Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Panou sigurante fuzibile habitaclu, Eticheta valori sigurante

serviccom
post 29 Dec 2017, 01:00
Post #1


Unii parca au doua maini stangi!


Group: Members
Posts: 2.031
Joined: 27 September 09
From: Wolverhampton




Va salut, nu am mai intrat de multa vreme pe aici, insa acum am nevoie de ajutor.
Am cumparat de curand un Renault Trafic 1.9 DCi din 2006 din Marea Britanie, unde dealtfel sunt acum, iar cand am desfacut capacul la sigurante pentru a verifica daca sunt toate bune si de valori corespunzatoare, am constatat ca au cu totul alte valori decat cele de pe eticheta lipita pe capac, dar pe capac am mai gasit o eticheta mica lipita (ziua nu o mai stiu) cu data 06.2007. Asta ma face sa cred ca acel capac nu este original al masinii si nici schema nu e corecta. Am sa incerc sa atasez poze.
Rog pe cineva cu un Trafic 8+1 din 2006 sa ataseze poza cu eticheta sigurantelor daca este diferita de a mea.
Am cautat mult pe net, dar nu am reusit sa gasesc nuci o poza cu vreo eticheta de Trafic.


Attached thumbnail(s)
20171225_095636.jpg ( Size: 3.74mb ) Number of downloads: 88
20171225_095625.jpg ( Size: 3.44mb ) Number of downloads: 88


--------------------
Renault Trafic SL27 DCI 2006 - PE06 ZXZ
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
espacern
post 29 Dec 2017, 07:54
Post #2


ART-ist


Group: Moderatori
Posts: 17.599
Joined: 14 August 09
From: Mihalaya




Capacul este de la Opel(multe piese sunt comune).....si de aici diferenta de identificare sigurante.
Daca ai cartea masinii gasesti acolo informatia corecta.


--------------------
. . . - .
RENAULT are mistere pe care OMUL nu va reusi niciodata sa le afle!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
serviccom
post 29 Dec 2017, 10:14
Post #3


Unii parca au doua maini stangi!


Group: Members
Posts: 2.031
Joined: 27 September 09
From: Wolverhampton




Mersi de raspuns, am cumparat manualul de service, aseara l-am primit si eram sigur ca am sa gasesc acolo informatia, dar ma trimite sa verific eticheta de pe capac. Am gasit un fragment de poza (90%) si se pare ca acea poza corespunde perfect cu poza de pe capacul meu.In manualul de utilizare nu am gasit deloc vreo poza cu acele valori. Masina este Renault Trafic.
Daca se poate si o poza cu sigurantele si releele din compartimentul motor. Modelul asta nu mai are sigurante deasupra bateriei.

Attached thumbnail(s)
20171219_133354.jpg ( Size: 4.86mb ) Number of downloads: 72
20171226_115109.jpg ( Size: 2.95mb ) Number of downloads: 74


--------------------
Renault Trafic SL27 DCI 2006 - PE06 ZXZ
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
serviccom
post 28 Jan 2018, 20:15
Post #4


Unii parca au doua maini stangi!


Group: Members
Posts: 2.031
Joined: 27 September 09
From: Wolverhampton




Am rezolvat misterul acelor sigurante. Daca masina e produsa pana in septembrie 2006 valorile sigurantelor trebuie sa fie cum sunt montate in panoul meu, absolut toate au valorile corecte, mai putin cea de pe randul din mijloc a treia de jos in sus, e de 10 si trebuie de 15 amperi (e vorba de panoul din habitaclu), iar daca masina e fabricata dupa septembrie 2006 e valabile schema de pe capacul din poza. Acel capac nu e original al masinii mele. Am facut o schema am sa ii fac o poza exact cu valorile si ce reprezinta.

This post has been edited by serviccom: 28 Jan 2018, 20:18


--------------------
Renault Trafic SL27 DCI 2006 - PE06 ZXZ
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 28th March 2024 - 11:05
Dacia