Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

58 Pages « < 28 29 30 31 32 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

R-Link 2 - modificari, Talisman/Megane IV/Koleos/Scenic/Espace/Kadjar

Georgianeh
post 14 Oct 2019, 13:00
Post #871


Membru incepator


Group: Members
Posts: 17
Joined: 20 April 19




QUOTE(Gill_ro @ 5 Oct 2019, 06:59)
Pentru cei cu versiunea 3.x , incepand cu saptamana aceasta se poate migra oficial la versiunea 7.x doar la dealer cu ajutorul CLIP-ului...aceasta migrare se poate face doar la cerere si daca aveti probleme cu R-link-ul ( de genul conexiune bluetooth slaba, schimbarea posturilor de radio fara interventia utilizatorului, etc. ).

Se pare ca producatorul vrea sa ne treaca pe toti cei cu versiunile 2.x/3.x pe versiunea de soft 7.x
*



Am programare la revizie si am sunat si sa intreb daca ma poate trece la 7.X (avand 3.X) chiar daca nu am probleme si tot m-au “refuzat” cu acelasi motiv ca se poate bloca R-Link ul. Nu inteleg de ce as fi constrans de o posibila problema cu R Link ca sa imi faca update la un produs pentru care am platit. Service ul in speta este Serus blvd Timisoara.

As putea inainta cu un argument pentru a le forta mana? Cei de la vocea clientului imi spun ca ma vor suna cand vor avea informatii concrete dar daca aici vad ca voi ati reusit la reprezentanta, unde e buna...


--------------------
Renault Megane Sedan 2017 Intens
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Vali Busuioc
post 14 Oct 2019, 16:15
Post #872


Membru incepator


Group: Members
Posts: 50
Joined: 30 August 18




La fel am pățit și eu nu vor sa faca


--------------------
renault megan IV 2018 sedan 1.6 dci 130cp intens
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Andrei.O.
post 14 Oct 2019, 19:09
Post #873


Membru incepator


Group: Members
Posts: 12
Joined: 22 April 17




Astazi am fost si eu programat pentru update de la 3.3 la 7.0 la Bras Iasi. Nu au reusit sa faca update-ul (rlink-ul spune ca are o versiune mai noua fata de cea pe care incearca ei sa o puna). In schimb au resuit sa faca rlink-ul sa nu mai citeasca temperatura exterioara (...F) si de aceea arunca o eroare in bord legata de injectie. Sa fie din cauza ca nu au aplicat corect procedura ACTIS 49605 ?


--------------------
- - - - -
Megane IV GT 205
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
chivereanumarian
post 14 Oct 2019, 22:14
Post #874


Pagina de facebook Activari Funcții,Hărți 2019,Diagnoz


Group: Members
Posts: 831
Joined: 22 June 15




La aceasta versiune se aplica actualizarea după topic ?pentru ca reprezentanta nu stie nici despre ce este vorba

Se deconectează bleuthot mereu

Attached thumbnail(s)
Screenshot_20191014_132050_Yahoo_Mail.jpg ( Size: 151.13k ) Number of downloads: 1182


--------------------
megane 3 bose 2013 Laguna 2014 2.0 130 ,megane 3 2015 95 cp euro 6 2015,Megane 4 intens estate
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Gill_ro
post 15 Oct 2019, 05:30
Post #875


..Nici paine fara munca, nici munca fara paine..


Group: Members
Posts: 2.349
Joined: 1 February 07
From: Bucuresti




@Georgianeh

@Vali Busuioc

@Andrei.O.

Solutia exista pe intranetul producatorului...ca nu vor sau nu stiu sa o aplice e o alta treaba. Cotec-ul daca isi citeste email-urile cu siguranta o sa gaseasca OTS-urile 0D69 si 0D6A ( Multumesc / Merci @weysh ) ..

