Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

4 Pages < 1 2 3 4 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

RENAULT FUEGO, WEBER 32 DARA

yknot
post 30 Nov 2005, 09:50
Post #61


just turbo


Group: Members
Posts: 226
Joined: 29 September 04
From: Braila




da, intr-adevar, senzorul de detonatie(knock) devanseaza aprinderea(3-6 grade in functie de modelul aprinderii) in momentul aparitiei rezonantelor respective, si il poti gasi la dezmembrari pe multe motoare Renault, pe injectie, cel mai usor este sa-l iei de pe un motor de 1721 multipunct. (eu am luat unul cu 200.000)


--------------------
volvo 480 turbo 1990
ex. owner r5 GTT
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
LUCIANTDR
post 30 Nov 2005, 14:40
Post #62


Membru incepator


Group: Members
Posts: 66
Joined: 16 September 05
From: Iasi




Multumesc "yknot" . Am sa caut la "transplanturi auto" poate gasesc piesa, desi mi s-a scris si din Argentina si din S.U.A. ca e posibil ca motorul meu (implicit aprinderea) sa nu fie prevazut cu asa ceva. Eu prefer sa ma iau dupa carte unde arata schema exacta a aprinderii electronice (fiecare papuc, fir, sensor, etc) si sa-mi montez un astfel de sensor (mai ales ca exista cele trei locuri libere - la aprinderea electronica - pentru firele sensorului cu pricina). De altfel, se pare ca este singura modalitate de ajustare / reglare dinamica a aprinderii (in mod automat). Tzinem legatura


--------------------
RENAULT FUEGO 1983, A6M
Fuego Reload
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
jagoman
post 1 Dec 2005, 12:04
Post #63


Membru autentic


Group: Members
Posts: 596
Joined: 8 February 05
From: jud. Satu Mare




O intrebare poate off topic: La R11 din 85 ce am eu trebuie sa fie astfel de sensor de detonatie? Intreb ca daca lucian are tot pe carburatie ar trebui sa am si eu, ca dupa ce am observat eu, nu se poate regla la mine avansul de la delcou.
Multumesc


--------------------
Renault 11 1985 TL, Skoda Fabia 2002 Comfort , - SJ-02-XLK
R11 TL 1,4 44kw 1985
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
yknot
post 2 Dec 2005, 08:25
Post #64


just turbo


Group: Members
Posts: 226
Joined: 29 September 04
From: Braila




avansul nu se poate regla, aprinderea este cartografiata din fabrica, singurul lucru care se poate face este deplasarea senzorului (de aprindere)pe bareta lui in stanga sau dreapta.


--------------------
volvo 480 turbo 1990
ex. owner r5 GTT
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
LUCIANTDR
post 2 Dec 2005, 12:12
Post #65


Membru incepator


Group: Members
Posts: 66
Joined: 16 September 05
From: Iasi




Salut "yknot" . Te rog fii putin mai explicit legat de "cartografiere" si "sensorul de aprindere" cu "bareta" lui. Care-i ala sensor de aprindere? Care bareta? Eu am un sensor pe "flywheel" (roata dintata) care tre' sa stea la un milimetru de aceasta ( exista de altfel si o "fereastra" in carcasa prin care acest sensor "comunica" cu volanta. Mai exista si alt sensor ( in afara celui pentru detonatie - care la mine lipseste ) ? Cu alte cuvinte, sensorul de aprindere e totuna cu cel de turatie? Sau nu? La mine e aprindere electronica (fully electronic ignition). De la ea pleaca firul sau firele catre sensorul de turatie, catre turometru, catre ruptor-distribuitor, furtunul de vacuum, si cam gata. Multumesc


--------------------
RENAULT FUEGO 1983, A6M
Fuego Reload
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
LUCIANTDR
post 5 Dec 2005, 08:22
Post #66


