Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

2 Pages  1 2 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Megane IV sau Elantra, Vreau sa cumpar una dintre cele doua auto

Chomolungma
post 5 Aug 2017, 12:07
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 6
Joined: 5 August 17




Salutare,

Am mare nevoie de ajutorul vostru, va rog. A sosit vremea sa pensionez Loganul de 1.4 din 2007, dar doar 58000 km. A ramas doar sa aleg intre Hyundai Elantra, 2017 vers. Comfort, 1.6 Mpi, 128 CP si Renault Megane sedan, 2017, 1.2 Tce, 130 CP, vers. Life, pretul este cam acelasi. Voi ce mi-ati recomanda? Va mutumesc. Astept cu interes raspunsurile voastre.

PS:
Daca intereseaza pe cineva sa cumpere Loganul, va rog PM, e bine intretinut. 3 accidente(e mult spus) minore. Multumesc


--------------------
Dacia Logan 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
RM4SI
post 5 Aug 2017, 12:58
Post #2


Membru autentic


Group: Members
Posts: 309
Joined: 13 March 17




Bine ai venit pe forum. Adica tu o sa cumperi ce-ti recomandam noi ? Fa un test cu amândouă, citeste, documenteaza-te solid, citeste aici si pe forumul Hyundai, vezi in care te simti mai plăcut, comfortabil, unde ai mai multa ergonomie si.....alege. Aici unde suntem foarte multi ,,renoisti" cu state vechi ai mari sanse sa nu primesti sfaturi chiar obiective. Un lucru este clar : la aspect da clasa si la case mari.

This post has been edited by RM4SI: 5 Aug 2017, 13:02


--------------------
Fiat/Renault Sedici4X4135cpMegane2M4SIntensRougeIntense1.5110cp 2008/2005/2017
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
RveMO
post 6 Aug 2017, 08:15
Post #3


Membru autentic


Group: Members
Posts: 902
Joined: 4 July 16




Ambele masini sunt bune si corecte. Mie Elantra nu imi place deloc la interior. E stilul ala clasic asiatic care pare foarte ieftin. Poate tie iti place, cine stie...
Cel mai bine cum a zis si RM4SI, te duci la reprezentanta, faci drivetest cu ambele, te uiti bine la ele si alegi.


--------------------
Ford Focus 2005
Megane Intense 1.5 dCi EDC 2017
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Andy_ACS
post 6 Aug 2017, 08:24
Post #4


Yes, I'm not!


Group: Members
Posts: 6.271
Joined: 19 July 04
From: Craiova




Parerea nea este ca dintre cele doua expuse Megane-ul e mai fain. O alta masina din aceeasi gama de pret si aceeasi clasa care mie imi place mult este noul Opel Astra K (1.4 125 cai sau 1.4 150 cai). As arunca un ochi si la masina asta.


--------------------
- - -
"Be the change you want to see in the world"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ncristi
post 6 Aug 2017, 08:38
Post #5


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.910
Joined: 9 April 05




Vezi și hyundaiclub.ro secțiunea elantra.

Nu știu cum o să fie Megane dar NU as lua elantra.

La momentul respectiv am ales Ford focus iar după aceea Octavia.


--------------------
Renault kadjar - 1.2 tce 130 hp ZEN - 2017
Sandero stepway 0.9 tce
Ford focus 1.6 tdci 110 hp
Ford ecosport 1.0 ecoboost 125hp
Skoda octavia 1.2 tsi 105 hp
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mars
post 6 Aug 2017, 09:25
Post #6


meow or never


Group: Moderatori
Posts: 7.257
Joined: 22 January 04




Eu as zice Elantra. Doar ca sa nu fie prea multe Megane pe strada wink.gif.


--------------------
Mercedes-AMG A 35 (2023)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Flatron
post 6 Aug 2017, 09:46
Post #7


Membru


Group: Members
Posts: 551
Joined: 10 September 15




QUOTE(Chomolungma @ 5 Aug 2017, 13:07)
Salutare,

Am mare nevoie de ajutorul vostru, va rog. A sosit vremea sa pensionez Loganul de 1.4 din 2007, dar doar 58000 km. A ramas doar sa aleg intre Hyundai Elantra, 2017 vers. Comfort, 1.6 Mpi, 128 CP si Renault Megane sedan, 2017, 1.2 Tce, 130 CP, vers. Life, pretul este cam acelasi. Voi ce mi-ati recomanda? Va mutumesc. Astept cu interes raspunsurile voastre.

