Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

7 Pages  1 2 3 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Stare drum Brezoi - Voineasa - Petrosani

TazManiac
post 29 Jun 2004, 12:38
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 66
Joined: 16 January 03
From: Bucuresti




Are cineva dintre voi idee in ce stare este drumul asta (Voineasa - Petrosani, DN 7A)? Eu am fost vara trecuta doar pana la Voineasa si era bun, dar mai departe nu stiu cum e (asfaltat, ne-, etc) si wkendul asta am de facut un drum pana la Timisoara cu escala in Petrosani si asta mi s-a parut varianta cea mai buna.

Va multumesc anticipat.


--------------------
Dacia Logan Ambition 1.5 dci iunie 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bursuck
post 29 Jun 2004, 13:19
Post #2


Membru autentic


Group: Members
Posts: 205
Joined: 16 May 03




Ce pot sa-ti spun ca duminica drumul de la Voineasa la Obarsia Lotrului era destul de bun. Despre portiunea Petrosani - Obarsia Lotrului nu stiu ce sa-ti zic. Am parcurs-o acum 6-7 ani, era destul de accesibila, e un traseu superb, dar trebuie sa fii pregatit pentru altitudini mari. Cel mai bine e sa intrebi un localnic...


--------------------
Dacia Solenza (In)Confort
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
SYL
post 29 Jun 2004, 15:46
Post #3


doc


Group: Members
Posts: 2.876
Joined: 16 December 03
From: Bucuresti




Am fost eu vara trecuta pe drumul:Sebes-Sugag-ob Lotrului-Petrosani (DN67C+DN7A). Drumul e practic un drum forestier. Cu ami mult de a -2 nu se poate merge. Uita-te la albumul foto, la calatorii, ca am o poza de pe drum; daca mai vrei poze de pe acel drum contacteaza-ma si iti mai trimit.


--------------------
Dacia Duster 1.2 TCe 4x4 E6 (2015)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bog_cip
post 19 Jul 2004, 17:10
Post #4


membru


Group: Members
Posts: 215
Joined: 16 July 04
From: Brasov




Buna SYL
Spui ca ai fost pe Sebes-Sugag-ob Lotrului-Petrosani. Eu vreau sa merg de la Brezoi - Voineasa - Vidra - Obirsia Lotrului - Sugag - Sebes. Poti sa imi spui cum este drumul. Are portiuni foarte rele, gropi imense, iti poti rupe masina? Pina unde este astfalta drumul de la Sebes la Obirsia Lotrului ? Poti sa imi trimiti miste poze?
Dupa parerea voastra ce traseu merita ( ca si drum ... ) Obirsia Lotrului - Sugag - Sebes sau Obirsia Lotrului - Petrosani. Multumesc.


--------------------
Toyota corola sedan 2008 - -----
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Maf
post 27 Jul 2004, 12:28
Post #5


Membru


Group: Members
Posts: 169
Joined: 10 January 03
From: Bucuresti




Sunt interesat si eu de acest traseu. Nu are nimeni informatii calde?


--------------------
Dacia Solenza Clima - B-00-XXX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bog_cip
post 30 Jul 2004, 15:39
Post #6


membru


Group: Members
Posts: 215
Joined: 16 July 04
From: Brasov




Am aflat vesti proaspete ( 10 minute). Drumul de la Brezoi la Obarsia Lotrului este betonat. A fost un coleg zilele trecute si merita. Drumul este beton ( la propriu ) pina la Obirsia Lotrului ( ~ mai este 1 km de drum pietruit). El a mers pina la petrosani si drumul este F. BUN. Acuma mai ramine sa aflu cum este de la Obirsia Lotrului la SEBES :-)


--------------------
Toyota corola sedan 2008 - -----
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bursuck
post 9 Aug 2004, 07:15
Post #7


