Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

16 Pages < 1 2 3 4 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Desfundare scurgere dreapta fata, - rezolvare intrare apa prin spatele torpedoului -

vid313
post 13 Jun 2008, 09:04
Post #31


Fotograf


Group: Members
Posts: 215
Joined: 16 June 06
From: Calarasi




Gata am inteles acum exact ce se intampla acolo. Mi-am facut un tulz precum in fotografiile lui adi_ar, pe care l-am folosit si pe sus, prin palnie dar si pe jos pe sub masina.
Cand am facut proba cu un furtunas pe care il umpleam cu apa si ulterior o suflam in palnie totul bine si frumos, apa curgea toata afara sub masina. Am zis ca am rezolvat-o, dar nu a fost asa. La proba adevarata, la drum cu ac deschis, dupa jumatate de ora de mers am bagat mana sa vad daca e ud si era. Palnia era plina ochi si la cea mai mica miscare a masinii mai curgea un pic pe langa..
Atunci cand am bagat sarma sa desfund am simtit ca ar mai fi o supapa undeva intre palnie si gaura de evacuare. Ma gandesc sa nu fie problema de acolo.
La voi la cat timp incepe sa curga apa dupa ce dati drumul la ac? La mine dupa 10 min nu se vede nimic sub masina si m-am uitat cu o lanterna la palnie si nu am vazut nici acolo sa curga apa in ea.
Nu stiu ce sa ii mai fac, mai dati-mi un sfat pentru ca nu mi-a mai ramas decat serviceul.


--------------------
Renault Megane Sedan 2.2 2006 1,5dCi Expression
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adi_ar
post 13 Jun 2008, 09:22
Post #32


Membru autentic si conservator


Group: Moderatori
Posts: 4.437
Joined: 23 February 07
From: Arad




1. Daca ai facut testul cu furtunasul si a curs dedesubt inseamna ca ai reusit sa desfunzi !!!
2. Din pacate, probabil ca mai ai mizerii pe acolo care se duc in palnie cu prima ocazie si o iei de la capat.

De regula mizeria (frunze, in special) sunt adunate pe langa filtrul de habitaclu asa ca as zice:
- demonteaza torpedoul (gasesti si topic pe undeva dar sunt cateva suruburi torx de desfacut iar dupa dezactivarea airbag pasager si deconectare il poti scoate;
- pregateste-ti un aspirator cu un furtun adaugat, cu diametrul max 15mm, lungime 20-25 cm si crestat V la capat (sa ia aer);
- scoate filtrul de habitaclu (il poti si curata bine/dezinfecta cu aceasta ocazie si mai salvezi ceva banuti) si aspira bine pe acolo, inclusiv spre palnie - in stanga si in profunzime. Asta ar trebui sa faca cei de la service dar ... la 60 RON ora de manopera iar nu e bine smile.gif .
- repta operatia de desfundare palnie cu sarma si verifica cu furtunasul.

Bingo!

Dupa 3-5 min de functionare clima va picura deja condensul sub masina. Poate nu imediat deoarece intai cade pe scutul termic, se mai evapora ...

LE Dupa ce ai varat pe deasupra tulz-ul sau degetul ai reasezat bine palnia in locasul ei ? Daca nu este asezata apa se prelinge pe langa ea !


--------------------
Renault Megane 2.1 Sedan 1.5 dCI 2005
iGO 9.6.29.357899
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vid313
post 13 Jun 2008, 11:12
Post #33


Fotograf


Group: Members
Posts: 215
Joined: 16 June 06
From: Calarasi




adi_ar sunt dator de cinste mare!
Am mai insistat cu sarma pe sub masina dupa ce am dat un pic la o parte scutul termic sa am loc, iar rezultatul este un pic mai bun. In sensul ca nu se mai strange apa in palnie (asta dupa circa 30 min de functionare continua), insa servetelele pe care le-am pus in zona s-au umezit un pic. La prima impresie am zis ca apa iese de undeva de sub palnie dar la o cercetare mai amanuntita a locului am realizat ca e posibil ca picatura sa rateze palnia in cadere+miscare masina, deoarece am scos buretii (prin rupere..) iar palnia sta un pic mai jos acum, nemaiavand sustinerea buretilor. Deci m-am gandit asa cum si tu mi-ai scris mai sus ca pozitia palniei poate fi problema si am bagat sub ea servetele pentru a o ridica/aseza cat mai aproape de furtunasul din care picura.
Revin cu impresii dupa urmatorul test la drum.
Multumesc mult adi_ar!

