Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

2 Pages < 1 2 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Antifonare reno, Probleme cu vajaiala

mad_biker
post 6 Nov 2009, 17:50
Post #31


Membru autentic


Group: Members
Posts: 211
Joined: 6 December 07
From: Bacau




Eu am izolat o parte din masina cu un material gasit la distribuitorii de materiale de contructii. Materialul e fonoabsorbant si termoizolator, cel putin asa ziceau ei. Am montat materialul in portierele fata si tot ce inseamna portbagaj; nu am apucat sa pun si in portierele spate, dar umeaza in curand.
Concluzii obiective: - s-a redus zgomotul in interior la rulare (nu foarte mult dar sesizabil)
- muzica se aude mai bine in interior si nu se mai aude aproape de loc in exterior (mentionez ca am tun de bass si statie)
- de cand cu frigul daca stau in masina 20-30 de minute dupa ce am oprit motorul, nu se mai raceste atat de repede si se mentine caldura mai mult timp.

Ca si comparatie am putut sa folosesc alt renault clio symbol identic cu al meu, posesorul lui fiind fratele meu.


--------------------
renault clio symbol 2002 1.4 8v
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ionutt daniel
post 6 Nov 2009, 17:52
Post #32


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.139
Joined: 22 August 06
From: Giurgiu




Pe podea, cred ca se poate adapta o antifonare mai buna pe sub masina. Nu stiu la ce masina(daca nu ma insel audi a6) am vazut ca podeaua este dublata cu material plastic si sigur sub acesta se afla ceva materiale insonorizante. Cred ca daca am gasi placi dintr-un plastic subtire, maleabil ar fi o metoda mult mai buna de aplicare a materialelor pe sub masina. Pe interiorul podelei(in masina) cred ca doar partea din spate poate fi imbunatatita prin aplicare de pasla sub mocheta.

This post has been edited by ionutt daniel: 6 Nov 2009, 17:53


--------------------
renault espace 2.2 - bulgariax4
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
IRONICK
post 7 Nov 2009, 00:21
Post #33


-


Group: Members
Posts: 21.839
Joined: 19 April 05
From: Romania




@ionutt daniel, carenajele pe sub masina au rol DOAR in aerodinamica. Cum crezi tu ca se pastreaza aerodinamica la o asemenea suprafata frontala? Pe sub masina se insonorizeaza doar tunelul central, pe unde trece esapamentul. Se foloseste acelasi material pe care in gasesti in compartimentul motor. Este prezent intre ecranul termic si caroserie.

QUOTE(andreitudose @ 6 Nov 2009, 17:04)
Am sa incerc si eu, dar de acum in primavara urmatoarele:

1. Dau jos scaune si mocheta si pun aluband pe toata podeaua, dupa care o inchid cu folie autocolanta, valabil si pentru porbagaj.
2. Desfac toate portierele si pun aluband atat in interior, ca si pe partea unde vin fetele de portiera, e un how-to pe 220 pt logan foarte bun chiar daca nu am logan.
3. In interiorul stalpilor am sa pun pasla.
4. Dau jos bordul si pun pasla peste cea de fabrica pentru rigidizare.
5. Am sa scot si tapiseria de la cupola si am sa pun aluband si pasla.


1. Un lucru bun. Folia nu este necesara.
2. O sa se auda usa mai frumos la inchidere si o sa ai basi mai puternici. Atat.
80% din producatori au doar un material absorbant (pasla) lipit pe fata de usa. Este de ajuns pentru nivelul de zgomot care vine din usa. In schimb trebuie izolata fata de usa de usa in sine daca are gauri in tabla.
3. Stalpii trebuiesc doar obturati pentru a nu se propaga sunetul prin ei si amplifica.
4. Foarte putin zgomot aerodinamic vine de la plafon. Aplicarea alubandului te scapa doar de zgomotul de ploaie. In combinatie cu alt material, poate izola habitaclu pe timpul verii de caldura (nu mai frige daca pui mana pe plafon) si pastrarea temperaturii iarna. Anumite masini (chiar si la pret dublu fata de clio), are lipit doar carton gofrat pe plafon.