Membru autentic


Group: Members
Posts: 205
Joined: 16 May 03




Am mers dumica asta pe DN7A Brezoi-Petrosani. Peisjul e superb, drumul e foarte bun. Pana la Voineasa este excelent, poti scoate o medie de 80 km/h. De la Voinesa la Vidra asfaltul e deasemenea foarte bun, sunt insa serpentine, urci cca 18 km. Pentru cei care au mai fost, este dezolant sa constate cat de repede avanseaza defrisarile masive din zona. De la Vidra la Obarsia Lotrului se merge pe malul lacului Vidra (cca 20-22 km) pe un drum bunicel. Poti merge destul de repede, dar, atentie, la intrare in Obarsia Lotrului sunt niste gropane care-ti aduc aminte de Bucuresti. La Obarsia Lotrului se poate manca destul de bine, te poti si caza. Odata iesit din Obarsie, dispare drumul asfaltat. Nu disperati, e vorba de max. 5 - 6 km, cam afectati ce-i drept de ploile din ultimele saptamani, dar practicabili 100% pentru o Solenza. Toti acesti 5 km sunt in urcare, pe cateva serpentine. Odata terminat urcusul incepe din nou asfaltul. Tot ce ai de facut este sa cobori si iar sa cobori pana la Petrosani, pe o vale si apoi prin niste chei absolut superbe. In aceasta ultima portiune (25km) drumul este un pic valurit si cu ceva gropi (care cresc in frecventa cu cat inaintezi spre Petrosani). Tot aici am intalnit o cabana care parea destul de cocheta, dar la care n-am oprit: Groapa Seaca (facusem plinul la Obarsia Lotrului).
In concluzie, recomand tuturor drumul, pe directia Brezoi - Petrosani si nu invers. Daca plecati totusi din Petrosani, asigurati-va mai intai ca stati bine cu sistemul de racire biggrin.gif


--------------------
Dacia Solenza (In)Confort
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Gheorghe Dracu
post 12 Aug 2004, 10:51
Post #8


Membru


Group: Members
Posts: 151
Joined: 12 August 04
From: Bucuresti




Daca va uitati pe orice harta o sa vedeti ca drumul de la Brezoi la Ob. Lotrului este marcat la fel cu cel de la Ob. Lotrului catre Sugag-Sebes, catre Petrosani si catre Targu Jiu/Targu Carbunesti. Gresala a fost sa ma iau dupa harta si sa consider ca daca drumurile sunt marcate la fel (DN), si daca de la Brezoi la Ob. Lotrului drumul e bun, atunci si de la Ob. Lotrului la Sebes va fi la fel. Am ajuns cu scutul indoit si plin de nervi la Sugag. De la Sugag la Sebes este aproape OK. Drumul de care vorbesc cred ca a fost asfaltat vreodata, se vede, dar neingrijit fiind s-au creat gropi imense. Doar podurile sunt asfaltate (tin de alta administratie). Sa nu va lasati pacaliti de un pod lung asfaltat, ca si cum dupa el ar fi la fel. Wrong! Dupa el urmeaza din nou cosmarul...


--------------------
Skoda Octavia
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
SYL
post 12 Aug 2004, 12:07
Post #9


doc


Group: Members
Posts: 2.876
Joined: 16 December 03
From: Bucuresti




Stiu, am fost si eu pe drumul ala anul trecut, si am observat faza cu podurile; asteptam un podet cat de mic, numai ca sa mai merg si pe asfalt.


--------------------
Dacia Duster 1.2 TCe 4x4 E6 (2015)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bursuck
post 12 Aug 2004, 13:44
Post #10


Membru autentic


Group: Members
Posts: 205
Joined: 16 May 03




Pt. ca inca ma tenteaza si traseul asta (Ob. Lotrului - Sugag), cat de distrus e drumul ? (Stiu ca partea de la Ob. Lotrului la Novaci e practic inchisa. Numai motociclistii cica se mai incumeta sa treaca pe acolo.) Daca nu depind, sa zicem, de o ora de sosire si stau cu nervii relativ bine, merita sa dau o fuga la Sebes pe ruta asta ?


