Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

15 Pages « < 11 12 13 14 15 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Placute si discuri de frana Laguna III, marci, dimensiuni, particularitati montaj

martzipan2004
post 31 Dec 2018, 16:07
Post #361


the fuck's your problem....


Group: Members
Posts: 687
Joined: 11 August 08
From: bucuresti




Iti multumesc frumos

si poza de la cealalta roata :



This post has been edited by martzipan2004: 31 Dec 2018, 17:59


Attached thumbnail(s)
20181231_144829.jpg ( Size: 316.88k ) Number of downloads: 655
20181231_144857.jpg ( Size: 356.84k ) Number of downloads: 668


--------------------
BMW F11 2016 - B 67 ELT
Renault Laguna 3 Black Edition 2011
Symbol 1.4 8v ^ 57000 km
Corsa 1.7 CDTI ^ 150000 ^
Opel Combo 1.7 DTI 2010[B]
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marius80_eugen
post 1 Jan 2019, 18:48
Post #362


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.978
Joined: 9 December 05
From: Bucuresti




QUOTE(madhorsefuzzy @ 31 Dec 2018, 14:45)
Placutele sunt sub limita de uzura si trebuie schimbate.
*


Eu nu sunt de acord cu ce spui. La mine frana a mers ok pana la 2 mm de "carne". La el nu s-a consumat nici 40% din ele, mai ales ca cealalta placuta este uzata si mai putin.
Zgomotul de "nefolosire" se duce dupa cativa km si cateva franari si se intampla mai ales pentru ca oxideaza discurile si NU are nici o importanta.
Acel "guler" de uzura de la discuri se formeaza si la exterior si la interior. Eu le-am curatat acea "bavura" de la exterior pe fata si nu mai scartaie cand virez f putin stanga-dreapta, dar pe spate nu am nici un fel de problema cu ele, desi cred ca voi curata bazura cu un flex sau bormasina si pe spate in primavara.
Masoara totusi grosimea discurilor spate, pentru ca este posibil ca acest set de placute sa fie ultimul folosit cu acest disc si la urmatoarea schimbare iti vor trebui set discuri spate + set placute spate noi toate , adica depasesti 1000 lei. Cu toate astea, placutele spate te mai tin cam 20.000 - 25.000 km fara probleme pe o L3 normala , dar pe GT (cea care vireaza si cu spatele) mai putini km.
Daca vrei sa prelungesti viata placutelor pe care le ai si chiar a discurilor, curata bavura exterioara, curata tot etrierul prin desfacerea placutelor si a culiselor si ungerea culiselor si pe interior si pe suportul de prindere (vaselina speciala). Printr-o culisare buna, uzura placutelor ar trebui sa se mai egalizeze putin, nu raman blocate si ai parte de o franare mai buna.
Tu stii cat si cum mergi cu ea.


--------------------
Reno / de toate Reno 2003 - 2017
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
R_1_9
post 1 Jan 2019, 19:20
Post #363


Membru autentic


Group: Members
Posts: 458
Joined: 28 March 10




"placutele spate te mai tin cam 20.000 - 25.000 km fara probleme pe o L3 normala , dar pe GT (cea care vireaza si cu spatele) mai putini km" - In cazul L3 GT (cea care vireaza si cu spatele), de ce crezi ca ar tine mai putini km placutele de frana spate?

This post has been edited by R_1_9: 1 Jan 2019, 19:27


--------------------
Renault Laguna 2, 2003/1.9 dci 120 cp Privillege Laguna 3, 2015/2.0 dci 180 cp 4Control
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marius80_eugen
post 2 Jan 2019, 16:30
Post #364


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.978
Joined: 9 December 05
From: Bucuresti




Eh, asa cred eu.


--------------------
Reno / de toate Reno 2003 - 2017
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
martzipan2004
post 2 Jan 2019, 23:08
Post #365


the fuck's your problem....


