Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Cum sa inlocuim discurile de frana, solutie pt. Clio bicorp sau symbol

ionutmar
post 14 Nov 2006, 21:59
Post #1


Membru autentic


Group: Members
Posts: 511
Joined: 9 July 06




Mai intai cumparati discuri si placute noi biggrin.gif normal nu?

atentie la tipul discurilor, la bicorp sunt discuri ventilate de 259 mm diametru, iar placutele au fost sistem Lucas. (scrie pe etriere ce sistem este).

parcati masina intr-un loc plan si cu sol stabil (de preferat ciment) puneti cricul (si recomandat sa puneti capre fixe pentru siguranta, cu mare grija merge si cu un cric bun). Frana de mana trasa si pusa in viteza 1 altfel se roteste discul.

1. slabiti prezoanele inainte de a ridica masina pe cric, apoi demontati roata.

Eu am avut doar cric pentru sustinere asa ca am pus roata demontata sub masina pentru siguranta.

2. discul este fixat doar prin 2 suruburi torx de 40, binenteles ca nu sunt suruburi de forta ci doar de fixare pe butucul rotii, discul este prins de butuc prin cele 4 prezoane. Mai intai slabitiel un pic nu le desurubati de tot, o sa fie mai incomod de lucrat mai departe. Folositi o cheie cu crichet mai puternica, si cu grija ca suruburile se pot sctrica destul de usor.

1.jpg ( Size: 98.6k ) Number of downloads: 16325


3. demontarea etrierului (operatie descrisa si in alt tutorial). Etrierul este prins in 2 suruburi de 13 si 2 piulite fixe de 17. Desfaceti cu 13 si tineti contra cu 17. O sa mearga un pig greu. Este de folos o cheie tubulara cu coada mai lunga. Se scot vechile placute si se curata etrierul cu o perie de sarma, atentie la partiel din cauciuc ale pistonului. Etrierul trebuie fixat foarte bine, eventual legat cu o sarma de arcul masinii, este destul de greu si este conectat la conducta de lichid de frana.

2.jpg ( Size: 81.49k ) Number of downloads: 19085
3.jpg ( Size: 42.05k ) Number of downloads: 17938


4. se demonteaza suportul de etrier. Este fixat in 2 suruburi de 19. cheie tubulara cu coda lunga pentru a avea forta. Se curata cu peria de sarma.

4.jpg ( Size: 60.16k ) Number of downloads: 17875


5. se scoate acum discul vechi si se pune cel nou strangand cele 2 suruburi torx. Apoi se monteaza suportul de etrier si placutele noi. Pistonul trebuie impins pentru a putea fi montat penste placutele noi. Eu am folosit o mica menghina (C clamp). Se strang bine suruburile (placutele ar trebui sa vina cu suruburi noi).

5.JPG ( Size: 41.42k ) Number of downloads: 17966
6.JPG ( Size: 44.97k ) Number of downloads: 7923
7.JPG ( Size: 47.3k ) Number of downloads: 7319


Se recomanda degresarea discului cu un spray degresant pentru frane (se gaseste la piese auto sau benzinarii).
Atentie cu suruburile sa nu le stricati mai ales cele torx care daca se strica vor fi f greu de scos. E bine sa folositi scule rezistente (nu chinezarii) din crom-vanadiu.

8.jpg ( Size: 65.7k ) Number of downloads: 7272


Timp de lucru cam 2,5 ore dar fiind prima data cand faca asta. Multumesc lu cmandrei pentru tutorialu cu placutele.
Scutit cam 100 RON la service (un service non reno) + placeara ca am facut ceva cu mana mea.

Se franeaza usor primiii cativa km.

Bafta.

This post has been edited by ionutmar: 14 Nov 2006, 22:12


--------------------
Renault Clio IV 2014 Expression 0,9 Tce
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
hellcat
post 14 Nov 2006, 22:53
Post #2


FrontYard Motorsport


Group: Moderatori
Posts: 5.628
Joined: 25 April 04
From: Dieppe




Gata ionutmar, l-am mutat si mi-am permis sa modific un pic si titlul tutorialului. smile.gif


--------------------
Renault Clio bicorp 1.4 16v 2002 expression
Commencal Premier HD1
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
michirec
post 15 Nov 2006, 09:04
Post #3


Membru autentic


Group: Members
Posts: 300
Joined: 9 September 05
From: Bucuresti




Ar fi interesant si de larg interes un post ptr. schimbarea sabotilor de frana....