PS:
Daca intereseaza pe cineva sa cumpere Loganul, va rog PM, e bine intretinut. 3 accidente(e mult spus) minore. Multumesc
*



Hai să îți zic cum gândeam eu înainte să mă uit la dotările din gama Comfort de pe Elantra:

- avantajul Elantrei, față de Megane, e că ar trebui să ai ceva mai multe dotări față de versiunea Life de la Renault și, cel mai probabil, ai garanție mai multă.

Acum, uitându-mă peste ce oferă Comfort de la Hyundai, nu mi se pare că rupe cine știe ce gura târgului, deci aș merge pe Megane, pentru că: e mai arătoasă, ai un motor mai potent decât cel de la Hyundai (teoretic pentru că turbo și cuplu mai bun - n-am analizat ce știe motorul de la Hyundai, dar cel mai probabil e aspirat). Acum, adevărul e că ai o medie destul de mică de km pe an, deci 1.6-le de la Hyundai ar fi clar un upgrade față de motorul de pe Logan, dar TCe-ul ar fi cel mai performant.

Până la urmă, vorba colegilor de mai sus, dă un ochi peste ambele și vezi care îți place mai mult. Short story: dacă alegi cu sufletul, e Renault-ul. Alegi cumpătat: Hyundai.


--------------------
Renault Megane GT 2018 205CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
jbn
post 6 Aug 2017, 09:56
Post #8


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.591
Joined: 31 March 14
From: Bucuresti/Pitesti




Eu am fost in 2015 la salonul auto de la baneasa organizat de tiriac auto si m-am urcat in elantra. Pe atunci aveam m2 si tin sa mentionez ca scaunul de la m2 mi se parea mult mai confortabil 😊


--------------------
Ex. Renault Megane 4 Hatch, Corolla TS // '16 1.5dCi 110cp, '22 1.8hsd 122cp
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
b06fcn
post 6 Aug 2017, 10:22
Post #9


DOCTOR


Group: Members
Posts: 5.707
Joined: 27 February 05
From: Bucuresti/Galati




Desi sunt fan Renault, as alege totusi Elantra din prisma motorului, ca e clasic si de cilindree mai mare, nu risti probleme cu turbina in viitor. Mai mult, masina asiatica e peste cele europene, am doua asiatice in garaj si in 10 ani nu au cerut decat consumabile...Am un amic care a dus o Elantra din generatia anterioara la peste 350000 km, fara nici o problema...


--------------------
Renault 21 1.9dT, 1989 - B 06 FCN
MB C 220d 4MATIC
Renault 21 Turbo
Renault Megane 1.9 dCi
Opel Corsa 1.3 CDTI
Toyota Avensis 2.0 D4D
Lada 1200
Aro 10.4 4x4
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Dri
post 6 Aug 2017, 12:02
Post #10


Membru autentic


Group: Members
Posts: 281
Joined: 11 December 16
From: Bucuresti




In afara sfatului de a face drive test cu ambele modele, mentionat si de alti colegi, eu as mai sugera sa consideri un mic efort si sa iei in calcul Megane varianta Zen, si nu Life.


--------------------
VW Golf 6 1.2 TSI 2012, anterior Renault Megane GT 2016
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
argon
post 6 Aug 2017, 13:20
Post #11


Mesaj semiautomat


Group: Members
Posts: 33.670
Joined: 15 August 05




La un rulaj că până acum de 16 km /zi, serecomanda taxi, orice marca ar fi ăla, nu contează.


--------------------
Renault Laguna 2007 - 2.0 DCI 16v 180
Fara turbo, viata e pustiu.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
papa_mulo
post 6 Aug 2017, 13:23
Post #12


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.768
Joined: 25 November 07
From: Bucuresti




Pelicanul ca au megane 4 life in flota.


--------------------
Renault Megane Estate 2018 dci90
Megane Sedan dci85 - 2007
Vivaro/Trafic 8+1 dci125 - 2018
Clio 1.2 16v - 2014
---------
Foste:
R11 Spring 1.6D - 1987
Trafic dci115 - 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Chomolungma
post 6 Aug 2017, 15:49
Post #13


Membru incepator


Group: Members
Posts: 6
Joined: 5 August 17




QUOTE(argon @ 6 Aug 2017, 13:20)
La un rulaj că până acum de 16 km /zi, serecomanda taxi, orice marca ar fi ăla, nu contează.
*