This post has been edited by IRONICK: 7 Nov 2009, 01:01


--------------------
CUGIR Albalux 11 1982 - B-11-LUX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bubu782001
post 7 Nov 2009, 00:34
Post #34


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.897
Joined: 24 July 06




radmasa.gif radmasa.gif Va rog sa ma scuzati stimabili useri, insa partea fun a lucrurilor este ca sunt 2 topicuri pe aceeasi tema derulate SIMULTAN, userii cu care mai de care pareri cu privire la isonorizare - vezi la Twingo - Topicul cu "Zgomot Interior". Aici la fel. Eu zic sa ne unim smile.gif)

This post has been edited by bubu782001: 7 Nov 2009, 00:35


--------------------
Renault Clio 3 2007 - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
andreitudose
post 8 Nov 2009, 12:07
Post #35


Membru incepator


Group: Members
Posts: 58
Joined: 11 November 08




Multumesc IRONICK de sfaturi, am sa incerc sa fac ceva, pentru ca m-am saturat de zgomotul ambiental. Sper sa reusesc ce mi-am propus. Am sa va tin la curent, poate mai schimbam idei. Oricum ne auzim si pe celelalte topicuri.


--------------------
Renault Symbol Fidjy 1.5dCI 80 CP 2006 - IS-61-TDR
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
IRONICK
post 8 Nov 2009, 17:50
Post #36


-


Group: Members
Posts: 21.839
Joined: 19 April 05
From: Romania




Din cauza solutiilor tehnice de pe masini, trebuie sa se inteleaga ca oricat de multe materiale se pun, nu o sa se ajunga la un nivel de "Lexus". Toata lumea in general se asteapta sa nu se mai auda nimic dupa insonorizare. Din pacate nu se poate asa ceva.
Ca exemplu, o usa trebuie sa aiba trei randuri de chedere in partea superioara si doua jos. Geamul trebuie sa fie din doua straturi, fata de usa sa fie captusita cu un material absorbant, iar montantul A trebuie sa aiba inchidere de cauciuc in dreptul oglinzii. Limitatorul de usa si yala trebuie sa aiba guler de cauciuc.


--------------------
CUGIR Albalux 11 1982 - B-11-LUX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ionutt daniel
post 8 Nov 2009, 20:22
Post #37


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.139
Joined: 22 August 06
From: Giurgiu




Am mai observat la alte marci la pasajele rotilor, sub aripa, unde este protectia de plastic exista un fel de mocheta care micsoreaza zgomotul produr de apa aruncata de roata. Usile din spate la Renault nu esista sub capitonaj nici macar acea folie lipita, ci e prins direct plasticul cu mastic. La golf 4 am observat sub capitonajul usii ca are un fel de capac de tabla prins in suruburi si etansat cu cheder, usile fiind inchise total, si va spun ca se simte, plus chederele in plus de la usi. Oricum, unele se pot realiza si la renault cu putina indemanare, cu bani putini, bunavointa sa existe.


--------------------
renault espace 2.2 - bulgariax4
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
IRONICK
post 8 Nov 2009, 20:33
Post #38


-


Group: Members
Posts: 21.839
Joined: 19 April 05
From: Romania




Capitonajul ala este mai mult pentru pietricele, dar absoarbe si putin zgomot de rulare.

This post has been edited by IRONICK: 8 Nov 2009, 20:43


--------------------
CUGIR Albalux 11 1982 - B-11-LUX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
verde
post 9 Nov 2009, 10:43
Post #39


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.127
Joined: 5 September 06
From: Pitesti




Testat AluBand , cutie cam 10x10x10cm din AluBand , si microfon dinamic . Am inregistrat o bucatica melodie din telefon. Singura problema ar fi cu frecventele joase ca telefonu nu prea reda joase si atenuarea lor oricum e mai mica la toate materialele.

Attached thumbnail(s)
test_aluband.JPG ( Size: 77.81k ) Number of downloads: 806


--------------------
megane 3 /clio 4 ....dci 110 /1,2aspirat ....2015 /2017
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
florin_sm89
post 10 Nov 2009, 00:00
Post #40


Membru


Group: Members
Posts: 169
Joined: 8 June 09




Ce ziceti baieti, vopseaua cauciucata e buna de ceva pentru a insonoriza masina??


