Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Vreau masina mica: Matiz, Agila, Twingo ...

adrian1978
post 9 Oct 2006, 10:06
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 6
Joined: 26 August 06




Salut,
Imi caut si io o masina minca.Ceva pe la 4-5000 de euro.M-am gandit la Matiz, Opel Agila si Twingo.
Avantajul la Opel Agila este ca se fabrica inca. As intreba de aceea daca se gasesc piese de Twingo, ce se aude de viitorul Twingo...?


--------------------
fara fara fara
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mihye
post 9 Oct 2006, 10:30
Post #2


  


Group: Members
Posts: 316
Joined: 4 May 06
From: TM




Twimgo se mai fabrica inca. Motorul sau mai este pe clio si kangoo.

Diferenta fata de matiz e uriasa. Agila mai are un frate Suzuki wagon R ce se fabrica in Ungaria.


--------------------
 Fiat GP 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adrian1978
post 9 Oct 2006, 11:19
Post #3


Membru incepator


Group: Members
Posts: 6
Joined: 26 August 06




Atunci de ce nu apare pe site la renault.ro ?sad.gif
Stiti cumva oameni care aduc twingo de-afara?
danke wink.gif


--------------------
fara fara fara
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mihye
post 9 Oct 2006, 11:40
Post #4


  


Group: Members
Posts: 316
Joined: 4 May 06
From: TM




E politica lui Renault Romania sa nu isi concureze la pret symbolul si loganul, twingo neavand mari vanzari in acest caz si datrorita mentalitatii de la noi, el oferind mai putin spatiu (portbagaj) dar mai multa tehnologie (siguranta activa+pasiva, modularitate) si are un pret mai mare (nou in vest) decat loganul.


--------------------
 Fiat GP 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
R19/16v
post 9 Oct 2006, 20:44
Post #5


Oldschool Member


Group: Moderatori
Posts: 13.793
Joined: 2 December 04
From: Ploiesti




http://www.renault.fr/RenaultSITe/puma/FR/...gcfkmdfkjdfof.0


Varianta cea mai scumpa - piele + cutie secventiala: 14 300,00€

This post has been edited by R19/16v: 9 Oct 2006, 20:47


--------------------
DS 5H VRSCA Screamin' eagle
Scratch any cynic and you will find a disappointed idealist.
Take what you can - Give nothing back!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
rcataro
post 22 Apr 2007, 15:58
Post #6


Membru incepator


Group: Members
Posts: 25
Joined: 31 March 07




Revenind la topic.
La 4-5000E , daca ai doar aceste optiuni , eu as zice sa mergi pe twingo.
Matiz nu are rost, klar, nu are abs, plus consumul marisor in oras, nu are airbaguri (twingo are de serie abs si 4 airbag dupa anul 2000)
Agila din cauza inaltimii, consuma un pic mai mult in afara, unde o masina de greutatea ei scoate cu aprox 0.5 1l mai putin, in aceleasi conditii de mers, plus ca e f f urata.Nici twingo nu e cine stie ce frumusete, dar....
Eu te-as sfatui sa alegi mai bine intre Opel Corsa 1,2 70cp(motorul de 1l 3 cilindri e exclus din calcul), Ford Ka daca esti tinerel si incapi in el (spatele e foarte nereusit la KA), si twigo cu motorul de 16V 75CP euro4 , fiind mai fiabil, mai puternic si mai nou decat cel de 8V de 60CP.
As exclude totusi fordul intrucat pretul de service si piese din cate stiu e destul de ridicat.
Agila este destul de ridicata de la sol, si destul de mare ca sa nu se tina bine deloc in curbe, bate spre Daewoo DAMAS
Matizul cred ca e mai ieftin la piese, dar asta poti intreba orice taximetrist, fiind destul de raspandita in meseria lor...smile.gif
Corsa e potrivita pt ce vrei tu, problema la ele este timoneria din plastic, care poate sa cedeze oricand.
Twingo vine cu mult mai multe dotari standard, in acelasi pret, iar pret la piese si manopera e cam pe langa Clio, care este totusi o masina modesta, nu de lux.

