Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

4 Pages < 1 2 3 4 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

AC / clima si oglinzi electrice, schimb ac cu clima

DanCVA
post 18 Nov 2013, 22:41
Post #61


Membru care arde gazu'... accelerand


Group: Members
Posts: 4.262
Joined: 23 December 07
From: Bucuresti




Nu merit si eu felictari ca te-am trimis la el? biggrin.gif


--------------------
Renault Megane Sedan 2007/Expression/Keyless-Go/MP3/6CD Changer/Autolights/CC/Heated seats/Tuxedo/1.6 16V - B 82 KVA
Repar oglinzile de Megane 2, Senic 2 si Clio 3.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adrian_yza
post 19 Nov 2013, 18:22
Post #62


Membru autentic


Group: Members
Posts: 364
Joined: 6 October 08




cheers.gif si pentru Dan


--------------------
Renault Megane 2.1 1.6 confort privilege 2004
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bodyy19
post 22 Jan 2014, 18:43
Post #63


Membru incepator


Group: Members
Posts: 1
Joined: 22 January 14




mar interesa si pe mine sa fac modificare! swunt din buccuresti! e cineva din bucuresti care monteaza contra cost?

This post has been edited by bodyy19: 22 Jan 2014, 18:44


--------------------
Renault Megane 2 2005 - B-84-trt
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
iDoctor
post 22 Jan 2014, 19:17
Post #64


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.062
Joined: 12 October 13




am montat asa ceva userului AMZ , in urma cu 2 ani .


--------------------
Renault Megane 2011 / 150 hp - B-02-TYM
Nu mai am rabdare pentru prosti , ca este prea multi . dar multi .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adrian_yza
post 22 Jan 2014, 20:29
Post #65


Membru autentic


Group: Members
Posts: 364
Joined: 6 October 08




in bucuresti am montat si eu clima cu userul mike12, super baiat si priceput recomand...


--------------------
Renault Megane 2.1 1.6 confort privilege 2004
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
need4spd
post 3 Jul 2014, 15:15
Post #66


Membru incepator


Group: Members
Posts: 23
Joined: 14 July 11




daca iau un megane avariat cu clima si iau tot sistemul, cu uch cu tot? si il schimb cu totul? am vazut tutorialul in spaniola si mi se pare mare pierdere de timp cu modificatul cablajelor. si in plus ramai si cu piese de schimb.


--------------------
renault megane 2 1.5dci 2005 60kw
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DanCVA
post 3 Jul 2014, 15:55
Post #67


Membru care arde gazu'... accelerand


Group: Members
Posts: 4.262
Joined: 23 December 07
From: Bucuresti




Pai cu tutorialul in spaniola este cel mai simplu, ca nu trebuie sa schimbi cablaje, ci doar sa adaugi fara sa demontezi tot bordul de la masina.
La Renault este mare riscul ca la inlocuire completa de cablaje sa ai nevoie de adaptari si modificari ale cablajelor. Nu sunt plug&play. De fapt sunt plug&pray. biggrin.gif
Cablajele difera de la o luna de fabricatie la alta.


--------------------
Renault Megane Sedan 2007/Expression/Keyless-Go/MP3/6CD Changer/Autolights/CC/Heated seats/Tuxedo/1.6 16V - B 82 KVA
Repar oglinzile de Megane 2, Senic 2 si Clio 3.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
RMG2
post 7 Jul 2014, 09:02
Post #68


Membru


Group: Members
Posts: 131
Joined: 1 December 07
From: IASI




Salut, s-a mai intrebat dar nu am vazut un raspuns pe topic referitor la faptul daca exista cineva din Iasi care poate executa operatiunea mult dorita si de mine de ceva timp. Mentionez ca nu am cumparat momentan nici una din componentele necesare.
Eventual as fi dispus sa ma deplasez si prin tara la unul din voi cu experienta si care a mai facut inlocuirea de AC cu Clima (de preferat nu foarte departe de Iasi si deasemeni ideal ar fi operatiunea sa fie facuta in aceeasi zi, dar banuiesc ca depinde de la model la model).

Multumesc!


--------------------
Renault Megane II Manager 1.4 16v 100CP 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
RMG2
post 23 Jul 2014, 09:01
Post #69


Membru


Group: Members
Posts: 131
Joined: 1 December 07
From: IASI




Chiar nimeni din IASI sau BACAU nu si-a facut modificarea asta?