--------------------
renault Scenic 1,6 dci,96kw. 2011
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
VladSoare
post 15 Nov 2006, 13:05
Post #4


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.716
Joined: 12 May 04
From: Voluntari, pe stînga




La Symbol este exact la fel, cu o singură diferență: șuruburile care țin port-etrierul sînt de 18 mm, nu de 19.

Torxurile alea n-or fi ele șuruburi de forță în teorie, dar la mine a fost cu totul altfel în practică. Chiar și cu o tonă de WD-40 tot am rupt o cheie încercînd să le desfac. Am folosit pînă la urmă niște extractoare ca să le scot de-acolo, după două zile de înjurături. smile.gif
Apoi a mai urmat încă o zi de transpirat și înjurat pînă am reușit să scot discul de pe fuzetă. Era înțepenit acolo și numai după încă o tonă de WD-40 și multe ciocane a început să se miște. smile.gif


--------------------
Mondeo 2.0H 2016 / Kuga 1.5 2016
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ionutmar
post 15 Nov 2006, 20:56
Post #5


Membru autentic


Group: Members
Posts: 511
Joined: 9 July 06




@michirec

I-am schimbat in service, nu e chiar asa de simplu, sabotii au un reglaj care trebuie facut, tamburu iese destul de greu. Dar nu imposibil.


--------------------
Renault Clio IV 2014 Expression 0,9 Tce
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
BiCos
post 2 Dec 2006, 12:34
Post #6


.


Group: Members
Posts: 497
Joined: 16 November 06
From: Bucharest




La cati km ar trebui teoretic schimbate placutele, discurile si sau sabotii spate?


--------------------
Sania . D Logan 2005 1,4 8V // D Logan mcv 2016 1,5 dci - ACE
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ionutmar
post 2 Dec 2006, 13:57
Post #7


Membru autentic


Group: Members
Posts: 511
Joined: 9 July 06




eu am schimbat discurile la 50.000. Posibil sa mi fi tinut vro 10 insa placutele se tocise pana la metal si facuse niste santuri pe discuri.



--------------------
Renault Clio IV 2014 Expression 0,9 Tce
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
BiCos
post 6 Dec 2006, 13:10
Post #8


.


Group: Members
Posts: 497
Joined: 16 November 06
From: Bucharest




Naspa, dar oricum eu am 1,5 mm lipsa din grosimea discului numai pe interior si cred ca pana la 60k nu am probleme(actual 33k).
Stie cineva grosimea minima la discuri ventilate? clio bicorp


--------------------
Sania . D Logan 2005 1,4 8V // D Logan mcv 2016 1,5 dci - ACE
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ionutmar
post 6 Dec 2006, 20:48
Post #9


Membru autentic


Group: Members
Posts: 511
Joined: 9 July 06




17.7 mm, initial au parca 20,1


--------------------
Renault Clio IV 2014 Expression 0,9 Tce
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
panavision
post 4 Jul 2007, 16:20
Post #10


Membru autentic


Group: Members
Posts: 256
Joined: 18 May 04
From: Bucuresti




Mai vin vin si eu cu o mica completare. Inainte de a cumpara discurile, masurati diametrul celor vechi, pentru ca e posibil sa aveti discuri de 238mm diametru (ex. la Clio Symbol 1.5 dCi 82 CP). Un alt element de care trebuie tinut cont este grosimea discurilor. Aici treaba este mai simpla, respectiv daca aveti ABS pe masina, discurile au grosimea 20mm, daca nu aveti ABS discurile au 12mm grosime.


--------------------
Volkswagen E-Golf 2018 / 136CP - B-30-SXT
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ienupar
post 18 Mar 2008, 11:26
Post #11


Membru incepator


Group: Members
Posts: 37
Joined: 19 December 07
From: Bucuresti




Eu am o mica intrebare: Este sigur sa schimbi singur discurile si placutele de frana, avand in vedere ca reprezinta o chestie FOATE serioasa frana? Ce riscuri pot aparea? Cine si-a schimbat singur sa imi spuna daca simte vreo diferenta fata de schimbarea in service.