Group: Members
Posts: 687
Joined: 11 August 08
From: bucuresti




QUOTE(marius80_eugen @ 1 Jan 2019, 18:48)
Eu nu sunt de acord cu ce spui. La mine frana a mers ok pana la 2 mm de "carne". La el nu s-a consumat nici 40% din ele, mai ales ca cealalta placuta este uzata si mai putin.
Zgomotul de "nefolosire" se duce dupa cativa km si cateva franari si se intampla mai ales pentru ca oxideaza discurile si NU are nici o importanta.
Acel "guler" de uzura de la discuri se formeaza si la exterior si la interior. Eu le-am curatat acea "bavura" de la exterior pe fata si nu mai scartaie cand virez f putin stanga-dreapta, dar pe spate nu am nici un fel de problema cu ele, desi cred ca voi curata bazura cu un flex sau bormasina si pe spate in primavara.
Masoara totusi grosimea discurilor spate, pentru ca este posibil ca acest set de placute sa fie ultimul folosit cu acest disc si la urmatoarea schimbare iti vor trebui set discuri spate + set placute spate noi toate , adica depasesti 1000 lei. Cu toate astea, placutele spate te mai tin cam 20.000 - 25.000 km fara probleme pe o L3 normala , dar pe GT (cea care vireaza si cu spatele) mai putini km.
Daca vrei sa prelungesti viata placutelor pe care le ai si chiar a discurilor, curata bavura exterioara, curata tot etrierul prin desfacerea placutelor si a culiselor si ungerea culiselor si pe interior si pe suportul de prindere (vaselina speciala). Printr-o culisare buna, uzura placutelor ar trebui sa se mai egalizeze putin, nu raman blocate si ai parte de o franare mai buna.
Tu stii cat si cum mergi cu ea.
*


Mersi frumos
Am.facut doar vreo 15000 km in ultimii 5 ani cu ea
O sa ma duc sa desfacă roțile spate sa vedem ce putem face
Exista vreo procedura specială de desfacere a placutelor pe spate?


--------------------
BMW F11 2016 - B 67 ELT
Renault Laguna 3 Black Edition 2011
Symbol 1.4 8v ^ 57000 km
Corsa 1.7 CDTI ^ 150000 ^
Opel Combo 1.7 DTI 2010[B]
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marius80_eugen
post 3 Jan 2019, 20:14
Post #366


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.978
Joined: 9 December 05
From: Bucuresti




Sa le scoti nu, dar ca sa le bagi pe cele noi, trebuie un kit de "reparatie/schimbare" placute care in timp ce preseaza pistonul in interior il si invarte !
Nu trebuie facut nimic electronic, dar fara kitul ala NU poti schimba ok placutele spate si ai sanse MARI sa nenorocesti pistonasul care intra foarte greu mai ales daca nu ai umblat la el de mult timp si apoi ajungi sa schimbi etrierele spate complet. (cam 800-900 lei bucata).
Eu am cumparat un kit din ala pt ca am vrut sa-mi repar un etrier spate si am vazut ce este in interiorul etrierelor ... e nebunie , daca nu le rotesti cat trebuie si cum trebuie ca putere, nenorocesti un sistem "pe melc" care ajuta la auto-reglarea placutelor odata cu uzarea lor, adica se apropie exact cat trebuie odata cu uzura lor si nu iti raman departate.
Daca ai kitul ala, poti schimba singur placutele, altfel sa NU accepti nici macar in service sa ti le schimbe daca nu au acel kit.
La ce am vazut din pozele tale , eu as mai merge cel putin pana in vara cu ele si intre timp mi-as lua un set nou sa le schimb cand le prind la un pret ok. Eu pe spate folosesc Textar si sunt foarte ok si nu imi pare rau ca nu am dar aproape dublu pe ATE, in schimb pe fata numai Textar si ATE as folosi , nimic altceva.
Daca nu mergi mult cu masina , in vara ( cam prin luna mai) as desface si as curata totul pe acolo si atunci as schimba si placutele. Masina oricum franeaza cam 70% pe fata si iti repet, din poze, parerea mea este sa stai linistit ca ai placute destul. Poti sa mai intrebi vreun mecanic, dar eu asa le vad, ca sunt destul de groase. Oricum in 1-2 luni ia setul de placute, le masori si apoi le compari cu ce ai pe masina si atunci o sa vezi ca tu abia jumate ai consumate din ele. Nu uita ca la verificare sa verifici si placutele de pe interiorul discurilor, pentru ca de obicei acelea se uzeaza mai repede ...
Eu pe spate am mers cu ele pana la 2 mm ... uzura la palcutele pe interior si cam 3 la exterior si nu au avut nici un fel de probleme. Cand le schimbi poate convingi mecanicul sa iti ia cu o bormasina/flex "bavura" de pe marginea discurilor spate si o sa te tina inca un set de placute discurile spate. De obicei un set de discuri tin cam 2 seturi de placute normale sau chiar 3 seturi daca placutele sunt "moi" si se consuma mai repede. (de obicei cele moi scot mult praf negru, dar daca speli masina o data pe sapt, nu e nici o probl).

