Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

scartait si joc in volan

filip3
post 4 Jan 2018, 07:39
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 86
Joined: 23 November 15
From: Bucuresti




La multi ani! ..si vesti proaste de inceput de an sad.gif

de cateva zile aud un scartait foarte ascutit si enervant cam pe jumatatea cursei din cat iau de volan la orice manevra pe loc si la plecare de pe loc in timp ce virez

deasemenea observ un joc in volan, nu in mers ci cand incep sa dau de volan, primii 2-3-4 mm merge in gol, foarte usor, ca si cum nu ar fi bine prins pe undeva. in rest merge normal, nu opune rezistenta, nu caraie sau harjaie (cum am patit la un hyundai accent luat nou si pe la 70000 am schimbat coloana de directie, pe garantie)

stiu ca e la inceput dar ma gandesc cum as putea sa ii prelungesc viata (in caz ca e coloana sau caseta de directie) ar putea fi si alte cauze? nu am luat vreo groapa mai tare, cauciucurile sunt nokian wrd4 noi-noute, jantele erau ok cand le-am montat.

oricum problemele sunt sesizabile doar pe loc si pana la 15km/h


--------------------
Megane III GrandTour 1.5 110cp Bose 2011 - B 999 FIU
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
solidconvert
post 4 Jan 2018, 10:50
Post #2


Donator


Group: Members
Posts: 3.247
Joined: 3 May 06
From: Bucuresti




Slabe sanse sa fie caseta de directie... este mecanica si se strica destul de greu... dar cine stie?!


--------------------
. . .
Audi A4 B9 S-tronic TFSI...
Gîndirea corectă vine din experiență. Experiența, la rîndul ei, provine din gîndirea greșită.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
silvanu96
post 4 Jan 2018, 11:54
Post #3


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.798
Joined: 21 April 15
From: Ploiesti




Nici coloana. Am schimbat-o acu 3 luni si nu are ce se buli la ea. E din fier masiv cu caneluri.
Pentru scartait as suspecta si rulmentii de la amortizoare. Chestia aia cu 2-3 mm in gol ... verifica de afara, deschizi geamul si misti volanul usor cu ochii la roata.


--------------------
Renault Megane 3 2009 Hatch 1.5 dCI 78kw - PH__CSR
Duster Laureate 2016, 1.5dci 4wd.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
filip3
post 4 Jan 2018, 13:13
Post #4


Membru incepator


Group: Members
Posts: 86
Joined: 23 November 15
From: Bucuresti




m-am linistit atunci ca ma luase ameteala cand am vazut ce preturi au coloana si caseta noi. oricum nu imi venea a crede ca pot sa cada la 112k km cat are masina, plus ca am luat-o din Franta din reprezentanta Paris la 96k reali 100% dar am zis sa pun cea mai rea sansa prima.

mai am 2000 pana la schimbul de ulei si oricum am in plan o verificare la sange pt o mica bataie pe dreapta, bielete antiruliu, bucse bascula si bara stabilizatoare, am adaugat pe lista rulmenti si flanse


--------------------
Megane III GrandTour 1.5 110cp Bose 2011 - B 999 FIU
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
solidconvert
post 4 Jan 2018, 13:58
Post #5


Donator


Group: Members
Posts: 3.247
Joined: 3 May 06
From: Bucuresti




Flasele cu rulmentii de sarcina nu sunt scumpe/scumpi... si eu am schimbat la masina mea reperele astea dar inca nu imi scartaiau. Iti recomand sa adaugi si protectiile de praf de la amortizoarele fata care nu sunt mai mult de 80 lei buc. si se rup destul de usor. Este pacat daca tot demontezi ansamblul fata sa schimbi flansele sa nu schimbi si rahaturile alea de protectii. wink.gif


--------------------
. . .
Audi A4 B9 S-tronic TFSI...
Gîndirea corectă vine din experiență. Experiența, la rîndul ei, provine din gîndirea greșită.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
luca76
post 4 Jan 2018, 13:59
Post #6


Membru autentic


Group: Members
Posts: 490
Joined: 26 May 14
From: Cel mai sarac judet din tara




Daca jocul e prezent cu motorul oprit o sa vezi ca dispare cu servodirectia activata.


--------------------
renault Kadjar 1,5 blue dci manual 2019 - Numar de vaslui
prostu' pana nu-i fudul nu-i prost destul
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
filip3
post 5 Jan 2018, 06:21
Post #7


Membru incepator


Group: Members
Posts: 86
Joined: 23 November 15
From: Bucuresti




e exact invers, nu are jocul cu motorul oprit sad.gif


--------------------
Megane III GrandTour 1.5 110cp Bose 2011 - B 999 FIU
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 29th March 2024 - 03:49
Dacia