Intreb pentru ca, vreau sa-mi iau discuri de la brembo (aceeasi dimensiune, acelasi diametru, tot tot, facute special pentru clio-ul meu) si sa mi le montez singur, nu de alta, DAR la service Renault nu vor vrea sa imi monteze, folosind placa: "nu montam decat piese comercializate de noi" (adica piese de origine) si nu am niciun interes astfel. Pe de alta parte, la un service non-renault nu stiu cat de experimentati sunt aia pentru masina mea, asa ca mai bine fac prostia cu mana mea decat sa mi-o faca altul si sa-l mai si platesc pentru asta.


--------------------
Renault Clio II Symbol 2002
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
k0b3
post 18 Mar 2008, 11:29
Post #12


Membru autentic


Group: Members
Posts: 787
Joined: 14 August 05
From: Iași




Procedura e similara cam la toate masinile (nu prea ai unde sa gresesti caci nu e nimic de reglat, doar se scot piesele si se pun altele), dar pentru linistea ta poti sa le schimbi singur si dupa aia sa te duci sa iti faci un test de franare la RAR. Oricum iesi mai ieftin, mult mai ieftin...


--------------------
Renault Megane 3 Sport Tourer 2012 Privilege 1.5 dCI 110CP - 85.000 km
Renault Clio Symbol 2005 Fidji 1.5 dCI 80CP - 235.000 km (vândut)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cmandrei
post 18 Mar 2008, 11:33
Post #13


NEWSMAN


Group: Moderatori
Posts: 10.437
Joined: 9 March 05
From: Bucuresti/Targu Mures




Exista tutorial de schimbare placute + asta de aici ... cum a spus si k0b3 in rest ... + incearca sa mai si citesti inainte de a intreba ceva. Multumesc,


--------------------
ex. Renault Clio Symbol 2001 Dynamique (1.4 8V 75 cp K7J-A7) - RO
33.722 km - 12.2004
178.691 km - 03.2013
Andrei
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ienupar
post 18 Mar 2008, 13:07
Post #14


Membru incepator


Group: Members
Posts: 37
Joined: 19 December 07
From: Bucuresti




Le stiu si le-am citit, de'asta am si intrebat.. Citeste tu mai bine exact ce scriu inainte sa ataci wink.gif


--------------------
Renault Clio II Symbol 2002
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cmandrei
post 18 Mar 2008, 13:11
Post #15


NEWSMAN


Group: Moderatori
Posts: 10.437
Joined: 9 March 05
From: Bucuresti/Targu Mures




Domnule ienupar ... te rog sa te relaxezi ca nu te-am atacat ... acestea fiind spuse nu ai citit destul. Ai spus "Cine si-a schimbat singur sa imi spuna daca simte vreo diferenta fata de schimbarea in service." - deci nu ai citit destul, pentru ca sunt multi care si-au schimbat singuri diverse si inca nu a aparut nici o problema ... + ca aici e vorba de tutoriale ... explicatii si intrebari on-topic: montaj / demontaj ... restul in sectiunile dedicate. Astfel ca te rog sa nu mai continui aici, exista topicuri de piese, frane, becuri, faruri etc. dedicate ... Multumim,


--------------------
ex. Renault Clio Symbol 2001 Dynamique (1.4 8V 75 cp K7J-A7) - RO
33.722 km - 12.2004
178.691 km - 03.2013
Andrei
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
PhilipMorris
post 5 Dec 2008, 18:54
Post #16


dependent de internet banking


Group: Members
Posts: 708
Joined: 14 November 07
From: Where the streets have no name




M-am dus sa imi verific placutele de frana zilele trecute, deoarece am facut deja cu ele vreo 40 k km, si de mult ma tin sa le verific. Am constatat, cu stupoare, ca placutele sunt ca si noi. Bine, nu? Dar, din nefericire, discurile de frana sunt mancate intr-un hal fara de hal. Cand setul asta de placute a fost montat, discurile erau impecabile. Acum sunt varza, amadoua. Banuiesc ca au fost prelucrate dintr-un material foarte dur, altfel nu imi explic. Baiatul de acolo a zis ca mai ma duc pana undeva in vara, nu mai mult.
Ce nu inteleg este ca placutele nu sunt no name, ci chiar de la reno...Sper ca sa nu mi se rupa discurile pe drum. Nu am mai auzit, dar nici nu as vrea sa aud asa ceva.