@chivereanumarian Nici tu nu ai citit destul pe aici LolLolLo.gif iti ofer totusi un pont GRATUIT..poti trece la versiunea 2.x.x.300 sau de ce nu la versiunea 3.x...atat, pentru restul de informatii ma gasesti pe OLX ras hohote.gif

PS. Nu ofer informatii/solutii pe bani nici pe forum nici pe OLX! Daca sunteti multumiti de informatiile puse de mine si de solutiile oferite aici pe forum va rog sa DONATI - https://www.bursadefericire.ro/

This post has been edited by Gill_ro: 15 Oct 2019, 05:34


--------------------
Renault Megane II.1 / Megane IV GT /// 2004 Sedan Privilege 1.5 dci / 2017 GT 1.6 dci - = B-006-ILL
Mi-e grea maturitatea, mi-e greu să fiu docil,
Aș da orice pe lume să redevin copil!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Andrei.O.
post 15 Oct 2019, 09:41
Post #876


Membru incepator


Group: Members
Posts: 12
Joined: 22 April 17




@Gill_ro multumesc foarte mult pentru informatii. Le-am transmis si baietilor de la service aceleasi informatii, desi nu stiu in ce masura le vor lua in considerare deoarece sunt foarte orgoliosi. Momentan ei asteapta instructiuni de la renault dry.gif si imi tin masina pe stand by. Sper sa rezolve ceva.


--------------------
- - - - -
Megane IV GT 205
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
chivereanumarian
post 15 Oct 2019, 10:13
Post #877


Pagina de facebook Activari Funcții,Hărți 2019,Diagnoz


Group: Members
Posts: 831
Joined: 22 June 15




QUOTE(bodybebe80 @ 14 Oct 2019, 10:23)
Cei de la Edotec nu te vor ajuta cu montajul niciodata la o navigatie aftermarket  doar daca o cumperi pe a lor care costa 3100 ron si nu pe aceeasi navigatie pe care ei o dau cu 3100 ron pe aliexpres o gasesti intre 1200 si 1500 ron, cei de pe prunaru din giulesti lucreaza cu ei si fac acelasi lucru ca edotec, Deci te forteaza sa o cumperi la un pret de 2 ori mai mult d3cat o gasesti singur pe aliexpres , si cu taxele vamale platite pentru navigatie si tot nu ajungeti la 3100 ron

<span class='edit'>14 Oct 2019, 10:28:</span>
Problema este cu Edotec ca sunt singurii din Romania care aduc navigatii tesla pentru megane 4 si de aceea isi permit asemenea arogante, daca vreti sa platiti mai mult decat face , cumparati de la ei

<span class='edit'>14 Oct 2019, 10:39:</span>
Eu am fost cu navigatia aftermarket cumparata de mine de pe aliexpres care cu taxele vamale si transport dhl m-a costat 1900 ron si au zis ca nu merge montata ca nu este compatibila si ca daca vreau sa schimb navigatia originala de 7 inchi de pe masina trebuie neaparat sa o cumpar pe a lor ca doar aceea merge cea de 3100 ron
*




QUOTE(Gill_ro @ 15 Oct 2019, 05:30)
@Georgianeh

@Vali Busuioc

@Andrei.O.

Solutia exista pe intranetul producatorului...ca nu vor sau nu stiu sa o aplice e o alta treaba. Cotec-ul daca isi citeste email-urile cu siguranta o sa gaseasca OTS-urile 0D69 si 0D6A ( Multumesc / Merci @weysh ) ..

@chivereanumarian Nici tu nu ai citit destul pe aici  LolLolLo.gif iti ofer totusi un pont GRATUIT..poti trece la versiunea 2.x.x.300 sau de ce nu la versiunea 3.x...atat, pentru restul de informatii ma gasesti pe OLX  ras hohote.gif

PS. Nu ofer informatii/solutii pe bani nici pe forum nici pe OLX! Daca sunteti multumiti de informatiile puse de mine si de solutiile oferite aici pe forum va rog sa DONATI - https://www.bursadefericire.ro/
*





Am donat !mai donam !multumim


--------------------
megane 3 bose 2013 Laguna 2014 2.0 130 ,megane 3 2015 95 cp euro 6 2015,Megane 4 intens estate
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
johnd79
post 15 Oct 2019, 16:29
Post #878


Membru incepator


Group: Members
Posts: 11
Joined: 11 October 19




QUOTE(Gill_ro @ 15 Oct 2019, 06:30)
@Georgianeh

@Vali Busuioc

@Andrei.O.

