Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Consum mare Laguna II 1.9 dCi, cauze, solutii

intudose
post 12 Mar 2009, 22:16
Post #1


Membru


Group: Members
Posts: 169
Joined: 3 January 08




intr-un post anterior v-am spus problemele mari pe care le-am avut cu una din lagune(piston topit,ax turbo rupt),..in sf am reusit sa o pun la punct,(motor schimbat,turbo schimbat),dar tot nu sunt multumit de ea pentru ca are un consum mare, medie de 10% fata de 7%cat aveam pana acum ,si in momentul in care o accerelez tremura si nici nu are putere,;abia dupa 2500ture trage bine masina...si mi se pare ca si turbo e zgomotos la turatii mici(1000-1500),si anume se aude un suierat mai pronuntat,diferit fata de suieratul normal al turbinei..i-am facut test clip si nu au gasit aia nimic,...


--------------------
Renault Laguna/Velsatis 2001/2007/privilege/initiale
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cezarium
post 12 Mar 2009, 22:20
Post #2


Membru autentic


Group: Members
Posts: 274
Joined: 27 November 07
From: ploiesti




si la mine suiera turbina de pe la 1400 de ture si vreau sa spun ca am mai luat una de rezerva si face si cu aia. nici pe tester nu semnaleaza, asa face ea.


--------------------
Nissan Patrol GR Y60 2.8TD 116cp TractoRila 1993
Renault Laguna 1.9dci
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
intudose
post 12 Mar 2009, 23:01
Post #3


Membru


Group: Members
Posts: 169
Joined: 3 January 08




la mine se aude cum se aud sistemele alea de simuleaza turbo,nici nu seamana a suierat,,,dar nu stiu ce sa ii mai fac sa nu mai consume asa mult si sa nu mai tremure


--------------------
Renault Laguna/Velsatis 2001/2007/privilege/initiale
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
andu911
post 12 Mar 2009, 23:07
Post #4


Membru autentic


Group: Members
Posts: 5.164
Joined: 18 February 05
From: Bucuresti - Berceni




intudose ce motor ai ? de cati cp ?


--------------------
- - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
intudose
post 12 Mar 2009, 23:17
Post #5


Membru


Group: Members
Posts: 169
Joined: 3 January 08




1.9dci 120cp,turbina cu geometrie variabila


--------------------
Renault Laguna/Velsatis 2001/2007/privilege/initiale
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cezarium
post 12 Mar 2009, 23:33
Post #6


Membru autentic


Group: Members
Posts: 274
Joined: 27 November 07
From: ploiesti




eu am tot 1,9 120cp si sub 11 consum in oras nu prea vad


--------------------
Nissan Patrol GR Y60 2.8TD 116cp TractoRila 1993
Renault Laguna 1.9dci
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Dan73
post 12 Mar 2009, 23:40
Post #7


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.427
Joined: 4 July 07




@intudose...ce vrea sa insemne "sisteme care simuleaza turbo"?. Eu ma gandesc sa te interesezi de o rescriere a softului de injectie. Injectoarele parca le-ai schimbat. La tester a dat ceva...vreo eroare?


--------------------
Citroen C5 III 2.0 HDI, Exclusive, 140 cp
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dinu_victor_88
post 13 Mar 2009, 00:59
Post #8


Membru Ager


Group: Members
Posts: 229
Joined: 7 December 08




Cred ca esti printre cei mai ghinionisti posesori de laguna..faptul ca ai inlocuit motorul nu ar trebui sa afecteze masina in nici in fel pt ca e acelasi din cate spuneai..incearca totusi sa verifici avansul,debitul turbinei si cam tot ce tine de alimentare..si mai ales injectoarele...eu am avut avansul marit si tot asa imi consuma cate 11% acum l-am reglat si daca ma stresez un pic scot sub 7 in oras...consuma f bine!dar tie in ce regim de condus iti consuma atat?ca daca te dai la ea se supara si masina si scoate 15 smile.gif oricum iti doresc succes si sper sa rezolvi cat mai repede problema


--------------------
Renault Laguna 2003 Lux Privillege - CT-07-MEV
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
andu911
post 13 Mar 2009, 08:09
Post #9


Membru autentic


Group: Members
Posts: 5.164
Joined: 18 February 05
From: Bucuresti - Berceni




n-ai ce avans sa reglezi la common rail...