Membru incepator


Group: Members
Posts: 66
Joined: 16 September 05
From: Iasi




Salut tuturor si fie ca Mos Nicolae sa va aduca tot ce va doriti (nu numai in domeniul auto). In week-end am demontat roata dreapta fatza, etrierul si suportul etrier ca sa schimb discul de frana si pivotul inferior. "Pont" pentru scoaterea pivotului vechi : dupa ce am ciocanit si batut in zadar vreo jumatate de ora si in pivot, si in capatul surubului si in fuzeta, mi-a venit o idee. Oricum piulitza pivotului se oprea in fuzeta, deci : punetzi o cheie sau surubelnita intre piulitza pivotului(desurubata aproape de capat) si fuzeta (ca pentru o parghie) apoi desurubatzi piulitza. Aceasta se va opri in cheia dintre ea si fuzeta si astfel va fortza impingerea in jos a pivotului. Simplu, nu ? Legat de placutzele de frana, la mine nu exista nici o clema sau altceva de genul asta. Sunt de Dacie, adaptate prin polizare. Dupa ce am scos etrierul (placutzele au cazut pur si simplu) si suportul acestuia, am scos cele doua suruburi cu cap in stea (care fixau discul de frana) si gata. Am montat discul nou dar, stupoare, suportul etrierului nu mai incaleca perfect noul disc ( care-i destul de gros) ; a trebuit polizat interiorul la prinderea spre fuzeta. Inca nu am avut timp sa-l mai si montez, dar sper sa se potriveasca.
Tzinem aproape wink.gif


--------------------
RENAULT FUEGO 1983, A6M
Fuego Reload
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
LUCIANTDR
post 8 Dec 2005, 07:31
Post #67


Membru incepator


Group: Members
Posts: 66
Joined: 16 September 05
From: Iasi




Salut tuturor. Am probat suportul etrier ( calaretzul, cum ii mai spun unii mesteri) dupa ce l-am polizat cu 1,5 mm la partea de prindere dinspre fuzeta. Tot nu se potriveste. Ce ma sfatuiti sa mai fac? Mi se pare dificil de polizat fuzeta ( cica nu se recomanda, oricum fiind un otel special tratat) sau discul. Raman si alte variante : caut alt suport etrier (desi am mai probat vreo trei), caut alt disc ( putin mai ingust) sau polizez in continuare actualul suport etrier ( inca vreo 1,5 mm la partea de prindere de fuzeta dar si vreo 1,5 mm fiecare margine la partea prin care circula discul. In carte zice ca un disc de frana de Fuego are diametrul de 228, 238 sau 260 mm, iar grosimea maxima de 10, 12, 20 sau 19,7 mm ( minima fiind de 9, 11 sau 18 mm) . Discul care il am eu se potriveste perfect ca diametru, pozitionarea gaurilor pentru prezoane si cea a gaurilor pentru suruburile de fixare, iar grosimea lui este de aprox. 20 mm ( sau 19,7 mm). Ce nu-i bun? Mi-ar trebui unul cu 2-3 mm mai ingust, dar dupa carte, asa ceva nu exista. Ce ma sfatuiti sa fac? Multumesc


--------------------
RENAULT FUEGO 1983, A6M
Fuego Reload
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cmandrei
post 8 Dec 2005, 09:49
Post #68


NEWSMAN


Group: Moderatori
Posts: 10.437
Joined: 9 March 05
From: Bucuresti/Targu Mures




Si eu am avut ceva neplaceri cu disc prea gros ... dar la mine nu mai intrau placutele de frana ... restul se potrivea ... mai cauta disc s-ar putea sa gasesti si ceva la ingust ... teoretic ... oricum ciudata treaba


--------------------
ex. Renault Clio Symbol 2001 Dynamique (1.4 8V 75 cp K7J-A7) - RO
33.722 km - 12.2004
178.691 km - 03.2013
Andrei
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
LUCIANTDR
post 8 Dec 2005, 14:32
Post #69


Membru incepator


Group: Members
Posts: 66
Joined: 16 September 05
From: Iasi




Merci "cmandrei". Am fost dimineatza pe la cateva SH-uri cu dezmembrari. Am cautat si disc mai subtire ( nu au, toate sunt de 20 mm ) si eventual alt tip de suport etrier, mai lat. N-au nici asa ceva. Toate care se potriveau la dimensiuni si distanta intre gaurile de prindere erau identice cu al meu. Pentru disc spunea ceva tipul de acolo ca mi-ar trebui eventual unul cu o alta cota de adancime (la mine e vreo 20 mm, iar cel uzat avea vreo 25 mm ). Astfel, s-ar pozitiona mai in "adancime" (spre fuzeta ) si ar fi incalecat perfect de catre suportul pentru etrier. M-am lasat pagubas deocamdata si am apelat iar la metoda polizarii. Acum am luat 1 mm tot din partea de prindere dinspre fuzeta, dar, in plus, am mai luat vreo 3 mm (partea exterioara) din interiorul de ghidaj pentru disc (i-am marit astfel "ecartamentul"). In stanga, respectiv dreapta acestui ghidaj stau cele doua placutze de frana. Sper ca acum sa se potriveasca.