Solutia exista pe intranetul producatorului...ca nu vor sau nu stiu sa o aplice e o alta treaba. Cotec-ul daca isi citeste email-urile cu siguranta o sa gaseasca OTS-urile 0D69 si 0D6A ( Multumesc / Merci @weysh ) ..

@chivereanumarian Nici tu nu ai citit destul pe aici  LolLolLo.gif iti ofer totusi un pont GRATUIT..poti trece la versiunea 2.x.x.300 sau de ce nu la versiunea 3.x...atat, pentru restul de informatii ma gasesti pe OLX  ras hohote.gif

PS. Nu ofer informatii/solutii pe bani nici pe forum nici pe OLX! Daca sunteti multumiti de informatiile puse de mine si de solutiile oferite aici pe forum va rog sa DONATI - https://www.bursadefericire.ro/
*




Salut, Gill_ro!

AM pus o intrebare mai sus, mi s-a "reprosat" ca nu am citit destul insa nu este adevarat, am parcurs toate cele 30 pagini la zi.
Te rog frumos, ai putina rabdare cu mine:

- deci am Renault Espace V 2015 (deci nu mai e in garantie) cu R Link 2 si sistem audio Bose, care acum are vers de soft 2.2.19.300, vad ca a avut parte de update la inceputul acestui an in Franta; oficial nu apare ca i se mai poate face un update.

- totusi, inteleg ca tu ai recomanda sa fac update la versiunea 3.3.xx, cu fisierele furnizate de tine la pag 10 (arhiva cu parola); inca nu am inteles insa:

1. merita facut acest update? ce functionalitati extra capat? inteleg ca miza reala este Android Auto pt care insa mai tb facute si alte operatiuni si functionarea nu e in final chiar brici....
2. masina stie si dupa acest update sa recunoasca ca e Espace, nu sa ma trezesc cu poza altui model?
3. functionarea este fluida?
4. inteleg ca se pierd anumite functionalitati (ex ghidajele de marsarier?!)
5. in completarea update-ului cu stick usb, mai tb efectuate si alte ajustari obligatoriu prin OBD?
6. inteleg ca exista riscul sa crape unitatea chiar daca respect procedura descrisa? eu asa am dedus, ca au existat cazuri.....

Suplimentar, inteleg ca Renault testeaza varianta trecerii incl unitatilor cu 2.2.xx la versiunea la zi 7.xx? Am sunat la 4 dealeri Renault din Bucuresti, 3 s-au dat loviti (evident erau pe dinafara), Serus insa parea f in tema, dar au precizat ca electricienii nu recomanda operatiunea pt ca "au mai crapat unitati, stiu, au cereri f mari dar nu pot asuma". Pai cum, ori este procedura oficiala a producatorului ori nu este? Doar in Romania nu se pricep? Se asteapta o versiune mai stabila?

Pe mine sincer, in final, ma intereseaza mai mult sa aduc hartile la zi, Android Auto ar fi un bonus acolo....

Ce imi recomanzi sincer sa fac?

PS scuze pt mesajul lung....


--------------------
RENAULT ESPACE V 2015 INITIALE PARIS
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
chivereanumarian
post 15 Oct 2019, 21:28
Post #879


Pagina de facebook Activari Funcții,Hărți 2019,Diagnoz


Group: Members
Posts: 831
Joined: 22 June 15




Eu am făcut la câteva megane,talisman,kadjar cu fisierul respectiv si fara probleme dar toti au avut 2.2.19.300 ,doar la varianta 2.2.15.703 m-am abținut pentru ca nu sunt sigur !