13 Jun 2008, 20:51:
Curge in continuare. death.gif Nu mai stiu de unde. Apa nu ramane in palnie si se vede cum curge sub masina, insa tot intra si in masina. Am pus servetele sub palnie si pe langa ea, cele de dedesupt fiind imbibate cu apa dupa 15 min de mers.
Cumpara cineva meganu din semnatura cu 21000km si cu baltoaca la locul din dreapta?

This post has been edited by vid313: 13 Jun 2008, 20:51


--------------------
Renault Megane Sedan 2.2 2006 1,5dCi Expression
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adi_ar
post 13 Jun 2008, 22:19
Post #34


Membru autentic si conservator


Group: Moderatori
Posts: 4.437
Joined: 23 February 07
From: Arad




Nu cumva servetele tale absorb apa din burete?
Vezi ca buretele din dreapta, sub mocheta ta, este imbibat cu apa full si la fiecare frana apa respectiva merge inainte si se ridica prin burete !!!
In situatia descrisa de tine nu stiu alta solutie decat sa scoti scaunul din fata, sa scoti buretele si sa ridici mocheta de pe partea dreapta, astfel incat sa nu mai ramana nimic in dreapta, pana la tabla apoi sa incerci sa localizezi de unde vine apa.

Ca o consolare, sa stii ca oricum trebuie sa faci asta pentru a usca locul.


Oricum, ca idee, daca se scurge apa sub masina, atunci in cabina nu mai vine de la clima. Eventual poate sa mai vina, la ploi sau spalare, prin fata, daca este infundata scurgerea descrisa la inceputul acestui topic.

Raman la ideea ca acolo este vorba de apa acumulata sub mocheta (~1-2 litri) si care nu se evapora in 5 ani de-acum incolo.


--------------------
Renault Megane 2.1 Sedan 1.5 dCI 2005
iGO 9.6.29.357899
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
rino
post 13 Jun 2008, 23:44
Post #35


Membru autentic


Group: Members
Posts: 838
Joined: 9 December 07




Intrebare: nu este posibil sa se desfunde scurgerea prin locasul filtrului habitat?


--------------------
Renault Megane 2005, 2009
DIY / open source fan.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vid313
post 14 Jun 2008, 09:20
Post #36


Fotograf


Group: Members
Posts: 215
Joined: 16 June 06
From: Calarasi




Am descoperit problema, dupa ce am stat cu o lanterna si m-am uitat de cand a inceput sa picure. Cum au curs primele picaturi a aparut si sub masina o mica baltoaca deci canalul e desfundat de la palnie in jos. Totul bine si frumos. Insa la 5 min dupa ce a inceput sa curga am observa o mica dara de apa sub palnie, chiar la baza ei (buretii sunt scosi) acolo unde se impreuneaza palnia de cauciuc cu tabla masinii. Dupa inca 2 minute era o mica baltoaca acolo desi apa continua sa curga si jos.
A mai patit cineva asa ceva?


--------------------
Renault Megane Sedan 2.2 2006 1,5dCi Expression
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adi_ar
post 14 Jun 2008, 09:26
Post #37


Membru autentic si conservator


Group: Moderatori
Posts: 4.437
Joined: 23 February 07
From: Arad




Aici ai o fotografie a palniei asezata in pozitia normala.
Nu poti indica pe foto unde curge ?!


--------------------
Renault Megane 2.1 Sedan 1.5 dCI 2005
iGO 9.6.29.357899
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vid313
post 14 Jun 2008, 09:59
Post #38


Fotograf


Group: Members
Posts: 215
Joined: 16 June 06
From: Calarasi




Am marcat locul. Este vorba de baza palniei unde se uneste cu tabla. Dar din cate vad in poza la mine arata un pic altfel la baza palnia. incerc sa ii fac o poza si sa revin in 10 min cu ea.

