Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Clapa rezervor defecta, demontare

comanr
post 24 Nov 2008, 23:09
Post #1


Membru autentic


Group: Members
Posts: 386
Joined: 24 November 08




am un modus 1.5 dci 2005. ieri am gasit clapa de la rezervor blocata.pentru desfacut:
-trageti de clapa putin in exterior si culiseaza spre spate ,apoi impingi tija de blocare in sus cu ceva(sarma de pe jos)

problema:motoras actuator tip fc-280sc parlit ,nu gasesc ,desi am vazut odata unul identic la o jucarie

actuatorul se afla in stalpul spate dreapta si are un diblu din plastic alb care se scoate ,evident sub panoul din plastic usor de scos.

deocamdata sta fara a se incuia (cred ca sa o sa ramana,nu stiu pretul la actuator ,aflu maine
mentionez ca nu mergea prea bine incuietoarea de cand am luat masina,oricum actuatorul este fara feedback ...nimeni nu stie ca s-a inchis ,doar i se da comanda si el face sau nu face,materialele sant de calitate (pinioane etc).

25 Nov 2008, 16:01:
rezolvat: motor de la un actuator similar(daewoo parca) ,s-a pastrat pinionul original
pret :20ron

pretul actuatorului cod original(310 ron)

This post has been edited by comanr: 25 Nov 2008, 16:01


--------------------
Renault Modus 1.5dci 2005
...realitatea e destul de subtire
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
kadtam
post 29 Dec 2008, 09:00
Post #2


Membru incepator


Group: Members
Posts: 87
Joined: 17 July 06
From: Cluj




Foarte util postul tau, pentru care iti multumesc!
Si la noi este la fel. S-a blocat. Sotia l-a fortat, acum nu se mai inchide. Ciudat e ca o vreme se mai misca foarte incet tija aceea la inchidere/deschidere, dar dupa 5 incercari, deloc. Sigur e tot actuatorul.
Imi poti spune te rog ce fel de actuator ai gasit compatibil la Daewoo? Un reper sau cod sau pentru ce fel de Daewoo?
Dar montajul? Tu singur? Ceva tips & tricks?
Bafta!


--------------------
Renault Grand Scenic 2007, 1.9 dci, Privilege
VW Golf V, 2007, 1.6
Ford Ka 1.3, 2000 - stare buna, fara probleme, intretinuta DE VANZARE 2200 Euro
Toyota Aygo 2005, 1.0
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
comanr
post 19 Apr 2009, 10:56
Post #3


Membru autentic


Group: Members
Posts: 386
Joined: 24 November 08




nu am mai intrat si nu am fost anuntat pe mail ca s-a postat reply la post ul meu..sorry

deci motorul e de la un actuator pe care scria daewoo probabil de portbagaj (cielo ,nubira) ,am pastrat pinionul original ,a fost introdus mai putin pe ax deoarece axul de la motorul nou era mai scurt. conectarea motorului la terminale a fost putin "remodelata" ,am folosit pinii originali si am prelungit cu niste fire pana la port perii . motorul original are un sistem de alimentare perii cu niste lamele ,nu i asa greu .faza finala a fost ca la inchis se deschidea si la deschis se inchidea ,100% trebuia inversata alimentarea lucru pe care l am facut in conectorul masinii(am inversat papucii de alimentare).

ai codul motorasului in primul post, restu i migaleala! wink.gif


--------------------
Renault Modus 1.5dci 2005
...realitatea e destul de subtire
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
caktuss
post 19 Apr 2009, 21:28
Post #4


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.433
Joined: 7 May 05
From: Iasi




nu stiu cum e la modus tija de actuator, dar la megane 2 are in capat un fel de clema de plastic, speciala ca sa poti sa tragi de ea. am ramas in benzinarie cu clapa blocata, am tras de plasticul din portbagaj si am tras practic de tija actuatorului. era intepenita de praf. i-am bagat cateva jeturi de wd 40 si acum merge normal wink.gif


--------------------
Renault Megane Sedan II 1.6 16v 05-2005 - numar cu gaura
m2 sedan expression 1.6 16v 06/2005
20 000 km (1/09/2006)
33 600 km (26/09/2007)
45 000 km (o3/01/2009)
50 000 km (03/06/2009)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
kadtam
post 25 Apr 2009, 17:51
Post #5


Membru incepator


Group: Members
Posts: 87
Joined: 17 July 06
From: Cluj




Mersi Comanr, m-ai descurajat putin, dar acum stiu ce fac in concediu smile.gif
Verific mai intai ce zice Caktuss, poate e doar intepenit, nu ars.
Bafta!


