Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Cat ulei intra in cutia de Trafic 1,9 dci?

danman
post 22 Jan 2010, 08:58
Post #1


Membru


Group: Members
Posts: 113
Joined: 23 October 08




Stie cineva cantitatea de ulei pe care trebuie s-o bagi in cutia de trafic PK6 de 1,9 dci? Pe ea scrie mare "a nu se umple pana la refulare" deci nu merge sa bagi pana refuleaza pe la busonul de umplere. Am auzit de variante de 2,2; 2,4 si 2,7l. Am pus 2,7l o fi ok? Ar trebui sa mai dau jos in caz ca 2,2 e cantitatea corecta? sau credeti ca nu e o diferenta care sa-i dauneze... Mentionez ca l-am schimbat pt ca am schimbat kitul de ambreiaj si cu ocazia asta am vrut sa fiu sigur ca uleiul din cutie este ok, pt ca am impresia ca la un moment dat (odata cu schimbarea cilindrului receptor din cutie) a fost completat nivelul probabil peste necesar, pentruca la turatii mai mari, pe autostrada refula consistent pe la furtunul de preaplin. Am vrut sa rezolv cumva si aceasta problema si ca sa fiu mai sigur l-am schimbat. In plus nu mai spun cati km are masina... Am pus Mobil1 75W90 desi am inteles ca trebuia un elf...80W90, dar am considerat ca poate e mai bine pt iarna sa fie sintetic si ceva mai fluid, sa intre mai usor pe rece. Oricum corespunde GL4 si GL5. Probabil ca unii vor spune ca n-am facut bine...

This post has been edited by danman: 22 Jan 2010, 20:38


--------------------
Renault Trafic & Laguna Sport tourer Combi 8+1 / 2006 & Laguna 2007
Trafic 1,9 dci 2006 500.000 km - fara probleme majore
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
espacern
post 22 Jan 2010, 18:28
Post #2


ART-ist


Group: Moderatori
Posts: 17.599
Joined: 14 August 09
From: Mihalaya




Acum depinde ce tip de cutie ai pe masina ca nu reiese?Daca ai pus mai mult nu se strica ceva dar da pe afara surplusul de ulei!
daca ai cutie tip JR5 pui2.5litri
dac ai cutie tip JH3pui2.8litri
daca ai cutie tip PK6pui 2.2litri
Despre faptul ca ai pus mai fluid e bine acum(iarna) dar ce faci la vara?Il scoti si pui mai vascos??Mai bine respecta ce este scris in carte !
Numai bine


--------------------
. . . - .
RENAULT are mistere pe care OMUL nu va reusi niciodata sa le afle!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
danman
post 22 Jan 2010, 20:49
Post #3


Membru


Group: Members
Posts: 113
Joined: 23 October 08




Scuze, initial nu am specificat tipul cutiei, e PK6 cel putin asa cred. S-ar parea ca am pus iarasi peste necesar... exact ce nu vroiam, dar sper sa nu-l arunce totusi. In ce priveste fluiditatea vara nu cred ca e o problema; vara merge oricum bine orice cutie si nici nu va fi vre-o diferenta pt ca ambele tipuri sunt W90 iar cel sintetic are chiar vascozitatea mai buna la 100grade celsius decat cel mineral. Imi faceam probleme mai mult cu privire la tipul de ulei. Cel din carte fiind GL4+ iar cel pus de mine specifica GL4/5... Sa nu fie ceva incompatibilitati de ordin chimic intre sincroanele mele si uleiul sintetic...

Nu sunt multumit totusi de cum merge. De debraaiat debraiaza bine si intra bine in viteze pe loc, dar in mers iese si imi intra f greu, mai ales la retrogradari. O fi de la surplus? N-as crede pt ca am mai mers cu surplus si la refulat, iar greu n-a intrat niciodata.