--------------------
Dacia Solenza (In)Confort
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Gheorghe Dracu
post 12 Aug 2004, 14:53
Post #11


Membru


Group: Members
Posts: 151
Joined: 12 August 04
From: Bucuresti




Ceea ce vrei sa faci nu poate fi numita fuga nici intr-un caz. Eu mi-am indoit scutul in iunie acolo. Pun pariu ca intre timp nu s-a straduit nimeni sa refaca drumul. Pe de alta parte masina mea (Octavia) are garda f. joasa. Poate cu un Aro sau vreun gipan periculos merge. Altfel catre Sebes mai bine prin Valcea, Sibiu, ca sa mai fii sanatoas dupa aia. Cu nervii.


--------------------
Skoda Octavia
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
f_zoltan
post 16 Dec 2004, 11:05
Post #12


Membru incepator


Group: Members
Posts: 92
Joined: 31 March 03
From: Petrosani




Informatii generale despre drumul Petrosani - Voineasa, pentru oricine va avea nevoie:

-Drumul din Petrosani pana la limita de judet e deobicei de calitate buna sau macar decenta. Panta considerabila, da' nu e un capat de tara, daca o Dacie de peste 20 de ani a urcat-o fara figuri, nu se darama cerul. Drumul de la limita de judet pana la Obarsia Lotrului e de calitate variabila, in functie de drumarii de Valcea. Panta mai blanda. Din auzite de la Obarsie incolo e deobicei OK. Ideea generala e ca drumul e o trecatoare montana practicabila de cam orice masina, dar ATENTIE, CU EXCEPTIA SEZONULUI RECE. drumul e inchis de prin noiembrie pana prin martie-aprilie. Pe toata portiunea pe care eu o cunosc nu exista benzinarii, asigurati-va din timp. Posibilitati de cazare: cabana Groapa Seaca la sub 20 km de Petrosani, ceva cabane forestiere tot pe acolo, care nu stiu daca sunt deschise publicului, campingul de la Obarsia Lotrului si complexul turistic de la capatul barajului(fain loc, da' neterminat).

Cred ca a fost necesar sa-mi dau si eu cu parerea, pentru ca traseul asta apare cam pe toate programele gen Microsoft Autoroute, ca traseu important, da' niciunul din ele nu mentioneaza ca nu e tocmai drum european. Considerati-l mai degraba ca un pui de Transfagarasan.

PS. Sunt din Petrosani, am scris din proprie experienta.


--------------------
Dacia SN Confort - HD 13 FMZ
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tarzy
post 16 Dec 2004, 15:08
Post #13


aroist


Group: Members
Posts: 1.958
Joined: 12 January 04
From: Bucuresti




am fost asta vara (pe la jumatatea lui august) pe acest drum.

se imparte in cateva sectoare

I - Brezoi - Voineasa - drum foarte bun, sunt serpentine dar calitatea drumului este OK

II - Voineasa - Voina (baraj si o tentativa de statiune) - un drum relativ bun, asfaltat, intretinut cat de cat (probabil ptr accesul la baraj.

III - Voina - Obarsia Lotrului - la Ob. lotrului este intersectia cu DN Novaci - Sebes

drumul incepe sa se mai deterioreze (ceva mai bun decat un drum forestier) dar oricum este inca circulabil, nu sunt pante mari

IV - Ob. Lotrului - cab. Groapa Seaca

partea cea mai spectaculaosa (si potential periculaosa), are max. 20-25 Km, in varf gol alpin (cam pe o lungime de 5 km) este doar pietruit, panta (de fapt rampa) foarte mare (mai mare daca vii dinspre Petrosani), in schimb ai parte de privelisti nemaipomenite

Cab. Groapa Seaca - Petrosani - drum iarasi OK, se trece prin cheile Jietului


Pe ansamblu, traseul este un obiectiv turistic care se merita a fi vazut dar doar atat, folosind acest traseu nu cred ca faci economie nici de timp nici de bani (benzina).
Nu cred ca este abordabil iarna, sunt zone propice avalanselor
poate fi parcurs de orice masina, dar bineinteles este de preferat ceva cu garda inalta