Poti face linistit nu o sa ai probleme, cei ce le-au crăpat au folosit alt3 fisiere nepotrivite de la surse necunoscute!

15 Oct 2019, 21:32:
QUOTE(Georgianeh @ 28 Sep 2019, 15:02)
@chivereanumarian.  Selecteaza primul model(e ceva clasic ca masina) si seteaza volumul din acel meniu la maxim(15).
*




Funcționează foarte bine pe primul model !am crezut ca este ca la megane 3 rlink 1 mai multe masini ,diferite sunete

This post has been edited by chivereanumarian: 15 Oct 2019, 21:32


--------------------
megane 3 bose 2013 Laguna 2014 2.0 130 ,megane 3 2015 95 cp euro 6 2015,Megane 4 intens estate
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
johnd79
post 16 Oct 2019, 11:54
Post #880


Membru incepator


Group: Members
Posts: 11
Joined: 11 October 19




QUOTE(gabriel0 @ 1 Aug 2019, 11:59)
Din cate am vazut la ultima vizita in Paris, Talisman-urile Initiale Paris , mai ales daca este neagra , poti sa fi sigur ca a fost VTC ( un fel taxi / rent-a-car cu sofer) si sincer la cat de subturat se merge acolo la 10.000-15.000km trebuie cu siguranta sa-i faci revizia. O revizie completa filtru ulei,combustibil,aer,habitacul + 7Lt Ulei Elf Fulthech FE 5w30 , toate originale se pot cumpara de la epiesa cu maxim 500 lei. Manopera la Dacoserv sau la Serus nu depaseste 300 lei. Parerea mea e ca pentru 800 Lei nici nu ar trebui sa nu te gandesti sa nu-i faci revizia.

Reviziile se fac la 1 an sau 30.000 km, depinde de care cerinta intevine prima, niciodata la 2 ani, chiar daca nu se circula cu ea, uzura datorata invechirii materialelor filtrelor sau degradarea calitatii uleiului exista.....

Ce e important sa verifici daca la 90.000 km s-a inlocuit uleiul si filtrul cutiei de viteze astea o sa mai adauge ceva la pretul reviziei.

Iarasi de verificat inainte de lua masina tinand cont de faptul ca anul 2016 si au mai fost loturi cu anumite defecte trebuie sa verifici:

Pui masina in modul confort si apesi pe portbagaj sa vezi cat de tari sunt amortizoarele, la confor e normal sa faca se balangane putin, dupa care dai in modul sport si ar trebui sa faca doar o singura cursa si a doua foarte scurta.
Verifici interiorul si exteriorul anvelopelor pentru uzura anormala ( directia trebuie reglata au avut niste probleme cu paralelismul)
Verifici trecand peste o denivelare daca exista zgomote pe puntea spate.
Cu butonul de la frana de mana tinut tras in sus, bagi in treapta 1 si o balansezi de cateva ori accelarand, daca simti ceva suspect .....

Cam atat din ce pot eu sa-ti spun, poate te mai ajuta si alti colegi, daca imi trimiti o serie de caroserie poate te pot ajuta daca a avut intari in reteaua renault .... bafta si sa o stapanesti sanatos.

Ah daca masina este deja in Romania, nu te zgarci si fa o verificare inainte de cumparare la Renault e 150 lei ....
*




QUOTE(chivereanumarian @ 15 Oct 2019, 22:28)
Eu am făcut la câteva megane,talisman,kadjar cu fisierul respectiv si fara probleme dar toti au avut 2.2.19.300 ,doar la varianta 2.2.15.703 m-am abținut pentru ca nu sunt sigur !

Poti face linistit nu o sa ai probleme, cei ce le-au crăpat au folosit alt3 fisiere nepotrivite de la surse necunoscute!

<span class='edit'>15 Oct 2019, 21:32:</span>
Funcționează foarte bine pe primul model !am crezut ca este ca la megane 3 rlink 1 mai multe masini ,diferite sunete
*



Multumesc frumos pentru raspuns!

