Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Consum ridicat renault Trafic 3, webasto

zoleeon
post 2 Feb 2019, 13:05
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 2
Joined: 2 February 19




Bună tuturor. Este vorba de un renault trafic model 3 din 2016 1,6 biturbo 8+1 locuri, la care s-a ridicat consumul de motorină cu aproximativ 2-3 litri. În realabil era între 7,3-8l/100, acum e 10,5l/100. În noiembrie 2017 a fost efectuată o recablare la service renault în Slovacia, fiindcă unele cabluri au fost ronțăite de niște rozătoare, după care am observat creșterea de consum. Am dus mașina înapoi la service dar ei au zis că totul e în regulă. Consulmul a rămas crescut, după care am observat că webasto este pronit și cu motorul cald. L-am dus iar la service și mi-au zis că webasto este defect și trebuie schimbat dar nu garantează vă va scădea consumul și pentru ei este o valoare normală 10,5 litri pe timp de iarnă. Folosesc această mașină din mai 2016 și valoare nu a trecut de 8l/100. Consumul l-am măsurat și fizic, nu doar ce arată afișajul. Deci ceva nu e în regulă. Din păcate cei de la service nu găsesc problema, și am mai avut cu ei și altă dată probleme de competență și nu știu ce să mă fac acum. Dacă a avut cineva problemă asemănătoare sau știe un meseriaș bun în județul bihor, să trimită niște idei, contacte. Vă mulțumesc!


--------------------
renault trafic 3 2016
Zoli
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Bayer
post 21 Jul 2019, 21:31
Post #2


Membru incepator


Group: Members
Posts: 6
Joined: 2 March 13




”zoleeon”.....La serviciu am și eu tot un Renault Trafic, 1598 cmc, turbo, din 2016....
Pentru că e o mașină pentru misiuni speciale are și ea instalat un ”webasto” pentru încălzire în interior, la vreme de ”restriște hibernală”........
Nu este din fabrică, este instalat ulterior; DAR și acesta nu consumă mai mult de 700-1200 ml /noapte (asta considerând timpul între orele 21:00-06:30 (testată prin Germania)... Mașina este izolată cu poliuretan și placă MDF pentru capitonaj....
Mie Webasto mi-a mers în momentele de așteptare la intervenții, zeci de ore, și abia atunci am putut vedea un consum mai ridicat de motorină, pentru că mai era nevoie de motor pentru sursa de curent (bateria II ce asigură anexele, inclusiv webasto-ul)....
Ca idee, ar trebui verificat calculatorul de gestiune alimentare motor..... Ăsta poate face multe...”rele” din varii motive......


--------------------
Dacia/Renault Logan 2006
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
zoleeon
post 22 Jul 2019, 16:04
Post #3


Membru incepator


Group: Members
Posts: 2
Joined: 2 February 19




Bayer, mulțumesc pentru informații. Întretimp s-a aflat ce a produs consumul ridicat de combustibil. Din păcate cei de la service-ul Renault, de 3 ori mi-au dat același răspuns, că totul este în regulă cu mașina, apoi am fost la un garaj privat , unde în aproximativ 10 minute mi s-a zis că termostatul a rămas blocat în poziția deschis sau deschide pe la 50 de grade și nu la 75 unde ar trebui, acesta fiind motivul consumului ridicat. A fost schimbat termostatul, apoi consumul a revenit la cel știut. Toate cele bune!


--------------------
renault trafic 3 2016
Zoli
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 28th March 2024 - 10:57
Dacia