Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

2 Pages < 1 2 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Flanșe amortizor, Flanse căzute 18k

bazate
post 15 Mar 2019, 11:35
Post #31


Membru


Group: Members
Posts: 116
Joined: 17 April 18




La mine acum e ok la rece: zgomotele apar doar la cald...la peste 15 grade sau dupa parcare in soare....la celelate era invers. ...tata are Clio 2008 si la 146 k nu a avut problemele astea....


--------------------
Renault Clio 4/2018/SL LIFE EVO 1,2 75
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cj98czh
post 15 Mar 2019, 16:23
Post #32


Membru de la Cluj ...


Group: Moderatori
Posts: 22.825
Joined: 27 March 06
From: Cluj-Napoca




din cate vad problema asta este cam pt cei cu motorizari 1.2 16v .... eu unul nu am citit de probleme la 0.9 de exemplu ... la mine este liniste ...sper sa ramana tot asa ..


--------------------
Ford Mondeo Titanium, bi-turbata, 2018 / Mazda 3 , 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
larkinsen
post 16 Mar 2019, 15:32
Post #33


Membru


Group: Members
Posts: 132
Joined: 22 March 18




QUOTE(bazate @ 15 Mar 2019, 11:35)
La mine acum e ok la rece: zgomotele apar doar la cald...la peste 15 grade sau dupa parcare in soare....la celelate era invers. ...tata are Clio 2008 si la 146 k nu a avut problemele astea....
*


Poate ca or exista flanse de primavara/vara/toamna/iarna. icon_mrgreen.gif

Serios vorbind,scria cineva mai sus ca nu flansele ar fi ci tija de la amortizor si nu stiu ce burete care ar trebui gresate.E trist insa ca au aparut aceste zgomote la masini NOI( including mine).Acum ca s-a inclazit vremea,la mine nu mai face niciun zgomot.Prin urmare asa o las.


--------------------
Renault Clio Life Evo 1.2 16V 75CP - 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
larkinsen
post 23 Jan 2020, 13:20
Post #34


Membru


Group: Members
Posts: 132
Joined: 22 March 18




Astazi am fost la revizia de doi ani dar cu piesele mele si le-am zis si de zgomotele din viraje la rece.Mi-am programat-o chiar de la ora 8 ca sa fie destul de rece incat sa nu se incalzeasca compartimentul motor.Aveam si inregistrare cu zgomotele in caz ca mecanicul nu le "auzea".Dupa revizie(facuta mai mult vizual,in afara de schimb ulei si filtru) au scos masina din service.Am crezut ca o sa-mi vanda gogosi ca ei nu aud zgomotele.Si l-am prins pe seful service-ului si l-am luat la intrebari ca de ce au scos masina...avand in vedere ce reclamasem.Mi-a zis ca intr-adevar sunt flansele de la amortizor dar ca momentan nu au pe stoc si au facut comanda.Abia peste 10 zile vor veni si mai trebuie sa fac un drum.Au zis ca le comanda de la uzina din franta.Evident ca vor fi schimbate pe garantie.Deci ma pot considera,sa zicem,norocos ca nu m-au pus sa le las masina peste noapte.
Le-am zis ca trebuie gresate si componentele de pe tija amortizor .A spus ca dupa montarea flanselor se si greseaza acele componente.Deci se pare ca au deja experienta cu porcariile astea.Doamne ajuta.


--------------------
Renault Clio Life Evo 1.2 16V 75CP - 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tuneam
post 15 Feb 2020, 21:44
Post #35


Membru autentic


Group: Members
Posts: 850
Joined: 1 March 04
From: Bucuresti




Eu nu inteleg ce se greseaza pe tija amortizorului. Am desfacuta azi si e doar un cauciuc limitator acolo, cauciuc/tampon care e folosit doar daca cursa amortizorului ajunge la capat. Nu vad cum ar face zgomot la viraje.
O parere personala dupa ce am desfacut complet suspensia masinii pe ambele parti. E construită f bine, curat, usor de lucrat, atat in partea de la stergatoare cat si la bucse, planetare, suspensie.

Flansele amortizorului erau in stare f buna, 6 ani, 43000km. Le-am demontat, gresat bilele desi nu era nevoie. Erau curate si gresate cum trebuie din fabrica.

This post has been edited by tuneam: 15 Feb 2020, 21:46


--------------------
Renault/Ford Clio IV 2014 - bucuresti
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
larkinsen
post 16 Feb 2020, 18:18
Post #36


Membru


Group: Members
Posts: 132
Joined: 22 March 18




Pacat ca n-ai filmat operatiunea.Era bun un tutorial.Pe youtube sunt doar tutoriale pentru clio III icon_mrgreen.gif
Pai daca la tine n-au facut in 6 ani zgomot e clar ca sunt de calitate.Dupa cum ai citit mai sus,e vorba de un lot de masini cu problema asta.Si anume cel din 2018.Unii le-au schimbat chiar de doua ori in doi ani. Eu le-am schimbat saptamana asta la doar 3044 de km parcursi.Concluzia:calitate proasta.Si sunt sigur ca in iarna ce vine iar vor face acelasi zgomot si astea noi.


--------------------
Renault Clio Life Evo 1.2 16V 75CP - 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tuneam
post 17 Feb 2020, 08:26
Post #37


Membru autentic


Group: Members
Posts: 850
Joined: 1 March 04
From: Bucuresti




Masina e din 2014 si da, cand e frig fac zgomot cateva minute. De asta le-am desfacut.


--------------------
Renault/Ford Clio IV 2014 - bucuresti
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cj98czh
post 17 Feb 2020, 08:47
Post #38


Membru de la Cluj ...


Group: Moderatori
Posts: 22.825
Joined: 27 March 06
From: Cluj-Napoca




35k al meu si flansele se tin bine .. nu fac zgomot ...


--------------------
Ford Mondeo Titanium, bi-turbata, 2018 / Mazda 3 , 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
2 Pages < 1 2
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 29th March 2024 - 08:38
Dacia