Deci cu aceleasi fisiere, unitatea stie sa isi aminteasca ca e Espace nu Megane/ etc., iar riscuri nu sunt daca folosesc ce trebuie.
Operatiunea nu pare complicata, fisierele corecte le-am identificat si extras deja.

Ma intreb insa:
- diferente de interfata notabile nu sunt, inteleg
- multe functionalitati extra nu capat, doar posibilitatea sa ajung la Android Auto unde insa inteleg ca prin dev mode nu se activeaza definitiv, ci tb OBD... iar daca tel meu S10 are rez QHD, o sa se redea prost pe RLink, tb sa il downgradez la FHD....si sa il tin si cu meniu in lb engleza
- mai degraba ma intereseaza actualizare harti, pt ca prin 2.2.19.300 sunt blocat cu harti la 12.2014, ceea ce e aiurea, probabil ca prin vers 3.3.xx mai castig un acces la alt update, probabil gen 2016.....
- in cazul in care se da liber oficial la trecerea la 7.xx, din 3.3.xx nu o sa mai pot face fiindca este neoficial....; dar asta daca vreodata cei de la Renault Ro inteleg cum sa faca ok operatiunea....

Multumesc!


--------------------
RENAULT ESPACE V 2015 INITIALE PARIS
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Gill_ro
post 17 Oct 2019, 05:15
Post #881


..Nici paine fara munca, nici munca fara paine..


Group: Members
Posts: 2.349
Joined: 1 February 07
From: Bucuresti




@johnd79 nu stiu de unde mai ai tu arhiva pentru actualizarea neoficiala de la 2.x la 3.x pentru ca din 30 August 2019 link-ul pus aici pe forum a fost sters.

Atat timp cat exista o solutie oficiala a producatorului de trecere de la versiunea de soft 2.x la 7.x iti recomand sa faci aceasta actualizare numai intr-un service autorizat de producator cu ajutorul Clip-ului si a R-usb-ului... de ce se dau loviti cei din service sau de ce nu recomanda aplicarea actualizarii conform solutiei tehnice ( ACTIS 49605 ) oferite de producator...nu mai comentez!



--------------------
Renault Megane II.1 / Megane IV GT /// 2004 Sedan Privilege 1.5 dci / 2017 GT 1.6 dci - = B-006-ILL
Mi-e grea maturitatea, mi-e greu să fiu docil,
Aș da orice pe lume să redevin copil!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Alex Marian
post 19 Oct 2019, 20:26
Post #882


Membru incepator


Group: Members
Posts: 2
Joined: 13 October 19




Colegii am incercat si eu cu stick si cu sd card sa intru in developer mode si nu merge.stiti cumva de ce ?merge doar la anumite modele??multumesc.


--------------------
Renault Talisman Intens 1.6 Tce 200 cp EDC
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
lcc
post 21 Oct 2019, 11:37
Post #883


Membru autentic


Group: Members
Posts: 454
Joined: 10 March 18
From: Bucuresti




Salut. Ieri mi-a fost activat R-sound. Cu toate astea nu functioneaza, setarea neavand nici o influenta asupra sunetului motorului. Odata cu activarea acestei optiuni a disparut setarile originale de sunet. Este in regula ?

This post has been edited by lcc: 21 Oct 2019, 11:38


--------------------
Renault Megane 4 Sedan Intense > 1.5 dci 110cp MT 2017
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Poty
post 21 Oct 2019, 11:59
Post #884


DDT Guru


Group: Members
Posts: 978
Joined: 19 March 17
From: Slatina/Bucuresti




E normal să dispară, r sound ia locul setarilor "originale".. care oricum nici alea nu fac nimic.. r sound ar fi trbuit sa se auda (prima masina)


--------------------
Renault Megane Intense Hatchback 1.2 Tce 132CP - OT-06-APV
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
lcc
post 21 Oct 2019, 15:03
Post #885


Membru autentic


Group: Members
Posts: 454
Joined: 10 March 18
From: Bucuresti




Correct. Niciodata nu am sesizat vreo diferenta intre sunete. Pacat ca nu functioneaza nici R-sound, chiar daca nu am sunet bose.


