Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

2 Pages  1 2 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

buna ziua, masina furata

ceausugabi
post 23 Jan 2011, 13:13
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 22
Joined: 10 December 10
From: brasov




buna ziua am cumparat un grand scenic din 2008 super masina este cu numere de spania direct de la proprietar,toate bune si frumoase merg la rar sa-i fac carte masina apare furata, am apelat la un avocat si acum masina este in curtea politiei ,avocatu mi-a promis ca-mi revendica masina cu mentiunea pe carte si talon ca ,,este furata si nu poate fi instrainata" deoarece am fost cumparator de buna credinta, proprietaru a cumparat-o in leasing din spania si nu a mai platit din 2009.
Ce ziceti ce este de facut raman cu paguba sau raman cu masina sau orice sfat in privinta asta cine s-a mai confruntat cu situatia asta ,MULTUMESC


--------------------
megane,espace scenic privilege 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
CRY 79
post 23 Jan 2011, 13:17
Post #2


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.974
Joined: 25 April 09
From: Sibiu




Eu cred ca o sa ramai fara masina. Iar in privinta banilor, ma indoiesc ca iti vor fi returnati de cel care ti-a vandut-o. Daca nu a mai platit la ea, posibil ca firma sa o dea furata pt a o gasi mai repede.


--------------------
Renault Trafic Iunie 2005, 74 Kw si multi cai frumosi - SB 10 KXF
With under cover face.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
espacern
post 23 Jan 2011, 13:24
Post #3


ART-ist


Group: Moderatori
Posts: 17.600
Joined: 14 August 09
From: Mihalaya




La RAR aproape ZILNIC se constata(nu una/doua) ca masina adusa din strainatate este declarata furata.
Trebuia sa verifici inainte de cumparare daca masina prezinta"probleme"!!
Cat despre revendicarea masinii de la politie si mentiunea pe talon ,,este furata si nu poate fi instrainata"eu nu am auzit de asa ceva.
Avocatul spune orice sa poata sa scoata ceva banuti de la tine...
Doar instanta din tara de origina a masinii poate clarifica situatia.

Numai bine!


--------------------
. . . - .
RENAULT are mistere pe care OMUL nu va reusi niciodata sa le afle!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ceausugabi
post 23 Jan 2011, 13:33
Post #4


Membru incepator


Group: Members
Posts: 22
Joined: 10 December 10
From: brasov




sincer am niste prieteni care au asa ceva pe talon si nu ai voie nici sa parasesti tara si nici sa o instrainezi, acum astept sa vad saptamana viitoare sa vad ce zice avocatul caci cei din spania sigur nu vin dupa masina ,costuri prea mari platforma+formalitati etc. oricum ei si-au luat bani pe masina de la asigurari,acum voi vedea ce va spune avocatul, totusi sunt optimist

23 Jan 2011, 13:34:
chiar pe ce site se poate verifica srie masinii? multumesc

This post has been edited by ceausugabi: 23 Jan 2011, 13:34


--------------------
megane,espace scenic privilege 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
CRY 79
post 23 Jan 2011, 13:35
Post #5


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.974
Joined: 25 April 09
From: Sibiu




QUOTE(ceausugabi @ 23 Jan 2011, 14:33)
sincer am niste prieteni care au asa ceva pe talon si nu ai voie nici sa parasesti tara si nici sa o instrainezi, <span class='edit'>23 Jan 2011, 13:34:</span>
chiar pe ce site se poate verifica srie masinii? multumesc
*


Acum te alaturi si tu prietenilor. Cum oare doar voi .... Eu nu am auzit de asa ceva.


--------------------
Renault Trafic Iunie 2005, 74 Kw si multi cai frumosi - SB 10 KXF
With under cover face.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
espacern
post 23 Jan 2011, 13:43
Post #6


ART-ist


Group: Moderatori
Posts: 17.600
Joined: 14 August 09
From: Mihalaya




Se poate verifica daca masina este furata cu o cerere la Politia nationala de unde cumperi masina.
In anumite tari sunt si servicii on-line dar tot mai bine este sa te interesezi"la sursa".