<span class='edit'>14 Jun 2008, 10:06:</span>
Uite cum arata grozavia la mine. Am ridicat un pic marginile pentru a se putea vedea problema - apa cum balteste..

This post has been edited by vid313: 14 Jun 2008, 10:10

Attached thumbnail(s)
Palnie_cauciuc_2.JPG ( Size: 70.8k ) Number of downloads: 16915
P1040557_resize.JPG ( Size: 149.52k ) Number of downloads: 18666
P1040558_resize.JPG ( Size: 150.53k ) Number of downloads: 17922
P1040559_resize.JPG ( Size: 160.62k ) Number of downloads: 17622


--------------------
Renault Megane Sedan 2.2 2006 1,5dCi Expression
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adi_ar
post 14 Jun 2008, 10:18
Post #39


Membru autentic si conservator


Group: Moderatori
Posts: 4.437
Joined: 23 February 07
From: Arad




Ce vad eu in fotografia ta este ca palnia nu este imbinata corect in agregat la partea superioara !!!
De asemenea, pentru fixare, trebuie sa reasezi acel tuturoi in surubul din stanga, altfel se misca palnia de la vibratii.

La sfarsit, ajutandu-te cu o spatula (de-aia de intors gratarul smile.gif ) strecoara cu grija buretele inapoi pe sub "palaria" palniei pentru a o tine fixata in agregat.

Palnie_2_mod.JPG ( Size: 79.8k ) Number of downloads: 17602


La baza palniei ar putea curge apa numai daca este taiata/strapunsa palnia.


--------------------
Renault Megane 2.1 Sedan 1.5 dCI 2005
iGO 9.6.29.357899
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vid313
post 14 Jun 2008, 12:12
Post #40


Fotograf


Group: Members
Posts: 215
Joined: 16 June 06
From: Calarasi




Multumesc adi_ar! Sper ca de data asta sa fie victoria finala! biggrin.gif Am ridicat, cu greu, palnia mai sus , cat mai aproape de picurator, asa cum am vazut in fotografia ta. A mai ramas un spatiu mic dar momentan nu mai curge, nici pe dedesupt si nici pe langa palnie. Acum trebuie sa plec dar maine voi mai face cateva teste si un pic de fine tuning acolo la palnie si voi baga buretii daca totul e bine. Tineti-mi pumnii!


--------------------
Renault Megane Sedan 2.2 2006 1,5dCi Expression
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Razor
post 28 Jun 2008, 09:56
Post #41


Doc


Group: Members
Posts: 530
Joined: 25 January 07
From: Timisoara




Acum ca tot e topicul deschis pe probleme de clima va povestesc ce am patit la maimutele de la AutoEuropa Timisoara mad.gif : schimbat toate consumabilele inclusiv filtrul de habitaclu si in loc sa-l puna pe acele santuri de ghidaj il pune aiurea si evident nu pana in capat. Rezultatul este ca dupa 6 luni am vazut ca am instalatia plina de praf si toate frunzele colectate. Pana la urma l-am schimbat eu si am aplicat si un tratament pentru instalatia de climatizare.
Mare grija la maimute!


--------------------
VW / Honda Passat 2.0 TDi / CBR 600RR 2010 Highline / 2008
Inteligenta artificiala nu se compara cu prostia naturala
And God said: Ride hard, I've got your back!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adi_ar
post 28 Jun 2008, 11:27
Post #42


Membru autentic si conservator


Group: Moderatori
Posts: 4.437
Joined: 23 February 07
From: Arad




Am reusit astazi sa asez o sita pentru tantari pe gura de admisie de sub parbriz.

Foto_0010.jpg ( Size: 311.41k ) Number of downloads: 7765
Foto_0014.jpg ( Size: 92.97k ) Number of downloads: 6551


pentru partea superioara am decupat un plastic spongios de 15 mm grosime pe care l-am strecurat fortat in spatiul ingust de sub parbriz iar la partea inferioara am reasezat acel guler de plastic negru peste plasa.