--------------------
RENAULT FUEGO 1983, A6M
Fuego Reload
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
LUCIANTDR
post 9 Dec 2005, 07:59
Post #70


Membru incepator


Group: Members
Posts: 66
Joined: 16 September 05
From: Iasi




Salut tuturor. Aseara am montat in sfarsit suportul pentru etrier. Datorita polizarilor a trebuit sa adaug care o saiba la fiecare surub de prindere ( stranse la maxim permiteau suportului sa aiba un joc de vreo 1,5 mm - probabil ca prin strangere se opreau undeva in interiorul fuzetei ) . Dar, in schimb, am patzit ca si "cmandrei" : intra placutzele de frana dar etrierul nu la mai poate cuprinde cu tot cu disc. Discul are 19,7 mm grosime iar placutzele au cate 11,5 mm fiecare; deschiderea maxima a etrierului ( impins pistonul inapoi ) este de vreo 40 mm. Reamintesc ca la mine sunt placutze de frana de Dacia, modificate prin polizare doar ca forma ( nu si ca grosime ) pentru a se potrivi in suportul etrier. Acum trebuie sa le reduc grosimea. Probabil ca se recomanda o polizare din partea otzelita a lor ( nu dinspre disc ) . Oricum, dupa cartea lui Haynes, placutzele de frana au grosimea minima de 7 mm ( all models except Turbo), respectiv de 9 mm ( Turbo models). Mai astept opinii. Bafta tuturor


--------------------
RENAULT FUEGO 1983, A6M
Fuego Reload
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
LUCIANTDR
post 9 Dec 2005, 13:10
Post #71


Membru incepator


Group: Members
Posts: 66
Joined: 16 September 05
From: Iasi




Salut. Nu mai trebuie polizate placutzele de frana. Am fost adineauri cu un mester, s-a uitat la etrier si a zis ca mai e vreun centimetru de castigat prin impingerea usoara a pistonului in interior. Asa a fost, desi eu aseara incercasem acelasi lucru, dar nu stiam cat de greu merge impins pistonul. Se pare ca s-a rezolvat.
Cine se pricepe : pe carcasa volantei am gradatziile 0, 5 si 10 , cu liniutzele aferente dintre ele. Aceste marcaje sunt in dreapta PMS, repectiv a sensorului de turatzie ( dreapta, privind dinspre volan, sau stanga, privind din fatza masinii) . Pe volanta este o crestatura la baza unui "dinte" . Intrebarea "firesca" : pentru a regla corect avansul fix, unde trebuie sa se situeze acea crestatura? La semnul "0", "5", "10" sau la vreo liniutza intermediara? Eu banuiesc ca la "0" , celelalte gradatzii permitzand vizualizarea avansului / intarzierii cand apar detonatzii, etc Multumesc


--------------------
RENAULT FUEGO 1983, A6M
Fuego Reload
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
LUCIANTDR
post 13 Dec 2005, 12:30
Post #72


Membru incepator


Group: Members
Posts: 66
Joined: 16 September 05
From: Iasi




Salut tuturor. Legat de ce am postat anterior: la motorul Otto, in patru timpi, pistonul atinge PMS de doua ori ( implicit atinge de doua ori si PMI). O data la finele cursei de evacuare si o data la finele cursei de compresie. Stiu ca aprinderea (momentul declansarii scanteii) trebuie in general sa fie cu cateva grade inainte de atingerea punctului mort superior ( DIN CADRUL CURSEI DE COMPRESIE). Asta inseamna ca acel semn de pe volanta sa fie in dreptul gradatiei de pe carcasa; (se roteste arborele cotit - bujia de la cilindrul 1 scoasa, acolo introducandu-se eventual joja de la ulei, pentru a se urmari cum urca pistonul) . Pana aici imi este oarecum clar. Dar, intrebare : rotind arborele cotit, semnul de pe volanta nu va apare de doua ori ( ca si pistonul in PMS de altfel ) ? Nu este posibil ca pipa distribuitorului sa fie o data intr-o pozitie ( cu pistonul in PMS) si a doua oara in alta pozitie ( cu pistonul tot in PMS ) - o data pentru evacuare si o data pentru compresie... Care ar fi pozitia corecta ( fara sa demontez capacul tachetilor si eventual sa urmaresc supapele - desi in ambele cazuri ele sunt inchise ? Am citit pe "wikipedia" un material despre " 4 stroke cycle" :
- PMS - supape inchise -
- pistonul coboara - se deschide supapa de admisie -
- PMI - supape inchise -
- pistonul incepe sa urce - incepe compresia -
- PMS - supape inchise - scanteia se declanseaza cu cateva grade inainte de PMS
- pistonul incepe sa coboare sub impulsul exploziei amestecului carburant
- PMI - supape inchise
- pistonul incepe sa urce, se deschide supapa de evacuare
... si ciclul se reia. Dupa cum se observa, PMS este atins de doua ori.
Astept sfaturi


