Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Clapeta acceleratie clio 172, Vreau sa imprumut o clapeta pentru test

dragos_dP
post 12 Apr 2018, 15:44
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 2
Joined: 12 April 18




Salutare!Am un clio sport 172 ph2 din 2003 la care am ceva probleme cu relantiul in sensul ca acesta fluctueaza iar masina trepideaza la viteza mica si sub 1000 rpm uneori se si opreste. Cei de la service zic ca ar fi clapeta de acceleratie.( clapeta este varianta electrica nu cea mecanica)
Intrebarea mea este daca ma poate ajuta cineva cu una cat sa pot testa daca este sau nu defecta a mea. Vreau sa o inlocuiesc insa nu vreau sa cumpar alta inainte de a avea confirmarea.


--------------------
Renault Clio 172 2003 - B33LSE
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
alexgeogabriel
post 14 Apr 2018, 09:42
Post #2


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.417
Joined: 24 September 11
From: Bucuresti




Vezi si motorasul pas cu pas din interiorul copului clapeta...de fapt acela este vinovat in majoritatea cazurilor si nu intreaga clapeta. La fel a patit si vechiul proprietar. Acum nu stiu daca la varianta electrica, este la fel dar poti incerca curatarea lui iar daca acel pinion nu se mai misca, verdictul este clar, nu o sa stea nimeni sa il desfaca ca sa il testezi, asta daca nu e vorba de cineva apropiat. rolleyes.gif
Insa nu trebuie sa se opreasca sub 1000, acela e relanti pe la 800-900rpm, dac anu se rezolva, mai pot fi verificate bujiile si furtunurile lor, desi mai rar ar fi acestea de vina dar...

This post has been edited by alexgeogabriel: 14 Apr 2018, 10:08


--------------------
Renault Symbol 2007, 1.4, 75cp, 8v - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
speedman
post 14 Apr 2018, 13:09
Post #3


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.459
Joined: 21 April 07




Salut de unde ai luat o? E una din cluj care avea kng la numar? Sau a avut vreodata?


--------------------
Smart eq forfour 2019
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dragos_dP
post 19 Apr 2018, 10:32
Post #4


Membru incepator


Group: Members
Posts: 2
Joined: 12 April 18




@alexgeogabriel am verificat clapeta la Serus pe tester si este ok se pare. Am schimbat bujiile am verificat injectoarele am schimbat senzorul MAP(cel de presiune aer in admisie) tot aceleasi simptome le are, trepidatii la relanti, mers infundat cand merg incet cu 5-10km/h insa in ture merge bine. A si pe tester nu are nici o eroare masina. Din ce am mai vazut si pe forumul clio sport cat si de la mecanici ar mai fi sonda lambda sau pompa de benzina (nu da presiunea cat trebuie). Eu banuiesc ca ar fi sonda lambda, dupa ce o schimb am sa anunt daca s-a remediat problema

19 Apr 2018, 10:37:
@speedman Am luat-o din Bucuresti de la primul proprietar ce a cumparat-o de la reprezentanta Renault din Bucuresti. Numarul B-33-LSE s-a pastrat de la prima inscriere

This post has been edited by dragos_dP: 19 Apr 2018, 10:37


--------------------
Renault Clio 172 2003 - B33LSE
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 19th April 2024 - 23:45
Dacia