<span class='edit'>28 Jun 2008, 11:35:</span>
On topic:

Am constatat, cu ocazia montarii sitei pe gura de admisie aer, ca mi s-a infundat scurgerea pe stanga fata, cea pe care mai sus am descris cum am desfundat-o in prima faza.
De aceasta data, metoda cu tulz-ul a dat gres si am fost obligat sa demontez ansamblul motoras stergator si evacuarea.
Din aproape in aproape am descoperi ca tubul de evacuare arata asa:
Foto_0020.jpg ( Size: 235.05k ) Number of downloads: 6618


este compus din 2 parti care se asambleaza intre ele.
Odat scoasa o jumatate pe la partea superioara, nu mai poti s-o repui pe pozitie asa ca am fost obligat sa caut si restul.
Am descoperit ca tubul se termina in spatele rotii, dupa aparatoarea de plastic, in zona umflaturii cere se vede in centrul foto:

Foto_0030.jpg ( Size: 69.53k ) Number of downloads: 5699


Desfacand cele 2 dopuri din spatele rotii am reusit sa eliberez partea de jos a tubului (este fixat intr-un surub) sa-l desfund si sa-l reasez la locul lui

Foto_0022.jpg ( Size: 84.87k ) Number of downloads: 5752
Cum se vede partea superioara a tubului, prin spatele aparatorii, cu partea inferioara demontata.
Foto_0023.jpg ( Size: 100.78k ) Number of downloads: 5906
Foto_0024.jpg ( Size: 77.28k ) Number of downloads: 5875


Intai am reasamblat cele 2 jumatati strecurand mana stanga in spatiul din spatele aparatorii, dupa ce am "gresat" gatul tubului cu PUR ( smile.gif ), am reasezat tubul pe surub in partea de jos, rezultatul fiin cel din ultima fotografie.

Acum, daca ar fi sa mai curat aceasta evacuare, as incepe de jos, prin spatele aparatorii de plastic !

This post has been edited by adi_ar: 28 Jun 2008, 11:50


--------------------
Renault Megane 2.1 Sedan 1.5 dCI 2005
iGO 9.6.29.357899
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
denisCT
post 29 Jun 2008, 12:33
Post #43


Membru autentic


Group: Members
Posts: 220
Joined: 30 May 04
From: Constanta




Am gasit si eu o gramada de apa in dreapta, am desfacut tot pana la bureti, si acum arata masina ca in poza asta: http://www.reno.ro/index.php?act=Attach&type=post&id=57683 Faza e ca la mine picura foarte mult cand dau drumul la aer, si mai putin cand opresc ventilatia de tot. Filtrul de habitaclu e ud. Cum va uitati la poza de mai sus, in centrul ei vedeti 2 cercuri, unul cu gaura, si unul mai la dreapta fara, la mine picura in dreptul celui din dreapta, de undeva de sub plasticul negru, si cade pe buretele ala de unde se prelinge in jos spre picioare pasager dreapta. Din cate am inteles palnia este undeva in stanga jos in poza aceea. Asa se manifeste palnia infundata sau la mine picura de altundeva?

LE: Am fost acum la masina, cand am apasat pe marginile palniei a curs o gramada de apa, deci clar e aia infundata. Mai multe detalii despre desfundat pe sub masina puteti da? Trebuie dat jos scutul ala al evacuarii? Ala de tabla subtire? Ce mai trebuie demontat?

This post has been edited by denisCT: 29 Jun 2008, 12:45


--------------------
Renault Megane 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tr_viorel
post 30 Jun 2008, 07:30
Post #44


Membru autentic


Group: Members
Posts: 558
Joined: 11 January 08
From: Craiova, Dolj




La fel am patit si eu. Se ridica masina, se sprijina pe suport de asigurare (am folosit un butuc), suficient ca sa te strecori sub ea (cand nu ai alte posibilitati). Se declipseaza in 2 locuri tabla subtire dintre teava de esapament si caroserie-protectia termica, in partea din fata dreapta, aproximativ in zona ciupercii de la scurgere AC, Se deformeaza putin tabla sa incapa mana sub ea si prin cautare se gaseste un tub din cauciuc, pozitionat sub ciuperca mentionata, indoit putin in lateral ca o lulea. In capat are o supapa din acelasi material, ce la mine se lipise si nu lasa condensul sa se scurga. Am rupt-o, a curs cam un pahar de apa si asta a fost tot. De atunci -cca. 3 sapt., problema a disparut, in conditiile in care am folosit AC din plin.


