Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

placutele de frana (cred!)

adinutza
post 29 Apr 2008, 13:03
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 3
Joined: 29 April 08




Buna ! Sunt o soferita blonda (tongue.gif ), careia au inceput sa-i scartie rotile cand pune frana. Avand in vedere ca masina are deja 36 000 km, probabil ca a venit timpul sa-i schimb placutele de frana. O am de trei ani si pana acum nu a fost nevoie sa merg cu ea in service decat pentru revizii. Ce ma sfatuiti? Sa cumpar eu placutele si sa merg la mecanicul din coltul strazii sau sa merg cu ea in service? Aveti idee cat costa un set?
Desi am citit pe forum problemele pe care le-au intampinat unii eu sunt foarte multumita deoarece de trei ani nu fac decat sa pun motorina si sa apas pe buton. La ce probleme ar trebui sa ma mai astept de acum incolo?
Mii de multumiri si o rugaminte: nu ne mai subestimati in trafic...chiar si daca suntem blonde!


--------------------
RENAULT SCENIC II SCENIC II 2005 MOTORINA - IF 22 SCN
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
BiGBearRO
post 29 Apr 2008, 17:11
Post #2


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.338
Joined: 19 October 05
From: de unde se da ora exacta




pe fata se schimaba f f usor, le poate schimba si o blonda mai vanjoasa wink.gif
pe spate nu stiu insa, am auzit ca trebuie o presa mai speciala care sa bage pistonul inapoi in etrier
Eu am facut primul schimb de placute la 30.000 (fata + spate), deci ar fi cazul sa le schimbi, ATENTIE MERSUL CU PLACUTE FOARTE UZATE CONDUCE LA STRICAREA DISCURILOR DE FRANA plus ca daca ajungi la fier pe fier cam ramai fara frana cea ce este mai grav
Depinde de mecanicul din colt, nu sunt toate colturile la fel ph34r.gif
mai bine dute la un service, Mach 1 e destul de central, acu depinde unde stai si care e mai liber

This post has been edited by BiGBearRO: 30 Apr 2008, 08:58


--------------------
Toyota AURIS Touring Sport 2015 - IF-94-URS
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adinutza
post 30 Apr 2008, 13:08
Post #3


Membru incepator


Group: Members
Posts: 3
Joined: 29 April 08




Multumesc frumos! N-am stiut ca este asa de grav daca merg cu ele uzate...pentru ca scartaie de o luna si mai bine... Chiar acum fug sa le cumpar (sper sa nu-mi cheltuiesc toate economiile pt 1 Mai), iar de schimbat...v-am zis ca tot ce stiu e sa-i bag motorina...insa ar fi ceva sa invat cum se face . Va dati seama ce furori as face printre prieteni oferindu-ma sa le schimb eu placutele de pe fata?!! radmasa.gif


30 Apr 2008, 22:29:
Gata, am rezlvat problema! Am placute noi si fata si spate si un gol in buget de 6 milioane. Insa, la intoarcerea de la service, surpriza! Mi-a aparut la bord martorul SERVICE - verificati frana de parcare. Am sunat la ei si mi-au zis sa stau linistita, ba mai mult sa plec linistita la drum cu masina ca ,cica, istetul computer nu a recunoscut placutele ca sunt prea noi si nu s-au ...nu stiu cum pe discuri. In sfarsit, m-au rechemat luni sa verifice ei...Eu maine plec din Bucuresti si Doamne-ajuta sa nu fie ceva grav. Una peste alta, mai trebuie schimbate si bieletele de directie, si flansele amortizoare, si...cine stie ce-or mai gasi pe sub ea... sad.gif , asta ca tot intrebam eu la ce probleme sa ma mai astept... wacko.gif

This post has been edited by adinutza: 30 Apr 2008, 21:29


--------------------
RENAULT SCENIC II SCENIC II 2005 MOTORINA - IF 22 SCN
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
caktuss
post 1 May 2008, 23:18
Post #4


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.433
Joined: 7 May 05
From: Iasi




cat ai dat pe placute si cat pe manopera ? 6 milioane mi se pare enorm

mergi intr-un service mai serios ca eroarea service+frana nu apare din cauza placutelor prea noi radmasa.gif


--------------------
Renault Megane Sedan II 1.6 16v 05-2005 - numar cu gaura
m2 sedan expression 1.6 16v 06/2005
20 000 km (1/09/2006)
33 600 km (26/09/2007)
45 000 km (o3/01/2009)
50 000 km (03/06/2009)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
andu911
post 2 May 2008, 00:17
Post #5


Membru autentic


Group: Members
Posts: 5.164
Joined: 18 February 05
From: Bucuresti - Berceni




Au schimbat placutele de pe spate, fara sa se asigure ca este dezactivata frana de parcare automata. Bine, mai mult ca sigur ca nu stiu nici ce-i aia.
Oricum, motivul lor e de tot rahatul, tipic romanesc... e femeie, ii spunem orice...