EDIT: Da, din pacate se pare ca nu e nimeni prin zona sa ma ajute, voi incepe totusi sa achizitionez piesele si voi incerca sa fac singur, numai ca as avea cateva nelamuriri poate cei care mai intrati pe topicul asta ma pot ajuta.

Ca sa fac o recapitulare la materialele necesare ar fi cam asa, va rog sa ma corectati sau sa imi spuneti daca am omis ceva:

1. senzor temperatura exterioara, din cate am inteles se afla in oglinda din dreapta, problema e ca eu nu il am deoarece oglinzile sunt manuale, ca si prima intrebare cum il pot monta acolo?

2. senzor de intensitate raze solare de pe bord, se merita sa iau si suportul sau il pot gauri pe cel extistent?

3. senzor de temperatura interioara sau oglinda electrocrom completa cu tot cu cochilie, senzor si cablajul cum imi recomdandati?

4. panou de comanda clima + masca consola centrala model pt clima

5. modul de comanda aeroterma/rezistenta aeroterma sau grup comanda ventilator, pana la urma cum se cheama, ce trebuie luat?

6. 3 motorase de comanda a clapetelor din cutia de climatizare, pana la urma se potrivesc cele 3 motorase pe cutia de climatizare manuala sau trebuie si alta cutie de climatizare?

7. manunchi cabluri interconectare motorase, display, uch, senzori

8. Ca si o curiozitate care era buba la intrebarea pusa de Romeo AICI? nu se facuse activarea din CLIP sau alta problema?

Multumesc anticipat!



This post has been edited by RMG2: 23 Jul 2014, 14:55


--------------------
Renault Megane II Manager 1.4 16v 100CP 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
popacristi20
post 18 Aug 2014, 16:05
Post #70


Membru incepator


Group: Members
Posts: 2
Joined: 18 August 14




Salut. O problema am intampinat si eu la instalatia electrica
1.Mufa senzorului din oglinda exterioara unde se prinde?
2.care din pinii de la modul comanda aeroterma vine la masa ? 1 sau 2? In schema din tutorial pinul 1 vine la masa si 2 la rezistenta,iar in schema de mai sus invers.
va rog sa ma lamuriti si pe mine.Multumesc. huh.gif


--------------------
renault megane 2 renault megane 2 2008 manager
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
euu89
post 20 Aug 2014, 13:36
Post #71


Euu89


Group: Members
Posts: 38
Joined: 22 May 10
From: Bucuresti




QUOTE(RMG2 @ 23 Jul 2014, 10:01)
Chiar nimeni din IASI sau BACAU nu si-a facut modificarea asta?

EDIT: Da, din pacate se pare ca nu e nimeni prin zona sa ma ajute, voi incepe totusi sa achizitionez piesele si voi incerca sa fac singur, numai ca as avea cateva nelamuriri poate cei care mai intrati pe topicul asta ma pot ajuta.

Ca sa fac o recapitulare la materialele necesare ar fi cam asa, va rog sa ma corectati sau sa imi spuneti daca am omis ceva:

1. senzor temperatura exterioara, din cate am inteles se afla in oglinda din dreapta, problema e ca eu nu il am deoarece oglinzile sunt manuale, ca si prima intrebare cum il pot monta acolo?

2. senzor de intensitate raze solare de pe bord, se merita sa iau si suportul sau il pot gauri pe cel extistent?

3. senzor de temperatura interioara sau oglinda electrocrom completa cu tot cu cochilie, senzor si cablajul cum imi recomdandati?

4. panou de comanda clima + masca consola centrala model pt clima

5. modul de comanda aeroterma/rezistenta aeroterma sau grup comanda ventilator, pana la urma cum se cheama, ce trebuie luat?

6. 3 motorase de comanda a clapetelor din cutia de climatizare, pana la urma se potrivesc cele 3 motorase pe cutia de climatizare manuala sau trebuie si alta cutie de climatizare?

7. manunchi cabluri interconectare motorase, display, uch, senzori

8. Ca si o curiozitate care era buba la intrebarea pusa de Romeo AICI? nu se facuse activarea din CLIP sau alta problema?

Multumesc anticipat!
*



Salut RMG2, in principiu ai luat cam tot, daca mergi in paralel cu tutorialul din spaniola nu ar trebuii sa ai probleme, singurele situatii mai delicate le vei intalnii cu instalatia electrica ce pleaca din panoul de comanda spre uch si cel spre senzorul de la oglinda interioara, aici poti apela la unul din colegii de pe forum care au mai efecutat lucrarea. Saptamana viitoare voi face si eu inlocuirea si voi revenii cu detalii dupa.