This post has been edited by marius80_eugen: 3 Jan 2019, 20:16


--------------------
Reno / de toate Reno 2003 - 2017
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
postasu
post 3 Jan 2019, 21:05
Post #367


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.195
Joined: 23 August 11
From: Timisoara




Salut domnilor,

O intrebare am la voi... Ce marca de discuri recomandati?

In urma cu aproximativ 4000 km am montat discuri pe fata noi si placute ambele marca Brembo.
Dupa doar 4000 km s-au ovalizat foarte rau, in sensul ca la 90 km/h tremura volanul cand franam de te speriai.
am facut un drum mai lung pe autostrada cu frane scurte si parca s-au rectificat putin... in sensul ca doar pe la 110 KM/h tremura volanul cand franez, dar oricum e rau si trebuie sa le schimb.

Propuneri?

Multumesc


--------------------
Renault Laguna III 2008 - TM ......
Renault Laguna 3 Sport Tourer
2.0dci, 2008, 110kw,

Cand Dumnezeu a impartit mintea a zis " Editie Limitata"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mars
post 3 Jan 2019, 21:49
Post #368


meow or never


Group: Moderatori
Posts: 7.257
Joined: 22 January 04




Originale Renault. Ar trebui sa ai si o reducere de cel putin 20% la reprezentanta, masina avand mai mult de patru ani.


--------------------
Mercedes-AMG A 35 (2023)
User is online!Galerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marius80_eugen
post 5 Jan 2019, 18:25
Post #369


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.978
Joined: 9 December 05
From: Bucuresti




Eu am avut surpriza ca nu in toate sevice-urile acreditate Renault sa fie valabila promotia ... apoi de multe ori pretul placute + discuri + manopera sa fie MULT mai mare de 20% in reprezentanta decat daca ti le cumperi singurel de la magazine.
Si eu voi cauta pentru fata discuri si placute pana in primavara ... si va astept cu impresii si preturi pentru piese !


--------------------
Reno / de toate Reno 2003 - 2017
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Trutiarex
post 11 Jan 2019, 14:19
Post #370


Membru incepator


Group: Members
Posts: 45
Joined: 1 November 17




Eu am montat pe fata Zimmermann, varianta gaurita (stiu, nu va tociti tastele, e 95% pentru look), si de peste 10.000km nu am avut probleme cu ele. Sunt putin mai scumpe dar sunt facute in Germania, si gasesti mai accesibile in varianta normala in jurul sumei de 240 lei bucata.
Daca te uiti peste o lista de preturi o sa observi ca gama buget de la Brembo e mai mereu primul pret, sub brand-uri no-name, si asta din cauza ca in cazul Brembo, brand-ul nu garanteaza si calitatea, plus ca risti sa iti si iei teapa cu o piesa contrafacuta.