Referitor la varianta cu taxi consider ca nu isi au rostul astfel de raspunsuri si crede-ma, am vazut o gramada pe forumuri, nu vreau sa creez un conflict, dar daca nu ai o parere care sa ma ajute mai bine nu mai scrii. Pana la urma o masina este utila daca iti permiti si fiecare circula cu ea cat vrea. Mai pleci in concediu, cumparaturi, plus ca eviti taxi urile jegoase. Nu cere de mancare daca sta in parcare, pe locul de parcare proprietate personala, nu incurca pe nimeni, iar intretinerea nu e exagerat de scumpa. Pur si simplu am preferat sa merg cu metroul la munca, decat sa stau blocat in trafic. Acum ca te-am lamurit, sper, sa revin la scopul topicului.


Multumesc pentru raspunsuri


Da, urmeaza drive test cu ambele, m-am uitat la multe review-uri si am citit si pe forumul hyundaiclub, lucru care deja m-a indepartat putin de elantra. Aici ma refer la sunete in bord si usi, probleme de stabilitate, cu directia, vopseaua, adica e o asiatica dar nu prea, etc. O varianta ar fi I30 care are suspensie independenta spate si e mai confortabila si stabila, doar motorul de 100 CP ma pune pe ganduri, dar tind sa cred ca este suficient.
Referitor la Megane m-as reorienta spre versiunea Zen. Ce nu-mi place la Renault e ca pe Life nu poti adauga nicio optiune, te obliga sa faci upgrade la Zen.
In ceea ce priveste test drive-ul, nu stiu exact daca ma va ajuta sa iau o decizie pentru ca ambele variante vor fi cele de top. Poate doar la tinuta de drum o sa ma ajut sa imi dau seama cu, in rest la confort interior, motorizare nu prea o sa-mi fie de ajutor, dar vedem
O sa revin cu impresii.

Multumesc.

This post has been edited by Chomolungma: 6 Aug 2017, 15:50


--------------------
Dacia Logan 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ncristi
post 6 Aug 2017, 17:21
Post #14


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.910
Joined: 9 April 05




Nu înțeleg de ce te cramponezi doar de astea 2 mașini. Sunt mașini excelente in clasa asta.

1. Fordul focus - o mașină excepțională singurul (-) ar fi locul mic pt pasagerii din spate
2. Octavia - o mașină foarte reușită - singurul semn de întrebare fiind pus în dreptul fiabilității noilor motoare. Am văzut cu ochii mei experiențe total dezamăgitoare legate în special de fiabilitatea anumitor motoare wag.


--------------------
Renault kadjar - 1.2 tce 130 hp ZEN - 2017
Sandero stepway 0.9 tce
Ford focus 1.6 tdci 110 hp
Ford ecosport 1.0 ecoboost 125hp
Skoda octavia 1.2 tsi 105 hp
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
RveMO
post 6 Aug 2017, 17:34
Post #15


Membru autentic


Group: Members
Posts: 902
Joined: 4 July 16




Octavia nu ia la banii respectivi, dar Focus cu motorul de 1.0 125 cp e o alternativa si una buna.

Eu zic sa faci test drive pentru ca sigur gasesti motorizarea pe care o vrei tu si vezi cum trage motorul, cum se schimba vitezele, cum ia gropile prin oras, etc.


--------------------
Ford Focus 2005
Megane Intense 1.5 dCi EDC 2017
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Chomolungma
post 7 Aug 2017, 02:36
Post #16


Membru incepator


Group: Members
Posts: 6
Joined: 5 August 17




[quote=ncristi,6 Aug 2017, 17:21]
Nu înțeleg de ce te cramponezi doar de astea 2 mașini. Sunt mașini excelente in clasa asta.

1. Fordul focus - o mașină excepțională singurul (-) ar fi locul mic pt pasagerii din spate
2. Octavia - o mașină foarte reușită - singurul semn de întrebare fiind pus în dreptul fiabilității noilor motoare. Am văzut cu ochii mei experiențe total dezamăgitoare legate în special de fiabilitatea anumitor motoare wag.
*

[/quote


Sincer sa fiu m-am gandit si la skoda, in special la rapid, dar eu vreau motor pe benzina si din ce am citit pe diverse formuri au fost mari probleme cu TSI, urile si nu stiu daca s-au remediat. Am gasit pe site-ul VW Golf 8 la 15000 si ceva cu TVA si cu dorari ok, dar imi e teama de motorizare.
Multumesc pt sfat. O sa incerc Focus-ul




7 Aug 2017, 02:41:
QUOTE(RveMO @ 6 Aug 2017, 17:34)
Octavia nu ia la banii respectivi, dar Focus cu motorul de 1.0 125 cp e o alternativa si una buna.