--------------------
Renault Megane 2003 1.5 dci 82HP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
popacristi20
post 25 Aug 2014, 19:09
Post #72


Membru incepator


Group: Members
Posts: 2
Joined: 18 August 14




Salut.Cine a pus clima la megane 2 poate sa ma ajute si pe mine cu o problema? la senzorul de temperatura habitaclu ,care din fire corespund la pinii 5 si 12 din modul clima?Senzorul meu are 3 fire,la pinul 4-maro,5-albastru si 6-verde si nu stiu cum sa fac legatura.Si inca ceva -senzorul are doua fire de alimentare-negru la masa si rosu la + dar unde?
Atasez si o poza cu senzorul.Multumesc celor care care au binevointa a-mi raspunde.20140825_195025.jpg ( Size: 730.54k ) Number of downloads: 988


--------------------
renault megane 2 renault megane 2 2008 manager
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
euu89
post 1 Oct 2014, 20:50
Post #73


Euu89


Group: Members
Posts: 38
Joined: 22 May 10
From: Bucuresti




QUOTE(RMG2 @ 23 Jul 2014, 10:01)
Chiar nimeni din IASI sau BACAU nu si-a facut modificarea asta?

EDIT: Da, din pacate se pare ca nu e nimeni prin zona sa ma ajute, voi incepe totusi sa achizitionez piesele si voi incerca sa fac singur, numai ca as avea cateva nelamuriri poate cei care mai intrati pe topicul asta ma pot ajuta.

Ca sa fac o recapitulare la materialele necesare ar fi cam asa, va rog sa ma corectati sau sa imi spuneti daca am omis ceva:

1. senzor temperatura exterioara, din cate am inteles se afla in oglinda din dreapta, problema e ca eu nu il am deoarece oglinzile sunt manuale, ca si prima intrebare cum il pot monta acolo?
RASPUNS: Trebuie sa fie senzor si pe oglinzi manuale la cea din dreapta, este ca un capac de pix la baza oglinzii.

2. senzor de intensitate raze solare de pe bord, se merita sa iau si suportul sau il pot gauri pe cel extistent?
RASPUNS: Eu an gaurit capacul de pe bord, atentie sa nu fie caurit pana la capat, trebuie lasat umpic de spatiu ca sa se fixeze bine senzorul fara sa aiba joc.

3. senzor de temperatura interioara sau oglinda electrocrom completa cu tot cu cochilie, senzor si cablajul cum imi recomdandati?
RASPUNS:(Eu am montat senzorul si momentan sta ascuns in plafoniera dar am achizitionat si un parbriz nou asazi cu oglinda electrocrom pentru o solutie cat mai eleganta si voi monta senzorul lla locul lui dupa montarea parbrizului)

4. panou de comanda clima + masca consola centrala model pt clima

5. modul de comanda aeroterma/rezistenta aeroterma sau grup comanda ventilator, pana la urma cum se cheama, ce trebuie luat?
RASPUNS: (rezistenta clima, neaparat sa iei si mufa mica verde care se cupleaza in rezistenta cu 2 pini din care ies doua fire mai groase Rosu/Negru)

6. 3 motorase de comanda a clapetelor din cutia de climatizare, pana la urma se potrivesc cele 3 motorase pe cutia de climatizare manuala sau trebuie si alta cutie de climatizare?
RASPUNS: (Se potrivesc fara probleme, dar este umpic de scormonit la cel de recirculare intru-cat ramane un plastic taiat pe interiorul cutiei de climatizare ce trebuie scos afara dupa ce tai gaura, ca sa poti sa insurubezi motorasul)

7. manunchi cabluri interconectare motorase, display, uch, senzori
(Dupa cum am scris mai jos cablul cu mufa albastra ar fi exceptional daca l-ai lua de pe o alta masina de la dezmembrari dar este dificil de scos deoarece acesta conecteaza mai multe lucruri)

8. Ca si o curiozitate care era buba la intrebarea pusa de Romeo AICI? nu se facuse activarea din CLIP sau alta problema?

Multumesc anticipat!
*



Scuze de raspunsul pe calea aceasta dar mementan nu pot lasa PM.
Da, am rezolvat cu clima, de departe cea mai "migaloasa" parte a instalarii a fost partea electrica, vreau sa-i multumesc in avans colegului nostru de pe forum (idoctor) care m-a rezolvat cu aceasta lucrare de nota 10.

