurile reglate.Dak las mai jos proiectorul din partea stanga dispare cu siguranta si zona hasurata de tine


--------------------
Renault Symbol 2010 / 1.2 / 75 CP - B 17 NTB
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
T.rac3Er
post 5 Sep 2011, 13:04
Post #96


cr8or


Group: Members
Posts: 1.461
Joined: 25 July 04




iti dorim niste politisti vigilenti care sa te "ajute" sa nu mai circuli cu proiectoarele aprinse cand nu este cazul. si chiar o ceata densa care sa iti trimita inapoi lumina alba-rece pe care o emit.
importanta este capra vecinului care lumineaza mai prost

@octav_ colegul suferind din 2008.
instalatia xenon e de vina. si eu am achizitionat prima data o instalatie praf pulbere fina. luminau foarte prost. am luat alta instalatie acum, de ultima generatie, cu droser digital nu analogic (cum mai mult ca sigur ca e ceea ce a cumparat si el la momentul respectiv) si se vede cum trebuie.


This post has been edited by T.rac3Er: 5 Sep 2011, 13:08


--------------------
Citro-mobil C4 2006 VTR+
Why waste energy on fighting the old when you can just use it to create something new. All life has the creation gift inside. Use it.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AlexNTB
post 5 Sep 2011, 13:22
Post #97


Membru incepator


Group: Members
Posts: 16
Joined: 28 August 11




Daca ar fi cum zici u si ai dreptate k nu e legal sa circuli cu proiectoru k toti politisti sa fie "vigilenti" si sa aplice amenzi sau suspendare talonului cred k in aceasta categorie ar intra cam 90% din soferii din Romania asta atata timp cat Xennonul este ilegal cat timp masina nu a venit echipata din fabrica cu el si nu are autolevel sa nu ia zik k in 2-3 luni o sa vedem xenoane si pe carutze nu numia pe masini.

Si apropo de legea asta mi se pare o mare prostie atata timp cat noi nu avem sosele si alea care le avem sunt toate cu cratere in ele si neiluminate prefer sa merg cu toate becurile aprinse sa vad carosabilul si betivii dupa marginea drumului decat sa respect niste legi care oricum nu sunt facute pentru noi cetateni de rand.De politie ce sa spun ma opreste pe Calea Vacaresti in fiecare noapte aproape cand vin de la munca si nu mi sa facut nici un reprosh si alt control pe A1 si la fel nici un reprosh.

Inca odata mia intai sa faca iei Autostrazi/Drumuyri Nationale si Europene pe care sa se circule decent in conditii de siguranta fara gropi si denivelari si iluminate in zonele de risc si pe urma sa dea asemenea legi.

In afara da amenda este foarte costisitare dak te prinde cu xenon pe masina si nu ai autolevel dar deocamdata avem vreo 500 de ani in urma la nivel de infrastructura fata de ce are Germania Slovenia ssmd


--------------------
Renault Symbol 2010 / 1.2 / 75 CP - B 17 NTB
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
T.rac3Er
post 5 Sep 2011, 14:17
Post #98


cr8or


Group: Members
Posts: 1.461
Joined: 25 July 04




deci cat timp ei nu fac strazi, noi avem voie sa facem orice, nu?
ce avantaje iti ofera proiectoarele de ceata aprinse cand nu este cazul?

They are intended for use at low speed to increase the illumination directed towards the road surface and verges in conditions of poor visibility due to rain, fog, dust or snow.