This post has been edited by danman: 23 Jan 2010, 13:07


--------------------
Renault Trafic & Laguna Sport tourer Combi 8+1 / 2006 & Laguna 2007
Trafic 1,9 dci 2006 500.000 km - fara probleme majore
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
danman
post 25 Jan 2010, 15:10
Post #4


Membru


Group: Members
Posts: 113
Joined: 23 October 08




Si am sa raspund tot eu...cel putin la o parte din intrebari, pt ca am gasit raspunsurile intre timp: Uleiul pentru cutiile PK6 de pe Trafic e TRX 75W80 si paradoxal, desi mineral la baza, are un indice de vascozitate mai mic la rece decat cel sintetic 75W90 pe care l-am pus si nu trebuia. Desi vizual cel mineral se scurge mai greu din bidon, dupa specificatiile tehnice are la 40 grade o vascozitate la jumatate fata de cel sintetic W90. Asadar nu e vorba de incompatibilitati chimice ci doar de fluiditate si vazcozitate. Acum ca am simtit pe pielea mea diferenta (cat de greu intra in viteze in mers pe frig), nu recomand decat ulei 75W80 TRX sau TRP/NFP care are o vascozitate chiar mai mica la rece decat TRX dar s-ar parea ca e recomandat doar pentru PK6 de pe masinile mici (probabil chestie de solicitare a cutiei). Eu chiar as pune la nevoie si TRP/NFP dat fiind faptul ca "utilitara" mea fiind de persoane, cara in cel mai rau caz cateva persoane si nu este foarte solicitata in comparatie cu o masina mica gen Laguna. Asadar am probat: indiferent de marca, 75W90 e mult prea vascos pentru cutiile PK6, intra usor in viteza pe loc dar foarte greu in mers, mai ales pe frigul din zilele astea (-26) si cred asta-i motivul, asa ca-l voi da jos si voi pune un Tranself 75W80 TRX sau TRP/NFP in functie de ce gasesc. Ca si cantitate intra 2,2 - 2,4l (de fapt intra mai mult dar se pune doar atat). P.S. Denumirile s-au schimbat in ultima vreme si in loc de TRP, TRJ acum e NFP, NFJ, dar nu stiu cu ce s-a inlocuit TRX inca.


http://www.scribd.com/doc/7407210/Manual-C...ade-Renault-PK6


Pana la urma am gasit TRP (NFP de fapt, si inlocuieste si TRX), made in France, la reprezentanta cu 43 lei/l si l-am pus. Pe timp rece, are coeficientul de vascozitate cel mai mic. Se cunoaste. Mare atentie cand schimbati, daca nu schimbati la reprezentanta va vor pune pana refuleaza pe la busonul de umplere, pt ca asa sunt obisnuiti toti. Nu puneti mai mult de 2,4l. Am vazut ca mai exista Total, si Dacia 75w80 cam cu aceeasi coeficienti, in caz de nevoie oricum sunt variante mai bune decat 75w90 cum am pus eu initial. Sintetic sau nu...conteaza in final mai putin; important e sa poti misca cat de cat schimbatorul pe timp de ger.

This post has been edited by danman: 26 Jan 2010, 12:48

Attached File(s)
Attached File  Tranself_TRX_75W80.pdf ( 168.63k ) Number of downloads: 298


--------------------
Renault Trafic & Laguna Sport tourer Combi 8+1 / 2006 & Laguna 2007
Trafic 1,9 dci 2006 500.000 km - fara probleme majore
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
serviccom
post 19 Jan 2018, 21:15
Post #5


Unii parca au doua maini stangi!


Group: Members
Posts: 2.031
Joined: 27 September 09
From: Wolverhampton




Ma scuzati, dar eu am manualul de servis si scrie ca intra 2.7 l la PK6. Cine are dreptate pana la urma? Chiar astazi am inlocuit uleiul.


--------------------
Renault Trafic SL27 DCI 2006 - PE06 ZXZ
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
serviccom
post 28 Jan 2018, 20:21
Post #6


Unii parca au doua maini stangi!


Group: Members
Posts: 2.031
Joined: 27 September 09
From: Wolverhampton




Am gasit pana la urma informatia corecta, 2.4l maxim, 2.0l minim, iar 2.2l e nivelul tinta.


--------------------
Renault Trafic SL27 DCI 2006 - PE06 ZXZ
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 29th March 2024 - 00:26
Dacia