--------------------
- - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
audiofilu'
post 13 Mar 2009, 08:33
Post #10


Membru autentic


Group: Members
Posts: 5.766
Joined: 4 February 09




Avansul la injectie,nu?
Mie mi s-a modificat avansul la aprindere (benzina) cind am pus masina pe dyno si asa am mai obtinut ceva caluti,pe linga celelalte optimizari.


--------------------
Renault Laguna 2.0T 2005
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
andu911
post 13 Mar 2009, 09:41
Post #11


Membru autentic


Group: Members
Posts: 5.164
Joined: 18 February 05
From: Bucuresti - Berceni




n-aveti fratilor ce avans sa reglati la motoarele common rail... totul este controlat electronic, in functie de semnalele primite de la senzori... temperatura, viteza, presiune, pedala, etc....


--------------------
- - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
audiofilu'
post 13 Mar 2009, 10:20
Post #12


Membru autentic


Group: Members
Posts: 5.766
Joined: 4 February 09




Eu unul nu te contrazic insa parca nu-mi vine sa cred,nici mie cind mi-a facut optimizarea pe dyno nu mi s-a lucrat decit electronic,de pe laptop,(si nu mi s-a pus o harta comuna ci s-au facut masuratori si optimizari in timp real) nu s-a marit avansul cum era odata la Dacia prin rotirea delcoului.Acelasi lucru il spun si eu,se poate modifica electonic avansul oricarei masini,se poate pacali orice senzor daca vrei...
Avansul la dCi cum e stabilit atunci,e o valoare fixa,chiar nu se poate mari?Sa fie altfel la benzina decit la diesel?Mai ca-mi vine sa intreb un tuner desi nu cred ca e cazul,orice soft e o harta electonica ai carei parametri pot fi modificati,inclusiv avansul la injectia de carburant,electronic,nu clasic.

This post has been edited by audiofilu': 13 Mar 2009, 10:25


--------------------
Renault Laguna 2.0T 2005
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
intudose
post 13 Mar 2009, 12:36
Post #13


Membru


Group: Members
Posts: 169
Joined: 3 January 08




am un stil de condus obisnuit si spun asta pentru ca cealalta laguna are o medie de 6,5,iar majoritatea drumurilor pe care le fac sunt 70%in oras,..am facut test la injectoare si mi-a iesit unul cu cifra de corectie 3,4(dupa mecanicul de la reno,asta ar fi vinovat pentru consumul mare),mi-am cumparat 4injectoare,l-am schimbat pe cel vinovat,consumul a ramas acelasi...nu stiu ce sa ii mai fac,m-am saturat sa dau la bani pe teste clip si sa ridice din umeri la mine ca habar nu au...si hai daca macar ar merge bine mai zic,dar cand o accerelezi de la 1500 ture tremura toata pana la 2500...ma gandesc sa fie dereglat trs,cu toate ca nu am umblat la el?
Cezarium eu cu asta pana sa am probleme cu ea mai mult de 8,3 in oras nu am avut,si cu cealalta peste 7,6 nu a trecut niciodata,asta fiind consumul mediu...
DAN 73 ma refer la un sistem ce am vazut pe anumite masini tunate,care simuleaza turbo...la mine acum zici ca mieune o pisica pe evacuare...


--------------------
Renault Laguna/Velsatis 2001/2007/privilege/initiale
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
andu911
post 13 Mar 2009, 23:11
Post #14


Membru autentic


Group: Members
Posts: 5.164
Joined: 18 February 05
From: Bucuresti - Berceni




QUOTE(audiofilu' @ 13 Mar 2009, 10:20)
Eu unul nu te contrazic insa parca nu-mi vine sa cred,nici mie cind mi-a facut optimizarea pe dyno nu mi s-a lucrat decit electronic,de pe laptop,(si nu mi s-a pus o harta comuna ci s-au facut masuratori si optimizari in timp real) nu s-a marit avansul cum era odata la Dacia prin rotirea delcoului.Acelasi lucru il spun si eu,se poate modifica electonic avansul oricarei masini,se poate pacali orice senzor daca vrei...
Avansul la dCi cum e stabilit atunci,e o valoare fixa,chiar nu se poate mari?Sa fie altfel la benzina decit la diesel?Mai ca-mi vine sa intreb un tuner desi nu cred ca e cazul,orice soft e o harta electonica ai carei parametri pot fi modificati,inclusiv avansul la injectia de carburant,electronic,nu clasic.
*



La diesel e mai complexa treaba decat la benzina. La benzinare dupa ce este injectata benzina, bujia aprinde amestecul de aer cu benzina si face poc. Asta a fost toata arderea.
La Diesel cu rampa comuna se controleaza si durata injectiei.