--------------------
Renault Megane 4 Sedan Intense > 1.5 dci 110cp MT 2017
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Andrei.O.
post 21 Oct 2019, 15:10
Post #886


Membru incepator


Group: Members
Posts: 12
Joined: 22 April 17




Astazi au reusit baietii de la service sa faca update-ul de la 3.3 la 7.0. Imediat ce am ajuns acasa, am updatat eu de la 7.0 la 8 ca sa am AA si CP fullscreen smile.gif.

This post has been edited by Andrei.O.: 21 Oct 2019, 16:17

Attached thumbnail(s)
IMG_5288.jpg ( Size: 428.44k ) Number of downloads: 882
IMG_5289.jpg ( Size: 454.13k ) Number of downloads: 840


--------------------
- - - - -
Megane IV GT 205
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Gill_ro
post 21 Oct 2019, 16:38
Post #887


..Nici paine fara munca, nici munca fara paine..


Group: Members
Posts: 2.349
Joined: 1 February 07
From: Bucuresti




cool.gif ..Actualizarea este posibilă dacă se vrea așa cum v-am spus...Felicitări pentru curajul de a face acest pas.


--------------------
Renault Megane II.1 / Megane IV GT /// 2004 Sedan Privilege 1.5 dci / 2017 GT 1.6 dci - = B-006-ILL
Mi-e grea maturitatea, mi-e greu să fiu docil,
Aș da orice pe lume să redevin copil!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Vali Busuioc
post 21 Oct 2019, 16:58
Post #888


Membru incepator


Group: Members
Posts: 50
Joined: 30 August 18




Unde ai facut ?


--------------------
renault megan IV 2018 sedan 1.6 dci 130cp intens
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Andrei.O.
post 21 Oct 2019, 17:27
Post #889


Membru incepator


Group: Members
Posts: 12
Joined: 22 April 17




@Gill_ro Mulțumesc !
@Vali Busuioc Am făcut la Bras Iași.

Inițial au fost extrem de reticenți să facă update-ul pe motiv că "au murit" multe R-LINK-uri atunci când s-a incercat procedura de update (eu cred ca nu stăpânesc ei foarte bine noua procedura), însă le-am spus ca nu funcționează conexiunea bluetooth între telefon și R-LINK (folosesc iPhone și pică sincronizarea contactelor la iOS 13) și nu prea au avut de ales.

This post has been edited by Andrei.O.: 21 Oct 2019, 17:28


--------------------
- - - - -
Megane IV GT 205
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
268cca
post 21 Oct 2019, 19:52
Post #890


Membru autentic


Group: Members
Posts: 297
Joined: 5 July 11
From: Bucuresti




Andrei, ai folosit linkurile de aici (parca ducea spre un forum spaniol)? a fost nevoie de vreun artificiu sau a mers ca si cand ai face "oficial"? multumesc
edit: cand ai trecut de la 7 la 8, am uitat sa spun

This post has been edited by 268cca: 21 Oct 2019, 19:59


--------------------
renault megane estate IV 1.33 140 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Georgianeh
post 21 Oct 2019, 20:08
Post #891


Membru incepator


Group: Members
Posts: 17
Joined: 20 April 19




QUOTE(Andrei.O. @ 21 Oct 2019, 15:10)
Astazi au reusit baietii de la service sa faca update-ul de la 3.3 la 7.0. Imediat ce am ajuns acasa, am updatat eu de la 7.0 la 8 ca sa am AA si CP fullscreen smile.gif.
*



Tocmai cand renuntasem la speranta de a mai vedea CarPlay fullscreen pe masina, m-ai facut tu sa mor de oftica iar.
Am sunat si dat mail-uri in prostie iar incompetentii astia din Bucuresti habar nu au pe ce planeta sunt. Mi se pare incredibil, oare cei din Franta stiu situatia in care se afla reprezentantele de aici?


