Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Resetare repetata consum, kilometraj partial

clau166
post 5 Feb 2018, 21:35
Post #1


Membru autentic


Group: Members
Posts: 422
Joined: 29 May 10
From: Arges




Salut.
Am un clio 4 second hand si de cand am cumparat-o are probleme cu resetarea consumului mediu, partial, al kilometrilor parcursi. Se reseteaza cam tot ce are legatura cu consumul mediu. In 99% din cazuri se reseteaza dupa 0,9 -1,1 km parcursi. Am avut impresia ca se reseteaza totdeauna dupa 1km dar am gasit un caz cand nu se reseteaza aici si ma lasa sa parcurg 2-3 km si apoi incepe iar sa se reseteze dupa 1 km. Doar dimineata cand e motorul rece ma lasa sa merg 2-3 km fara sa se reseteze.

Am facut o filmare cu bordul in care se observa ca nici viteza medie nu e indicata corect pe bord pe afisajul mic. Pe cel mare ( care indica 100km/h ) e indicata corect verificat pe gps. Abaterea e de 5km/h la 100km/h afisati.

Filmarea postata aici

Care poate fi problema ? Diagnoza ajuta ?


--------------------
Renault Megane III PH2 1.5 dci K9K 636 2012
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
roland
post 6 Feb 2018, 10:09
Post #2


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.704
Joined: 18 November 04




Te ajuta un search, ca e o problema care a aparut la diverse modele, inclusiv al tau.

Viteza medie e cea corecta, pentru ca cei 100km/h nu sunt reali, exista o abatere la vitezometru (arata mai mult la orice masina).


--------------------
. . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
clau166
post 6 Feb 2018, 21:29
Post #3


Membru autentic


Group: Members
Posts: 422
Joined: 29 May 10
From: Arges




Nu stiu daca am fost neclar, dar as vrea sa subliniez ca nu ma intereseaza viteza medie afisata. E doar un efect secundar care am considerat ca ar putea reprezenta un indiciu asupra cauzei defectiunii. Voiam sa subliniez ca desi merg constant viteza medie afisata variaza fiind cu tempomatul activat. Pe mine ma deranjeaza ca se reseteaza permanent consumul mediu, instant, kilometraj partial. Nu pot afla consumul mediu. Permanent se reseteaza. NU resetez eu in mod voit in videoclip. Se reseteaza singura la fiecare 1 km parcursi , indiferent de viteza doar sa treaca 1 km.

In cazul in care nu am inteles eu rog ajutor pentru indrumare spre topicul corect. Am considerat ca nu am gasit o situatie asemanatoare

This post has been edited by clau166: 6 Feb 2018, 21:31


--------------------
Renault Megane III PH2 1.5 dci K9K 636 2012
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
roland
post 7 Feb 2018, 08:46
Post #4


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.704
Joined: 18 November 04




Da, asa e, variaza in mod ciudat, probabil legat de cealalta problema, pentru ca si viteza medie se reseteaza odata cu restul.

Problemele dezbatute pe forum sunt legate de masa insuficienta, tensiune cu probleme, ceasuri defecte, cablaje intrerupte, lipituri reci, km dati inapoi fara ca ala sa stie ce face (raman niste erori acolo).

Ex de topic gasit cu google, de aceea spuneam sa cauti: https://www.reno.ro/resetare-kilometraj-t289840.html

Poti investiga de aici cazurile posibile.

7 Feb 2018, 08:49:
Vezi postul 60 si dupa.

This post has been edited by roland: 7 Feb 2018, 08:49


--------------------
. . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Tivrisi ioan
post 11 Mar 2019, 15:20
Post #5


Membru incepator


Group: Members
Posts: 2
Joined: 15 February 19




Si eu pățesc la fel la clio 4!

11 Mar 2019, 15:20:
Ai găsit o rezolvare?

This post has been edited by Tivrisi ioan: 11 Mar 2019, 15:20


--------------------
Renault Clio 4 2013
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 28th March 2024 - 19:45
Dacia