Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Closed TopicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Schimbare pozitie volan!

Florii13
post 31 May 2020, 16:28
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 39
Joined: 18 June 17




Bună ziua, in urma a mai multor reglari de directie (unghi de fuga) am costantat ca daca rotile sunt reglate drept, volanul imi sta intr-o parte! masina se aseaza excelent pe strada si pe calculator la directie dau perfect drepte rotile cand volanul este intr-o parte

Acum ca v-am explicat pe scurt de ce doresc asta, vreau sa stiu daca volanul merge scos si repozitionat cum vreau!
am vazut in cateva tutoriale ca axul zimtat si volanul ar avea in 3 locuri portiuni drepte unde sunt acei dinti!
deci, intrebarea e, il pot muta? huh.gif


--------------------
Renault Megane Coupe Cabriolet 2008/1.6 16V
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dr.nils
post 31 May 2020, 16:39
Post #2


Membru autentic


Group: Members
Posts: 397
Joined: 5 October 08
From: Bucuresti




E o problema de reglaj a geometriei, mi s-a intamplat si mie de mai multe ori.
Poate fi din cauza unor elemente uzate (bielete de directie, capete de bara) sau asimetrie - am patit si asta, cand am schimbat numai pe o parte o bieleta sau un cap de bara, nu mai retin exact, cea noua era mai scurta sau mai lunga.
Nu ar trebui sa se intample asa ceva, dar iata ca este posibil, cand nu e acelasi fabricalt al piesei.
Cand se regleaqza geometria, baietii de la service mai intai fixeaza volanul drept, apoi "indreapta" rotile prin reglaje aducandu-le si pe ele in pozitia corecta, cu volanul drept.
Nu are cum sa se strambe volanul, tocmai pentru ca e fixat pe ax cu zimti, si am impresia ca nici nu poate fi montat gresit (zimtii sunt asimetrici, si se poate monta numai intr-o anumita pozitie).

In concluzie, cel mai probabil geometria e reglata prost sau sunt defectiuni la elementele de directie (bielete, capete de bara, caseta etc).


--------------------
Renault Megane 2.1 2005 Sedan 1.6 16V Pack Autentique
Renault Megane 2.1 2004 Bicorp 1.4 16V Confort Dynamique
Ford Focus Mk4 2021 1.0 EcoBoost Titanium
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Florii13
post 31 May 2020, 18:01
Post #3


Membru incepator


Group: Members
Posts: 39
Joined: 18 June 17




QUOTE(dr.nils @ 31 May 2020, 16:39)
E o problema de reglaj a geometriei, mi s-a intamplat si mie de mai multe ori.
Poate fi din cauza unor elemente uzate (bielete de directie, capete de bara) sau asimetrie - am patit si asta, cand am schimbat numai pe o parte o bieleta sau un cap de bara, nu mai retin exact, cea noua era mai scurta sau mai lunga.
Nu ar trebui sa se intample asa ceva, dar iata ca este posibil, cand nu e acelasi fabricalt al piesei.
Cand se regleaqza geometria, baietii de la service mai intai fixeaza volanul drept, apoi "indreapta" rotile prin reglaje aducandu-le si pe ele in pozitia corecta, cu volanul drept.
Nu are cum sa se strambe volanul, tocmai pentru ca e fixat pe ax cu zimti, si am impresia ca nici nu poate fi montat gresit (zimtii sunt asimetrici, si se poate monta numai intr-o anumita pozitie).

In concluzie, cel mai probabil geometria e reglata prost sau sunt defectiuni la elementele de directie (bielete, capete de bara, caseta etc).
*



Masina a fost lovita pe roata din dreapta, schimbat: ambele telescoape si bratul dreapata, flansa dreapta, capete directie, bielete antiroliu, bielete caseta toate OEM din reprezentata!
sunt convins ca problema e din port-fuzeta stanga sau caseta(apare si pe aparat) ceva ineregula pe stanga!
ideea e ca, cu volanul intr-o parte (dreapta) masina se aseaza perfect geometric si, si la drum!

deci as fi super incantat sa mut volanul intr-un fel sau altul!
deci eu cred ca problema ar fi din caseta sau port-fuzeta

plus ca am fost in 4 locuri diferite pentru geometrie, inclusiv auto-soft Bucuresti Militari