Use of the front fog lamps when visibility is not seriously reduced is often prohibited as they can cause increased glare to other drivers, particularly in wet pavement conditions, as well as harming the driver's own vision due to excessive foreground illumination

http://www.danielsternlighting.com/tech/li.../fog_lamps.html

deci tu prin oras cu 50kmh (daca mergi legal, dar cum ei nu fac drumuri, de ce sa mergi legal) folosind acele proiectoare obtii exact NIMIC.

contraargument 1: obstacole iminente pe margine. ceata aprinsa iti lumineaza lateralele mult mai bine.
la minim 50kmh, ce timpi de reactie si oprire ai? nu esti shumacher deci sub nici o forma nu discuti de sub 1-2sec > 15-30m de reactie de cat observi obstacolul. deci asta se traduce ca acel obstacol tre sa fie la 30m in fata ta la acea viteza ca tu sa incepi sa iei vreo actiune de corectie. cat de departe lumineaza ceata (aprizi pozitia + ceata, fara faza scurta si masori)

acea reactie se refera si la simpla tragere de volan. vrei studii care demonstreaza ca omul percepe constient doar o mica fractiune din campul vizual, si restul se blurreaza in creier.


contraargument 2: gropi si gauri in asfalt se vad mai bine datorita diferentei de nivel
deci daca e drum cu gropi mergi incet si vezi gropile, asa ca folosirea cetei este USELESS
sau revin la punctul 1 unde mergi tare si o groapa fantomatica apare din neant. la 50kmh parcurgi 30m in 2s, deci vezi groapa de la mai mult de 30m (pt 50kmh doar)

te rog, intelege ca e doar un placebo. am trecut prin fazele tale mai demult, si m-am convins pe propria piele. probabil si tu vei constientiza asta.

contraargument bonus: arata masina prea misto cu ceata aprinsa
hai la mine ca iti fac un iluminat custom(de iti sta matza in limba si jongleaza cu oua) sa moara de ciuda nu numai vecinii ci si "piata victoriei", dar renunta la proiectoarele de ceata.

si pe xenon alb pe deasupra
cauta becuri xenon galbene de 3000K, galbene


--------------------
Citro-mobil C4 2006 VTR+
Why waste energy on fighting the old when you can just use it to create something new. All life has the creation gift inside. Use it.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
rs09
post 5 Sep 2011, 14:21
Post #99


Membru autentic


Group: Members
Posts: 423
Joined: 22 November 09




Nu stiu ce leo fi greu unora sa inteleaga ca proiectoarele trebuie utilizate cand e ceata.
AlexNTB nu merge toata lumea cu proiectoarele aiurea aprinse.Legea asta nu e o prostie deloc pentru ca ii deranjezi pe ceilalti.


--------------------
renault symbol 1.4 8v 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
R19/16v
post 5 Sep 2011, 14:23
Post #100


Oldschool Member


Group: Moderatori
Posts: 13.793
Joined: 2 December 04
From: Ploiesti




Tu stai sa faci atata munca de lamurire cu unu' ca AlexNTB?!

Vorba lu' bietu' Carlin - Slam on your brakes and let him plow right into you. It might cost you a little money, but it sure puts them fuckin’ lights out in a hurry. Let him find his way home in the dark. up.gif

This post has been edited by R19/16v: 5 Sep 2011, 14:23


--------------------
DS 5H VRSCA Screamin' eagle
Scratch any cynic and you will find a disappointed idealist.
Take what you can - Give nothing back!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Fratzica
post 5 Sep 2011, 14:25
Post #101


Zen


Group: Moderatori
Posts: 2.912
Joined: 6 April 04




Dupa ce ca nu e nici macar in stare sa scrie corect ne face noua teoria xenonului. Taranii cu xenon pe logan sunt nimic pe langa taranii cu xenon pe symbol care are farul de 2 ori mai mare decat loganul.


--------------------
Kia Sportage T-GDI 2021
"The happier we are, the less we see." - some japanese guy
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
hellcat
post 5 Sep 2011, 16:52
Post #102


FrontYard Motorsport


Group: Moderatori
Posts: 5.628
Joined: 25 April 04
From: Dieppe




QUOTE(AlexNTB @ 5 Sep 2011, 13:48)
Cu siguranta deranjeaza dar...
*


Ca posesor de clio iti spun ca vazand poza atasata de tine ai farurile lasate/reglate foarte sus.

Si alta chestie...pe forumul asta este interzis scrisul tip "mirc" (daka, k, lol etc.) sau a scrierii cu sh, tz, k...deci in ambele probleme ar trebui sa te conformezi.