--------------------
Renault Laguna Coupe GT 2010
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marius80_eugen
post 11 Jan 2019, 16:42
Post #371


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.978
Joined: 9 December 05
From: Bucuresti




Astea gaurite tocesc mai repede placutele sau se tocesc ele mai repede ? Cu ce placute le folosesti ?


--------------------
Reno / de toate Reno 2003 - 2017
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mars
post 11 Jan 2019, 20:45
Post #372


meow or never


Group: Moderatori
Posts: 7.257
Joined: 22 January 04




Placute cu gaurele, desigur radmasa.gif.


--------------------
Mercedes-AMG A 35 (2023)
User is online!Galerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Bicicleta galbena
post 11 Jan 2019, 21:18
Post #373


Sunt nembru, domnule!


Group: Members
Posts: 2.056
Joined: 29 January 13
From: Bucuresti




Nu m-ar mira sa intrebe cineva "de unde le-ai comandat?" biggrin.gif




--------------------
Peugeot 407 1.8 16v 2005 , ex-Dacia Solenza 1.4 Mpi 2003
____________________________
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marius80_eugen
post 12 Jan 2019, 22:02
Post #374


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.978
Joined: 9 December 05
From: Bucuresti




QUOTE(mars @ 11 Jan 2019, 20:45)
Placute cu gaurele, desigur radmasa.gif.
*


Eh, se putea o gluma si mai bina, cu toate astea mie imi stergi posturile, iar tu faci glume. Iti dai seama ca eu am intrebat on topic si chiar interesat de subiectul cu discurile ventilate si gaurite, mai ales ca in primavara trebuie sa schimbi si eu discurile si placutele fata.
Cat despre biciclistul galbejit , cred ca s-a ratacit pe aici ...

This post has been edited by marius80_eugen: 12 Jan 2019, 22:04


--------------------
Reno / de toate Reno 2003 - 2017
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mars
post 13 Jan 2019, 10:00
Post #375


meow or never


Group: Moderatori
Posts: 7.257
Joined: 22 January 04




Nu-ti convine, dai report. Nu sunt singurul moderator de aici. Iar “calitatea” asta nu-mi interzice sa fac ce glume am eu chef, cu riscurile de rigoare.


--------------------
Mercedes-AMG A 35 (2023)
User is online!Galerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Trutiarex
post 15 Jan 2019, 15:49
Post #376


Membru incepator


Group: Members
Posts: 45
Joined: 1 November 17




QUOTE
Cu ce placute le folosesti ?

Folosesc tot placute Zimmermann, simple, cred ca e o idee buna sa alegi acelasi brand de placute precum discurile, producatorul efectuand un minim de teste pe ele incat sa nu ajungi la diferente metalurgice sau de constructie care sa afecteze longevitatea, performantele sau timpul de raspuns in cazul actionarii.

Legat de discuri perforate, cum am mentionat, o mare parte tine de estetica. In rest, au unele mici avantaje si dezavantaje fata de un disc normal:
-consensul e ca in cazul utilizarii in regim de franari repetate si temperaturi extreme, au dezavantajul ca sunt predispuse la crapare, dar asta nu cred ca va fi cazul vreodata in aplicatii normale de strada.
-fiindca au masa mai mica care sa absoarba caldura placutelor (discul e principalul mediu prin care placutele pierd din temperatura in timpul franarii), aduc placutele la temperatura optima intr-un timp mai rapid, lucru esential mai ales in cazul in care alegeti un set de placute performante dar care ajung greu la o temperatura ce le fac utilizabile pe strada.
-in cazul franarilor pe ploaie, asigura o franare initiala mai consistenta deoarece vaporii de apa creati in momentul franarii au loc pe unde sa evadeze dintre suprafata placutei si a discului, asigurand un contact uniform mai rapid intre cele doua.