--------------------
Renault Grand Scenic 2007, 1.9 dci, Privilege
VW Golf V, 2007, 1.6
Ford Ka 1.3, 2000 - stare buna, fara probleme, intretinuta DE VANZARE 2200 Euro
Toyota Aygo 2005, 1.0
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
comanr
post 16 May 2009, 22:25
Post #6


Membru autentic


Group: Members
Posts: 386
Joined: 24 November 08




si eu folosesc cu succes wd40 insa nu prea mergea pe motoarasul parlit.unii au noroc altii nu.solutii exista pentru ambele situatii. wink.gif


--------------------
Renault Modus 1.5dci 2005
...realitatea e destul de subtire
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
shkytzy
post 17 Nov 2009, 21:23
Post #7


Membru incepator


Group: Members
Posts: 4
Joined: 2 July 08
From: constanta




salut

@caktuss - din pacate am patit si eu acelasi lucru sad.gif dar nu inteleg de ce cablu din portbagaj ai tras blink.gif poate ma ajuti cu o poza ceva te rog... sau oricine stie si poate...

stima

<span class='edit'>18 Nov 2009, 15:46:</span>
deci... intre timp am scos-o la capat biggrin.gif ... am facut si cateva poze cu ''jucaria'' am vrut sa fac si un tutorial cu ajungi sa o scoti dar sincer nu mai aveam timp dar ma declar dispus sa ajut pe cine are nevoie: shkytzy@yahoo.com

numai bine

This post has been edited by shkytzy: 18 Nov 2009, 15:49

Attached thumbnail(s)
DSC01111.JPG ( Size: 1.28mb ) Number of downloads: 821
DSC01112.JPG ( Size: 1.39mb ) Number of downloads: 863
DSC01118.JPG ( Size: 1.36mb ) Number of downloads: 827


--------------------
renault megane II 2004 - CT-22-LXS
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vand_fan_2009
post 19 Jun 2014, 21:03
Post #8


Membru incepator


Group: Members
Posts: 34
Joined: 11 September 10
From: Brasov




Intrebare: oare toate Modusurile au asa ceva? La mine nu se blocheaza deloc capacul de la rezervor. Chiar ma gandeam cat de usor e sa furi benzina din ea. Noroc ca nu prea au ce fura smile.gif

E posibil sa fie blocat pe deschis? Sa ma apuc de desfacut?


--------------------
Renault Megane 2001
"Ai laic motorsicli, end, tu dă bi dă best"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
comanr
post 20 Jun 2014, 13:26
Post #9


Membru autentic


Group: Members
Posts: 386
Joined: 24 November 08




toate au, e stricat actuatorul sau blocat.


--------------------
Renault Modus 1.5dci 2005
...realitatea e destul de subtire
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
modus 1,4 16v
post 21 Jun 2015, 22:08
Post #10