--------------------
RENAULT Megane 2.1 dec. 2005-confort expression, 1,5dci, 101HP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Meghitzanul
post 30 Jun 2008, 09:07
Post #45


***** 4 ISOFIX


Group: Members
Posts: 1.619
Joined: 10 January 05
From: Bucuresti




adi_ar fix operatiunea facuta de tine am prestat-o si eu acum vreo 2-3 saptamani
am facut si eu poze numai ca nu am avut timp cand sa le incarc si sa scriu aici

cam la fel am procedat si eu, demontand total mecanismul stergatoarelor, roata stanga fata cat si o parte din aripa inferioara

dupa cum ai spus si tu la final, acum stiind despre ce este vorba, recomand doar demontarea rotii stg fata si o parte din aripa inferioara (jumatatea din spatele rotii... mai exact partea superioara a ei) si ajungeti la furtun f usor

scurgerea mea de pe stanga era infundata total... noroc ca apa se scurgea doar prin partea dreapta pt ca altfel s-ar fi dus in masina

mai atasez si eu cateva poze suplimentare si elocvente smile.gif din timpul operatiunii:
DSC00902.JPG ( Size: 824.63k ) Number of downloads: 7428

DSC00900.JPG ( Size: 705.87k ) Number of downloads: 6010

DSC00904.JPG ( Size: 814.2k ) Number of downloads: 5527

DSC00908.JPG ( Size: 875.3k ) Number of downloads: 5151

DSC00909.JPG ( Size: 661.38k ) Number of downloads: 4227

DSC00916.JPG ( Size: 848.76k ) Number of downloads: 4301


ce vreau sa mai adaug este modul de testare a acestui furtun (daca e infundat sau nu): se aseaza masina in plan orizontal, se ia o sticla de apa si se toarna cate putin (200-300 ml) langa tija stergatorului din stanga (la sofer)
apa va trebui sa se inceapa sa se scurga imediat in spatele rotii stanga fata, aproape de coltul aripii
daca apa intarzie sa se scurga sau daca se scurge prin alta parte inseamna ca furtunul e infundat

aaa... si inca ceva.. recomand ruperea capacelului de cauciuc din capatul ultimului furtun acesta fiind total inutil

This post has been edited by Meghitzanul: 30 Jun 2008, 09:21

Attached thumbnail(s)
DSC00905.JPG ( Size: 666.37k ) Number of downloads: 5419
DSC00905.JPG ( Size: 666.37k ) Number of downloads: 4888


--------------------
VW Passat Variant 2.0TDI 170cp DSG 2008
Audi A3 Sportback 2.0TDI 140cp DSG 2008
ex Renault Megane 1.6 16v 2004
Alan 42 + Sirio Turbo 2000 / Alan 42 + Sirio Turbo 1000
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
denisCT
post 1 Jul 2008, 19:57
Post #46


Membru autentic


Group: Members
Posts: 220
Joined: 30 May 04
From: Constanta




Dupa ce am palmat palnia si a curs ceva apa, am fost cu masina la rampa, am desfacut 2 cleme de la scutul termic de tabla, l-am indoit, am bagat mana si am gasit mustiucul ala, putin infundat, si l-am taiat. Gaura de iesire are diametrul unei monezi, dar cand am bagat degetul scurgerea care vine in dreptul ei are diametrul mult mai mic si n-am avut decat o surubelnita subtire pe care am bagat-o, dar nu am scos nimic ce putea fi dop. De atunci mers cu aer la maxim si nu mai curge nimic pe la palnie.

Pentru cei ce vor sa desfunde scurgerea, scutul ala e foarte maleabil si se lucreaza relativ usor doar cu 2 cleme desfacute, eu am renuntat sa-l scot de tot ca nu mai aveam timp - l-am indoit si am bagat mana, prin partea dreapta, si la sf l-am mulat la loc pe forma caroseriei. Foarte folositoare localizarea scurgerii, si anume fix deasupra cotului pe care il face evacuarea in sus, spre catalizator, multumesc celui ce a scris-o mai devreme, nu mai retin exact.