Sunt curios sa vad si eu un talon de asta cu mentiune pe el.....
Esti sigur ca este scris pe talon si/sau si pe cartea de identitate?

Numai bine!


--------------------
. . . - .
RENAULT are mistere pe care OMUL nu va reusi niciodata sa le afle!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
R19/16v
post 23 Jan 2011, 13:43
Post #7


Oldschool Member


Group: Moderatori
Posts: 13.793
Joined: 2 December 04
From: Ploiesti




Am avut si eu o cunostinta in aceeasi situatie. Masina respectiva a ajuns la dezmembrat, pentru ca nu o putea vinde.


--------------------
DS 5H VRSCA Screamin' eagle
Scratch any cynic and you will find a disappointed idealist.
Take what you can - Give nothing back!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 23 Jan 2011, 13:49
Post #8


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




QUOTE(ceausugabi @ 23 Jan 2011, 13:33)
am niste prieteni care au asa ceva pe talon si nu ai voie nici sa parasesti tara si nici sa o instrainezi
*

1. Intelegeam un prieten, da mai multi? Ce naiba de cerc de prieteni ai maestre daca "mai multi" au masini furate?
2. Daca tot ai prieteni cu astfel de situatii, pe ei de ce nu-i intrebi? Ca vorba aia, ei stiu chiar foarte bine cum e miscarea...


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ceausugabi
post 23 Jan 2011, 14:02
Post #9


Membru incepator


Group: Members
Posts: 22
Joined: 10 December 10
From: brasov




oricum merg pe mana la avocat sa vedem ce va fi sper sa nu raman cu paguba ,acum as fi de acord sa raman cu ea pe viata.


--------------------
megane,espace scenic privilege 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mihai victor
post 23 Jan 2011, 15:07
Post #10


Membru incepator


Group: Members
Posts: 64
Joined: 20 August 09
From: Sf. Gheorghe




Buna Ceausugabi!
Vad ca tu nu vrei sa ma asculti, dar ai bani si timp de pierdut...
Iti dau cateva repere, ca sa ma intelegi:
1. Masina ta putea fi furata "cu acordul victimei";
2. Masina a fost folosita ca "moneda de schimb";
3. Avocatul tau ori este renumit si nu va avea timp de "cazul tau" ori este la inceput si iti va cere bani "multi";
4. In stilul acesta, sigur vei ramane cu paguba...
Consider, ca ti-am dat destule motive ca sa iei in serios oferta mea pe PM, iar daca nu crezi poti cere parerea celor care ma cunosc pe forum.
La nemti este o vorba: "NU TE INVIT DE DOUA ORI LA MASA!"
TOATE CELE BUNE!
radmasa.gif

P.S.
Poate ca nu sti ca PM = Private Message, adica mai pe romaneste "check your mail box!"
Danke schon, mein Herr!
Bis dann!

This post has been edited by mihai victor: 23 Jan 2011, 15:11


--------------------
Renault Megane Scenic RX 4 2000 4x4
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Marian66
post 23 Jan 2011, 15:35
Post #11


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.524
Joined: 27 January 09
From: Bucuresti, Pantelimon




www.politiaromana.ro, e o sectiune cu urmariri, acolo sunt si autoturisme, bagi seria de caroserie si vezi. daca au romanii asa ceva, sigur au si spaniolii.
o singura intrebare, serioasa, am sa-ti pun: cand ai cumparat-o din spania, ai facut toate actele cum trebuie? ai facut contract de vanzare-cumparare, ai luat numere provizorii, a radiat-o vechiul proprietar? pt ca asta inseamna buna-credinta. ca daca mie imi vinde unu o masina si nu-mi da la ea civ si in talon e alt nume, numai de buna-credinta nu sunt, ca e clar ca e ceva aiurea. buna-credinta inseamna sa faci tot ce tine de tine, sa nu ai interes ascuns, si oricine in situatia ta sa procedeze la fel.


--------------------
Dacia / Smart Logan VAN / ForTwo 2009
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
kxz
post 23 Jan 2011, 16:55
Post #12


Membru autentic


Group: Members
Posts: 618
Joined: 5 November 10
From: Cuiul de la harta.