La Dacia veche aveai 3 tipuri de avans... static(cel despre care ai zis, ca roteai delcoul), centrifugal(cele 2 arcuri din delcou, care se distantau la turatii mari) si vacuumatic(pentru acceleratie).
Tu puteai sa reglezi staticul si vacuumaticul.
Deci depinde despre ce avans vorbim si pe care vrei sa il maresti.

This post has been edited by andu911: 13 Mar 2009, 23:12

Attached thumbnail(s)
avans.JPG ( Size: 53.16k ) Number of downloads: 750


--------------------
- - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
todhiere
post 11 Jan 2018, 14:19
Post #15


Membru autentic


Group: Members
Posts: 625
Joined: 8 June 09




Vreau sa readuc in discutie acest topic. Scriu de pe mobil asa ca imi cer scuze de graba, voi incerca sa elaborez pe viitor.

Consumul meu e 10 litri in oras pe masina din semnatura. Mi se pare mult in urmatoarele conditii:

- conduc din ce in ce mai economic

- egr e curatat recent dar eroarea nu a putut fi stearsa

- nu merg subturat exagerat dar nu conduc agresiv si folosesc frana de motor

- am incercat si varianta babeasca carton la radiator partial acoperit, ca sa se incalzeasca mai repede

- consumul instant in afara tr 4 la 70 km/h 2000 turatii e de 5.5. La fel consumul de exterior e decent cam in aceiasi valoare

- consum instant exagerat in acceleratie progresiva normala intre 13 si 25 l la suta. La fel constant tr3 2000 ture 54 km / h e de 7 litri la suta rece sau cald

Aceste manifestari se gaseac de cateva luni si inainte de a curata egr. Tester in urmatoarea saptamana.


--------------------
Renault Laguna 2004 dynamique 6 speed 1.9 dci 120 caluti
Renault... Jean Renault
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cj98czh
post 11 Jan 2018, 15:55
Post #16


Membru de la Cluj ...


Group: Moderatori
Posts: 22.844
Joined: 27 March 06
From: Cluj-Napoca




Despre ce oras vb. ?


--------------------
Ford Mondeo Titanium, bi-turbata, 2018 / Mazda 3 , 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
roland
post 11 Jan 2018, 16:08
Post #17


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.704
Joined: 18 November 04




Daca 10 e consumul mediu, intrebarile sunt:
- care e viteza medie?
- cat de lungi sunt drumurile (km si minute)
- ce temperatura exterioara era?

Daca se sugereaza ca inainte nu era atat consumul, exista date de comparatie in aceleasi conditii de exploatare (viteza medie, temperatura, lungime drum)?


--------------------
. . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
argon
post 11 Jan 2018, 16:11
Post #18


Mesaj semiautomat


Group: Members
Posts: 33.671
Joined: 15 August 05




Orasul e Oradea? Consumul e cam mare, tinand cont ca doar de la o vreme consuma atat.


--------------------
Renault Laguna 2007 - 2.0 DCI 16v 180
Fara turbo, viata e pustiu.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
todhiere
post 11 Jan 2018, 19:10
Post #19


Membru autentic


Group: Members
Posts: 625
Joined: 8 June 09




Incerc sa raspund concludent:

- oradea drumuri mic 4kmi la ore de varf 8 8 30 si 17 18

- toamna asta si acum acelasi consum de 10 medie, nu ar fi o problema la forja dar merg economic

- anul trecut aveam in bord consum de 8.7 in bord ceva mai mic la pompa

- stiu sa evit semafoare si mera in coloana


--------------------
Renault Laguna 2004 dynamique 6 speed 1.9 dci 120 caluti
Renault... Jean Renault
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cj98czh
post 11 Jan 2018, 22:13
Post #20


Membru de la Cluj ...


Group: Moderatori
Posts: 22.844
Joined: 27 March 06
From: Cluj-Napoca




pai in 4 km ce sa se incalzeasca ceva ... si aglomeratie in Oradea cam slabut comparativ cu alte orase ... merg tot la 2 sapt. in mirificul oras .. eu zic ca drumurile scurte sunt problema

Inafara zici ca consuma normal ... problema este doar in oras?


--------------------
Ford Mondeo Titanium, bi-turbata, 2018 / Mazda 3 , 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
todhiere
post 11 Jan 2018, 22:54
Post #21


Membru autentic


Group: Members
Posts: 625
Joined: 8 June 09




Da, consumul asta e strict in oras. Cum merg 20 km se simte o imbunatatire considerabila.