Nu pot zice ca recomand discurile gaurite decat pentru consistenta in franarea initiala, care pare sa aiba un raspuns mai predictibil, si bineinteles pentru ca 99% din lume vede discuri gaurite plus esapament dublu si crede ca ai un V8 sub capota. biggrin.gif


--------------------
Renault Laguna Coupe GT 2010
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marius80_eugen
post 19 Jan 2019, 22:35
Post #377


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.978
Joined: 9 December 05
From: Bucuresti




Eu ma asteptam sa fii mai multumit , adica cu cel putin 20-25% mai ok la racire si reactie ... Inteleg ca in afara faptului ca se elimina apa mai repede cand mergi pe ploaie rau ... cam nimic ?
Eu folosesc mereu pe masinile mele jante cat mai aerisite si sincer se observa repede diferenta fata de alte masini cu jante de tabla (cele ieftine) si bonus capace, dupa cateva franari pe serpentine si urmate de ceva franari.
Nu inteleg cu cat ar avea masa mai mica ... te referi numai la masa materialului dislocat de gauri sau ca ar fi alt material mai usor ? Grosimea banuiesc eu ca este identica cu cele negaurite ... O sa vad cam ce diferenta este intre discurile normale si astea gaurite pentru fata, pentru ca in primavara trebuie sa le schimb.
O alta intrebare : pe fata la Laguna 3 exista mai mult de 2 feluri de discuri ? Adica cele normale si cele pentru GT ?


--------------------
Reno / de toate Reno 2003 - 2017
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
madhorsefuzzy
post 19 Jan 2019, 22:57
Post #378


Membru


Group: Members
Posts: 4.188
Joined: 9 May 05
From: Bucuresti




Si cele de 280mm de la 1.5 dci si 1.6 16V de 110cp amandoua.


--------------------
Laguna Grandtour 2011 4Control 2.0dci 200cp+ / Honda Insight Hybrid 2010 stock
"Vei invata sa conduci cand vei sti sa te feresti de prosti, nu cand vei sti legea!"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marius80_eugen
post 20 Jan 2019, 20:16
Post #379


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.978
Joined: 9 December 05
From: Bucuresti




OK, deci sunt de 3 marimi , 280 / 296 / 320 mm.
Am cautat aseara niste discuri si placute pe 296 mm si am dat peste ceva modele :
Discuri intre 180 si 240 lei bucata si placute pe la 150-180 lei setul ... cam cele mai bune preturi.


--------------------
Reno / de toate Reno 2003 - 2017
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
andru1973
post 21 Jan 2019, 13:31
Post #380


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.271
Joined: 8 December 14
From: nu conteaza




Poate va interesează discuri și plăcuțe ,nu știu dacă trimite international

https://www.audioledcar.com/es/ebc-pastilla...-freno-y-discos

21 Jan 2019, 14:33:
Trebuie sa alegi marcă și modelul ,are toate dimensiunile de la 280,296,320 mm

This post has been edited by andru1973: 21 Jan 2019, 15:33


--------------------
renault LAGUNA 1 RT 2.0 LAGUNA 3 2.0 DCI 130CP fara DPF iulie 2008 expresion
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Trutiarex
post 21 Jan 2019, 20:34
Post #381


Membru incepator


Group: Members
Posts: 45
Joined: 1 November 17




QUOTE
Eu ma asteptam sa fii mai multumit , adica cu cel putin 20-25% mai ok la racire si reactie

La racire nu o sa simti nicioadata diferenta intre discuri in condus normal, in Romania, pe strada, cu 178 cai. Nu e nici puterea nici infrastructura drumurilor de asemenea natura incat sa faci atatea frane repetate la viteza mare incat sa te lase franele, eventual poate doar daca ai uitat de frana de motor cand cobori Transalpina.
Cat despre reactie, cred ca depinde mult de utilizarea unui disc cu santuri care sa atace agresiv suprafata placutelor, dar mai mult decat atat de materialul placutelor. Pui placute mai abrazive, prinde mai bine dar schimbi discul si plcutele intr-o veselie.