--------------------
Renault Clio bicorp 1.4 16v 2002 expression
Commencal Premier HD1
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tupeu_adrian
post 4 Dec 2012, 23:40
Post #103


Membru tuning interior


Group: Members
Posts: 367
Joined: 11 September 12
From: BARLAD




http://electrodirect.ie/clio-2-type-b-01-0...ngel-eyes-.html

o parere v`as ruga frumos....ca design sunt super ochioase dar curiozitatea e daca cineva si`a montat asa ceva si imi pot spune daca lumineaza bine...
tin sa mentionez ca deja am xenoane de 6000k pe 35w pe ambele faze montate pe farurile originale...as vrea sa am o luminiozitate buna si in plus nu as vrea sa deranjez nici pe ceilalti colegi participanti la trafic....sunt o persoana care ii place frumosul si pune valoare pe aspectul fizic dar nici nu vreau sa deranjez pe nimeni....vreau sa aud ca sunt super frumoase si ocazional ca se vad bine cu ele montate nicidecum ca "arata bine dar pacat de ele ca lumina bate aiurea" sau ca "deranjezi colegii din trafic"


--------------------
RENAULT CLIO II PH4 SYMBOL 2007,1.5DCI/85CP / VS 07 YCE......DACIA LOGAN I PH1 2004/1.4MPI/65CP / VS 03 UWT
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
diesel_power
post 5 Dec 2012, 13:20
Post #104


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.964
Joined: 18 February 05
From: diaspora




Nu se compara cu farurile originale cu lupa Valeo. In plus, mie mi se par extrem de hidoase (cocalaresti).


--------------------
Renault Symbol faza 3, 1.5dCi 60kW, 2005, Fidji
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
T.rac3Er
post 5 Dec 2012, 16:27
Post #105


cr8or


Group: Members
Posts: 1.461
Joined: 25 July 04




becul h1 produce mai putina luminanta decat h7
replica cu valeo original mai bun decat asta e o aberatie.
uite-te ka colegul cu megane 2 sedan care a primit pe casco far valeo (de romania) de o calitate absolut execrabila, cu lupa din plastic eloxat nu metal, lupa nefocalizata si sticla de calitate inferioara) comparat cu valeo turcia.

daca iti cumperi acele faruri iti recomand instalatie xenon de calitate, caci niste becuri halogen sau un xenon naspet vor fi lumanari


--------------------
Citro-mobil C4 2006 VTR+
Why waste energy on fighting the old when you can just use it to create something new. All life has the creation gift inside. Use it.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
nonic
post 5 Dec 2012, 16:53
Post #106


Together we can do more


Group: Members
Posts: 3.964
Joined: 22 May 09
From: Ploiesti




QUOTE(T.rac3Er @ 5 Dec 2012, 16:27)
becul h1 produce mai putina luminanta decat h7
*


Cum ai ajuns la aceasta concluzie? radmasa.gif

@diesel_power, perfecta dreptate up.gif


--------------------
Renault Megane 2.1 1.5 dci 2004 Privilege Sedan
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
T.rac3Er
post 5 Dec 2012, 16:59
Post #107


cr8or


Group: Members
Posts: 1.461
Joined: 25 July 04




vezi sa nu iti crape burta de ras.
am cautat de mi-au iesit ochii din cap pe internet sa aflu de ce aveam becurile mai chioare cu h1 pe scurta de cat cu h7.
daca insisti o sa caut din nou (dar google e accesibil pt toti)

stiti voi farurile astea de care intreaba colegul, de ii spuneti cu atata incredere ca sunt mai slabe?!
daca nu, e bine sa nu vorbim povesti.

PS: eu am preluat informatia din surse online, caci eu nu am cum sa masor valorile respective


--------------------
Citro-mobil C4 2006 VTR+
Why waste energy on fighting the old when you can just use it to create something new. All life has the creation gift inside. Use it.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
nonic
post 5 Dec 2012, 17:26
Post #108


Together we can do more


Group: Members
Posts: 3.964
Joined: 22 May 09
From: Ploiesti




Am crezut ca ai ajuns tu la concluzia ca H1 are mai putini lumeni decat H7 smile.gif, m-am linistit daca ai gasit pe google... asta oricum le stie pe toate wink.gif.
Am mai schimbat lupe la astfel de faruri pentru ca zicea proprietarul ca are niste faruri extraordinar de bune dar nu vede soseaua... oare care este rolul farurilor?