Am mai multe motive de suspiciune dupa cum am zis: consumul este inregistrat in mers economic in sensul ca nu bruschez pedala desi nu conduc subturat. Masina era lenesa si am incercat curatarea egr. Problema e ca desi masina merge bine acum mi-a ramas eroare in bord.

Operatiunea a fost facuta in service, cand le-am spus de consum au zis ca nu au ce sa faca sau sa identifice, a fost pusa si pe tester dar nu au aparut erori notabile inafara de egr, care dupa spusele lor nu se poate sterge.

Problema e ca sunt dependent de masina si nu imi permit sa o mai las la diagnoza pentru ca nu am cu ce umbla. Asta e si motivul pentru care scriu aici. Repet, consumul instant in trepte mici ma face sa intru la banuieli. Stiu de cand am luat masina ca in mers constant in a 3a scoteam 5.4 5.6 la 2000 ture si 5.9 la 2800. Acum am 7 la 2000 de ture si 8.4 la 2800 constant in a 3a, la rece sau cald.

Stiu ca rezolvarea imediata nu o gasesc pe forum, dar imi propun sa o pun pe tester sapt. Viitoare si as vrea sa stiu dupa ce sa ma uit. Orice idee e binevenita.

Si nu in ultimul rand, multumesc tuturor pentru raspunsuri.


--------------------
Renault Laguna 2004 dynamique 6 speed 1.9 dci 120 caluti
Renault... Jean Renault
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cj98czh
post 11 Jan 2018, 23:00
Post #22


Membru de la Cluj ...


Group: Moderatori
Posts: 22.844
Joined: 27 March 06
From: Cluj-Napoca




Daca eroarea nu ser poate sterge inseamna ca si problema este acolo ... daca este la EGR .. poate nu este suficient curatarea lui ci trebuie schimbat ..

Debitmetul in ce stare este?

Gaseste pe cineva cu CLIP care si stie ce sa faca cu el ... eventual o diagnosticare la reprezentanta ..

This post has been edited by cj98czh: 11 Jan 2018, 23:01


--------------------
Ford Mondeo Titanium, bi-turbata, 2018 / Mazda 3 , 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DApophis17
post 12 Jan 2018, 09:31
Post #23


Membru autentic


Group: Members
Posts: 395
Joined: 20 August 15
From: Cluj-Napoca




Si eu am avut problema asemanatoare ca nu puteam sterge eroarea cu vana EGR. Problema s-a dovedit a fi nu faptul ca EGR-ul era varza ci faptul ca manunchiul de sarme care trece pe sub termostat (unde e senzorul de temperatura antigel) (sub pompa de vacuum) erau toate fara izolatie pe o portiune de vreo 10cm cred (printre fire erau si cele 5 fire de la EGR).

Verifica si la tine cand poti acele sarme. Accesul e destul de dificil acolo, dar macar verifica daca poti integritatea lor. Daca sarmele sunt bune atunci e posibil sa fie EGR-ul de vina.


Legat de consum, eu nu reusesc sa scad sub 12l in Cluj-Napoca din cauza aglomeratiei. Am avut periode lungi de timp in care am prins doar aglomeratie si am avut chiar 13l. Acuma de exemplu, de vreo 2 saptamani, cum a fost orasul mai gol si inca nu a inceput scoala stau cam la 11l. Acuma poate ca nu conduc eu foarte econom dar mai mult de 0,5-1 litru nu mi se poate imputa. In trecut cand am mers super econom cu un plin, doar oras, am reusit sa scot cel mai putin 10,4 dar asta in conditiile in care aveam cate un drum in fiecare seara cand orasul era relativ liber.

Mai pun in calcul ca am EGR nou, injectoarele verificate si 2 reconditionate, sarmele refacute toate prin zona motorului, practic toate sint in ordine mai putin turbina pe care urmeaza sa o reconditionez sper ca luna asta. Dupa fiecare reparatie majora NU mi-a scazut consumul, desi mi-am tot pus speranta in asta. Acuma imi mai pun odata speranta ca dupa reconditionarea turbinei poate poate imi scade si mie consumul. Dar daca nu scade nu am ce sa ii mai fac, iar ca sa scada consumul de la 12-13 la 11-12 l/100km nu voi conduce ca un pensionar miop, asta e clar.
Sper totusi ca dupa ce reconditionez turbina sa isi revina mai la normal.
Dar oricum e ciudat, 10 ani de zile am avut un opel omega 2.0i si tot asa consuma si ala, benzinar fiind, iarna undeva pe la 13 litrii si vara undeva pe la 10-11. La laguna consumul e la fel, ca e vara ca e iarna smile.gif) dar nu ma asteptam sa fie asa mare la un diesel, chiar in conditii de oras aglomerat. De luni incepe scoala si iar imi sare media de oras la 12-13 muahahahahahha incalzesc globul smile.gif