QUOTE
Nu inteleg cu cat ar avea masa mai mica ... te referi numai la masa materialului dislocat de gauri?

Da, ma refer ca acele gauri inseamna mai putin metal care sa absoarba din temperatura placutei la o franare initiala.

TLDR: daca ai nevoie de discuri de 320, made in Germany, fara probleme de "elasticitate", cu strat antirugina, pregatite de niste placute mai sport si cu un aspect care sa puna in valoare un set de jante mai aerisite, Zimmermann-urile perforate sunt cam 300Lei bucata.

This post has been edited by Trutiarex: 21 Jan 2019, 20:37


--------------------
Renault Laguna Coupe GT 2010
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marius80_eugen
post 22 Jan 2019, 17:39
Post #382


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.978
Joined: 9 December 05
From: Bucuresti




Nu mai vreau sa aud de EBC , nu ma intereseaza marca !

Trutiarex eu am de 296 mm discurile si ma gandesc catre ceva de genul TRW/ Textar/ ATE si cu placute cam aceeasi marca. Daca nu iau perforate la discuri nu are rost sa iau placute Zimmerman , pentru ca sunt si cam scumpe si in acei bani iau Textar de care sunt f. multumit pe spate in momentul asta.
Oricum mai am vreo 2-3 luni pana trebuie sa le schimb, asa ca mai urmaresc si poate apare vreo oferta ok. In cel mai rau caz 150x2 + 150 = 450 lei set TRW (ceea ce nu este rau deloc) si stiu ca sunt f. compatibile cu L3. Daca apare o oferta mai buna , trec pe ATE si ajung pe la 650 lei.
Cu toate astea va trebui sa le montez in service , desi tare as fi vrut sa mi le instalez eu singurel si sa si curat cum vreau eu ... ma rog ... pentru garantie discuri o sa le fac in service !


--------------------
Reno / de toate Reno 2003 - 2017
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
andru1973
post 22 Jan 2019, 18:59
Post #383


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.271
Joined: 8 December 14
From: nu conteaza




scuze ,dar nu te-a obligat nimeni sa îți cumperi EBC,dacă nu te interesează nici pe mine sau poate și pe altcineva nu interesează,eu am pus link dacă vrea cineva sa se intereseze ,nu am obligat pe nimeni și nu am îndrumat pe nimeni sa cumpere aceste discuri ,din partea mea poți sa pui și discuri de tabla e problema ta, mașina ta ,....


--------------------
renault LAGUNA 1 RT 2.0 LAGUNA 3 2.0 DCI 130CP fara DPF iulie 2008 expresion
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cj98czh
post 22 Jan 2019, 19:03
Post #384


Membru de la Cluj ...


Group: Moderatori
Posts: 22.825
Joined: 27 March 06
From: Cluj-Napoca




El in general pune ce este mai ieftin ..


--------------------
Ford Mondeo Titanium, bi-turbata, 2018 / Mazda 3 , 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
andru1973
post 22 Jan 2019, 19:12
Post #385


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.271
Joined: 8 December 14
From: nu conteaza




da,fiecare pune ce vrea pe mașina lui ,eu am pus acel link poate cineva îl interesează ,ca el pune ce e mai ieftin e problema lui,nu condamn pe nimeni ,fiecare face ce îl duce capul


--------------------
renault LAGUNA 1 RT 2.0 LAGUNA 3 2.0 DCI 130CP fara DPF iulie 2008 expresion
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marius80_eugen
post 22 Jan 2019, 22:20
Post #386