Eu zic sa faci test drive pentru ca sigur gasesti motorizarea pe care o vrei tu si vezi cum trage motorul, cum se schimba vitezele, cum ia gropile prin oras, etc.
*



O sa iau la un test drive si focus sa vad cum e. Am auzit ca se conduce f bine. Ce nu imi.place la Focus e bordul, dar sa vedem. Multumesc


This post has been edited by Chomolungma: 7 Aug 2017, 02:41


--------------------
Dacia Logan 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
speedman
post 7 Aug 2017, 05:18
Post #17


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.458
Joined: 21 April 07




probabil ca focus ul se conduce bine, insa atat exterior, cat si interior nu spune mai nimic...eu dupa ce am vazut un focus sedan...nu mi a mai trebuit sa l si conduc. Timpul il petreci in interior, iar desenul bordului seamana cu al masinilor coreene (parca aduce a kia sau hyundai).


--------------------
Smart eq forfour 2019
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Bumbul
post 7 Aug 2017, 08:26
Post #18


Am alt vapor acum ...


Group: Members
Posts: 377
Joined: 22 June 15
From: Constanta




De unde vine argon , nu stie ce e ala metrou. Pentru el exista doar Laguna 2.

Oricare ar fi alegerea, nu cumpara versiunea de jos oricare ar fi echivalentul Life al renaultului. Ai sa regreti ulterior ca nu ai anumite dotari. Daca chiar nu ai nevoie de dotari , mergi pe un duster / logan 2017.


--------------------
Hyundai i40 1.7 CRDi 136cp CVA - CT28SBA
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
balauru_327
post 9 Aug 2017, 08:26
Post #19


Membru autentic


Group: Members
Posts: 691
Joined: 27 February 09




Eu as cauta o masina cat mai sigura mai degraba.


--------------------
dacia supernova 2001 1.4mpi/rapsodie - b-83-dip
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AnduCT
post 9 Aug 2017, 08:56
Post #20


Membru


Group: Members
Posts: 199
Joined: 4 April 09




Referitor la Focus, am condus variant de 1.0 -125 cai si pot spune ca motorul se comporta foarte ok, in schimb interiorul nu imi zice nimic, este doar un alt Ford, spatiul pentru locurile din spate este mic (ca la Mazda 3)
Am condus si Megane-ul care le are pe toate, in plus materialele sunt mai calitative, motorul este suficient atat pentru oras cat si pentru autostrada.
O alta optiune ar fi Mazda 3 2.0 skyactiv 120 sau 165 cai care este o masina genial din toate punctele de vedere. Tinuta de drum, motorizare si consum. Singurul punct slab este ca la Focus, locul pasagerilor din spate.
Octavia are un pret prea mare daca o vrei cu dotari ceva mai multe, motorizarea recomandata ar fi cea de 1.8 tsi.
Despre Elantra iti pot spune doar ca motorul este foarte slab, consuma mult in regim urban si trebuie turat destul de mult ca sa scoti toti caii din el.
Sper ca ti-ai facut o idee cat de cat, dar cel mai bine ar fi sa te duci la un test cu toate masinile (Megane, Elantra, Mazda 3, Focus si Octavia) pentru a vedea care ti se potriveste tie cel mai bine.
Succes!!!


--------------------
Renault CLIO V E-TECH 2021 - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
speedman
post 9 Aug 2017, 09:08
Post #21


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.458
Joined: 21 April 07




octavia 1.8 ar depasi mult bugetul...dorea un zen 1.2 tce care este cu mii de euro mai ieftin decat 1.8 sau 1.4 tsi (si asta ar fi de luat in calcul - colegul swatkat are motorul asta si este foarte multumit din ce mai scrie pe alte forum uri). De la skoda, cea mai ieftina varianta este 1.0 tsi, eventual o varianta de mijloc...cel mai bine sa mearga cu ele si cel mai important sa si ia ceva ce ii place...indiferent de parerile noastre mai mult sau mai putin obiective


--------------------
Smart eq forfour 2019
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ratonbox
post 9 Aug 2017, 14:46
Post #22


Membru


Group: Members
Posts: 191
Joined: 17 October 09




i30-ul nou se simte destul de bine la test drive. Il aveam in vedere, dar am mai plusat ceva bani pana la Megane GT. Daca ramaneam in suma aia de bani i30 cam indeplinea tot ce cautam eu ca dotari si specificatii. Ca tot zici de pret, sa verifici si ofertele de leasing (daca asta te intereseaza) pentru ca Renault avea oferta de 0%DAE prin RCI si iesi mai ieftin decat altele la acelasi pret.