QUOTE(espacern @ 23 Jan 2011, 13:43)
Sunt curios sa vad si eu un talon de asta cu mentiune pe el.....
Esti sigur ca este scris pe talon si/sau si pe cartea de identitate?
Numai bine!
*



Dreptul sa recupereze masina e al societatii de asigurari care a platit paguba. Ei vor gandi in termeni de rentabilitate. Ne costa atat recuperarea si procedurile de vanzare, pretul de vanzare al masinii ar fi cam atat. Daca se merita bine, daca nu, nu.
Tare ma tem ca in cazul tau se cam merita, e totusi o masina destul de scumpa si de numai 2 ani.
Cate cazuri am auzit ca au ramas la noi, sunt cazuri de masini care au ceva ani in spate.

Masina din scan e una care are un pret de vre-o 500 de euro, masina ta vre-o 10.000 de euro...
De curiozitate, tu cat ai dat?

This post has been edited by kxz: 23 Jan 2011, 17:06

Attached thumbnail(s)
autovehicul_furat.jpg ( Size: 278.05k ) Number of downloads: 1845


--------------------
Dacia 1410 / Opel Corsa
--------------------
Și-oricât de-ngustă o fi calea
Oricâte piedici m-or lovi din greu
Eu sunt stăpânul sorții mele
Sunt căpitanul sufletului meu.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
espacern
post 23 Jan 2011, 18:11
Post #13


ART-ist


Group: Moderatori
Posts: 17.600
Joined: 14 August 09
From: Mihalaya




@kxz=Merci pentru scan dar eu ma refeream la asta:"este furata si nu poate fi instrainata".
Taloane cu mentiunea"furat"am mai vazut dar si cu"nu poate fi instrainata"nu am vazut.
Oricum nu inteleg asta:la noi politia stie ca este furata si accepta inmatricularea,pai ori e furata si se returneaza proprietarului ori este in regula si se inmatriculeaza.

Numai bine!


--------------------
. . . - .
RENAULT are mistere pe care OMUL nu va reusi niciodata sa le afle!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Marian66
post 23 Jan 2011, 18:15
Post #14


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.524
Joined: 27 January 09
From: Bucuresti, Pantelimon




Va grabiti ca fata mare la maritat, scrie pe talon ”declarat furat”, nu ”furat”. Cu alte cuvinte, inca nu s-a dovedit ca e furata, deci Politia accepta inmatricularea pana la proba contrarie, adica pana vine cineva si demonstreaza ca actele alea sunt false si masina chiar a fost furata.


--------------------
Dacia / Smart Logan VAN / ForTwo 2009
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ceausugabi
post 23 Jan 2011, 18:35
Post #15


Membru incepator


Group: Members
Posts: 22
Joined: 10 December 10
From: brasov




Masina am cumparat-o de la proprietar roman din oradea ,el este pe acte primul si ultimul proprietar numai ca omul nu a mai platit ratele in spania din 2009 ,eu am cumparat masina cu toate actele autentice ,acum el nu mai este de gasit ,pe masina am platit 5000 euro.
Oricum sper sa o rezolv ca masina este prea frumoasa sa-mi fie luata .

23 Jan 2011, 18:38:
am copie dupa buletinul lui contrct vanzare -cumparare si este cu nr de spania nu am apucat sa iau nr rosii ,am fost cu ea la rar sa-i fac carte si acolo s-a declansat haosul.

This post has been edited by ceausugabi: 23 Jan 2011, 18:38


--------------------
megane,espace scenic privilege 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Marian66
post 23 Jan 2011, 19:01
Post #16


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.524
Joined: 27 January 09
From: Bucuresti, Pantelimon




inseamna ca nu era in leasing ci cu credit, sau era lasata drept garantie la un credit.
da, esti de bun- credinta atunci, teoretic o sa-ti ramana masina, practic nu stiu cum si cat o sa dureze. partea oarecum buna e ca ai toate datele aluia si chiar ai facut acte, deci sunt sanse poate sa iti iei banii inapoi


--------------------
Dacia / Smart Logan VAN / ForTwo 2009
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
aleksanders
post 23 Jan 2011, 19:08
Post #17


.