--------------------
MK2 Black panther, sexiest hatchback ever TiVCT
Dacă vrei să iti arati superioritatea și ți-e rușine ca nu intelegi cuvintele potrivite, posteaza un link.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sprint
post 21 Apr 2009, 12:46
Post #17


Membru incepator


Group: Members
Posts: 3
Joined: 7 July 08




Salutare ,



a venit vremea sa schimb discurile de frana (clio symbol 1.4 8v 2004) eu am discuri calde se pot pune discuri ventilate fara a face modificari? ... app ce discuri si ferodouri sa cumpar ?


Multumesc,


--------------------
Renault Clio symbol 1.4 8v 2004
Citroen Axel Club 12 Trs , 1.3 1987 - 500k
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ysofix
post 3 Mar 2010, 17:58
Post #18


Membru incepator


Group: Members
Posts: 8
Joined: 21 November 09
From: Constanta




Salut,
Menghina la ce ai folosit-o?
Eu am dat jos roata, etrierul, am desfacut suruburile torx, insa nici o sansa sa dau jos discul.
Cred ca mi-ar trebi o presa ceva.
Deci, te-ai folosit de menghina ?

4 Mar 2010, 10:52:
Gata am rezolvat. Probabil ca si-au facut efectul sparyul WD 40 si loviturile ce ciocan.
Mai aveam o problema. Mergea roata dreapta fata infranata, si se incalzea putin.
Am crezut ca-i pistonul de la etrier blocat. Am desfacut si era curat, si am vazut ca nu avea probleme in a culisa usor.
Probleama era de la celalate (de fapt doar de la unul, cel de jos) pistonase. Acolo unde se desface cu keia de 13 si se tine contra cu cea de 17, sunt niste pistonase cu garnitura de cauciuc pe care culiseaza o parte din etrier.
Cel de jos era gripat, si can franam ramanea blocat.
L-am scos, l-am curatat cu o bucata de lemn, am mai pus putina vasilina si l-am bagat la loc.
Acum e ok.

This post has been edited by ysofix: 4 Mar 2010, 10:52


--------------------
renault megane grandtour 2004
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
byl11
post 29 Apr 2010, 14:42
Post #19


Membru autentic


Group: Members
Posts: 377
Joined: 25 February 05




Am facut si eu operatiounea astazi, ca discurile sa iese usor bagati spray degripant pe gaurile de la cele 2 suruburi, de la cele 4 prezoane si de jur-imprejurul celei centrale. cu un ciocan de cauciuc bateti in disc...o sa se vada niste bule mici in gaura centrala. mai lasati-l 2-3 minute dupa care trageti de disc cu miinile intr-o parte si alta. Iese mult mai usor ...asa ca atentie sa nu cadeti pe spate ca subsemnatul la al 2-lea disc care a iesit mai usor decit primul unde nu am aplicat metoda de mai sus.
PS am schimbat si ferodourile spate sistem Bosch la mine (bicorp). Acolo nu trebuie urmarit decit cum sunt puse arculetele. treaba se incepe de sus in jos cu cel mai lung arc...care se scoate cu un patent (asta e cel mai greu de pus la loc la sfirsit). Urmeaza alte 2 arculete care tin compensatorul. se scot si astea 2. dupa asta exista alte 2 arculete verticale. Astea ies prin rotire stinga sau dreapta la alegere si se si apasa pe ele in acelasi timp. acum iese tot sistemul afara. mai e un arc jos si cablul de frina de mina astea ies usor. Se monteaza la loc in ordine inversa dar e bine sa se mai dea 2-3 ture inapoi la compensator pt ca altfel nu o sa intre tamburul pe ferodourile noi. Trebuie o cheie de 30 pt a desface la inceput piulita care tine tamburul. Toata grija consta in pastrarea pozitiilor arcurilor mai ales a celor de la compensator (celelate nu pot fi montate decit intr-un singur fel). Toate arcurile sunt la vedere nu se baga niciunul prin spate...deci la sfirsit trebuie sa existe 6 resoarte de div marimi.