Dupa desfacerea bordului si montarea celor 3 motorase (dintre care cel de recirculare l-am avut defect) impreuna cu rezistenta pentu clima in locul celei pt AC manual a urmat "cablaraia. Legarea moduluiui de clima la motorase nu aprezentat nici o problema intru-cat am avut cablajul necesar (cel cu mufa verde din modulul de clima). Mai complex a fost la mufa abastra ce pleaca din modulul de clima cu cele 8 cabluri care trebuiesc legate atat pe instalatia electrica a masnii(3 fire +masa), spre senzorul de temperatura din oginda electrocrom (2 fire) si inca 2 fire legate la UCH, sper ca nu am uitat ceva aici. Daca nu sunteti o persoana care sa aiba talent in elecronica auto la aceasta parte veti avea umpic de dificultati. Din nou revin cu multe multumiri Dl Doctor pentru ajutor.

Dupa remonatarea bordului si verificarea tuturor conexiunilor a mai ramas activarea din Clip de care m-am ocupat personal prin reconfigurarea totala a UCH-ului pentru vehicul cu clima. Toata treaba as zice ca a durat cam 6 ore de la primul surub desfacut pana la finish.

This post has been edited by euu89: 1 Oct 2014, 21:04


--------------------
Renault Megane 2003 1.5 dci 82HP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
smoovie2003
post 28 Oct 2014, 16:08
Post #74


Membru incepator


Group: Members
Posts: 50
Joined: 22 April 10




QUOTE(euu89 @ 1 Oct 2014, 20:50)
Scuze de raspunsul pe calea aceasta dar mementan nu pot lasa PM.
Da, am rezolvat cu clima, de departe cea mai "migaloasa" parte a instalarii a fost partea electrica, vreau sa-i multumesc in avans colegului nostru de pe forum (idoctor) care m-a rezolvat cu aceasta lucrare de nota 10.

Dupa desfacerea bordului si montarea celor 3 motorase (dintre care cel de recirculare l-am avut defect) impreuna cu rezistenta pentu clima in locul celei pt AC manual a urmat "cablaraia. Legarea moduluiui de clima la motorase nu aprezentat nici o problema intru-cat am avut cablajul necesar (cel cu mufa verde din modulul de clima). Mai complex a fost la mufa abastra ce pleaca din modulul de clima cu cele 8 cabluri care trebuiesc legate atat pe instalatia electrica a masnii(3 fire +masa), spre senzorul de temperatura din oginda electrocrom (2 fire) si inca 2 fire legate la UCH, sper ca nu am uitat ceva aici. Daca nu sunteti o persoana care sa aiba talent in elecronica auto la aceasta parte veti avea umpic de dificultati. Din nou revin cu multe multumiri Dl Doctor pentru ajutor.

Dupa remonatarea bordului si verificarea tuturor conexiunilor a mai ramas activarea din Clip de care m-am ocupat personal prin reconfigurarea totala a UCH-ului pentru vehicul cu clima. Toata treaba as zice ca a durat cam 6 ore de la primul surub desfacut pana la finish.
*



Salutare,

Am ajuns si eu la etapa asta pacatoasa cu mufa albastra si cea de pe stalp si m-am incurcat putin.

Un prieten mi-a pus la dispozitie o masina din dezmembrari sa iau cablaj de pe ea, am incercat sa desfac manunchiul de fire, am reusit sa il recuperez pe cel care se duce la senzorul de raze solare, dar vad ca fire din mufa albastra pleaca si in jos in manunchiul din spatele afisajului.

De asemenea, mufa mea de pe stalp 301 parca, are doar 3 fire pentru alimentarea iluminatului din plafon, pe masina donatoare sunt toate firele in mufa, dar nu stiu cum sa fac sa recuperez cablajul pana la uch, vad ca din mufa se duc si fire in panoul de sigurante.

Ma poate ajuta cineva cu cateva informatii cum as putea sa recuperez cablajul sau eventual sa trag altul sa termin mai rpd?

Va multumesc.

Dorin - 0745995558.. Ma gandesc ca e mai usor si prin tel.