--------------------
Renault Megane GT 2017
Avatar: '73 Fairlady Z, with RS Watannabe 8-spoke rims and ZG nose.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
myreno4me
post 14 Aug 2017, 17:59
Post #23


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.508
Joined: 18 May 17




Pana la urma care e suma? Ca indiferent cum o dai Mazda3 challenge 2.0 120cp iese in rabla fix cat zen-ul 1.2Tce, si e mai dotata si mai cotata. Mie mi se rupe sufletul cand vad ca de la zen parca m-as orienta la un intens dar imi baga pe gat diesel ca deh, au multe pe stoc. Nasoale politicile in lumea a treia!

This post has been edited by myreno4me: 14 Aug 2017, 18:00


--------------------
Megane IV 1.2 TCE 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vladof
post 14 Aug 2017, 18:46
Post #24


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.086
Joined: 15 November 16
From: Bucuresti




QUOTE(ratonbox @ 9 Aug 2017, 14:46)
i30-ul nou se simte destul de bine la test drive. Il aveam in vedere, dar am mai plusat ceva bani pana la Megane GT. Daca ramaneam in suma aia de bani i30 cam indeplinea tot ce cautam eu ca dotari si specificatii. Ca tot zici de pret, sa verifici si ofertele de leasing (daca asta te intereseaza) pentru ca Renault avea oferta de 0%DAE prin RCI si iesi mai ieftin decat altele la acelasi pret.
*



Renault nu mai are oferta cu 0% DAE pentru persoane fizice. Are cu 5% parca (nu mai tin minte procentul) si cu Casco obligatoriu la ei (care este 4700 RON/an pentru GT).

Mie imi place elantra, nu e deloc nasoala, dar as lua-o numai daca alternativa ar fi un Megane 4 chel. Daca ai posibilitatea sa pui ceva pana la un display digital sau un R-link2, este mult peste. Eu am fost intotdeauna si omul tehnologiei, insa si la confort, performante si tehnologie Renault este peste. Altfel nu cumparam nici eu.

La fiabilitate, probabil Elantra este peste, dar nici Renault nu este deloc o masina proasta. Altfel nu-si lua lumea taxi, cum zic colegii mai sus. biggrin.gif

Pentru aproximativ 500 de euro poti lua inca 2 ani de garantie (pana la 150.000 de km) si stai linistit. Eu asa am facut. smile.gif

This post has been edited by vladof: 14 Aug 2017, 18:47


--------------------
Renault Megane GT 1.6 TCe 205 2017
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gerula2006
post 14 Aug 2017, 20:04
Post #25


Membru autentic


Group: Members
Posts: 726
Joined: 3 April 14




Treaba cu garantia extinsă este ok. Îți cumperi liniștea. Eu o să optez pt încă 2 ani și 100 000 km.


--------------------
Renault Megane Estate 1.5 EDC 2017 - B
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dariuscristi
post 14 Aug 2017, 21:25
Post #26


Membru incepator


Group: Members
Posts: 16
Joined: 14 November 07




QUOTE(Chomolungma @ 5 Aug 2017, 12:07)
Salutare,

Am mare nevoie de ajutorul vostru, va rog. A sosit vremea sa pensionez Loganul de 1.4 din 2007, dar doar 58000 km. A ramas doar sa aleg intre Hyundai Elantra, 2017 vers. Comfort, 1.6 Mpi, 128 CP si Renault Megane sedan, 2017, 1.2 Tce, 130 CP, vers. Life, pretul este cam acelasi. Voi ce mi-ati recomanda? Va mutumesc. Astept cu interes raspunsurile voastre.