Membru incepator


Group: Members
Posts: 8
Joined: 3 March 15




Salut prieteni, incep prin a-i multumi lui shkytzy@yahoo.com pentru poza cu actuatorul si informatia ca se poate debloca clapa manual radicand de zavor, citita cu cateva zile inainte de concediul in Grecia. Cu rezervorul gol ajung la pompa si trapa refuza deschiderea, grecul incearca fortarea necunoscand mecanismul de blocare care face imposibila fortarea fara disrtugerea lui, eu strig si-l opresc, trag pe dreapta, deschid capacul din plastic dela accesul la telescopul spate, incep tatonarea la nivelul presupus al limbutei de actionare manuala, nu ajung decat la sertizarea tijei de sub actuator, incerc si reusesc ridicarea manuala a zavorului (in realitate a durat ceva mai mult si m-am julit putin la mana). Dimensiunea relativ mica a mainii si obisnuinta de a lucra si cu stanga, m-au ajutat. Ajuns acasa am hotarat sa rezolv problema, sa demontez si sa gasesc o solutie de acces usor in viitor. Mentionez ca stropirea cu W 40 a tijei zavorului in teaca de ghidaj prin aripa, strangerea papucilor de conexiune electrica, fixarea ferma a actuatorului in decupajele de prindere pentru a fi mereu in prelungirea tijei zavorului, nu au dat rezultate concludente, se pare ca nu se blocheaza ci nu primeste intotdeauna comanda. Am in vedere 2 modalitati de acces la tija actuatorului: a) tot prin port bagaj cu mana stanga, sub actuator, la ceva fixat in relief pe tija sau sertizare, care sa faciliteze ridicarea tijei cu degetul sau b) facand un decupaj prin ornamentul superior la cca 8 cm de baza lui, in locul si cu diametru potrivit pentru accesul cu degetul la limbuta tijei deasupra actuatorului si in functie de ce capac de mascare gasesc. Fac postarea cu pozele din fazele de demontare, poate ajut pe cineva si de asemenea poate cineva citeste si vine cu alte solutii la rezolvarea unui acces usor in caz de nevoie. Inlocuirea actuatorului, in acest moment numai pentru ca face fite, nu mi se pare obligatorie.

21 Jun 2015, 22:13:
Continuare clapa rezervor

21 Jun 2015, 22:29:
Am uitat sa mentionez ca nu am putut desuruba suruburile care fixeaza in port bagaj cele 2 inele de fixare a lucrurilor, aflate pe pragul interior si care tin masca neagra cu valurele a pragului. Am reusit doar cele extreme si astfel a fost mai dificila miscarea ornamentului de contra aripa, Fig. 3

21 Jun 2015, 22:32:
Continuare

21 Jun 2015, 22:35:
Ultimile

This post has been edited by modus 1,4 16v: 21 Jun 2015, 22:35

Attached thumbnail(s)
1___Clipsurile_cotierei.JPG ( Size: 1.75mb ) Number of downloads: 296
2___Suportul_cotierei.JPG ( Size: 1.5mb ) Number of downloads: 280
3___Sus_si_jos_suruburi_torx.JPG ( Size: 1.62mb ) Number of downloads: 82
4___Prndere_ornament_spate_de_central.JPG ( Size: 2.75mb ) Number of downloads: 81
5___Vedere_interioara_ornament_spate_prag.JPG ( Size: 1.81mb ) Number of downloads: 70
6___Interior_ornament_spate_prag.JPG ( Size: 1.98mb ) Number of downloads: 61
7___Vedere_interioara_clipsuri_si_limbi_de_prindera_ornament_spate.JPG ( Size: 1.8mb ) Number of downloads: 56
8___Gauri_de_fixare_clipsuri_ornament_spate_din_fig.7.JPG ( Size: 2.25mb ) Number of downloads: 51
9___Fata_contra_aripa_fara_ornament_spate.JPG ( Size: 1.49mb ) Number of downloads: 56
10___Detaliu_surub_ornament_contra_aripa.JPG ( Size: 1.8mb ) Number of downloads: 54
11___Vedere_interioara_sus_ornament_contra_aripa_1.JPG ( Size: 1.29mb ) Number of downloads: 47
12___Vedere_interioara_ornament_contra_aripa_2.JPG ( Size: 1mb ) Number of downloads: 42
13___Decupaje_tabla__tija_de_blocare_trapa_jos__accesibila_cu_2_degete.JPG ( Size: 1.63mb ) Number of downloads: 47
14___Ornament_contra_aripa_vazut_de_sus.JPG ( Size: 1.54mb ) Number of downloads: 51
15___Ornament_contra_aripa_detasat_de_cel_superior.JPG ( Size: 1.63mb ) Number of downloads: 40
16___Interior_ornament_superior_1.JPG ( Size: 2.3mb ) Number of downloads: 34
17___Interior_ornament_superior_2.JPG ( Size: 1.93mb ) Number of downloads: 28
18___Interior_ornament_superior_3.JPG ( Size: 1.42mb ) Number of downloads: 22
19___Ornament_superior_vazut_din_afara.JPG ( Size: 2.35mb ) Number of downloads: 26
20___Ansamblu_actuator_deschis_si_centura.JPG ( Size: 1.69mb ) Number of downloads: 46
21___Sertizare_picior_actuatos_deschis.JPG ( Size: 1.88mb ) Number of downloads: 64
22___Sertizare_picior_actuator_inchis.JPG ( Size: 1.96mb ) Number of downloads: 65
23___Detaliu_fixare_ornament_contra_aripa.JPG ( Size: 1.58mb ) Number of downloads: 54
24___Detaliu_fixare_ornament_contra_aripa.JPG ( Size: 1.29mb ) Number of downloads: 54
25___Fixare_ornament_superior.JPG ( Size: 1.47mb ) Number of downloads: 49