--------------------
RENAULT FUEGO 1983, A6M
Fuego Reload
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cmandrei
post 13 Dec 2005, 12:39
Post #73


NEWSMAN


Group: Moderatori
Posts: 10.437
Joined: 9 March 05
From: Bucuresti/Targu Mures




Eu sunt mai greu de cap si nu am inteles prea multe dar stiu asa ... de cand reglam culbutorii la R5 ... semnul apare de doua ori ... odata pentru pistonul I si odata pentru IV ... stiam pe care trebuie sa-l reglez dupa unde "lovea" pipa din delcou [catre ce bujie] ... altii pot asa din ochi ...

Eu stiu ca asta e motivul pentru care apare de 2 ori semnul la o rotatie completa ... ceva de genul


--------------------
ex. Renault Clio Symbol 2001 Dynamique (1.4 8V 75 cp K7J-A7) - RO
33.722 km - 12.2004
178.691 km - 03.2013
Andrei
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
LUCIANTDR
post 13 Dec 2005, 14:37
Post #74


Membru incepator


Group: Members
Posts: 66
Joined: 16 September 05
From: Iasi




Merci "cmandrei". Logic sa apara de doua ori semnul pe volanta... dar nu cred ca o data e pentru un piston si o data pentru altul. Stiu de la mesterii de cartier ( dar si in carte zice la fel) ca pentru a regla aprinderea se face astfel:
1. se scoate bujia de la camera unu - cea dinspre volanta
2. se introduce prin gaura bujiei o tija subtire si lunga - de ex. joja de la ulei
3. se roteste in sensul corect arborele cotit ( se urmareste daca pipa de la distribuitor se roteste in sensul acelor de ceasornic - asa e la mine )
4. in acest timp, joja sau tija introdusa va "urca" sau va cobori ( in functie de momentul in care se afla ciclul motor)
5. cand tija / joja ajunge in puncul maxim superior* se urmareste in ce pozitie se afla pipa delcoului ; in acel punct se va afla plotul pentru bujia 1. ( de fapt se slabeste surubul de fixare al delcoului si se roteste acesta pana cand "obtinem" un plot in dreptul pipei
6. urmarindu-se ordinea de aprindere specifica motorului in cauza ( la mine este 1-3-4-2 ) se pun fisele corespunzatoare bujiilor respective.
______________________________________________________________
* punctul maxim superior din cursa compresiei ( asa e corect ) ; dar daca este cel din cursa de evacuare ? Asta-i nelamurirea mea... Astept va rog sfaturi


--------------------
RENAULT FUEGO 1983, A6M
Fuego Reload
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
LUCIANTDR
post 14 Dec 2005, 08:29
Post #75