--------------------
Renault Megane 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
nr1_gogon_1979
post 23 Aug 2008, 14:59
Post #47


MEMBRUL


Group: Members
Posts: 729
Joined: 22 August 08
From: Bucuresti: Floreasca & Muncii




si eu am patit acelasi lucru ca si voi.stiu prin ce treceti,eu nu am scos nici o mocheta si nici un burete pur si simplu am lasat-o sa se usuce,afara erau 50 de grade,si m-am hotarat:pt a nu se mai intampla asa ceva o sa-mi cumpar o prelata si o sa o pun pe masina,alta rezolvare nu vad.dupa ce mi-a desfundat cineva scurgerile nu vreau ca de fiecare data cand pica o frunzulita sa desfac jumate de masina sa desfund scurgerile...sunt din ce in ce mai nemultumit de aceste probleme de proiectare,oare nimeni nu-si da seama ca asa se pierd multi clienti?eu am dat aproape 15.000 eur pe masina acum un an si sincer nu ma asteptam sa-mi curga apa in masina de la sistemul ac...in concluzie,no comment


--------------------
Renault Megane Sedan 2.2 2007
Dacia 1310 TX/1989
Renault Laguna I RN/1994
Chrysler 300c /2010
Mercedes E280 CDI 4Matic /2009
Mercedes C200 diesel /1994
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Mihai_E
post 29 Aug 2008, 10:05
Post #48


Membru autentic


Group: Members
Posts: 687
Joined: 21 October 02
From: Bucuresti




dupa ce-am citit toate posturile inteleg ca apa apare in dreapa pe pres daca:

1. scurgerea de la compartimentul motor e infundata (primul post a lui Liviu) - chestie cere mi se pare aberanta.

2. scurgerea de la vaporizatorul de la AC e infundata - chestie care e normala cit de cit.

n-am inteles daca cele 2 scurgeri au vreo legatura.

subiectul ma pasioneaza brusc pt ca azi dimineata am gasit apa pe pres dupa ce-a pornit clima si vreau sa stiu de unde sa incep .


--------------------
Renault Megane Sedan 2006 1.5dCi 100 CP
Shit happens!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
daniel4ro
post 29 Aug 2008, 10:08
Post #49


forumist anti


Group: Members
Posts: 1.166
Joined: 16 September 07
From: B U Z Ă U city




sita aia aplicata pe gura de admisie a aerului de sub parbriz e minune mare

ieri am scos filtrul sa vad ce e prin el si doar cateva firisoare de praf, nicio urma de seminte sau frunze cum erau inainte


--------------------
Renault Megane 2.1 2004 SEDANiel4ro Privilege, 1.5 DCI , 82 CP - Numar DREPTUNGHIULAR
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
19vik
post 29 Aug 2008, 10:23
Post #50


Membru


Group: Members
Posts: 2.948
Joined: 23 October 07
From: Bucuresti




Gura de admisie de sub parbriz e putin in dreapta fata de axa masinii, daca se infunda scurgerea de sub parbriz apa se poate aduna pana intra pe gura aia si ajunge in habitaclu tot pe dreapta.
La tine, raspunsul e simplu: in Bucuresti n-a mai plouat de mult, daca a aparut apa dupa ce ai pornit AC-ul e infundata scurgerea de sub vaporizator.


--------------------
Renault Megane 2.1 Sedan 2005/1.6 16v Expression
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ghertzoi
post 1 Sep 2008, 21:15
Post #51


Membru autentic


Group: Members
Posts: 640
Joined: 18 March 07
From: varza a la cluj




am o intrebare oarecum profana, scurgerile stanga/dreapta de sub parbriz sunt in compartimente diferite sau sunt redundante (compartimentul de colectare al apei e comun), adica daca dreapta e libera si se infunda stanga nu e nici o problema.