Eu am mers cu o berlina din 91 si am fost patru persoane + bagajele necesare camparii, am inoptat de 2 ori pe parcurs.
la obarsia lotrului am mancat cei mai buni pastravi din viata mea, erau prinsi direct din rau - nu de la pastravarie




--------------------
DACIA / ARO / TICO L 1,6 / 244 / SX 2005 / 1993 / 1999 - B55MGY
Aha
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bursuck
post 17 Dec 2004, 08:03
Post #14


Membru autentic


Group: Members
Posts: 205
Joined: 16 May 03




QUOTE(tarzy @ 16 Dec 2004, 17:08)
am fost asta vara (pe la jumatatea lui august) pe acest drum.

II - Voineasa - Voina (baraj si o tentativa de statiune) - un drum relativ bun, asfaltat, intretinut cat de cat (probabil ptr accesul la baraj.

III - Voina - Obarsia Lotrului - la Ob. lotrului este intersectia cu DN Novaci - Sebes

*



O mică observație (sper că nu te superi 017.gif ) Voina este in jud. Argeș, undeva la 25 de km de Câmpulung Muscel. Probabil vrei să spui Vidra.

This post has been edited by bursuck: 17 Dec 2004, 08:04


--------------------
Dacia Solenza (In)Confort
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mil
post 21 Dec 2004, 20:39
Post #15


ocupat


Group: Members
Posts: 309
Joined: 23 January 04
From: x




Voina e in Iezer Papusa la coada unui lac de acumulare...

Drumul de la Voineasa la Vidra a fost refacut, largit, consolidat in 98. Aveti grija cei care campati sau va puneti pe pietre la popoas ca in zona Lotrului e cea mai mare concentratie de vipere din tara.


--------------------
x x - x
I Bog te veselit!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tarzy
post 22 Dec 2004, 10:23
Post #16


aroist


Group: Members
Posts: 1.958
Joined: 12 January 04
From: Bucuresti




QUOTE(bursuck @ 17 Dec 2004, 10:03)
O mică observație (sper că nu te superi 017.gif ) Voina este in jud. Argeș, undeva la 25 de km de Câmpulung Muscel. Probabil vrei să spui Vidra.
*




ai dreptate


--------------------
DACIA / ARO / TICO L 1,6 / 244 / SX 2005 / 1993 / 1999 - B55MGY
Aha
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tarzy
post 22 Dec 2004, 10:25
Post #17


aroist


Group: Members
Posts: 1.958
Joined: 12 January 04
From: Bucuresti




QUOTE(mil @ 21 Dec 2004, 22:39)
Voina e in Iezer Papusa la coada unui lac de acumulare...

Drumul de la Voineasa la Vidra a fost refacut, largit, consolidat in 98. Aveti grija cei care campati sau va puneti pe pietre la popoas ca in zona Lotrului e cea mai mare concentratie de vipere din tara.
*




vorbesti serios, habar nu am avut de chestia cu vipere pe acolo,
eu stiam ca vipere sunt prin Semenic,

dar e mai bine asa, ca deja nevasta mea cam exagera cu grija la ursi, daca mai stia si de vipere cred ca as fi fost in concediu la hotel


--------------------
DACIA / ARO / TICO L 1,6 / 244 / SX 2005 / 1993 / 1999 - B55MGY
Aha
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Stefan.A
post 25 Jul 2005, 16:28
Post #18


Membru autentic


Group: Members
Posts: 431
Joined: 21 June 04




In sapt 31 (1-5 August) vreau sa fac o treaba rusinoasa incercand sa trec Transalpina (Novaci-Sebes).
Sau invers, nu stiu exact pe unde voi intra.

Pt ca toti au programul decalat de mine atunci si nu e ceva ce vreau sa fac cu o singura masina (o berlina) caut doritori de copanie pe durata traversarii.
Prietenii ar trebui sa stie de ce.

Ofer ceva off road expertise si incapatanarea de a ajunge sus. Ofer si disponibilitatea lui navy pt 2 palme daca ma incapatanez aiurea.