Membru incepator


Group: Members
Posts: 66
Joined: 16 September 05
From: Iasi




Salut tuturor. Referitor la ce am expus anterior, am gasit o solutie ( cel putin asa cred eu, dar astept si parerile voastre) :
1. premergator atingerii PMS pistonul 1 se va afla in cursa de compresie iar pistonul 4 in cea de evacuare ( presupunem asa, desi se poate si invers ) ; daca e asa, pistonul 3 se afla in cursa de admisie iar pistonul 2 in cea de detenta
( explozie / expansiune ) ; luand in calcul ordinea de aprindere ( 1-3-4-2 ) dupa admisia de la 3 va urma compresia si aprinderea, dupa expansiunea de la 4 va urma evacuarea apoi admisia si compresie-aprindere, s.a.m.d
2. pentru a vedea intre pistoanele 3 si 4 care se afla in cursa de compresie si care in cursa de evacuare m-am gandit sa astup cu "dopuri de hartie" gaurile bujiilor de la camerele respective ;
3. rotind arborele de la PMI catre PMS ( urmarindu-se sensul corect de rotatie a pipei ) aerul presat in cele doua camere de ardere va incerca sa iasa : la una din camere este deschisa supapa de evacuare ( pistonul fiind in cursa de evacuare) iar la cealalta camera ambele supape sunt inchise ( cursa respectivului piston fiind de compresie) ; aerul va forta dopul de hartie (iesirea) la camera care se afla in compresie ;
4. in acest fel localizam care din cele doua pistoane ( 1 sau 4 ) se afla in cursa de compresie ; continuandu-se rotirea arborelui catre PMS va aparea pe volanta semnul specific, care trebuie doar aliniat cu reperul de pe carcasa volantei. Restul deja ( distribuitor, plot, fise bujii, etc) a fost expus anterior.
Astept parerile voastre


--------------------
RENAULT FUEGO 1983, A6M
Fuego Reload
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
LUCIANTDR
post 16 Dec 2005, 11:49
Post #76


Membru incepator


Group: Members
Posts: 66
Joined: 16 September 05
From: Iasi




Salut tuturor. De doua zile navighez pe Google ( ca afara e frig si nu prea mai lucrez la masina) ca sa vad in ce pozitie se afla celelalte trei pistoane cand primul este la compresie-aprindere ; n-am gasit nimic. Ajutati-ma va rog cu aceasta informatie ; deci cand 1 e la compresie-aprindere, 2, 3, si 4 in care ciclu se afla? Iar dupa 180 de grade de rotatie a arborelui cotit, cand la primul piston incepe evacuarea ( acesta aflandu-se la PMI ) - in ce pozitie se afla pipa distribuitorului ? De fapt, aceasta face o tura completa pentru fiecare rotatie a vibrochenului ? Stiu doar ca arborele cu came ( deschiderea-inchiderea) face o tura completa (360 grade) la fiecare doua rotatii ale vibrochenului ; pipa cate ture face? Multumesc


--------------------
RENAULT FUEGO 1983, A6M
Fuego Reload
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cmandrei
post 16 Dec 2005, 12:01
Post #77


NEWSMAN


Group: Moderatori
Posts: 10.437
Joined: 9 March 05
From: Bucuresti/Targu Mures






--------------------
ex. Renault Clio Symbol 2001 Dynamique (1.4 8V 75 cp K7J-A7) - RO
33.722 km - 12.2004
178.691 km - 03.2013
Andrei
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
LUCIANTDR
post 16 Dec 2005, 14:15
Post #78


Membru incepator


Group: Members
Posts: 66
Joined: 16 September 05
From: Iasi




Multumesc "cmandrei" . Am vizionat fugitiv materialele cu pricina, apoi copy, paste, print, etc pentru studiu ulterior. Tzinem legatura


--------------------
RENAULT FUEGO 1983, A6M
Fuego Reload
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
LUCIANTDR
post 21 Dec 2005, 08:18
Post #79


Membru incepator


Group: Members
Posts: 66
Joined: 16 September 05
From: Iasi




Salut tuturor si "sarbatori fericite". Fie ca noul an sa va aduca tot ce va doriti. Revin cu o intrebare : la reglarea aprinderii : unde trebuie sa se situeze marcajul de pe volanta ( acea fanta ) fatza de marcajele de pe capacul volantei ( de la stanga la dreapta, privind din fatza masinii, acolo scrie : 10 I I I I 5 I I I I I 0 ) ? La zero, ca punct initial de referintza sau la alta valoare ? Cartea zice ca aprinderea este "10 degrees BTDC", dar asta inseamna, dupa parerea mea, ca "trigonometric" sunt deja vreo zece grade intre punctul mort superior si acel marcaj 0 de pe capacul volantei ; eu cred ca astfel se poate urmari si aparitia celor 6 grade in cazul detonatiilor. Poate gresesc. De asta astept parerile celorlalti. In cazul aparitiei detonatiilor, aprinderea trebuie sa aiba loc mai devreme sau mai tarziu?
ADVANCE: Setting the ignition timing so that spark occurs earlier, before the piston reaches top dead center (TDC).
DETONATION: An unwanted explosion of the air/fuel mixture in the combustion chamber caused by excess heat and compression, advanced timing, or an overly lean mixture. Also referred to as "ping".
RETARD: Setting the ignition timing so that spark occurs later (fewer degrees before TDC).