--------------------
- - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
TRANCA
post 4 May 2008, 20:01
Post #6


Membru autentic


Group: Members
Posts: 579
Joined: 29 January 06
From: IALOMITA




...la ce service?...din colt?... huh.gif


--------------------
A FOST RENAULT MEGANE II SEDAN 2004 1.5 dCi
Ex Megane II Sedan 1.5 dCi...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
A l e x
post 5 May 2008, 01:13
Post #7


Showing the fangs of rage


Group: Moderatori
Posts: 5.413
Joined: 28 May 06




Hello adinutza...

Unde ai fost cu masina ?

Daca ai fost la un service autorizat Renault, du-te inapoi la ei si spune-le sa-ti rezolve problema, si mie mi-e greu sa cred ca eroarea e ca placutele sunt "prea noi". Adica masina nu e gandita sa aiba placutele inlocuite sau cum ?

Daca ai fost la un service "de cartier" de genul "Servis La Ion" te sfatuiesc sa te duci cu prima ocazie la unul autorizat, si cu riscul de a da un ban in plus (desi 6 milioane cat zici tu oricum e mult), macar iti vor descoperi problema si probabil o vor rezolva. Si te sfatuiesc pe viitor tot acolo sa te duci.


--------------------
. . .
No remorse, no repent.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
BiGBearRO
post 5 May 2008, 10:46
Post #8


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.338
Joined: 19 October 05
From: de unde se da ora exacta




6 milioane nu e chiar mult pentru toate placutele, si eu am dat tot pe acolo, la service Renault, daca tin tot 30 de mii e ok
Oricum cei care au "mesterit" e clar ca nu stiau procedura pentru franele pe spate, la mine nu a aparut nici un mesaj dupa schimbare.


--------------------
Toyota AURIS Touring Sport 2015 - IF-94-URS
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adinutza
post 5 May 2008, 19:37
Post #9


Membru incepator


Group: Members
Posts: 3
Joined: 29 April 08




Schimbarea placutelor am facut-o la service autorizat Renault, la dealerul de unde am cumparat si masina. Setul de placute este 2.800.000 lei, deci si pt. fata si pt spate a fost 5. 600.000 lei. Manopera este 700.000 . Azi am fost din nou cu masina in service si au bagat-o pe calculator. Au zis ca a fost o eroare ...nu stiu, oricum s-a rezolvat. Acum nu mai indica nimic. Sper sa fie de bine. Chestia cu e femeie , ii spunem orice...e sigura. Puteau sa-mi spuna orice...
Dar m-ati pus pe ganduri ca e suma prea mare...oare sa ma fi pacalit?Pentru bielete (stanga -dreapta)mi-au cerut "aproximativ 9 milioane..." cu tot cu manopera. Sa mai incerc si la un alt service?


--------------------
RENAULT SCENIC II SCENIC II 2005 MOTORINA - IF 22 SCN
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
A l e x
post 6 May 2008, 05:53
Post #10


Showing the fangs of rage


Group: Moderatori
Posts: 5.413
Joined: 28 May 06




Nu am citit cu atentie ce ai scris, aveam impresia ca ti-au schimbat doar pe spate cu 6 milioane, de asta mi s-a parut mult. Oricum eu nu sunt expert in preturi, am spus si eu o parere, e foarte posibil sa ma insel...



--------------------
. . .
No remorse, no repent.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
M i h a i
post 6 May 2008, 08:09
Post #11


_______________________


Group: Members
Posts: 5.669
Joined: 12 September 06




QUOTE(adinutza @ 5 May 2008, 19:37)
Sa mai incerc si la un alt service?
*




Da..la ce preturi au Renault sigur merita incercat alt service...doar nebun sa fii sa cumperi de la ei :placute,flanse,bielete,ulei.. In legatura cu placutele andu911 are perfecta dreptate...


--------------------
------ ------ ------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
BiGBearRO
post 6 May 2008, 10:35
Post #12


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.338
Joined: 19 October 05
From: de unde se da ora exacta




>> Da..la ce preturi au Renault sigur merita incercat alt service...doar nebun sa fii sa cumperi de la ei :placute,flanse,bielete,ulei.. In legatura cu placutele andu911 are perfecta dreptate...