--------------------
Renault Megane Sedan 2017 Intens
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Andrei.O.
post 21 Oct 2019, 20:51
Post #892


Membru incepator


Group: Members
Posts: 12
Joined: 22 April 17




QUOTE(Georgianeh @ 21 Oct 2019, 20:08)
Tocmai cand renuntasem la speranta de a mai vedea CarPlay fullscreen pe masina, m-ai facut tu sa mor de oftica iar.
Am sunat si dat mail-uri in prostie iar incompetentii astia din Bucuresti habar nu au pe ce planeta sunt. Mi se pare incredibil, oare cei din Franta stiu situatia in care se afla reprezentantele de aici?
*



Imagineaza-ti reactia mea cand s-a urcat domnul de la service in masina cu stick-ul si inainte sa-l bage in masina zice "Doamne ajuta !" ohmy.gif .

Este foarte trist ceea ce se intampla. Mie initial au incercat sa-mi faca update-ul, a esuat si a disparut temperatura exterioara + eroare in bord. Cand au vazut asta s-au oprit, au cerut lamuriri de la Renault Romania si ulterior de la Renault Franta. Abia peste 5 zile s-a rezolvat problema.

Nu poti incerca sa le fortezi mana invocand argumentul cu conexiunea bluetooth instabila pe iOS 13 ?

QUOTE(268cca @ 21 Oct 2019, 19:52)
Andrei, ai folosit linkurile de aici (parca ducea spre un forum spaniol)? a fost nevoie de vreun artificiu sau a mers ca si cand ai face "oficial"? multumesc
edit: cand ai trecut de la 7 la 8, am uitat sa spun
*



Am folosit un tutorial de pe un grup italian de pe facebook. Operatiunea de update de la 7 la 8 este extrem de simpla. Trebuie descarcat un fisier .lgu, copiat pe un stick in interiorul folder-ului R-LINK si bagat in masina. Daca este necesar postez un link aici cu fisierul folosit de mine, dar probabil este vorba de acelasi fisier postat si pe aici.

This post has been edited by Andrei.O.: 21 Oct 2019, 21:07


--------------------
- - - - -
Megane IV GT 205
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Vali Busuioc
post 21 Oct 2019, 21:12
Post #893


Membru incepator


Group: Members
Posts: 50
Joined: 30 August 18




Cred ca ar fi bine sa le scriem celor din franța de incompetenta si bătaia de joc din romanica


--------------------
renault megan IV 2018 sedan 1.6 dci 130cp intens
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
johnd79
post 22 Oct 2019, 10:24
Post #894


Membru incepator


Group: Members
Posts: 11
Joined: 11 October 19




Salutare, din nou!

Revin cu problema de update de la 2.2 la 7.xx, la R Link 2 (Espace 2015).
Dupa un tur de forta la toti dealerii din Bucuresti, am ajuns si la Renault Romania/ Vocea Clientului, care m-au indrumat catre Mival, invocand ca cei de acolo au rezolvat multiple astfel de cazuri cu succes.
Zis si facut, insistat la Mival, ajung la electricianul sef care se ofera sa incerce update-ul, fara a preciza pret sau riscuri, desi l-am simtit cu vocea indoita.
Ii invoc procedura Actis binecunoscuta; a, da, stim de aceea, dar ni s-a defectat echipamentul Clip...dar am primit acum un nou stick de update la 7 si operam prin Toolbox, ca aceasta e noua procedura etc
Pai zic, ce procedura noua? Update prin Toolbox pot face si singur, dar nu este disponibil si nu se aplica la trecerea de la sw 2 la 7, stiu sigur ca acestea sunt instructiunile producatorului....
Deja era incurcat maxim....

Dragi colegi de forum, avem un dealer serios in tara asta care sa fi rezolvat cu succes un update de la 2.2 la 7.xx?
Sau tb sa facem scandal? Si unde??????