PS: poate ai dezvoltat si tu joc in ax la turbina ... daca e asa atunci poate chiar am sanse sa scada consumul la mine dupa ce o reconditionez smile.gif

This post has been edited by DApophis17: 12 Jan 2018, 09:36


--------------------
Renault Laguna 2 Grandtour 2002 1.9 dci 120cp/88kw
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Lampard
post 12 Jan 2018, 11:26
Post #24


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.400
Joined: 7 April 13
From: ARAD




Am facut o proba,la 90 km/h in treapta 4 ,2500rpm imi indica 4.7litri


--------------------
renault laguna 2003 expression,1.9dci,107cp - AR 69 ***
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DApophis17
post 12 Jan 2018, 11:30
Post #25


Membru autentic


Group: Members
Posts: 395
Joined: 20 August 15
From: Cluj-Napoca




E foarte relativ, daca ai putin vant din fata iti creste iar daca ai din spate iti scade. E foarte inselator si put orientativ consumul instant.
Media e mai relevanta tocmai pentru ca face media la toti factorii de drum.

This post has been edited by DApophis17: 12 Jan 2018, 11:31


--------------------
Renault Laguna 2 Grandtour 2002 1.9 dci 120cp/88kw
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cj98czh
post 12 Jan 2018, 12:17
Post #26


Membru de la Cluj ...


Group: Moderatori
Posts: 22.844
Joined: 27 March 06
From: Cluj-Napoca




As putea face o proba la 100 km/h sa am consum instant 0% pe vreo cativa km .... cobor Dabagaul pentru cei care sunt din zona .... consumul instant este frectie ... nu ai de ce sa belesti ochii dupa el ..


--------------------
Ford Mondeo Titanium, bi-turbata, 2018 / Mazda 3 , 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
todhiere
post 12 Jan 2018, 20:58
Post #27


Membru autentic


Group: Members
Posts: 625
Joined: 8 June 09




Da, e corect, consumul instant nu e relevant cand vine vorba de cantitatea de combustibil ars, dar e un indicator pentru functionarea motorului. Daca ai turbina dusa, de exemplu, iti va arata un consum diferit.

In alta ordine de idei, inca nu am dat de cablu si diagnoza, dar am un coleg care mi-a promis ca ma ajuta saptamana viitoare. Ce am observat insa ciudat, e ca daca turez masina mai tare, dupa ce isi revine la relanti si accelerez din nou cifrele scad. Nu stiu daca e relevant sau sunt doar piticii din creierul meu...

Repet, pe mine nu ma socheaza un consum de 10 la suta in oras in ore de varf, problema e ca eu de 5 ani jumate de cand am masina asta nu am avut peste 9 in oras decat in cazuri extreme, si nu prea conduceam calm. Acum am 10 zic eu, daca ma duc foarte atent, dar daca as merge "sportiv" cred ca ar bate 11 litri.

De chestia cu firele duse am auzit-o si de la colegul asta al meu, e destul de indemanatic si a avut Laguna vreo 2 ani, deci am incredere ca stie ce vorbeste.

Oricum, voi posta ce aflu dupa investigatii.


--------------------
Renault Laguna 2004 dynamique 6 speed 1.9 dci 120 caluti
Renault... Jean Renault
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
todhiere
post 20 Jan 2018, 21:06
Post #28


Membru autentic


Group: Members
Posts: 625
Joined: 8 June 09




A trecut ceva vreme insa nu am reusit nimic.

Am facut rost de cablu corect, insa programul nu merge ok pe laptop, ba mai mult laptopul e destul de vechi si acum reinstalez windows.

Sper ca pe saptamana viitoare sa vin cu rezultate noi.

Masina se manifesta la fel:

- eroarea egr e prezenta

- consumul e 10 in oras in continuare, atat la pompa cat si in bord

- cum ies 20 km pe centura se simte o diferenta enorma, scade undeva intre 6 si 7 la suta estimativ


--------------------
Renault Laguna 2004 dynamique 6 speed 1.9 dci 120 caluti
Renault... Jean Renault
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 23rd April 2024 - 23:53
Dacia