Group: Members
Posts: 2.976
Joined: 6 November 07
From: ...




ce imi plac oamenii astia- dau 5000 pe ceva ce face clar peste 10000 si apoi isi pun problema de ce e asa de ieftina masina... eu zic ca toti care patesc lucrul asta isi cam merita soarta...


--------------------
. . . - .
....
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
P-A-C-O
post 23 Jan 2011, 19:55
Post #18


What you see is what you get!


Group: Members
Posts: 2.350
Joined: 3 October 10




QUOTE(ceausugabi @ 23 Jan 2011, 13:13)
buna ziua am cumparat un grand scenic din 2008 super masina este cu numere de spania direct de la proprietar,toate bune si frumoase merg la rar sa-i fac carte masina apare furata

de obicei cand se fac astfel de achizitii, masina trebuie livrata noului proprietar cu "Certificat de autenticitate" eliberat de RAR, cu alte cuvinte fostul proprietar ar trebui sa-i faca RAR-ul inainte sa-l vand.... daca nu se ajunge la stfel de situatii

eu in locul tau nu-i dadeam banii pana nu vedeam ca a trecut de RAR


--------------------
- - -
Ziua de 16 nov 2014 a ramas in istoria Romaniei ca fiind ziua in care omul politic Victor Ponta a fost cel mai aproape sa devina Presedintele Romaniei
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
kxz
post 24 Jan 2011, 00:06
Post #19


Membru autentic


Group: Members
Posts: 618
Joined: 5 November 10
From: Cuiul de la harta.




Omul a cumparat-o personal in spania.


QUOTE(espacern @ 23 Jan 2011, 18:11)
@kxz=Merci pentru scan dar eu ma refeream la asta:"este furata si nu poate fi instrainata".
Taloane cu mentiunea"furat"am mai vazut dar si cu"nu poate fi instrainata"nu am vazut.
Oricum nu inteleg asta:la noi politia stie ca este furata si accepta inmatricularea,pai ori e furata si se returneaza proprietarului ori este in regula si se inmatriculeaza.
Numai bine!
*




Odata ce ai mentiunea furata, politia nu accepta vanzarea ulterioara a acelei masini.
Si ce sa faca politia daca proprietarul nu mai vrea masina, de exemplu?


--------------------
Dacia 1410 / Opel Corsa
--------------------
Și-oricât de-ngustă o fi calea
Oricâte piedici m-or lovi din greu
Eu sunt stăpânul sorții mele
Sunt căpitanul sufletului meu.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Escape
post 24 Jan 2011, 01:06
Post #20


Membru autentic


Group: Members
Posts: 219
Joined: 16 April 10
From: Bucuresti




ART. 1336 Vânzatorul raspunde catre cumparator :
1. de linistita posesiune a lucrului, si
2. de viciile aceluiasi lucru


ART. 1352 Vânzatorul este supus la raspundere pentru viciile ascunse ale lucrului vândut, daca; din cauza acelora, lucrul nu este bun de întrebuintat, dupa; destinarea sa, sau întrebuintarea sa e atât de micsorata;, încât se poate presupune ca; cumpatorul nu l-ar fi cumparat, sau n-ar fi dat pe dânsul ceea ce a dat, de i-ar fi cunoscut viciile

ART. 1353 Vânzatorul nu este raspunzator de viciile aparente si despre care cumparatorul a putut singur sa se convinga

ART. 1355 În cazurile art. 1352 si 1354, cumparatorul poate sau a întoarce lucrul si a-si primi pretul, sau a opri lucrul si a cere înapoierea unei parti din pret arbitrata prin experti

ART. 1356 Daca vânzatorul cunostea viciile lucrului, el este dator, pe lânga restitutiunea pretului, de toate daunele-interese catre cumparator

