Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

18 Pages « < 16 17 18 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Bucsi Jug Motor, Megane 2 toate motorizarile

alwaysfresh
post 22 Nov 2018, 12:21
Post #511


Membru autentic


Group: Members
Posts: 266
Joined: 23 October 11
From: Timisoara




Stiti pe cineva care schimba aceste Bucsi Jug Motor in zona Timisoara?

Vad ca sunt mai multe versiuni de bucsi, dar nu mi-e clar. Turcesti? Poloneze? Romanesti? de unde le pot cumpara pe cele bune?

Megane 2 Combi 2005 1.5dci 60kW e masina.


--------------------
DACIA 1410 1996 Break
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Cristian1967
post 28 Nov 2018, 22:22
Post #512


Membru incepator


Group: Members
Posts: 40
Joined: 22 January 12
From: DEVA




Am si eu o intrebare ?

Am avut rabdare si am citit tot ce s-a scris si am observat ca nimeni nu a aflat sau a avut curiozitatea sa afle cine fabrica bucsa originala cu care vine masina din fabrica. (ma refer la masinile fabricate in vest).

Intreb asta deoarece, poate si cei din vest (Germania, Franta, Anglia, etc) schimba si ei doar bucsa, nu tot cadrul si cred ca nu monteaza bucsa din Turcia sau cumparate de pe Bursa Reno din Romania.





--------------------
Renault Megane bicorp 1.5 dci 105 CP 5/2007 - HD 67 JOL
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
SorinSorin
post 30 Nov 2018, 21:50
Post #513


Membru


Group: Members
Posts: 135
Joined: 2 June 17
From: Resita




QUOTE(Cristian1967 @ 28 Nov 2018, 22:22)
Am si eu o intrebare ?

Am avut rabdare si am citit tot ce s-a scris si am observat ca nimeni nu a aflat sau a avut curiozitatea sa afle cine fabrica bucsa originala cu care vine masina din fabrica. (ma refer la masinile fabricate in vest).

Intreb asta deoarece, poate si cei din vest (Germania, Franta, Anglia, etc) schimba si ei doar bucsa, nu tot cadrul si cred ca nu monteaza bucsa din Turcia sau cumparate de pe Bursa Reno din Romania.
*


Pai tocmai ca bucsele cumparate de pe bursa sant cele mai bune

This post has been edited by SorinSorin: 1 Dec 2018, 10:02


--------------------
Renault Megane 2.1 Hatchback 2004 1.6 16V
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vraja3100
post 21 May 2019, 20:49
Post #514


Membru incepator


Group: Members
Posts: 7
Joined: 29 November 09




Bucsile cele mai bune se fac la Baia Mare și costă cam 45lei bucata magazinul este undeva pe langa sediul de pompieri ,dacă ajungeți pe acolo și că trebuie aduceti-va aminte

21 May 2019, 20:49:
Bucsile cele mai bune se fac la Baia Mare și costă cam 45lei bucata magazinul este undeva pe langa sediul de pompieri ,dacă ajungeți pe acolo și că trebuie aduceti-va aminte

This post has been edited by vraja3100: 21 May 2019, 20:49


--------------------
renault clio symbol 2005
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
alwaysfresh
post 23 Jul 2019, 15:57
Post #515


Membru autentic


Group: Members
Posts: 266
Joined: 23 October 11
From: Timisoara




Am gasit si eu pe cineva in Timisoara care mi-a schimbat bucsile.
Va pot da contact in privat.

Dupa ce am schimbat toata directia (brate, cap de bara, bielete, bucsi bara stabilizare, telescoape, flanse) fara niciun rezultat, am ajuns in sfarsit la sursa problemei, bucsele de la suportul motor, jug.

Am cumparat bucsile de la cineva din Baia Mare parca, de pe OLX, cu 150RON setul.
Am mers azi la mecanic, a ridicat-o pe elevator, a tras cu ranga de jug si a zis "asta nu trebuie sa faca asa".
Mi-a schimbat bucsele si rezultatul a fost, dupa 4 ani de cautari, in sfarsit LINISTE.

Masina are spre 350.000KM.