<span class='edit'>28 Oct 2014, 20:47:</span>
Din ce am studiat pe scheme si din discutii am tras urmatoarele concluzii, va rog sa ma corectati daca am gresit:

pe mufa din 319 modul aer conditionat sunt 3 pini care se pot folosi pe mufa de clima albastra

pinul 2 [LPG] il pot folosi la pinul 9 la modul clima
pinul 5 [NAM] modul ac la pinul 6 modul clima
pinul 8 [SP2] il pot pune la pinul 10 din modul clima

restul din ce am vazut ar veni asa:

pinul 1 in UCH pin 18
Pinul 4 se conecteaza la senzor soare pinul 2
Pinul 6 se conecteaza la masa surub pe sasiu
pinul 7 in UCH pin 8
Pinul 9 semnal+ din 1337 – nu mi-e clar unde se conecteaza (zice cineva mufa CN maro pinul12)
Pinul10 semnal+ din sigurante si relee habitaclu siguranta G de 15A
Pinul11 semnal+ din sigurante si relee habitaclu siguranta R de 20A
Pinul12 se imbina cu pinul 1 sezor soare si cu senzorul de tem. din cochilia retrovizoarei pinul8 R301

astept un raspuns ....multumesc!

This post has been edited by smoovie2003: 28 Oct 2014, 20:57


--------------------
Renault Megane 3 1.9 DCI 130 FAP 2010
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
smoovie2003
post 31 Oct 2014, 13:14
Post #75


Membru incepator


Group: Members
Posts: 50
Joined: 22 April 10




Am rezolvat.

This post has been edited by smoovie2003: 31 Oct 2014, 20:46


--------------------
Renault Megane 3 1.9 DCI 130 FAP 2010
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bogdanutzuu
post 6 Nov 2014, 09:25
Post #76


Membru autentic


Group: Members
Posts: 249
Joined: 4 May 13




Cineva din CJ, BV, MS care poate face instalarea? biggrin.gif
Multumesc


--------------------
Renault Megane 2.2 2007 (fost societe :d)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
RMG2
post 15 Nov 2014, 22:18
Post #77


Membru


Group: Members
Posts: 131
Joined: 1 December 07
From: IASI




QUOTE(bogdanutzuu @ 6 Nov 2014, 10:25)
Cineva din CJ, BV, MS care poate face instalarea? biggrin.gif
Multumesc
*



De ieri am scapat si eu de butoanele de aragaz si de oglinzile manuale datorita lui iDoctor caruia tin sa-i multumesc inca o data, un domn de nota 200, mai rar in ziua de azi si lui Mike pentru activare si testare.

Zic sa nu iti mai bati capul cautand prin zona ta sau poate esti mai norocos ca mine, eu am stat din luna iulie cu piesele in portbagaj in speranta ca se va gasi cineva sa ma ajute in zona moldovei si nimic...cel mai sigur mergi la Bucuresti si rezolvi problema garantat, nu cred ca esti mai departe decat sunt eu la 400km. Daca te hotarasti contacteza-i pe cei mentionati de mine mai sus. Succes.

This post has been edited by RMG2: 16 Nov 2014, 09:09


--------------------
Renault Megane II Manager 1.4 16v 100CP 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
euu89
post 27 Nov 2014, 10:50
Post #78


Euu89


Group: Members
Posts: 38
Joined: 22 May 10
From: Bucuresti




Felicitari pt Upgrade RMG2, ma bucur ca ai apelat la Dl. Stefan si la Mike si ma bucur ca a iesit treaba bine. Bucura-te de butonase si luminite si mai ales de functia AUTO.


--------------------
Renault Megane 2003 1.5 dci 82HP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
amicu1981
post 14 Dec 2014, 14:03
Post #79


Membru incepator


Group: Members
Posts: 4
Joined: 9 May 10
From: BUCURESTI




salut cu iau si eu legatura cu dl.stefan si dl.mike


--------------------
renault megane 2 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
RMG2
post 15 Dec 2014, 07:04
Post #80


Membru


Group: Members
Posts: 131
Joined: 1 December 07
From: IASI




QUOTE(amicu1981 @ 14 Dec 2014, 15:03)
salut cu iau si eu legatura cu dl.stefan si dl.mike
*



Salut, ti-am trimis mesaj.


--------------------
Renault Megane II Manager 1.4 16v 100CP 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
amicu1981
post 15 Dec 2014, 13:40
Post #81


Membru incepator


Group: Members
Posts: 4
Joined: 9 May 10
From: BUCURESTI




mersi frumos RMG2


--------------------
renault megane 2 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
georgegeo56
post 13 Jan 2015, 19:52
Post #82


Membru incepator


Group: Members
Posts: 5
Joined: 13 January 15




Salut, am si eu un symbol clio 1.5 dci 2008 si sunt curios daca se poate face operatiunea la fel ca in tutorialul spaniol si daca da, unde gasesc locul unde ar trebui sa fie macar cablurile trase pentru senzorul de ploaie si temperatura interioara?