--------------------
- - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
andutu
post 31 May 2018, 01:58
Post #41


Membru autentic


Group: Members
Posts: 682
Joined: 27 September 10
From: Bucuresti




Salutare , am nevoie de niste pareri.Urmeaza sa dau jos mai multe lucruri pe la masina, aeroterma, ansamblu aeroterma , ansamblu stergatoare, jumatate din bord.Ma gandeam daca tot umblu sa pun niste folie STP black silver din bitum in acel spatiu din spatele motorului pe pereti iar la bord am gasit un fel de burete tot de la STP ACCENT 6 si sa il lipesc pe interiorul bordului, toate astea cu scopul de a reduce din zgomotul motorului.

DSC08828__800x600_.jpg ( Size: 366.9k ) Number of downloads: 349


STP bitnum
insonorizant_auto_stp_black_silver_door_pack_1_8mm_2_0m2.jpg ( Size: 11.38k ) Number of downloads: 357


STP burete

accent_6.jpg ( Size: 104.28k ) Number of downloads: 338


--------------------
Renault Clio Symbol 1.5 dci 2005
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
alexgeogabriel
post 31 May 2018, 05:00
Post #42


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.417
Joined: 24 September 11
From: Bucuresti




De obicei se pune pe peretele "de foc", pe care tu ai pasla aia neagra deja. Insa unii mai puneau acolo folie cu aluminiu pe partea cu motorul ca sa nu se arda, vezi ca are si hellcat(sau avea) sau pe autolux(vre0 15-50 lei in functie de producator). Pe interior pot pune de oricare, din asta avea sigur hellcat si il gasesti si la autolux la vreo 15 lei patratul, cred ca iti ajung 3-4 bucati pe interior si la fel si pe exterior.

This post has been edited by alexgeogabriel: 31 May 2018, 05:02


--------------------
Renault Symbol 2007, 1.4, 75cp, 8v - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
andutu
post 31 May 2018, 05:16
Post #43


Membru autentic


Group: Members
Posts: 682
Joined: 27 September 10
From: Bucuresti




Multumesc de raspuns, am gasit destul de ieftin STP-ul asta si cred ca e mai bun decat aluband sau alte chestii

10 lei bucata
Dimensiune foaie 375 x 265mm
Grosime 1.8 mm ( stand targ autovit )

Ma gandesc sa pun prin mai multe locuri , usi sa nu mai sune a tabla goala, capota portbagaj,


--------------------
Renault Clio Symbol 1.5 dci 2005
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
RazvanF
post 31 May 2018, 09:18
Post #44


Tech


Group: Members
Posts: 2.284
Joined: 25 March 14




Daca bagi acolo material de izolatie trebuie sa fii sigur ca rezista la apa. Sa respinga apa si sa nu retina.


--------------------
Dacia Logan MCV Stepway X52 2017 1.5dCi 90 cp
VW Polo Comfortline 2017 1.2TSI 90 cp 7-speed DSG
Masina are un tacanit....este intre scaun si volan.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
alexgeogabriel
post 31 May 2018, 10:46
Post #45


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.417
Joined: 24 September 11
From: Bucuresti




Pai pe celalat costa 15 lei cu 50 cm.latime . biggrin.gif

31 May 2018, 11:46:
Pe capota pui degeaba, ai deja.

This post has been edited by alexgeogabriel: 31 May 2018, 10:46


--------------------
Renault Symbol 2007, 1.4, 75cp, 8v - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
andutu
post 31 May 2018, 11:20
Post #46


Membru autentic


Group: Members
Posts: 682
Joined: 27 September 10
From: Bucuresti




Da,e din bitum nu absoarbe apa, ma refeream la portbagaj (capota porbagaj) daca o lovesti suna a tigaie( nu ca nu ar fi) si ma face pe creier smile.gif))). Fiecare cu piticii lui.


--------------------
Renault Clio Symbol 1.5 dci 2005
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mircea_aq
post 31 May 2018, 11:58
Post #47


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.885
Joined: 13 October 06




Ai peretele de foc complet, ai capitonaj capota, ai capacul la motor, ai tot ce se poate pune pe symbol. Zgomotul de motor mi se pare acceptabil la 1.5 dci, chiar si la viteze mai mari.

In privinta chederelor banuiesc ca ai incercat deja:
https://www.reno.ro/Izolare-usi-fata-t42964.html

Zgomotul la rulare e dat si de anvelope, si-aici banuiesc ca stii reteta, cauciucuri premium, schimbate la cel mult 4-5 ani.

Mai mult nu se poate face, sau se poate face dar cu mare bataie de cap si rezultate modeste.