This post has been edited by alwaysfresh: 23 Jul 2019, 15:57


--------------------
DACIA 1410 1996 Break
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Lrk_company
post 31 Jul 2020, 16:57
Post #516


Membru incepator


Group: Members
Posts: 1
Joined: 17 June 19




Zicea cineva pe aici ca a schimbat bucsele cadru motor/jug cu 150 lei ,sau cam asa ceva, la renault la reprezentanta. Alti norocosi ca ...s.a facut liniste. Va spun patania mea, concluzia o trageti singuri:
Megane 2, 1.6 16 v, 2005, 140.000km reali, diagnostic mecanic 1: caseta. Bucsa....celebra bucsa.
Mecanic 2- nu domnleeeeeeee,. Bucsele de la cadru motor, sunt 2, vezi de care iei ca e mare teapa cu alea galbene/rosii etc. Mecanic 3: 4x bucse punte fata, iti spun eu sigur. Pe asta al treilea il eliminam din bun simt pentru simplu fapt ca.....nu exista,,medicamentele prescrise,,.
Aleg sa dau crezare mecanicului 2. Iau bucsele de la Baia Mare de la un domn care le comercializeaza pe olx.ro. Dau 150 lei pe set, desi pe anunt erau 100 lei/set ( ,,nu pot sa modific anuntul......d.aia au ramas 100 lei/set").... Le ridica in slavi ( probabil pe buna dreptate) ca nu se compara cu cele cu inel portocaliu la 35 lei/buc si nici cu delphi cu inel rosu, 68 lei/buc. Ca astea la 150 lei rezista 100000 + km. Aaaa.....si inca ceva, la el e sub 200 lei manopera pt ca are ...celebra presa ( mama ei si tatal ei de presa ......ca eu nici acu nu m.am lamurit cu ea) si dureaza ....atentie!!!!.....15 min sa monteze alea, fara cadru dat jos.
Ok. Acum gaseste sa le montezi in Bucuresti, in conditii decente, macar apropiate de fabulele lansate de x si y:
Service 1- 800 lei manopera. Scurt ,fara comentarii. Zona Crangasi. ,,Trebuie presa dedicata, n.avem....... mult de munca ca sa suplinim lipsa ei".
Service 2 ...REEEENAAAAULT, service oficial, Bld Timisoara....de la 500 lei in sus, in functie de ce stabileste mecanicul,. Geometria obligatorie. Problema cu piesa din exterior.
Service 3- 300 lei, mult de munca da ....aia e, ne bagam. Zona....tot Crangasi, la Victor, in spate la Posta Giulesti.
Baietii, buni meseriasi, fara sa se planga ca ailalti...... Rezolva problema, adica monteaza bucsele turnate de la Baia Mare.....numai ca, ghinion,. E din caseta bataia!!! 90% din bataie provine din caseta!!!
Doar 10% s- a diminuat din schimbarea bucselor de la cadru motor. Aia e.... linistea anuntata de altii la mine a fost doar ....o mica ameliorare.
Il voi suna pe dl Liviu, de la Campina si voi colabora cu el pt celebra bucsa custom made By Campina Ro si voi rezolva problema casetei. La caaaareee, apropoooo nu se baga ...iarasi, destui din Bucuresti! Destui!
Deci,. Multi vb. Putini cunosc....si mai putini reusesc.
Concluzia: ai vrut RENO, NO acu REnoveaza la el!


--------------------
Renault Megane 2 sedan 2005 1.6 16v
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
xmisterx
post 31 Jul 2020, 17:49
Post #517


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.662
Joined: 12 October 17
From: Brasov




Bucsa la caseta de directie nu e greu de schimbat, eu personal am schimbat la laguna din semnatura cu bucsa de la Liviu si a iesit o treaba foarte buna, pt mine toata treaba a durat aprox 2 ore.


--------------------
Renault Laguna 2 2003 Privilege 1.9 dci 120 hp
Clio life evo 2019 0.9 75 HP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
meg2s
post 31 Jul 2020, 19:54
Post #518


Membru autentic


Group: Members
Posts: 969
Joined: 5 November 15
From: Bucuresti




@Lrk_company: daca tot cauti montaj pentru bucse cadru motor si pentru cea de la caseta de directie, de ce nu incerci aici:
https://www.reno.ro/index.php?showtopic=253292&st=540#
Da-le un telefon.
Eu am schimbat ambele repere la ei, si mi s-au parut foarte ok, daca ar fi sa ma raportez la service autorizat Rennault unde merg in 90% din cazuri.
Este adevarat, ca zgomotele de pe puntea fata s-au ameliorat mult, dar nu au disparut complet, pana nu m-am prins eu ca e unul dintre amortizoarele fata. I-am pus pe cei de la Renault sa-mi faca un test de amortizoare (asta dupa ce ei u au reusit sa identifice sursa zgomotului) si dreapta-fata era aproape la 0%. Schimbat ambele amortizoare fata cu OEM si de cativa ani nu am niciun zgomot in masina.


--------------------
CUPRA Formentor (2023) e-Hybrid++ 204CP
(Ex) Megane Sedan Privilege (2008) 1.5 dCi 78kW && Megane 4 GT (2018) 1.6 dCi 163CP EDC
(Ex) Skoda Octavia 4 Style++ (2022) 2.0 TDI 150 DSG
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
18 Pages « < 16 17 18
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 29th March 2024 - 00:19
Dacia