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.978
Joined: 9 December 05
From: Bucuresti




andru nu ai inteles prea bine ce am spus, pentru ca nu am spus ca nu vreau sa aud de ele pentru ca nu le stiu, ci din contra, pentru ca le-am incercat in trecut. EBC este o fi o marca ok pentru cei care folosesc masina pentru anumit lucru preponderent, dar daca vrei sa o folosesti si la piata si in concediu si pe serpentine si mers mai sportiv, incepi sa vezi problemele. Au 3 nivele de echipare (sau cel putin eu asa le tin minte) si ideal ar fi fost o combinatie intre nivelul 1 si 2 , pentru ca 3 este numai pentru circuit si se comporta prost pe strada, fiind placute foarte tari care nu franeaza ok decat dupa ce se incalzesc si mananca discurile in draci.
De peste 10 ani tot isi fac reclama ba pe 4tuning, ba pe alte site-uri, dar feedback-urile nu au fost mereu printre cele mai bune si multi le-au schimbat inainte de vreme.
Revenind la placute , mai bune decat ATE ... nu cred ca e nevoie, dar asa cum ai spus si tu, fiecare alege ce doreste. Diferentele de performanta intre TRW/Textar/ATE sunt atat de mici , incat totul poate fi doar placebo. Totul depinde de discuri sa fie ok si sa nu se ovalizeze, iar fata de aceasta problema, diferenta dintre cele 3 marci nu mai conteaza. Nu cred ca mai are rost sa spun de marketing si ca diferenta aia de pret este din pix si nu din costurile de productie. Cu toate astea nu asta ar fi problema, dar macar ATE-ul sa isi pastreze calitatea si peste 5-10 ani.


--------------------
Reno / de toate Reno 2003 - 2017
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
busu 12
post 22 Jan 2019, 22:40
Post #387


Member


Group: Members
Posts: 567
Joined: 22 October 14




de-aia doctorul dr_Myke care a trecut de la logan la bmw prietenul lui einstain1984 , argon si Muttley
a inteles ca ATE e naspa si singur a migrat spre Textar la discuri si placute la bmw. Acolo nu a mai folosit nici o secunda ATE, cum folosea pe Logan


--------------------
Renault dacia 1
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cj98czh
post 22 Jan 2019, 22:43
Post #388


Membru de la Cluj ...


Group: Moderatori
Posts: 22.825
Joined: 27 March 06
From: Cluj-Napoca




Brembo folosea doctorul ..


--------------------
Ford Mondeo Titanium, bi-turbata, 2018 / Mazda 3 , 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
andru1973
post 23 Jan 2019, 10:36
Post #389


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.271
Joined: 8 December 14
From: nu conteaza




mai mult am pus linkul pentru discuri de frână,erau mai jos,dar ma rog,cum am spus poate sunt persoane care vor sa monteze acele discuri și plăcuțe



23 Jan 2019, 10:25:
si apropo de TRW am eu pe fata discuri și plăcuțe ,sunt bune ,dar...,dar sunt ok ,fac o gălăgie când frânez mai tare ,ma refer când am ceva viteza intru într-o curba și frânez cam pe la 150 metri de curba apăsând pedala mai tare de frâna se aude... ,nu știu cum sa zic ,ca o huruiala cum freacă plăcuta pe disc dacă ma înțelegi,dar sunt ok frânează bine nu sunt ovalizate sau uzat uniform,dar nu sunt rele

This post has been edited by andru1973: 23 Jan 2019, 11:25


--------------------
renault LAGUNA 1 RT 2.0 LAGUNA 3 2.0 DCI 130CP fara DPF iulie 2008 expresion
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marius80_eugen
post 23 Jan 2019, 19:14
Post #390


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.978
Joined: 9 December 05
From: Bucuresti




Cam asta am spus si eu, minimul calitatii pe care o voi pune ar fi TRW. Eu oricum curat la spalatorie foarte bine si discurile si placutele si se diminueaza mult acele frecari reziduale cauzate si de praful de la uzura depus prin etrier.


--------------------
Reno / de toate Reno 2003 - 2017
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
15 Pages « < 11 12 13 14 15 >
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 29th March 2024 - 09:57
Dacia