ART. 1357 Daca vânzatorul nu cunostea viciile lucrului, el nu poate fi apucat decât pentru restitutiunea pretului si pentru spezele facute de cumparator cu ocazia vânzarii

ART. 1358 Daca lucrul a pierit din cauza viciilor sale, vânzatorul este dator a întoarce cumparatorului pretul si a-l dezdauna, conform celor doua; articole precedente.
Dar pierderea lucrului prin caz fortuit va fi pe seama cumparatorului

ART. 1359 Actiunea pentru vicii redibitorii trebuie sa; fie intentata de cumparator în scurt termen, dupa; natura viciului, obiceiul din partea locului si distanta

ART. 1360 Aceasta actiune nu exista; în vânzarile publice

Obligatia de garantie contra viciilor lucrului vandut, decurge din principiul ca vanzatorul este obligat sa asigure nu doar linistita stapanire a lucrului vandut ci utila folosirea a acestuia. Reprezinta viciu al lucrului vandut orice lipsa, deficienta, sau defect al bunului care face ca lucrul sa fie impropriu folosirii bunului dupa destinatia sa ori care ii micsoreaza intr-atat valoarea, incat se poate prezuma ca in cunostinta de cauza dobanditorul nu l-ar fi cumparat sau ar fi platit un pret mai mic.
Raspunderea vanzatorului pentru viciile lucrului vandut presupune indeplinirea cumulativa a urmatoarelor conditii:
- viciul sa fie ascuns;
- viciul sa fie grav;
- viciul sa fi existat la data contractarii;
- sa nu fie vorba de o vanzare prin licitatie publica;
- sa nu fie vorba de o vanzare de drepturi succesorale.


Daca masina intr-adevar e declarata ca si furata de catre banca/proprietar de drept ...nu ramane la tine.Dupa ce termini ratele esti proprietar pe bunul respectiv.Firmele de asigurari angajeaza recuperatori pentru astfel de cazuri si vorba cuiva de mai sus,in functie de valoarea masinii se actioneaza sau nu.

This post has been edited by Escape: 24 Jan 2011, 01:25


--------------------
Dacia 1310 Li 2000
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Marian66
post 24 Jan 2011, 01:48
Post #21


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.524
Joined: 27 January 09
From: Bucuresti, Pantelimon




eu m-am mai gandit la ceva:
- daca domnul de la Oradea (sa-i spunem Nelu) este primul si singurul proprietar, inseamna ca:
a) nu a fost niciun leasing, ca aparea in acde, deci Nelu si-a declarat singur masina furata, a luat banii de la asigurari (casco) si dupa i-a vandut-o colegului. in cazul asta, cand se linistesc apele, Nelu o s-o incurce si colegul o sa ramana cu masina sau cu banii inapoi, depinde ce o sa zica instanta
cool.gif masina a fost lasata garantie la un credit ceva, Nelu nu s-a achitat de obligatie si creditorul a executat garantia. cu o hotarare judecatoreasca ceva, a primit proprietatea masinii si ca sa intre si in posesie a dat-o furata. aici lucrurile se complica, pentru ca este clar ca, in momentul vanzarii, Nelu nu mai era proprietar, deci a cam vandut blana ursului din padure...
ai incercat sa dai de Nelu? ca ai adresa lui... eu in locul tau m-as duce instant la Oradea smile.gif


--------------------
Dacia / Smart Logan VAN / ForTwo 2009
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Smiley
post 24 Jan 2011, 09:31
Post #22


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.138
Joined: 12 August 04
From: Bucuresti




QUOTE(Escape @ 24 Jan 2011, 02:06)
ART. 1336 Vânzatorul raspunde catre cumparator :
                   1. de linistita posesiune a lucrului, si
                   2. de viciile aceluiasi lucru
  ..........
*



faci o mare confuzie. "viciile" la care se refera acel articol sunt defecte ale produsului, nu probleme privind proprietarul de drept. "garantia", daca iti place mai mult termenul smile.gif

problema de fata e reglementata tot in codul civil, dar in alta parte:
QUOTE
Art. 1909. ......cel ce a pierdut sau cel carui s-a furat un lucru, poate sa-l revendice, în curs de trei ani, din ziua când l-a pierdut sau când i s-a furat, de la cel la care-l gaseste, ramânând acestuia recurs în contra celui de la care îl are.
Art. 1910. Daca posesorul actual al lucrului furat sau pierdut l-a cumparat la bâlci sau la târg, sau la o vindere publica, sau de la negutator care vinde asemenea lucruri, proprietarul originar nu poate sa ia lucrul înapoi decât întorcând posesorului pretul ce l-a costat.