Anobody in?


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ursul-alb
post 25 Jul 2005, 19:22
Post #19


Membru autentic


Group: Members
Posts: 585
Joined: 16 October 04
From: Iasi




Tentanta idee, e in planul meu, probabil anul viitor, numai ca perioada e absolut imposibila pentru mine; asteptam detalii post factum


--------------------
Dacia Logan Laureate 1,6 egee - IS XX xxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
VladG
post 26 Jul 2005, 10:06
Post #20


Membru preistoric


Group: Members
Posts: 2.386
Joined: 23 January 03
From: Bucuresti




QUOTE(Stefan.A @ 25 Jul 2005, 18:28)
In sapt 31 (1-5 August) vreau sa fac o treaba rusinoasa incercand sa trec Transalpina (Novaci-Sebes).
Sau invers, nu stiu exact pe unde voi intra.

*



Din traseul pe care vrei sa-l faci cea mai grea portiune este cea dintre Ranca si creasta. E un urcus (coborare) pe bolovani destul de mari.
Noi am incercat acum doi ani sa urcam cu un break, si nu am reusit, ca loveam prea mult cu catalizatoul de pietre. E drept ca eram 4 in masina si aveam si portbagajul plin ochi. Daca sunteti 1-2 in masina si nu aveti multe bagaje, cred ca e ok (la starea de atunci, acum cu ploile trebuie intrebat in zona).

Pe 3 august, daca vremea nu o sa fie prea nasoala o sa fiu si eu la Obarsia Lotrului (vin de la Brezoi). Daca treci pe acolo atunci, poate bem o BFA smile.gif

Bafta!


--------------------
Ex Dacia SuperNova -- - --
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Stefan.A
post 26 Jul 2005, 16:39
Post #21


Membru autentic


Group: Members
Posts: 431
Joined: 21 June 04




QUOTE(VladG @ 26 Jul 2005, 12:06)
Din traseul pe care vrei sa-l faci cea mai grea portiune este cea dintre Ranca si creasta. E un urcus (coborare) pe bolovani destul de mari.
Noi am incercat acum doi ani sa urcam cu un break, si nu am reusit, ca loveam prea mult cu catalizatoul de pietre. E drept ca eram 4 in masina si aveam si portbagajul plin ochi. Daca sunteti 1-2 in masina si nu aveti multe bagaje, cred ca e ok (la starea de atunci, acum cu ploile trebuie intrebat in zona).

Pe 3 august, daca vremea nu o sa fie prea nasoala o sa fiu si eu la Obarsia Lotrului (vin de la Brezoi). Daca treci pe acolo atunci, poate bem o BFA smile.gif

Bafta!
*



da bre, o bem.
da un mobil pe mp si ne auzim


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
asybo2002
post 26 Jul 2005, 17:00
Post #22


Membru autentic


Group: Members
Posts: 540
Joined: 13 October 04
From: Bucuresti




a plouat la greu in zona... duminica am fost pana la Ranca dinspre Novaci dar e asfalt...
drumul l-am facut cu o berlina acum 2 ani...Bucuresti -Voineasa-Ranca- Novaci...a mers bine, dar eu nu aveam catalizator...e nasol ca nu e ingrijit si apa curge direct pe drum...mai sunt surupari...dar meritaaaaaaaaaaaaa....


--------------------
DACIA Duster 4x4, 1.5 dCi 2010 Laureate - B
"Merge si asa" ... Drama sau inventivitate !?
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Stefan.A
post 27 Jul 2005, 09:46
Post #23


Membru autentic


Group: Members
Posts: 431
Joined: 21 June 04




Merci de update
Se pare ca voi incerca sa urc din Ranca. Va spun ce iese.
Apropo, din Ranca e mult de urcat?
(Ca diferenta de nivel si ca si km pana la Ob Lotrului.)