Recent am vrut sa verific daca sunt ok (desfundate) si am turnat cam 600 ml de apa prin gaura de la baza stergatorului dreapta (adica situata mai spre centru-sofer). Masina era usor inclinata spre sofer. Ceea ce m-a uimit putin e ca debitul de scurgere sub masina a fost relativ redus. Adica curgea pic-pic pe la roata de la sofer (prin spatele mastii de plastic dinspre spatele masinii) si ceva mai bine undeva spre centrul masinii. A durat totusi vreo 2 minute pana s-a scurs apa. E normal? sau e un inceput de obturare la scurgerea sofer (scurgerea dreapta e ok 100% ca am verificat-o vizual prin desfacere) ?

This post has been edited by ghertzoi: 1 Sep 2008, 21:44


--------------------
Renault Megane 2.2 2007/privilege Sedan 1.6 110 cp
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
19vik
post 2 Sep 2008, 00:37
Post #52


Membru


Group: Members
Posts: 2.948
Joined: 23 October 07
From: Bucuresti




E un singur compartiment, dar la mijloc fundul lui e mai ridicat si sunt acolo doua separatoare din tabla, care insa nu etanseaza partea dreapta de stanga, astfel ca apa peste un anumit nivel, sau daca masina e inclinata, trece dintr-o parte in alta:
img0049mf2.th.jpg


--------------------
Renault Megane 2.1 Sedan 2005/1.6 16v Expression
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ctincristi
post 12 Oct 2008, 10:19
Post #53


Membru incepator


Group: Members
Posts: 29
Joined: 8 June 07
From: Bucuresti




Pentru problema de apa din cauza scurgerii de la condensatorul de AC, eu am reusit sa scot acel cauciuc prin interiorul masinii, sa il curat si sa il montez la loc tot pe acolo (fata de ridicarea masinii pe stand si operatii efectuate pe sub masina). Va avertizez, totusi, ca e foarte incomod, necesita forta si delicatete in acelasi timp smile.gif. E o solutie care economiseste bani dar nu si timp. Aveti poze in atasament.

Attached thumbnail(s)
DSC05614.JPG ( Size: 32.55k ) Number of downloads: 6100
DSC05616.JPG ( Size: 59.4k ) Number of downloads: 4936
DSC05618.JPG ( Size: 53.46k ) Number of downloads: 4511
DSC05619.JPG ( Size: 59.77k ) Number of downloads: 4289
DSC05620.JPG ( Size: 63.75k ) Number of downloads: 4794
DSC05621.JPG ( Size: 42.58k ) Number of downloads: 4872
DSC05622.JPG ( Size: 49.55k ) Number of downloads: 4576
DSC05623.JPG ( Size: 44.73k ) Number of downloads: 4353
DSC05625.JPG ( Size: 38.95k ) Number of downloads: 4313


--------------------
Opel Astra H 1.6 115CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
felixneagu
post 14 Oct 2008, 10:21
Post #54


Membru autentic


Group: Members
Posts: 273
Joined: 17 September 08
From: Galati




salutare....
Eu detin de putin timp un megane classic model 2003. Acum cam o luna de zile am avut si eu problema asta cu apa. Intr-o dimineata am gasit partea dreapta si fata si spate mustind de apa. Era asa de multa apa incat covorasele aproape ca pluteau. Dupa desfacerea mochetei si a toate operatiiile ce au urmat am uscat tot si montat la loc. Acum se pune problema de unde atata apa. Intradevar cu o zi inainte a plouat foarte mult. Dar a mai plouat si in timpul verii si nu s-a intamplat nimic. Ca sa fie de la vaporizator, totusi cata apa ar putea sa se scurga incat covorasele sa musteasca? Sub stergatorul dreapta exista un compartiment gol cu o gaura de scurgere. Ce rol are acest compartiment? Ar trebui sa aiba o sita deasupra? (este totusi sub capota). La mine nu are sita. Gaura de scurgere al acestui compartiment era intradevar obturata cu o bucata de cauciuc (nu de mine). Am inlaturat cauciucul, am turnat apa in compartiment si s-a scurs jos pe la aripa. Inca sunt sceptic in legatura cu rezolvarea problemei. Ma puteti ajuta? Multumesc...