--------------------
RENAULT ESPACE V 2015 INITIALE PARIS
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
VioT
post 22 Oct 2019, 11:12
Post #895


Membru


Group: Members
Posts: 168
Joined: 21 June 17




Cel mai serios bun dealer pe care il cunosc eu, pe subiectul acesta, este @Poty smile.gif
Daca alegi the dark side, cred ca te poate ajuta el.


--------------------
bmw f40 120i
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Gill_ro
post 22 Oct 2019, 12:02
Post #896


..Nici paine fara munca, nici munca fara paine..


Group: Members
Posts: 2.349
Joined: 1 February 07
From: Bucuresti




Colegul vrea să treacă oficial la versiunea 7.x ...din păcate "boot" se poate actualiza doar cu ajutorul Clip-ului in service legat la serverul producătorului.


--------------------
Renault Megane II.1 / Megane IV GT /// 2004 Sedan Privilege 1.5 dci / 2017 GT 1.6 dci - = B-006-ILL
Mi-e grea maturitatea, mi-e greu să fiu docil,
Aș da orice pe lume să redevin copil!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
CristyXXL
post 23 Oct 2019, 11:19
Post #897


Membru incepator


Group: Members
Posts: 80
Joined: 29 December 09
From: Resita




Am fost de doua ori la Service in Timisoara la Auto Europa pentru update de soft pentru Kadjar. Prima data nu au reusit sa imi faca update de la versiunea 2.2.11.803 am stat 3 ore sa astept si nimic. Am fost reprogramat pe 21.10, tehicianul ce se ocupda de asa ceva a fost programat toata ziua pentru masina mea.
Dar ce sa vezi, nici acum nu mi-au facut update, au zis sa astept ca saptamana viitoare apare alta versiune, o "evolutie"(dupa spusele lor) si o vor instala pe aceea....
Nici nu mai stiu ce sa cred, poate iar nu reusesc sa imi faca update si merg degeaba...

Partea nasoala este ca nu pot conecta Samsung S9+ la unitate, defapt se conecteaza si dupa 5-10secunde se deconecteaza si tot asa...


--------------------
Renault Megane Estate 1.6 16V 112cp Kadjar 1.5 110cp
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Alexandru1978
post 23 Oct 2019, 13:27
Post #898


Membru incepator


Group: Members
Posts: 1
Joined: 18 October 19




Salutare!
A reusit cineva sa schimbe display-ul de 7 inch cu unul de 8.7? Aveti idee ce modificari trebuie facute la parametrii rlink2?
Multumesc!


--------------------
Renault Laguna 3 2012
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
chivereanumarian
post 23 Oct 2019, 19:55
Post #899


Pagina de facebook Activari Funcții,Hărți 2019,Diagnoz


Group: Members
Posts: 831
Joined: 22 June 15




Azi am făcut eu la după ce înainte persoana a fost la reprezentanta de numai mergea nici cea de 7

This post has been edited by chivereanumarian: 23 Oct 2019, 20:23

Attached thumbnail(s)
20191023_111206.jpg ( Size: 3.59mb ) Number of downloads: 1580
20191023_090521.jpg ( Size: 2.92mb ) Number of downloads: 1545
olx_image_2019_10_16_13_37_03.jpg ( Size: 85.3k ) Number of downloads: 1328
IMG_20191019_WA0005.jpeg.jpg ( Size: 63.61k ) Number of downloads: 1315


--------------------
megane 3 bose 2013 Laguna 2014 2.0 130 ,megane 3 2015 95 cp euro 6 2015,Megane 4 intens estate
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Vali Busuioc
post 28 Oct 2019, 08:56
Post #900


Membru incepator


Group: Members
Posts: 50
Joined: 30 August 18




Salutare
Voi puteti activa arkamys din setari ? La mine nu am setarea asta


--------------------
renault megan IV 2018 sedan 1.6 dci 130cp intens
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DaciaClub - Reno Bot
post Reguli topic / Topic rules
Post #


Mesaj automat









Fara off topic, fara reclama!


--------------------
Go to the top of the page
58 Pages « < 28 29 30 31 32 > » 
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

ETask
Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 20th April 2024 - 02:25
Dacia