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
asybo2002
post 27 Jul 2005, 12:04
Post #24


Membru autentic


Group: Members
Posts: 540
Joined: 13 October 04
From: Bucuresti




cam 1 km si 20 km vertical si orizontal


--------------------
DACIA Duster 4x4, 1.5 dCi 2010 Laureate - B
"Merge si asa" ... Drama sau inventivitate !?
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
99AIM
post 12 Aug 2005, 14:36
Post #25


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.134
Joined: 26 June 05




Salutare

Acum 2 sapt am venit de la munte si am fost pana la Obârsia Lotrului.
Drumul Brezoi-Voineasa relativ bun,trebuie sa ai noroc sa nu-ți cada vreo stânca de sus,
apoi cel Voineasa-Vidra relativ bun,peisaj superb cu minicascade si parâiașe,apoi de la intrarea în Vidra pana la baraj aproape impracticabil,gropi imense pline cu apa,la vreo 400m de baraj m-am oprit ca era o balta cat tot drumul cam de 30cm pe alocuri-masurata la baț.Drumul Vidra-Obârșia Lotrului relativ bun,peisaj superb,altitudine cam de 1600m,serpentine pe pante abrupte,la Obârsie e o ministatiune cu ceva pensiuni.
De la Obârșie la Petrosani nu am mers decât 2-3 km,drum tare prost-forestier ce mai,eu m-am întors ca eram cazat la Voineasa.
P.S. Peisajul e superb oarecum salbatic,masinile rare,turisti putini ce mai superb pentru relaxare,trist doar cu taierile de arbori ,asta e, fiecare trebe sa traiasca din ceva.


--------------------
Clio III ph 1 Renault Fluence ph 2 1.6 dci - CT 99 xxx
Sufletele mari au intalnit intotdeauna opozitie din partea mintilor mediocre. (Albert Einstein)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Stefan.A
post 12 Aug 2005, 16:27
Post #26


Membru autentic


Group: Members
Posts: 431
Joined: 21 June 04




Am promis ca revin, deci:
Am facut Novaci-Ranca-Obarsie cu berlina (+ sor'mea cu o solenza), ambele incarcate cu bagaj pt o saptamana si cate 2 persoane.
Am fost singurele masini care l-au trecut pe 30 Iulie, desi au incercat mai multi.
Cand am ajuns in Obarsie a plecat unul cu un pajero in sens invers, probabil ca a trecut si el desi deja ploua tare (grindina de 7 cm pe jos).

Din motiv de ploaie si strambat scut solenza nu am continuat spre Sebes ci am facut stanga spre Petrosani.
Raman dator cu bucata Obarsie-Sebes.
Am facut insa alte forestiere prin apuseni (Padis) in saptamana trecuta, in total vreo 250 km cred, daca nu mai bine.

In total am facut 2500km in 7 zile, fara 2 nopti dormite in acelasi loc. Am vazut Parangul, Apusenii, ceva Oradea, Maramu', Bucovina, Neamnt-ul (cu cetate & manastiri) Bicaz + chei, Rucar-Bran facut la 3 noaptea pe ploaie torentiala cu fulgere pe langa tine si ceata deasa, etc, etc. Cine vrea detalii, sa le ceara si voi reveni.

Berlina mea la 93k km mere ca noua (rupe). Cu solenza am ramas in Campulung din motiv de apa in uce (s-a rezolvat cu ceva noroc).


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
VladG
post 15 Aug 2005, 09:20
Post #27


Membru preistoric


Group: Members
Posts: 2.386
Joined: 23 January 03
From: Bucuresti




QUOTE(Stefan.A @ 12 Aug 2005, 18:27)
Am promis ca revin, deci:
Am facut Novaci-Ranca-Obarsie cu berlina (+ sor'mea cu o solenza), ambele incarcate cu bagaj pt o saptamana si cate 2 persoane.