This post has been edited by felixneagu: 14 Oct 2008, 10:22


--------------------
Renault Megane Classic 1.6, 16v 2003 - Galati
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vid313
post 10 Nov 2008, 20:10
Post #55


Fotograf


Group: Members
Posts: 215
Joined: 16 June 06
From: Calarasi




@ctincristi poti detalia putin modul in care este prinsa para de cauciuc acolo?
Felicitari pentru ca ai reusit sa o scoti si sa o pui la loc. Cred ca ti-ai julit mainile bine. Eu in incercarea de a o desfunda pe sus mi-am facut mainile praf, am rupt si o parte din bureti si pana la urma am desfundat-o tot pe dedesubt.
Ar fi interesant de stiut o alta metoda de rezolvare, in eventualitatea infundarii ulterioare a locului.


--------------------
Renault Megane Sedan 2.2 2006 1,5dCi Expression
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adi_ar
post 10 Nov 2008, 21:09
Post #56


Membru autentic si conservator


Group: Moderatori
Posts: 4.437
Joined: 23 February 07
From: Arad




Pe gatul palniei exista un sant circular care, prin presare, se fixeaza in gaura din tabla prin care trece.
Am reusit si eu sa scot o data palnia dar este extrem de dificil.


--------------------
Renault Megane 2.1 Sedan 1.5 dCI 2005
iGO 9.6.29.357899
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
19vik
post 10 Nov 2008, 23:52
Post #57


Membru


Group: Members
Posts: 2.948
Joined: 23 October 07
From: Bucuresti




Cred ca si mai dificil e sa o montezi la loc.


--------------------
Renault Megane 2.1 Sedan 2005/1.6 16v Expression
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ctincristi
post 11 Nov 2008, 10:44
Post #58


Membru incepator


Group: Members
Posts: 29
Joined: 8 June 07
From: Bucuresti




QUOTE(vid313 @ 10 Nov 2008, 21:10)
@ctincristi poti detalia putin modul in care este prinsa para de cauciuc acolo?
*



Nu e nimic deosebit, e doar dificil smile.gif
Acel cauciuc sta acolo fiind pur si simplu centrat pe gaura de scurgere, presat de metalul de deasupra (pe unde se scurge condensul de la AC), si mai are o ureche ce se agata de un bolt.


--------------------
Opel Astra H 1.6 115CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
felixneagu
post 10 Dec 2008, 19:54
Post #59


Membru autentic


Group: Members
Posts: 273
Joined: 17 September 08
From: Galati




Revin cu problema cu apa din dreapta... Astazi am constatat cu stupoare ca iar am apa din abundenta in dreapta la picioarele pasagerului. In septembrie am avut prima data problema asta. Am zis ca am rezolvat problema, dar azi mi-a cazut fata... sad.gif . Din septambrie nu am mai folosit A.C.-ul. Doar pe incalzire sau ventilatie. Este posibil ca sa se stranga apa si cand e pe incalzire si sa fie vre-o scurgere infundata? S-au e de la ploaie? Daca ar fi de la ploaie pe unde Dumnezeu sa intre? Pe la usa nu cred , usa e uscata. S-a o duc la Service sa o desfaca meseriasii s-au sa dau cu un litru de benzina pe ea dupa care sa-i dau foc? gun3.gif
Multumesc pentru orice sugestii...


--------------------
Renault Megane Classic 1.6, 16v 2003 - Galati
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ctincristi
post 11 Dec 2008, 09:54
Post #60


Membru incepator


Group: Members
Posts: 29
Joined: 8 June 07
From: Bucuresti




@felixneagu, eu dupa ce am rezolvat problema cu scurgerea apei de ploaie, la scurt timp m-a lovit cea cu condensatorul; le-am rezolvat pe amandoua. Din experienta mea, de la incalzire nu curge nimic deci ai mereu doua variante: condensator AC si furtunas apa de ploaie (pe partea pasager). Daca ai rezolvat-o pe cea cu AC, iti ramane inca una, si apoi te poti bucura linistit de masina smile.gif (ceea ce trebuie sa desfunzi e indicat in postul 45 din acest topic).


--------------------
Opel Astra H 1.6 115CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
16 Pages < 1 2 3 4 > » 
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 19th April 2024 - 01:10
Dacia