legislatia romana protejeaza dreptul de proprietate al cumparatorului de buna credinta. evident, o poate face doar pe teritoriul romaniei. din cauza asta masina poate fi inmatriculata si folosita doar pe teritoriul romaniei.
treaba e clarificata suplimentar in regulamentul de aplicare al OUG 195/2002 ( http://legislatie.autoraid.ro/regulamentul...g_195_2002.html ) :
QUOTE
Art. 28. ..........
(3) Autovehiculele si remorcile reclamate ca fiind furate in Romania sau in strainatate si date in urmarire de Inspectoratul General al Politiei Romane nu se inmatriculeaza.
(4) Fac exceptie de la prevederile alin. (3) autovehiculele si remorcile pentru care organul de urmarire penala a emis o dispozitie prin care se permite inmatricularea pana la finalizarea cercetarilor, caz in care in certificatul de inmatriculare si in cartea de identitate a vehiculului se inscrie mentiunea "Autovehicul declarat furat din (tara) la data de É .".
(5) Circulatia vehiculelor prevazute la alin. (4) este permisa doar pe teritoriul Romaniei.


cumparatorul de buna credinta ramane de obicei cu masina sau isi primeste banii inapoi, mai ales daca se incadreaza clar la art. 1910 din codul civil (masina cumparata din targ, de exemplu). pagubitul, in schimb, ramane sa-si recupereze paguba de la hot.


inca ceva: masinile in situatia asta se pot vinde, dar cumparatorul trebuie sa dea o declaratie la notar cum ca stia de problema si ca primeste (o data cu masina) si toate problemele legale pe care aceasta le aduce.
in plus, daca maasina nu e revendicata de detinatorul de drept, dupa o perioada (daca nu ma insel, 5 ani) mentiunea e radiata din CIV si de pe talon si masina poate fi instrainata normal.

This post has been edited by Smiley: 24 Jan 2011, 17:07


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mihai victor
post 24 Jan 2011, 10:02
Post #23


Membru incepator


Group: Members
Posts: 64
Joined: 20 August 09
From: Sf. Gheorghe




Instanta va delibera in functie de actiunea pe care o va deschide colegul nostru. Pana atunci, imi permit sa afirm ca s-a deschis termenul prescriptiei achizitive ( mai pe intelesul nostru POSESIUNEA) care este de 3 ani in cazul de fata.
O alta ipoteza pe care imi permit sa o emit este ca acest termen nu isi are rostul, daca una dintre partile in proces va dovedi ca, colegul nostru nu a respectat dispozitiile art. 11. pct. 5 din O.U.G. nr. 195/ 2002.
Toate cele bune! rolleyes.gif


--------------------
Renault Megane Scenic RX 4 2000 4x4
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
espacern
post 24 Jan 2011, 10:15
Post #24


ART-ist


Group: Moderatori
Posts: 17.600
Joined: 14 August 09
From: Mihalaya




In sfarsit m-am lamurit cum stam cu legea romana.
Multumesc colegilor care au adus completari pertinente.
Acum stiu mai multe(mai trece o zi mai invat ceva).

Numai bine!