--------------------
RENAULT FUEGO 1983, A6M
Fuego Reload
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
strumfuadi
post 26 Dec 2005, 15:07
Post #80


Former Laguna user.


Group: Members
Posts: 2.331
Joined: 25 February 04
From: B u c u r e s t i




din cate imi amintesc, cand detectorul de detonatii detecteaza vreuna, aprinderea modifica avansul, in sensul ca'l retard cu cat e setata... deci.. mai tarziu!


--------------------
Honda Civic FN2 2010
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
LUCIANTDR
post 3 Jan 2006, 08:22
Post #81


Membru incepator


Group: Members
Posts: 66
Joined: 16 September 05
From: Iasi




Salut tuturor si un an nou plin de realizari pe toate planurile.
M-am tot gandit la pozitia volantei fatza de acele marcaje de pe capacul ei. Cred ca trebuie pusa acea fanta in dreptul semnului 10 ( care-i spre stanga, privind din fatza masinii) ; asta pentru ca 10 grade BTDC recomanda cartea; probabil ca mai spre dreapta - adica la semnul 0 - ar fi exact TDC ; si inca un motiv : in cazul aparitiei detonatiilor s-ar observa cele 6 grade de intarziere ( fereastra respectiva atat permite - de la 10 la 0 grade ). Daca as pune fanta la semnul 0 nu s-ar mai observa intarzierea de sase grade, care-i spre drepta, deci in afara ferestrei. Singura dilema e ca in carte zice expres 10 grade, dar este o poza in care arata semnul de pe volanta in dreptul cifrei 0 - poate poza arata unde trebuie cautata fereastra si cum arata ea - nicidecum care-i pozitia corecta pentru aprindere. Tzinem legatura.


--------------------
RENAULT FUEGO 1983, A6M
Fuego Reload
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
LUCIANTDR
post 5 Jan 2006, 11:38
Post #82


Membru incepator


Group: Members
Posts: 66
Joined: 16 September 05
From: Iasi




Salut tuturor. Cum se regleaza tachetzii? Stiu doar ca la mine tre' sa fie 0,20 mm la admisie si 0,25 mm la evacuare. Dar cum se face exact? Se roteste arborele cotit, in ce pozitie trebuie sa fie primul piston si la care supapa se regleaza jocul? S.a.m.d. Multumesc


--------------------
RENAULT FUEGO 1983, A6M
Fuego Reload
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cmandrei
post 5 Jan 2006, 11:43
Post #83


NEWSMAN


Group: Moderatori
Posts: 10.437
Joined: 9 March 05
From: Bucuresti/Targu Mures




Motorul tau e cu culbutori ? [nu prea cred dar intreb si io' ... ca aia stiu cum se regleaza ... dar daca e cu pastilute ... adica arborele cu came sus {in cap} ... atunci stiu ca se inlocuiesc pastilutele cu unele de dimensiune buna pentru motoras]


--------------------
ex. Renault Clio Symbol 2001 Dynamique (1.4 8V 75 cp K7J-A7) - RO
33.722 km - 12.2004
178.691 km - 03.2013
Andrei
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
strumfuadi
post 5 Jan 2006, 12:29
Post #84


Former Laguna user.


Group: Members
Posts: 2.331
Joined: 25 February 04
From: B u c u r e s t i




e cu culbutori.
daca nu uit, maine iau la job revue teqnique ptr masina mea, ii dau un scan si iti trimit cum se regleaza (e explicata o procedura).
parca exact aceleashi cote de reglaj le am si eu la a mea.
vedem.

sa nu ai insa surprize. cativa culbutori sa fie tociti acolo unde calca pe supapa si sa nu mai poti regla perfect. daca patesti asta, sau daca vrei sa'ti regleze tachetii un meserias, atunci da'mi un semn si iti recomand unul beton. iti rectifica si culbutorii la o adica. eu asa patisem la a mea, dupa ce a rectificat el si a reglat merge motorul si nu te prinzi de afara. fasaie. (culmea, acum se aud injectoarele laugh.gif )