*



Revin si eu...
Pe 1 august am ajuns la Obarsie venind dinspre Voineasa. Am ajuns fara probleme, desi ne-a prins o ploaie groaznica intre Voineasa si pana dupa Vidra. Grindina de doua palme pe jos.
Vorbisem la telefon cu Stefan.A cu doua zile inainte. Nu era hotarat daca sa treaca sau nu dinspre Ranca spre Obarsie si nu stiam daca a razbit sau nu.
Eram si eu in dilema, dar cand am ajuns la ramificatia spre Ranca m-am hotarat, am vazut un panou in care se specifica faptul ca drumul e inchis la nu stiu ce km, fara a se spune ce e acolo.
Nu m-am mai aventurat si am continuat spre Petrosani, drum fara probleme.

Oricum am avut parte de adrenalina caci tocmai fusesem pana la cabana Cozia, vreo 15 km de forestier, dar rupt rau de tot de apele care cursesera pe el.
La urcare a condus un prieten, iar eu cu fetele am urcat pe traseu. A facut cam 2 ore, greu.
La coborare am condus eu, dar masina fiind mai incarcata a fost nevoie de vreo 25-30 de debarcari ale pasagerilor, pe putin.
Deci, daca nu aveti o masina cu garda mai inalta, sau nu aveti experienta in mers pe drumuri grele, nu va aventurati pe acolo. La coborare am facut cam 3 ore. A fost cel mai greu drum pe care l-am facut pana acum cu SuperNova. Pana acum in top erau cele din zona Padis si Belis-Horea-Albac...

This post has been edited by VladG: 15 Aug 2005, 09:22


--------------------
Ex Dacia SuperNova -- - --
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bursuck
post 15 Aug 2005, 10:24
Post #28


Membru autentic


Group: Members
Posts: 205
Joined: 16 May 03




QUOTE(VladG @ 15 Aug 2005, 11:20)

Oricum am avut parte de adrenalina caci tocmai fusesem pana la cabana Cozia, vreo 15 km de forestier, dar rupt rau de tot de apele care cursesera pe el.
La urcare a condus un prieten, iar eu cu fetele am urcat pe traseu. A facut cam 2 ore, greu.
La coborare am condus eu, dar masina fiind mai incarcata a fost nevoie de vreo 25-30 de debarcari ale pasagerilor, pe putin.
*



TE felicit ! Prin iulie am avut și eu o tentativă de a urca la Cozia. Mai urcasem cu berlina prin 90 sau 91 când drumul era aprope perfect (pentru un drum foriester).
Greșeala a fost că acum n-am ținut cont că ploase zdravăn în urmă cu câteva zile. Mi-am dat seama de asta după vreo 3-4 km când am reușit să mă înfund de tot într-o porțiune cu noroi. Chinuindu-mă să ies (eram singur), am ajuns cu mașina la câțiva cm. de râpa din stânga unde se surpase deja o porțiune din drum. Mi-am luat porția de adrenalină pe 5 ani. Am lăsat mașina acolo, am coborât în sat la primele case, am împrumutat o cazma și într-o oră am scos tot noroiul de sub roțile din față. Am mai pus ceva crengi și pietre și am reușit să urnesc mașina. N-am mai avut tupeu să continui. Nu vă mai spun cum arătam. Aveam noroi și în... Oricum, pe vremuri drumul ăsta a fost pietruit în întregime.


--------------------
Dacia Solenza (In)Confort
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
VladG
post 15 Aug 2005, 14:26
Post #29


Membru preistoric


Group: Members
Posts: 2.386
Joined: 23 January 03
From: Bucuresti




QUOTE(bursuck @ 15 Aug 2005, 12:24)
TE felicit !  Prin iulie am avut și eu o tentativă de a urca la Cozia. Mai urcasem cu berlina prin 90 sau 91 când drumul era aprope perfect (pentru un drum foriester).
Greșeala a fost că acum n-am ținut cont că ploase zdravăn în urmă cu câteva zile. Mi-am dat seama de asta după vreo 3-4 km când am reușit să mă înfund de tot într-o porțiune cu noroi. Chinuindu-mă să ies (eram singur), am ajuns cu mașina la câțiva cm. de râpa din stânga unde se surpase deja o porțiune din drum. Mi-am luat porția de adrenalină pe 5 ani. Am lăsat mașina acolo, am coborât în sat la primele case, am împrumutat o cazma și într-o oră am  scos tot noroiul de sub roțile din față. Am mai pus ceva crengi și pietre și am reușit să urnesc mașina. N-am mai avut tupeu să continui.  Nu vă mai spun cum arătam.  Aveam noroi și în... Oricum, pe vremuri drumul ăsta a fost pietruit  în întregime.
*



Merci.