--------------------
. . . - .
RENAULT are mistere pe care OMUL nu va reusi niciodata sa le afle!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ceausugabi
post 24 Jan 2011, 12:05
Post #25


Membru incepator


Group: Members
Posts: 22
Joined: 10 December 10
From: brasov




asa este smiley mersi de lamurire , eu sunt din brasov omul este din oradea plus ca este dat in urmarire prin interpol pentru trafic de droguri, eu am cumparat masina direct de la el el era pe actele de spania buletinul este al lui ,el este pe acte din 2008 singurul proprietar,probabil masina a pus-o garantie la ceva ,sau e probabil sa o fi dat el furata,naiba stie de la politie am primit raspunsul asta,,Masina a fost cumparata in leasing si nu s-au mai achitat ratele la ea din 2009" despre vanzator nu mai dau de el , oricum am facut o plangere, vom vedea ,pe mine ma intereseaza sa raman cu masina sau sa-mi iau cei 5000 euro inapoi
Oricum va multumesc de raspunsuri!


--------------------
megane,espace scenic privilege 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
rtBK
post 24 Jan 2011, 12:21
Post #26


Unique like everyone else


Group: Members
Posts: 3.955
Joined: 19 January 08
From: Bucuresti




ti-a cerut 5000 de euro pe un grandscenic din 2008 si nu ti s-a parut nimic dubios? blink.gif


--------------------
Renault Clio 4GT Line 2017

Trek Valencia
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Marian66
post 24 Jan 2011, 12:50
Post #27


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.524
Joined: 27 January 09
From: Bucuresti, Pantelimon




QUOTE(mihai victor @ 24 Jan 2011, 11:02)
Pana atunci, imi permit sa afirm ca s-a deschis termenul prescriptiei achizitive ( mai pe intelesul nostru POSESIUNEA) care este de 3 ani in cazul de fata.
*



ia zis sefu, cum e prescriptia asta achizitiva de 3 ani? ca eu stiam ca exista una de 30 de ani si una de 10-20?


--------------------
Dacia / Smart Logan VAN / ForTwo 2009
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mihai victor
post 24 Jan 2011, 18:15
Post #28


Membru incepator


Group: Members
Posts: 64
Joined: 20 August 09
From: Sf. Gheorghe




Marian66...
...la ce faci tu referire se numeste uzucapiune si se practica in cazul bunurilor imobile!
Iar posesia de buna credinta in termen de 3 ani, reprezinta un izvor al dreptului de proprietate si se practica in cazul bunurilor mobile.
Ambele situatii se bazeaza pe institutia prescriptiei achizitive...
Scuza-ma, am uitat sa te intreb: esti licentiat in drept?
Nu de alta, dar vezi ca ti-am aruncat o pastila...sa vad daca ai terminat dreptul si bagajul tau de cunostinte...sa-mi spui si ce pastila ti-am aruncat!!!
Daca raspunsul tau satisface conditiile intrebarii, consider ca meriti tot respectul din partea mea!!!

P.S.
Urasc cand cineva foloseste apelativul SEFU tongue.gif
Denota aroganta...si nu numai!!! wink.gif


--------------------
Renault Megane Scenic RX 4 2000 4x4
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
kxz
post 24 Jan 2011, 20:27
Post #29


Membru autentic


Group: Members
Posts: 618
Joined: 5 November 10
From: Cuiul de la harta.




QUOTE(Smiley @ 24 Jan 2011, 09:31)

cumparatorul de buna credinta ramane de obicei cu masina sau isi primeste banii inapoi, mai ales daca se incadreaza clar la art. 1910 din codul civil (masina cumparata din targ, de exemplu). pagubitul, in schimb, ramane sa-si recupereze paguba de la hot.

*




esti sigur? daca cumpar un bun furat, raman cu el??? nu vine politia la mine???


--------------------
Dacia 1410 / Opel Corsa
--------------------
Și-oricât de-ngustă o fi calea
Oricâte piedici m-or lovi din greu
Eu sunt stăpânul sorții mele
Sunt căpitanul sufletului meu.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Marian66
post 24 Jan 2011, 20:46
Post #30


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.524
Joined: 27 January 09
From: Bucuresti, Pantelimon




raspunsul pt kxz: nu prea, art. 1909 nu prea se aplica bunurilor care au un regim special de inregistrare sau inseriere. mie mi se pare ca autoturismele se incadreaza.


--------------------
Dacia / Smart Logan VAN / ForTwo 2009
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
2 Pages  1 2 >
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 27th April 2024 - 04:11
Dacia