PS:
Daca intereseaza pe cineva sa cumpere Loganul, va rog PM, e bine intretinut. 3 accidente(e mult spus) minore. Multumesc
*



Salutare,
Nu stiu daca ai ales inca masina, dar sfatul meu este ca intre cele doua sa alegi Megane 4. Eu tocmai am vandut Hyundai Elantra pe care am detinuta din 2011 de la lansare si am ales sa iau acum Renault Megane Sedan Intens, pentru ca este o masina mult mai avansata tehnologic (Elantra nu are disponibile pe nicio varianta optiuni precum navigatie, franare activa, alerta parasire banda, alerta unghi mort, head-up display, faruri LED....) si are un design clar mult peste Elantra. Ce mai pot spune comparativ intre ele (dupa 2 saptamani de mers si cu Megane 4): directia si suspensiile de pe Megane 4 sunt clar peste Elantra, Megane-ul mi se pare ca are o insonorizare mai buna si mi se pare mai confortabila, 1.2 Tce-ul de pe Megane la peste 2000 rpm mi se pare ca este mai sprinten in accelerare si in depasiri decat 1.6 Mpi de pe Elantra (cred ca cei 205 Nm disponibili de la 2000 rpm la 1.2 Tce isi spun cuvantul fata de 1.6 Mpi-ul de la Elantra care abia atinge 155 Nm la 4850 rpm). In rest ca si fiabiliate nu ma pot pronunta inca pentru ca nu stiu cum va fi si Megane-ul, dar pot spune ca Elantra a fost o masina fiabila in cei 5 ani jumate in care am avut-o. Sper sa iti fie de ajutor informatiile de la mine.


--------------------
Renault Megane IV Sedan Intens 1,2 Tce 130 CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vladof
post 14 Aug 2017, 23:53
Post #27


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.086
Joined: 15 November 16
From: Bucuresti




QUOTE(gerula2006 @ 14 Aug 2017, 20:04)
Treaba cu garantia extinsă este ok. Îți cumperi liniștea. Eu o să optez pt încă 2 ani și 100 000 km.
*



Renault iti da 3 ani sau 100.000 km si cu garantie extinsa poti sa o duci pana la maxim 5 ani sau 150.000 pentru Megane. Nu cred ca poti adauga inca 100.000 de km la 5 ani. E limitata la 150.000.

Cred ca poti sa faci asta la Talisman, care are 3 ani sau 150.000 km garantie standard. Daca asta astepti, my bad.


--------------------
Renault Megane GT 1.6 TCe 205 2017
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gerula2006
post 15 Aug 2017, 07:22
Post #28


Membru autentic


Group: Members
Posts: 726
Joined: 3 April 14




A, nu. 5 ani sau 100.000 km. Eu fac cam 20. 000 pe an. Pt mine e ok. Și costa cam 350 euro.


--------------------
Renault Megane Estate 1.5 EDC 2017 - B
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Chomolungma
post 15 Aug 2017, 09:07
Post #29


Membru incepator


Group: Members
Posts: 6
Joined: 5 August 17




Multumesc tuturor.N-am mai apucat sa testez masinile, poate weekend-ul asta. Am descoperit ceva la Megane care ma pune pe ganduri si anume, podeaua portbagajului e din plastic, cel putin 60 % si e prinsa in suruburi de tablarie ceea ce mi se pare cam aiurea, nu imi inspira incredere. Din pacate nu mai e nici programul rabla si erau buni si banii aia, deci o sa mai astept. O sa mai suplimentez si bugetul ca sa iau in calcul si alte masini. Am gasit un pret bun ai la Seat Leon, varianta Style la care se adauga Climatronic, pachet iarna, display 8", senzori parcare fata-spate, toate la 14000 doar motorizarea nu stiu daca e ok, 1.2 TSI, am citit ca au foat probleme in trecut cu turbo la vw.
La ceed iar am gasit pret bun 10700 cu tot cu rabla, motor 1.4 gsl, 100 cp, cu dotarile necesare.
Ce ma enerveazs cu test drive ul e ca au doar variante pe motorina si cu dotari de top. Ma gandeam sa renunt la Megane 1.2 tce si sa optez pt 1.6 sce, plus ceva dotari suplimentare , varianta zen.
Ca sa putere a masinii tin mentionez ca nu vreau sa "zbor" cu ea dar nici sa se miste greu



--------------------
Dacia Logan 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
RM4SI
post 15 Aug 2017, 10:57
Post #30


Membru autentic


Group: Members
Posts: 309
Joined: 13 March 17




Nu este plastic ci un derivat din duraprop. Rezistent, usor si incasabil. La M2 dupa foarte multi ani nu a reclamat nimeni ceva pe tema asta. Practic nu este un motiv sa te legi de chestia asta decât daca vrei.


--------------------
Fiat/Renault Sedici4X4135cpMegane2M4SIntensRougeIntense1.5110cp 2008/2005/2017
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
2 Pages  1 2 >
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 29th March 2024 - 17:41
Dacia