O sa vezi ca plansa de bord e destul de inghesuita, nu prea ai loc sa bagi materiale acolo. Pedalierul e deja facut, eventual poti sa scoti scaunele si mocheta sa-i aplici niste termoizolatie pe podea. Acelasi lucru poti sa-l faci si cu plafonul.

In privinta portbagajului, exista capitonaj de origine, poti gasi prin dezmembrari:
https://goo.gl/images/QCUGnp

Mare lucru nu face. Banuiesc ca faptul ca nu mai suna a gol tine mai mult de confortul psihologic decat de cel acustic.

Esapamamentul, ca si de aici ar putea veni zgomot, iti recomand sa verifici in ce stare e. Daca lipsesc / trebuiesc inlocuite elemente fa-o numai cu piese de origine. E scump, dar variantele bosal/walker sunt cel putin dezamagitoare: https://www.reno.ro/Toba-finala-Symbol-si-B...t40516-s60.html

Cam asta e, apa, paie, bataie si nu-ti pierde prea multa vreme cu activitatea asta de antifonare ca n-o sa faci limuzina din ea. Daca te intrebi cum recunosti o limuzina:
http://www.reno.ro/index.php?showtopic=151...dpost&p=1917001


This post has been edited by mircea_aq: 31 May 2018, 11:59


--------------------
Megane Estate GT Rouge Flamme
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
andutu
post 31 May 2018, 21:12
Post #48


Membru autentic


Group: Members
Posts: 682
Joined: 27 September 10
From: Bucuresti




Mie mi se pare destul de zgomotos motorul la 130.Anvelope am deja goodyear cu cel mai scazut nivel de db.Asta vreau sa stiu daca se merita sa imi bat capul.Mersi de sfaturi.


--------------------
Renault Clio Symbol 1.5 dci 2005
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
RazvanF
post 31 May 2018, 21:43
Post #49


Tech


Group: Members
Posts: 2.284
Joined: 25 March 14




QUOTE(andutu @ 31 May 2018, 21:12)
.Asta vreau sa stiu daca se merita sa imi bat capul.
*


Asta depinde de tine, cat timp vrei sa mai tii masina. O astfel de lucrare i-a timp si necesita bani. Nu cred ca se merita daca ai de gand sa mai tii masina 2 ani.


--------------------
Dacia Logan MCV Stepway X52 2017 1.5dCi 90 cp
VW Polo Comfortline 2017 1.2TSI 90 cp 7-speed DSG
Masina are un tacanit....este intre scaun si volan.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adyady23
post 2 Jun 2018, 21:19
Post #50


Membru incepator


Group: Members
Posts: 26
Joined: 11 February 15




Si eu am symbol din 2007 si tot asa vajait am si eu


--------------------
Renault symbol 2007 - MM18GBY
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
alexgeogabriel
post 4 Jun 2018, 05:42
Post #51


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.417
Joined: 24 September 11
From: Bucuresti




Eu am din fabrica acel capitonaj pe capota spate, inafara de efect vizual, umple un pic golurile si poate sa fie ceva mai silent dar e totusi o bucata de mocheta intarita, doar da frumos vizual.
Vajait veti avea oricum de la 100 km in sus, volanul este ca in aer la viteza aia, asa de usor il misti, cu unghia chiar, mama ce servo avem, pacat ca nu o avem asa si la viteze mici.smile.gif))


--------------------
Renault Symbol 2007, 1.4, 75cp, 8v - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DaPZzzz
post 13 Jun 2018, 20:27
Post #52


Membru


Group: Members
Posts: 119
Joined: 20 January 18




Eu consider ca masina e strict pentru a te duce din punctul A in punctul B, ce si cum se intampla intre aia e.. ignora da muzica mai tare si aia e.
Masina e ok asa cum e.
Eu personal nu am sa pierd niciodata timpul cu asa ceva.
A da.. bucsaraie.. directie.. frane alea alea sigur intotdeauna, dar in rest nu are sens.
Stiai ce masina iti iei asa ca na smile.gif
Lasa ca urmatoarea o sa fie si mai si xD De nu o sa auzi motorul nici daca ii dai "blana"
Asta e strict parerea mea, fiecare face ce si cum simte si sunt total de acord cu asta wink.gif
O seara faina va doresc.