--------------------
Honda Civic FN2 2010
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cmandrei
post 5 Jan 2006, 13:14
Post #85


NEWSMAN


Group: Moderatori
Posts: 10.437
Joined: 9 March 05
From: Bucuresti/Targu Mures




Una dintre proceduri poate fi: desfaci capacul delcou dar sa vezi pipa cum se invarte, invarti motorul (de pe unde poti wink.gif ), pana pipa este indreptata catre fisa bujiei 1 (in aceelasi timp semnul de pe volanta ar trebui sa apara) ... cand pipa este orientata "perfect" catre fisa bujiei 1 si semnul de pe volanta este in dreptul semnelor care stii tu ca trebuie (am inteles din ceva post anterior ca trebuie sa fie la 10 sau asa ceva) poti regla culbutorii (ehhh in acest moment ambii doi -teoretic 2 per supapa- ar trebui sa-i poti misca oarecum lejer cel putin sa poti trece lera corespunzatoare ... totusi exista posibilitatea sa fie airea rau de tot [dereglati] si sa fie pres stans(i) sau prea larg(i)). Si cam asa la fiecare piston in parte, in ordinea aprinderii. DOAR la 1 si 4 o sa apara semnul de pe volanta ... la restul te ajuta pipa din delcou ...

Bun si ii reglezi ... lera trebuie sa treaca nici usor nici greu ... nu stiu cum sa spun altfel smile.gif

bafta


--------------------
ex. Renault Clio Symbol 2001 Dynamique (1.4 8V 75 cp K7J-A7) - RO
33.722 km - 12.2004
178.691 km - 03.2013
Andrei
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
LUCIANTDR
post 5 Jan 2006, 14:10
Post #86


Membru incepator


Group: Members
Posts: 66
Joined: 16 September 05
From: Iasi




Multumesc pentru pareri. Am gasit undeva un material legat de reglaje, dar e in franceza : zice asa : "soupape en pleine ouverture : echapement 1 , soupape a regler - admission 3, echapement 4. Soupape en pleine ouverture : echapement 3 , soupape a regler - admission 4, echapement 2. Soupape en pleine ouverture : echapement 4 , soupape a regler - admission 2, echapement 1. Soupape en pleine ouverture : echapement 2 , soupape a regler - admission 1, echapement 3. Deci, piston 1 in evacuare : reglare supapa admisie 3 si supapa evacuare 4, s.a.m.d. Nu stiu daca-i bine. Astept parerile voastre.


--------------------
RENAULT FUEGO 1983, A6M
Fuego Reload
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
strumfuadi
post 5 Jan 2006, 15:24
Post #87


Former Laguna user.


Group: Members
Posts: 2.331
Joined: 25 February 04
From: B u c u r e s t i




ba e bine.
asa e si procedura din manualul meu. wink.gif


--------------------
Honda Civic FN2 2010
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
LUCIANTDR
post 6 Jan 2006, 08:38
Post #88


Membru incepator


Group: Members
Posts: 66
Joined: 16 September 05
From: Iasi




Multumesc strumfuadi si cmandrei. Vreau doar sa mai stiu in ce pozitie este o supapa pentru a avea acel "joc" la coada ei ( culbutor-tachet) . E inchisa sau deschisa ?


--------------------
RENAULT FUEGO 1983, A6M
Fuego Reload
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cmandrei
post 6 Jan 2006, 09:34
Post #89


NEWSMAN


Group: Moderatori
Posts: 10.437
Joined: 9 March 05
From: Bucuresti/Targu Mures




Deschisa nu are cum sa fie (cred smile.gif ) ca asta ar insemna sa fie apasata de culbutor ... io' cred ca atunci cand sunt reglate sunt inchise "complet" ...


--------------------
ex. Renault Clio Symbol 2001 Dynamique (1.4 8V 75 cp K7J-A7) - RO
33.722 km - 12.2004
178.691 km - 03.2013
Andrei
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
strumfuadi
post 6 Jan 2006, 10:32
Post #90


Former Laguna user.


Group: Members
Posts: 2.331
Joined: 25 February 04
From: B u c u r e s t i




andrei are dreptate. este inchisa, deoarece asupra ei nu actioneaza nimic.


--------------------
Honda Civic FN2 2010
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
4 Pages < 1 2 3 4 >
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 25th April 2024 - 08:44
Dacia