--------------------
renault modus 1,4 16v 2005 dinamique - TM88TMM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
modus 1,4 16v
post 23 Jun 2015, 05:42
Post #11


Membru incepator


Group: Members
Posts: 8
Joined: 3 March 15




M-am gandit 2 zile si in final am decis ca cel mai elegant si simplu este sa desfac, sa izolez alimentarea electrica a actuatorului si sa cumpar cu 20 lei un nou buson de benzina cu cheie, de Logan. Desi acum gresata cu WD 40 tija zavorului functiona, in caz de un nou blocaj sau defectare a actuatorului, pe langa munca depusa la demontare, riscul ca clipsurile din plastic ale partilor necesare a fi demontate sa se rupa din cauza imbatranirii, este foarte mare. La varsta pe care o am, actualul Modus trebuieste sa ma serveasca ca ultima masina si gandesc totul in aceasta perspectiva. Montarea la loc a partilor demontate se face in ordine inversa demontarii prezentata anterior si dureaza doar cateva minute.


--------------------
renault modus 1,4 16v 2005 dinamique - TM88TMM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
comanr
post 23 Jun 2015, 14:47
Post #12


Membru autentic


Group: Members
Posts: 386
Joined: 24 November 08




cateva consideratii:

- demontarea/deschiderea de urgenta adica in peco a clapei rezervorului nu se face cel mai usor prin metoda scoaterii plasticelor din interior ci prin culisarea capacului spre spate si impingerea tijei de blocare din exterior, nu prea ai timp sa demontezi masina in peco dar se poate si asa smile.gif

- daca trimiteti actuatorul va pot ajuta, vorbim pe pm, temporar puteti functiona fara el, busonul cu cheie desi pare o solutie buna nu este la fel de practic iarna, se poate bloca de la frig sau se pot pierde cheile.

This post has been edited by comanr: 23 Jun 2015, 14:50


--------------------
Renault Modus 1.5dci 2005
...realitatea e destul de subtire
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
modus 1,4 16v
post 30 Jun 2015, 20:51
Post #13


Membru incepator


Group: Members
Posts: 8
Joined: 3 March 15




Multumesc pentru bunavointa dar am montat deja toate panourile si nu cred ca solutia cu clipsuri se preteaza la multe montari si demontari. Inainte de sezonul rece am obisnuinta de a gresa toate inchizatoarele cu cheie si pana acum nu am avut surpriza blocarii lor prin inghet.


--------------------
renault modus 1,4 16v 2005 dinamique - TM88TMM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
comanr
post 5 Jul 2015, 22:29
Post #14


Membru autentic


Group: Members
Posts: 386
Joined: 24 November 08




cum considerati, sa nu aveti probleme de nici un fel la modusica.


--------------------
Renault Modus 1.5dci 2005
...realitatea e destul de subtire
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 28th March 2024 - 17:33
Dacia