--------------------
A B C
nvm
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
z_fdd bacau
post 13 Jun 2018, 22:44
Post #53


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.244
Joined: 16 April 10
From: BC




esti off-topic smile.gif

si Tico sau Dacia 1300 te duce din punctul A in punctul B smile.gif daca poti imbunatati ceva la o masina pe care vrei s-o pastrezi, poate te intereseaza mai mult decat directie / frana / bucsaraie

pe mine chiar ma preocupa problema antifonarii si a izolarii termice smile.gif ca pe multi altii, probabil, pe care orice masina i-ar duce din A in B smile.gif

o seara faina!


--------------------
Renault Symbol 2006 - 1.4 8v ||| Megane 2 - 2005 - 1.5dci 82 CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
alexgeogabriel
post 14 Jun 2018, 17:27
Post #54


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.417
Joined: 24 September 11
From: Bucuresti




E hai, domnule offtopic ca nu compari dacia 1310 care te duce din punctul a in b ca intr-o caruta. Ma rog, ce avem noi este o caruta avansata. Te asigur eu fdd, ca daca te deranja atata de tare, din 2006 pana acum, ii faceai ceva. tongue.gif


--------------------
Renault Symbol 2007, 1.4, 75cp, 8v - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
z_fdd bacau
post 14 Jun 2018, 20:10
Post #55


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.244
Joined: 16 April 10
From: BC




alex, tocmai, ca i-am facut smile.gif
am folosit spray cu vopsea cauciucata in portbagaj si sub masina - zona portbagaj si podea + carenaj roti spate smile.gif

trebuie sa-mi ajunga folia bituminoasa insonorizanta si ma apuc de facut la interior, sub bancheta, plafon, picioare spate, portiere... smile.gif

This post has been edited by z_fdd bacau: 14 Jun 2018, 20:11


--------------------
Renault Symbol 2006 - 1.4 8v ||| Megane 2 - 2005 - 1.5dci 82 CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
RazvanF
post 14 Jun 2018, 20:45
Post #56


Tech


Group: Members
Posts: 2.284
Joined: 25 March 14




Nu iti zic in rau, dar cand folosesti vopsea cauciucata, sau orice fel de "smoala" care se da pe tabla trebuie sa cureti zona unde o aplici foarte bine si tot odata sa o usuci. Conteaza foarte mult si temperatura ambientala. Daca este sa prinzi umezeala intre tabla si solutia pe care o aplici ai risc de rugina.


--------------------
Dacia Logan MCV Stepway X52 2017 1.5dCi 90 cp
VW Polo Comfortline 2017 1.2TSI 90 cp 7-speed DSG
Masina are un tacanit....este intre scaun si volan.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
z_fdd bacau
post 14 Jun 2018, 21:02
Post #57


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.244
Joined: 16 April 10
From: BC




Razvan, spalat cu detergent, apa, perie, uscat, caldura afara, era vara... smile.gif eu cred ca am facut o treaba decenta, asa sper smile.gif

oarece imbunatatiri sunt, nu se mai aud chiar asa pronuntat toate pietricelele, dar parca tot nu e suficient

mi-a recomandat un prieten sa folosesc folie bituminoasa, el si-a pus (o honda ceva mai veche) si e foarte multumit, cica nu mai suna tabla a conserva, se rigidizeaza...


--------------------
Renault Symbol 2006 - 1.4 8v ||| Megane 2 - 2005 - 1.5dci 82 CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
alexgeogabriel
post 15 Jun 2018, 08:59
Post #58


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.417
Joined: 24 September 11
From: Bucuresti




De antifonat, se va simti ceva in plus, ma gandesc doar la un Cielo de zilele trecute cu subwoofer in portbagaj, era doar tabla de ea, sarea bassul ca prin "conserva de pate". Am crezut ca mor de ras, mai avea si rugina pe ea, mi-era sa nu ii cada vreo aripa de la portbagaj.

This post has been edited by alexgeogabriel: 15 Jun 2018, 09:00


--------------------
Renault Symbol 2007, 1.4, 75cp, 8v - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DaPZzzz
post 15 Jun 2018, 11:48
Post #59


Membru


Group: Members
Posts: 119
Joined: 20 January 18




Cum am mai zis nu am nimic cu nimeni, doar mi-am zis parerea wink.gif


--------------------
A B C
nvm
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
2 Pages < 1 2
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 23rd April 2024 - 18:01
Dacia