--------------------
renault Latitude 2011/150cp/diesel - dj11byl
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
silvicaaa
post 27 May 2010, 09:24
Post #20


Membru incepator


Group: Members
Posts: 74
Joined: 5 August 07
From: Ploiesti




salut

stiti de unde as putea cumpara acele suruburi torx de 40 pentru prinderea discului pe fuzeta?


--------------------
Renault Laguna II 2003 Expression 1.9dci 79kw
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cmandrei
post 27 May 2010, 09:37
Post #21


NEWSMAN


Group: Moderatori
Posts: 10.437
Joined: 9 March 05
From: Bucuresti/Targu Mures




Exact sa-ti dau un magazin nu stiu, dar stiu ca magazinele de piese le pot aduce la comanda. Bine ar fi sa le ai pe cele vechi sau sa ai codul ca sa nu cumperi altele ... conteaza foarte mult filetul si lungimea (bine stiu ca asta e baza dar am scris ca sa se inteleaga ce vreau sa zic tongue.gif )


--------------------
ex. Renault Clio Symbol 2001 Dynamique (1.4 8V 75 cp K7J-A7) - RO
33.722 km - 12.2004
178.691 km - 03.2013
Andrei
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
crystygye
post 15 Jun 2011, 21:46
Post #22


Membru autentic


Group: Members
Posts: 392
Joined: 14 August 06
From: Bucuresti




Eu am lipsa suruburile tip torx.La urmatorul schimb de placute voi achizitiona si eu acele suruburi.
Am facut operatiunea astazi inainte sa vad tutorialul. Cu acel maner de tubulara si restul de scule, am facut operatiunea la ambele roti in aprox 40 de minute. Am primit niste discuri Brembo cu striatii.
Imi place ca scoti discul fara sa scoti si rulmenti, etc. Foarte usor. Tutorial nota 10 wink.gif
--
Iar legat de spate eu am fuzete cu discuri de frana de pe Golf 4 si am renuntat la saboti. Trebuie sa le repun pe masina zilele astea. Daca nu uit revin cu poze de la montaj.Se potrivesc beton. Frane mult mai bune cu discuri pe spate, dar mai nasol la buzunar.

This post has been edited by crystygye: 15 Jun 2011, 21:54


--------------------
Ford Fiesta 2007 facelift 1.3 benzina, 51kw, jh1
https://portalultautv.net
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
asyst72
post 16 Jun 2011, 23:06
Post #23


Membru autentic


Group: Members
Posts: 353
Joined: 23 March 09
From: Bucuresti




QUOTE(crystygye @ 15 Jun 2011, 22:46)
...Frane mult mai bune cu discuri pe spate, dar mai nasol la buzunar.
*



si mai nasol e daca raman placutele lipite pe disc dupa ce o lasi cu frana de mana trasa mai mult timp... sleep.gif


--------------------
Renault Megane II Grandtour Avantage 1.5 dCi 103CP FAP 2007
-
Megane II GrandTour 1.5dCi 103CP FAP 2007

343.000km - 04.2022

Best Regards

-
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cbardan
post 8 Aug 2011, 14:17
Post #24


Membru incepator


Group: Members
Posts: 30
Joined: 25 October 06




Saptamana trecuta am schimbat si eu discuri + placute. Unul dintre discuri a iesit aproape singur (de altfel un surub din alea 2 era slabit) in schimb celalalt nu a vrut sa iasa pana nu am folosit o presa de extractie...


--------------------
Renault Clio Symbol 2003 Authentique
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
chivu05ps
post 21 Apr 2013, 22:03
Post #25


Membru incepator


Group: Members
Posts: 6
Joined: 12 April 13




Multumesc pt postare , a fost de ajutor. Am avut probleme cu suruburile de fixare (torx), erau ruginite si spray-ul degripant nu a ajutat asa ca le-am scos cu dalta si ciocanul.


--------------------
Renault Megane 1 2001 1.9dti
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dionel78
post 4 Oct 2015, 12:24
Post #26


Membru incepator


Group: Members
Posts: 49
Joined: 23 October 10
From: bucuresti




Am avut si eu probleme cu suruburile de la disc,nu am putut sa le desfac,problema am rezolvat o dand o gaura in ele pe mijloc ,dupa,s au desfacut foarte usor


--------------------
Renault Symbol 2005 1.5 dci/82cp
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 29th March 2024 - 09:53
Dacia