In final decizia e a ta !


--------------------
Renault Twingo 16V 75cp 2001 - BC 04 VHK
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
traffictours
post 22 Apr 2007, 16:18
Post #7


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.013
Joined: 9 January 07
From: Bucuresti




La 4-5000 de euro va trebui sa iei un twingo euro 3, deci taxa vreo mie de euro, mai raman vreo 3-4000 pentru cheltuieli de drum si masina: concluzia este ca nu poti sa ieie cine stie ce twingo(km multi, optiuni putine, sau istoric cu accidente). Mai suplimenteaza bugetul si poti avea un twingo super!


--------------------
BMW - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
rcataro
post 22 Apr 2007, 20:38
Post #8


Membru incepator


Group: Members
Posts: 25
Joined: 31 March 07




eu am luat cu 4500 inmatriculata RO , 80 mii km. verificati, carte service, oglinzi electrice incalzite, geamuri actionate electric, inchidere centralizata , telecomanda pe cheie, 1.2 16V 75CP , nu troncane, nu boncane, merge f bine, cauciucuri noi Dunlop, servodirectie, ABS etc.
Nu ti se pare o masina buna la banii astia ?

Attached thumbnail(s)
DSC00254.JPG ( Size: 133.84k ) Number of downloads: 1965


--------------------
Renault Twingo 16V 75cp 2001 - BC 04 VHK
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
traffictours
post 22 Apr 2007, 20:48
Post #9


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.013
Joined: 9 January 07
From: Bucuresti




In primul rand nu ai mentionat nimic de clima. Dar n-as putea spune ca masina nu face banii, nici n-am cum sa spun, nici n-am vazut-o. Eu vorbeam de faptul de a importa, aici la noi e destul de greu sa verifici cu adevarat km, carnete service, etc...Are deja 5 ani si trebuie schimbate kiturile de distributie, accesorii, asa ca pretul mai creste...

This post has been edited by traffictours: 22 Apr 2007, 20:54


--------------------
BMW - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
kappak_twi
post 25 Apr 2007, 23:12
Post #10


Membru incepator


Group: Members
Posts: 21
Joined: 17 March 07




Fratilor nu mai spriati omul! Eu am adus-o pe a mea din Germania. E adevarat ca nu are motorul 16v dar sunt foarte multumit de ea (asta in conditiile in care am avut inainte un renault megane a.f. 2000, 1.6 16v etc). Am ajuns cu toate taxele+pretul masinii+drum la 4300 de euro. Masina are 60k km verificati in Nurenberg si a fost tinuta 1 an in showroom. E super. Deci prietene in banii aia iti gasesti sigur. Daca nu cauta-ma si vb stiu eu pe cineva care aduce Twingo si Modus din Germania.


--------------------
Renault Twingo 2000
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
catadavid
post 30 Apr 2007, 11:22
Post #11


Membru incepator


Group: Members
Posts: 10
Joined: 25 April 07
From: Oradea




Sunt si eu un fericit posesor de Twingo. Al meu are motorul de 1.2 8V 60 cai si sunt foarte multumit de el in conditiile in care IUBESC condusul sportiv. Pentru greutatea si aerodinamica lui, se comporta EXCELENT! Are resurse si la drum lung. In afara, daca e drumul liber, mergem cu 130-140 constant. Viteza maxima din carte e de 151 Km/h, dar am mers cel mai mult cu 172... poza nu am decat la 166 km/h ca eram singur si nu am avut curaj sa fac la 172. Ce sa spun, masina are imediat 85000 si merge perfect. Asta in conditiile in care eu, in mai putin de un an am facut deja 17000 si cel putin de 2 ori pe luna merg la casuta de vacanta pe un drum unde prieteni de-ai mei cu X5 nu au avut curajul sa-si bage masina. Am fost la service sa schimb placutele acum 2000 de km si l-am rugat pe mecanic sa verifice daca exista vreo problema la trenul de rulare sau altundeva. Nici cea mai mica problema. Nu trancane, dar are ceva greierasi... de fapt ii are de cand am luat-o... Acum din pacate voi renunta la el fiindca mi-ar trebui ceva mai tare, insa ramane in familie... nu as putea sa ma despart definitiv de Twingo! Daca ai de ales intre Agila, Corsa, ford Ka si Twingo, te sfatuiesc sa mergi pe Twingo. Nu vei regreta! Ai observat ca nici nu am trecut Matizul in lista... e o roaba cu 4 roti!