Da, ploile sunt problema pe drumul asta. Desi nu m-am infundat in noroi prea rau, suvoaiele facusera in drum adevarate transee, iar spre rapa am intalnit macar 10 rupturi zdravene ale lui.
Am avut ghinionul sa ma intalnesc si cu un Megane RX4 intr-o portiune din asta cu santuri mari si ne-a luat cateva minute bune sa trecem unul pe langa altul.
Fara exagerare, am avut portiuni in care masina mergea si pe trei roti, una fiind in aer smile.gif. Doar de doua ori am sters usor scutul, nu s-a indoit prea rau.
La coborare am dat peste un dobitoc cu un ARO din ala cu bena care tipa la mine ca de ce m-am bagat acolo, ca vezi doamne ei taie lemne acolo si ca nu le-am lasat spatiu de manevra, ca ce daca sunt din B, ca el daca vrea nu misca masina pana seara de acolo, faze de mitocan. Astia erau cu ARO si un tractor imediat dupa o curba. Cum i-am vazut, am oprit sa vad ce fac, ca tractorul impingea niste busteni proaspat taiati si n-aveam chef sa dea cu ei peste mine, dar idiotul imi reprosa mie ca n-am oprit inainte de curba, de parca eu m-as putea uita dupa colt blink.gif
Oricum, la cat de naspa a fost, nu mai merg cu masina asta pe acolo. Poate daca imi iau jeep cool.gif

This post has been edited by VladG: 15 Aug 2005, 14:27


--------------------
Ex Dacia SuperNova -- - --
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Stefan.A
post 15 Aug 2005, 14:51
Post #30


Membru autentic


Group: Members
Posts: 431
Joined: 21 June 04




QUOTE(VladG @ 15 Aug 2005, 16:26)
Merci.

Da, ploile sunt problema pe drumul asta. Desi nu m-am infundat in noroi prea rau, suvoaiele facusera in drum adevarate transee, iar spre rapa am intalnit macar 10 rupturi zdravene ale lui.
Am avut ghinionul sa ma intalnesc si cu un Megane RX4 intr-o portiune din asta cu santuri mari si ne-a luat cateva minute bune sa trecem unul pe langa altul.
Fara exagerare, am avut portiuni in care masina mergea si pe trei roti, una fiind in aer smile.gif. Doar de doua ori am sters usor scutul, nu s-a indoit prea rau.
La coborare am dat peste un dobitoc cu un ARO din ala cu bena care tipa la mine ca de ce m-am bagat acolo, ca vezi doamne ei taie lemne acolo si ca nu le-am lasat spatiu de manevra, ca ce daca sunt din B, ca el daca vrea nu misca masina pana seara de acolo, faze de mitocan. Astia erau cu ARO si un tractor imediat dupa o curba. Cum i-am vazut, am oprit sa vad ce fac, ca tractorul impingea niste busteni proaspat taiati si n-aveam chef sa dea cu ei peste mine, dar idiotul imi reprosa mie ca n-am oprit inainte de curba, de parca eu m-as putea uita dupa colt  blink.gif
Oricum, la cat de naspa a fost, nu mai merg cu masina asta pe acolo. Poate daca imi iau jeep cool.gif
*




La Padis am asteptat 1,5 ore pana au incarcat baietii un volvo de 25 de tone cu busteni. Ca n-aveau cum decat pi centru' drumului.

Cabana asta, Cozia?! Drumul se continua de la ea spre alta iesire sau tre' sa te intorci neaparat?


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
7 Pages  1 2 3 > » 
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 29th March 2024 - 00:40
Dacia