Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

2 Pages < 1 2 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Problema sunet Clio 4

baban sergiu
post 1 Mar 2018, 13:38
Post #31


Membru autentic


Group: Members
Posts: 361
Joined: 22 March 07




Da ... il stiu - dar toata problema este ca nu stiu cum suna. si sa bag bani aia intr-un player doar pt ca arata bine - mai bine lipesc un samsung galaxy tab cu superglue si rezoolv problema biggrin.gif


--------------------
Rebault Megane IV EDC + Clio IV 2007 - 2015 - YC07OCW
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
BestROC
post 14 Mar 2018, 21:06
Post #32


BulaDriver


Group: Members
Posts: 14
Joined: 23 November 08
From: Bucuresti




Pentru cine este interesat sa schime unitatea am eu una cu Android, similara cu cea din link, care din pacate la mine nu se potriveste pentru ca am R-Link sad.gif(( si ca sa o montez trebuie sa tai cablurile cu care vine masina dar nu vreau sa fac asta.


--------------------
Renault Clio RS 220 Trophy 2017
Mondeo Titanium 4x4 180CP
Ford Fiesta ST 2007
________________________
IF IT HAS TITS OR WHEELS IT WILL GIVE YOU PROBLEMS !
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
BestROC
post 21 Mar 2018, 02:05
Post #33


BulaDriver


Group: Members
Posts: 14
Joined: 23 November 08
From: Bucuresti






--------------------
Renault Clio RS 220 Trophy 2017
Mondeo Titanium 4x4 180CP
Ford Fiesta ST 2007
________________________
IF IT HAS TITS OR WHEELS IT WILL GIVE YOU PROBLEMS !
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
larkinsen
post 28 Mar 2022, 15:48
Post #34


Membru


Group: Members
Posts: 132
Joined: 22 March 18




Salut.Am observat azi ca difuzorul din dreapta fata scoate un zgomot de tipul white noise,deci cred ca e dus,masina (CLIO IV 2018 Life evo)avand doar 4 anisori..N-am ascultat muzica tare dar calitatea Renault nu se dezminte.Din ce am citit pe forum am inteles ca masinile dupa 2014 nu mai au difuzoare de 13 cm pe fata ci de 16 cm.Prin urmare,m-am gandit sa comand un set de 2 boxe despre care s-a vorbit si pe acest thread :Focal Music drive IFR165–2 - Speakers

Intrebarea mea este...ce pot folosi in locul acelor nituri ca sa le montez daca stie cineva?Eventual cu ceva link-uri .N-am nervi sa merg in service pentru o operatie de tip plug and play.Si din pozele puse mai sus de cineva,se pare ca nu este nevoie nici de acele adaptoare mari din plastic din spatele boxelor.

Exista si alte marci de boxe care s-ar potrivi ?De exemplu Herz https://www.soundhouse.ro/sisteme-car-audio...ial-2-cai-165mm cu inele adaptoare https://www.soundhouse.ro/accesorii-audio/i...toare-cod-20550

Mersi anticipat.

This post has been edited by larkinsen: 28 Mar 2022, 16:59


--------------------
Renault Clio Life Evo 1.2 16V 75CP - 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
nicuval
post 1 Oct 2022, 19:37
Post #35


Membru autentic


Group: Members
Posts: 359
Joined: 9 June 20
From: Bucuresti




Salut. Am incheiat azi montajul la usile din spate dupa ce am facut acelasi lucru ieri la cele din fata si de asta scriu acum. Dupa multe cautari si discutii am achizitionat un sistem complet Hertz Dieci dedicat pentru Clio 4 fabricat intre 2012 si 2018 care contine difuzoare fata de 165 mm + inele adaptoare, difuzoare spate de 130 mm cu twiter incorporat + inele adaptoare, doua cross-over si doua twitere pentru bord si doua perechi de folie insonorizanta pentru usi. Fiind vorba de o firma din Brasov si de o manopera de 500 de lei pentru toata afacerea m-am hotarat sa le inlocuiesc chiar eu. Fetele de usi se desfac destul de usor. E suficienta o spatula de plastic de cativa lei si doua chei torx pentru suruburile usilor. O data scoase niturile difuzoarelor se potrivesc in gauri suruburi de 6 mm cu piulite, atat pe fata cat si pe spate. Trebuie doar inlocuite mufele puse din fabrica pe difuzoare cu papuci electrici simpli. Atentie la polaritate daca va apucati de treaba. Iar daca se rupe vreun clips de la fetele de usi se gasesc destul de usor si se inlocuiesc. Mai am nevoie doar de niste timp sa ma tavalesc putin pe sub bord ca sa trag firele pentru twitere dupa care sa le leg la iesirile de boxe de la MediaNav. Spor la treaba celor care vor sa faca singuri asa ceva. Daca mai este nevoie de vreun sfat sau precizari nu ezitati.
A, ca idee, acum volumul poate sta la maxim fara distorsiuni. Si tot ca idee, am montat acum doi ani si un sub JBL sub scaunul meu, dar parca abia acum se simte bine impreuna cu noile difuzoare. Cu stima.


--------------------
Renault Clio IV 0.9 TCe 2014
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
nicuval
post 5 Oct 2022, 16:54
Post #36


Membru autentic


Group: Members
Posts: 359
Joined: 9 June 20
From: Bucuresti




Am zis sa revin cu cateva fotografii ale noilor difuzoare. Pe cele originale le postez la sectiunea bursa, poate are cineva nevoie de ele. Cu stima.

20220929_182512.jpg ( Size: 1.69mb ) Number of downloads: 47
20220929_181821.jpg ( Size: 2.39mb ) Number of downloads: 54
20220929_181814.jpg ( Size: 2.28mb ) Number of downloads: 52
20220930_174813.jpg ( Size: 1.65mb ) Number of downloads: 51


--------------------
Renault Clio IV 0.9 TCe 2014
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
2 Pages < 1 2
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 29th March 2024 - 17:48
Dacia