Attached thumbnail(s)
166LaOra.jpg ( Size: 109.15k ) Number of downloads: 2019


--------------------
Renault Twingo 2000, 1.2 8V
Suzuki Swift 1.5 GS
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
PICTORU28
post 30 Jan 2009, 22:53
Post #12


Membru incepator


Group: Members
Posts: 20
Joined: 27 January 09




salut.sunt de acord cu tine.matizu e o roaba pe roti pe care o mai ia si vantu de pe sosea.si eu am un twingo si sunt foarte multumit de el.e o masina fiabila.


--------------------
RENAULT5 RENAULT5 R5 1980 - br 28 mir
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
renotgo
post 31 Jan 2009, 10:08
Post #13


Membru autentic


Group: Members
Posts: 957
Joined: 10 September 07
From: Onesti




smile.gif


--------------------
Laguna 3 Inițiale Paris 2.0 DCI . 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
RadNoise
post 1 Feb 2009, 16:34
Post #14


Membru autentic


Group: Members
Posts: 215
Joined: 22 November 08
From: Iasi




am avut si eu aceeasi dilema si intamplator m-am ales cu un twingo. desi intre agila si twingo as fi preferat agila, acum, vazand ce poate twingo cred ca am facut o alegere mai buna. pt mine asta e a doua masina si e folosita exclusiv in oras. poate pt deplasari in afara e mai buna o agila, dar pt mine twingo s-a potrivit mai bine.

This post has been edited by RadNoise: 1 Feb 2009, 16:36


--------------------
Renault Twingo 1999 - IS - 07 - CZE
Diagnoza Vw, Audi, Skoda, Seat, Opel, Fiat, Ford - incepand cu 25 lei
http://diagnoza.pinzaru.ro 0745362498 - Radu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
renotgo
post 1 Feb 2009, 23:06
Post #15


Membru autentic


Group: Members
Posts: 957
Joined: 10 September 07
From: Onesti




Ai condus Agila ? Daca nu ,iti spun eu ,masina dezamageste din toate punctele de vedere ,calitatea materialelor este foarte slaba ,motor zgomotos si anemic ,"peisajul" interior lasa de dorit s.a.m.d. Twingo este limuzina fata de Agila !


--------------------
Laguna 3 Inițiale Paris 2.0 DCI . 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MSRXK
post 19 Aug 2009, 15:52
Post #16


Membru incepator


Group: Members
Posts: 11
Joined: 19 August 09




Vai nu imi vb de Agila smile.gif) desi am trecut de adolescenta, cand vad o astfel de masina nu ezit sa ma comport ca si copiii... ceva in genul "bleaaaahhh" laugh.gif la propriu!! si asta nu pt ca sunt subiectiva, detinand un twingo din 2003 wub.gif , ci pt ca masina aia mi se pare de-a dreptul disproportionata, prea inalta roti prea mici, ingusta, geamuri inutile laterale (in continuarea celor din spate) --> "maxi taxi prins la stramtoare" tongue.gif
Sa ma scuze posesorii sau admiratorii dar dupa parerea mea este o masina urata...
Se observa ca ma refer strict la aspect, neavand "onoarea" de a conduce una


--------------------
Renault Twingo 2003
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

ETask
Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 24th April 2024 - 01:12
Dacia