--------------------
Renault Megane 2.1 1.5 dci 2004 Privilege Sedan
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tupeu_adrian
post 5 Dec 2012, 20:00
Post #109


Membru tuning interior


Group: Members
Posts: 367
Joined: 11 September 12
From: BARLAD




v`as ruga sa va linistiti.....nu am pus aceasta intrebare ca sa va dau motiv de cearta intre voi..... si @diesel_power poate ca da ar fi cocalaresti sau poate ca nu sunt.....gusturile si mofturile nu se discuta.....la fiecare pupila difera....poate ca ceea ce iti place tie nu o sa imi placa mie si asa mai departe......mie unul imi plac ca design acele faruri, iar daca tie nu iti plac nu e nici o nenorocire si nici sfarsitul lumii....eu vroiam sa stiu daca acele faruri lumineaza bine atata tot....si @T.rac3Er multumesc pt sfatul cu xenoan`ele de calitate....intradevar ai dreptate xenoanele mele care sunt montate nu sunt de ce`a mai buna calitate dar sunt acceptabile comparativ cu chinezariile iesite pe piata din ziua de azi.....o sa incerc sa le probez pe xenoanele ce le am deja daca nu o sa apelez sa imi dau comanda ce ceva mai bun....sper sa se rezolve fara alte instalatii xenon


--------------------
RENAULT CLIO II PH4 SYMBOL 2007,1.5DCI/85CP / VS 07 YCE......DACIA LOGAN I PH1 2004/1.4MPI/65CP / VS 03 UWT
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
nonic
post 5 Dec 2012, 20:43
Post #110


Together we can do more


Group: Members
Posts: 3.964
Joined: 22 May 09
From: Ploiesti




Cine se cearta? smile.gif
Am vrut doar sa te atentionez ca nu sunt de o calitate foarte buna si nici nu se compara cu farurile originale cu lupe Valeo de aceea am si pus accent pe spusele lui @diesel_power. Daca chiar iti plac mult poti sa le cumperi si daca nu esti multumit de ele poti sa le schimbi lupele cu unele Valeo sau Hella.


--------------------
Renault Megane 2.1 1.5 dci 2004 Privilege Sedan
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
hellcat
post 2 Dec 2014, 22:52
Post #111


FrontYard Motorsport


Group: Moderatori
Posts: 5.628
Joined: 25 April 04
From: Dieppe




Am sters intreaga discutie ce nu avea legatura cu titlul topicului. Continuati on topic!


--------------------
Renault Clio bicorp 1.4 16v 2002 expression
Commencal Premier HD1
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Felyna007
post 17 Nov 2015, 06:12
Post #112


Membru incepator


Group: Members
Posts: 3
Joined: 12 August 15




Salut de unde pot procura faruri cu lupa de la Mako? Hellcat ma poți ajuta cu un link te rog frumos?


--------------------
Renault Clio 2 2002 Quick sau tr
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
alexme24
post 19 Nov 2015, 22:38
Post #113


Membru autentic


Group: Members
Posts: 780
Joined: 23 September 09




am gasit si eu pe e-bay ceva asemanator cu cele de rs,

http://www.ebay.com/itm/Renault-Clio-V6-20...NBSj2VQ&vxp=mtr

dar e ciudat ca zice ca are doar pt partea dreapta, pretul ar fi tentant, dar nu stiu ce sa zic calitativ.


--------------------
Renault/Honda Clio 2/ Accord 2004/2008
Clio 2/Accord/Civic , 2004/2008/2008 1.5 dci / 2.4 VTEC / 1.8 VTEC
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
4 Pages « < 2 3 4
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 29th March 2024 - 01:21
Dacia