This post has been edited by Florii13: 31 May 2020, 18:03


--------------------
Renault Megane Coupe Cabriolet 2008/1.6 16V
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dr.nils
post 31 May 2020, 18:38
Post #4


Membru autentic


Group: Members
Posts: 397
Joined: 5 October 08
From: Bucuresti




Lonjeroanele au fost verificate sa fie drepte?
Daca apar probleme la fuzeta sau caseta (zici ca apare si pe aparat), nu e mai logic sa le rezolvi pe alea decat sa montezi volanul altfel?
Adica daca masina a fost lovita iar inainte de accident volanul statea drept, mai ales cata vreme volanul nu se poate monta in alta pozitie decat cea corecta, trebuie cautata cauza si rezolvata, nu corectata prin montarea volanului astfel incat sa compenseze el defectele de la caseta sau ce o mai fi stramb pe acolo.
Daca reparatia s-a facut in reprezentanta, atunci trebuie mers inapoi sa remedieze problema, ca nu e in regula sa nu iti iasa geometria dupa o reparatie.
Ca exemplu, mie o reprezentanta din Bucuresti mi-a vandut placute de frana care nu se potriveau pe masina mea (cautate dupa seria VIN) si o alta reprezentanta, tot Renault, tot in Bucuresti, mi-a montat un far de Anglia (cu oglinda invers).
Zic si eu, fara suparare ph34r.gif

This post has been edited by dr.nils: 31 May 2020, 18:50


--------------------
Renault Megane 2.1 2005 Sedan 1.6 16V Pack Autentique
Renault Megane 2.1 2004 Bicorp 1.4 16V Confort Dynamique
Ford Focus Mk4 2021 1.0 EcoBoost Titanium
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Florii13
post 31 May 2020, 20:09
Post #5


Membru incepator


Group: Members
Posts: 39
Joined: 18 June 17




QUOTE(dr.nils @ 31 May 2020, 18:38)
Lonjeroanele au fost verificate sa fie drepte?
Daca apar probleme la fuzeta sau caseta (zici ca apare si pe aparat), nu e mai logic sa le rezolvi pe alea decat sa montezi volanul altfel?
Adica daca masina a fost lovita iar inainte de accident volanul statea drept, mai ales cata vreme volanul nu se poate monta in alta pozitie decat cea corecta, trebuie cautata cauza si rezolvata, nu corectata prin montarea volanului astfel incat sa compenseze el defectele de la caseta sau ce o mai fi stramb pe acolo.
Daca reparatia s-a facut in reprezentanta, atunci trebuie mers inapoi sa remedieze problema, ca nu e in regula sa nu iti iasa geometria dupa o reparatie.
Ca exemplu, mie o reprezentanta din Bucuresti mi-a vandut placute de frana care nu se potriveau pe masina mea (cautate dupa seria VIN) si o alta reprezentanta, tot Renault, tot in Bucuresti, mi-a montat un far de Anglia (cu oglinda invers).
Zic si eu, fara suparare  ph34r.gif
*



Ai perfectă dreptate si sunt de acord cu ce zici doar ca acum volanul e drept pentru ca a mai umblat la roata din dreapta dar masina a devenit foarte instabilă, ideea e ca nici ei nu stiu exact ce e si deja incepusera sa le i-a la rand, port-fuzeta deja imi spunea ceva de 1400 de lei (că e cu senzorul abs) si nu erau siguri ca asta e! unsure.gif

1 Jun 2020, 13:28:
Da într-adevăr are ca un fel de pene!

This post has been edited by Florii13: 1 Jun 2020, 13:28

Attached thumbnail(s)
20200601_114249.jpg ( Size: 2.3mb ) Number of downloads: 120
20200601_114415.jpg ( Size: 2.03mb ) Number of downloads: 120
20200601_114425.jpg ( Size: 2.09mb ) Number of downloads: 117
20200601_114214.jpg ( Size: 2.24mb ) Number of downloads: 119


--------------------
Renault Megane Coupe Cabriolet 2008/1.6 16V
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Closed Topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 23rd April 2024 - 18:01
Dacia