This post has been edited by georgegeo56: 13 Jan 2015, 21:22


--------------------
Renault Symbol Clio 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
PAlexandru21
post 31 May 2015, 23:46
Post #83


Crazy Renault Megane 1.6 16V


Group: Members
Posts: 90
Joined: 30 April 15
From: Bucharest




Salutare, am si eu un Megane 1.6 16V din 2007 , vreau sa scap si eu de AC si sa bag Clima ! Ma poate ajuta cineva din Bucuresti cu piesele care-mi trebuiesc si manopera ? Bineinteles contra cost ! Multumesc si astept mesaj


--------------------
Renault Megane 2 - 2007 / 1.6 16V - HMJ
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mihai_ionut83
post 5 Jul 2017, 22:10
Post #84


Membru incepator


Group: Members
Posts: 3
Joined: 23 November 16




salutare , incerc sa iau legatura cu Mike pentru o schimbare la ac automat in bucuresti , Megane 2 - 2007 insa nu pot trimite PM . Cum pot sa iau legatura cu el ?

Ms,
Ionut


--------------------
Renault Megane 2008 / II - B23HAH
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
oanadenisa
post 27 Jan 2018, 17:40
Post #85


RENAULT


Group: Members
Posts: 939
Joined: 19 April 09
From: Focsani




sal
am montat clima pe un clio ,functioneaza perfect, mai trebuie activat ceva in UCH?


--------------------
Renault Clio 1.4 8v /GPL expresion 2003 - VN
RENAULT are mistere pe care OMUL nu va reusi niciodata sa le afle!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gsmart
post 26 Mar 2019, 11:59
Post #86


Membru incepator


Group: Members
Posts: 63
Joined: 14 July 17




Salut!
Dacă functioneaza, banuiesc ca nu.
Eu am un Grand scenic…. Sub butoanele de aragaz am vazut ca am mufa albastră bonus din fabrică banuiesc ca si restul de senzori… deci efectiv trebuie modulul de clima rezistorul care aici trebuie modificat si motorasele si sa activez clima din uch?


--------------------
Grand Scenic Renault 2005
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Alin2225
post 26 Mar 2019, 12:07
Post #87


Membru


Group: Members
Posts: 153
Joined: 17 November 16
From: Timisoara




Fatada din plastic pentru clima este direrita( unde ai acum butoanele de aragaz:)),
Rezistenta de trepte, senzorul de temperatura interioara, motorase etc


--------------------
Renault Megane 2 1.5 dci 86 cp 2007
Sper ca dupa ce mor nevastamea sa nu-mi vanda sculele la pretul care i-am zis eu ca le-am cumparat
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gsmart
post 27 Mar 2019, 15:29
Post #88


Membru incepator


Group: Members
Posts: 63
Joined: 14 July 17




Grila banuiesc ca e la fel… dar trebuie schimbată ca ar rămâne gaura unde sunt butoanele de ac si degivrare. O sa vad cum arata senzorul de temperatură și să văd dacă Îl am.


--------------------
Grand Scenic Renault 2005
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Alin2225
post 27 Mar 2019, 23:27
Post #89


Membru


Group: Members
Posts: 153
Joined: 17 November 16
From: Timisoara




Nu numai la cele 2 butoane este diferita. Cea pentru clima e aproape plata in dreptul indicatoarelor de la clima pe cand a ta nu.

Attached thumbnail(s)
Screenshot_20190327_222419.png ( Size: 242.77k ) Number of downloads: 151
Screenshot_20190327_222532.png ( Size: 354.64k ) Number of downloads: 149


--------------------
Renault Megane 2 1.5 dci 86 cp 2007
Sper ca dupa ce mor nevastamea sa nu-mi vanda sculele la pretul care i-am zis eu ca le-am cumparat
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
nordix1
post 11 Apr 2019, 09:43
Post #90


Membru incepator


Group: Members
Posts: 12
Joined: 21 March 19




Bună . Va rog sa ma scuzati daca intreb ceva ce unora li se pare logic ...Daca schimb sticla la oglinzile de megan 2 cu cele heliomate de laguna ( am inteles ca se potrivesc ) , avand in vedere ca ale mele nu sunt nici încălzite si nici electrice , cele de laguna vor avea nevoie de instalatie ca sa isi faca treaba ? Multumesc


--------------------
Renault Megane Sedane INFLUENCE 2005 , Sedan , 1,4-72kw - FukBase
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
4 Pages < 1 2 3 4 >
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 20th April 2024 - 01:52
Dacia