Asta daca nu esti in garantie wink.gif


--------------------
Toyota AURIS Touring Sport 2015 - IF-94-URS
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
blez
post 19 May 2008, 15:33
Post #13


Membru incepator


Group: Members
Posts: 59
Joined: 16 May 08




Nu este mult pentru schimbat bielete 900 lei. eu in decembrie trebuia sa fac itp-ul... si l-am picat ca nu imi mergea becul de la numar pe spate si ca am un joc micut la bieleta stinga. asa ca am decis sa schimb si stinga si dreapta ... sa fiu sigur ca nu am probleme... toata distractia m-a costat 1500 lei!!! la AMG (auto marcus, de linga Cora pantelimon) insa nu va recomand sa mergeti acolo... preturi FOARTE MARI si NESERIOSI !!!!
la urmatoarea revizie o sa incerc alt service Renault sa vad cum se comporta si ce preturi au !!


--------------------
Renault Scenic II 2005 - B 60 HRC
Renault Scenic II, 2005, 1.9 DCI, 88 kW, 100.000 km
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
blez
post 10 Jul 2008, 20:05
Post #14


Membru incepator


Group: Members
Posts: 59
Joined: 16 May 08




postez aici pentru a nu mai face alt topic.
Am un Renault Scenic II, 1.9 DCI din 2005.

De ceva timp cind frinez scirtie frina de parca as fi 330 sau 335 (cei din bucuresti stiu ce spun). Acum (de vreo 2 zile) uneori cind pun frina se aude un zgomot ca si cum ar freca metal pe metal, ca si cum ar fi pe duca placutele de frina. Problema este ca placutele (fata - spate) si discurile de frina pe fata au fost schimbate acum maxim 25.000 km. Am acum cu masina aproape 66.000 km. Este normal sa se uzeze asa repede? nici macar 30.000 km sa nu tina? si placutele si discurile au fost schimbate la service autorizat renault (amg, auto marcus, cel de linga cora pantelimon)
credeti ca trebuiesc schimbate?? o sa dau jos rotile miine sa vad in ce stare se prezinta discurile (fata, spate) si placutele...
se schimba greu niste placute? sau stie cineva un service competent?? ca de automarcus sunt satul si nu mai vreau sa merg la ei... chiar daca e aproape de mine prefer sa merg in celalalt capat al bucurestiului daca stiu ca gasesc piese si servicii de calitate...


--------------------
Renault Scenic II 2005 - B 60 HRC
Renault Scenic II, 2005, 1.9 DCI, 88 kW, 100.000 km
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
BiGBearRO
post 11 Jul 2008, 10:28
Post #15


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.338
Joined: 19 October 05
From: de unde se da ora exacta




Din ce am vazut si la altii placutele cu care vine din fabrica tin 30.000 sigur.
Acum ce se pune dupa ... nu mai stiu, dar nu e exclus sa tina doar 20.000 cineva imi spunea de un caz similar la clio ca orice a pus nu au mai tinut ca cele cu care a venit din fabrica.
Oricum vezi ca daca ajung la fier se strica discurile.
Pe fata se schimba foarte usor, ai un singur surub pe fiecare parte de desfacut dupa ce dai roata jos. Pe spate nu stiu ca nu am schimbat eu.
Eu merg la ISPO pt revizii si alte probleme mecanice si pot spune ca sunt OK


--------------------
Toyota AURIS Touring Sport 2015 - IF-94-URS
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
blez
post 11 Jul 2008, 18:24
Post #16


Membru incepator


Group: Members
Posts: 59
Joined: 16 May 08




Am gasit printr-un prieten un magazin care aduce piese originale pentru orice masina din depozite. Evident mult mai ieftine decit la un service... si am gasit si un prieten care sa mi le schimbe... o sa postez niste poze dupa cu diferente intre placute... si cu masina ca am promis de foarte mult timp... si o sa spun si cit m-a costat distractia smile.gif


--------------------
Renault Scenic II 2005 - B 60 HRC
Renault Scenic II, 2005, 1.9 DCI, 88 kW, 100.000 km
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
blez
post 14 Jul 2008, 19:24
Post #17


Membru incepator


Group: Members
Posts: 59
Joined: 16 May 08




mda... ce diferenta de preturi... set placuta (fata + spate) costa 270 lei. miine sa vad cit ma costa service-ul sa mi le schimbe.... ca deja nu mai suport sa frinez numai cu frina de motor..... doar sa mai pot sa imi fac treburile...

15 Jul 2008, 16:47:
am si eu frine in sfirsit....
cost:

set placute frina (fata + spate) : 275 lei, cu factur, marca: FERODO (ce aveam si pe masina puse din service)
manopera schimbare: mecanicul mi-a cerut 40 lei... si am dat 60 lei.
Total: 335 lei.

Si tot mai trebuie sa schimb ceva... furtunele de frina pe fata ca sunt mincate si uzare sad.gif

This post has been edited by blez: 15 Jul 2008, 15:47


--------------------
Renault Scenic II 2005 - B 60 HRC
Renault Scenic II, 2005, 1.9 DCI, 88 kW, 100.000 km
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 26th April 2024 - 13:12
Dacia