Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Probleme Megane 3 - 1.5DCI - 110 CP

Sailas2006
post 31 Oct 2018, 10:14
Post #1


Membru autentic


Group: Members
Posts: 217
Joined: 20 November 10
From: Bucuresti




Buna ziua.

Ma aflu in situatia de a imi expune problema aici deoarece se pare ca nu exista o rezolvare pentru asa ceva.

Megane 3 - 1.5 DCI - 110 CP - FAP - 262.300 KM in bord.

Masina are urmatoarele erori in bord: Check antipolution system, Injection Fault, Check Start & STOP.

Masina nu isi face regenerare, are momente cand merge normal, dupa care se limiteaza pentru cateva secunde si nu sare de 80 KM/h, pierderi de putere.

A fosct schimbat calculator injectie, un injector, furtunarele care duc la DPF, senzori DPF ( cel dinaintea DPF-ului si cel de dupa DPF, asa s-a exprimat mecanicul ), s-au incercat zeci de regenerari in mers si pe loc (dupa circa 1 min masina iese din regenerare). Masina are un cumul de 42 grame in DPF.

Masina a stat la AutoCobalcescu pret de 2 luni, timp in care au fost investiti circa 1600 E pe diferse piese, dupa care a ajuns la Meridian unde a fost inlocuit calculatorul de injectie ( masina a mers OK 10 min ).

Ce se mai poate face pentru a repara aceasta masina ?


--------------------
Opel Astra H 1.7 CDTI - EX Megane 2.1 - 1.5 DCI
Nici viitorul nu mai e ce a fost ...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Bugghy
post 31 Oct 2018, 10:36
Post #2


Membru


Group: Members
Posts: 188
Joined: 30 August 10
From: Craiova




Salut,

Ai incercat sa dai jos fizic DPF-ul si sa il cureti la o firma specializata sa vezi daca mai ai probleme sau nu? Din ce am inteles s-a schimbat tot ce e prin zona respectiva, mai putin DPF-ul. Ar fi trebuit macar demontat si curatat mecanic, apoi urmarit mai departe daca inca se manifesta problema. Daca nici asa nu rezolvi nimic, parerea mea e sa cauti in dezmembrari un DPF cu km mai putini si sa incerci cu el sau, metoda neortodoxa, sa renunti definitiv la el.


--------------------
Renault Megane III 2010 1.5 dCi 110, Megane IV 2018 GT 1.6 TCe 205
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Sailas2006
post 31 Oct 2018, 11:05
Post #3


Membru autentic


Group: Members
Posts: 217
Joined: 20 November 10
From: Bucuresti




Multumesc pentru raspuns.

Am uitat sa specific ca filtrul a fost demontat si curatat / spalat.


--------------------
Opel Astra H 1.7 CDTI - EX Megane 2.1 - 1.5 DCI
Nici viitorul nu mai e ce a fost ...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Nego10
post 31 Oct 2018, 19:10
Post #4


Membru incepator


Group: Members
Posts: 32
Joined: 12 August 18




Aceeasi problema o am si eu... Dat jos si curatat, reparat un injector si dupa 2500km(majoritatea in afara orasului, chiar pe dn mi s-a aprins iar) km iar am STOP activ in bord. Ma duc sa ii fac o diagnoza in seara asta...


--------------------
Renault Megane III Sport Tourer - 1.5dci - 110cp
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
paul23
post 31 Oct 2018, 19:32
Post #5


Membru incepator


Group: Members
Posts: 39
Joined: 11 September 09




regenerarea se opreste datorita faptului ca calculatorul de injectie vede un gramaj prea mare de masa funingine.Eu as incerca urmatoarea miscare : tester Clip - lansare comanda inlocuire filtru particule ,calculatorul se va reseta la 0 gr masa funingine dupa care iesit pe drum cu masina (mers usor sportiv)+ faruri aprinse +ventilator climatizare pe maxim si cuplat pe aer cald .In dreapta l-as pune pe tehnician cu Clipul conectat si la parametri sa verifice temperatura in filtru de particule si daca ajunge si se mentine intre 500 600 grade te-ai scos , ai o regenerare reusita , dupa care nu ar mai trebui sa ai probleme.

























--------------------
Renault Megane 4 Estate 2018 1.5dci 110cp
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Nego10
post 5 Nov 2018, 11:20
Post #6


Membru incepator


Group: Members
Posts: 32
Joined: 12 August 18




Eu am rezolvat cu o regenerare fortata(aveam 60g). Dupa o tura de A3 dus intors cu a 5-a in 3000 de ture, dar nu am rezolvat nimic, ba chiar m-am intors cu el infundat din nou ca nu a dorit sa isi faca regenerarea(are atitudine). M-am intors la baiat si am plecat cu testerul sa dam o tura ca isi incepuse regenerarea fix cand ajunsesem din nou la el si a facut una mica si am ramas cu 7,8 g si cu o regenerare reusita. Am fost la munte cu ea in weekend si nu a mai aparut eroarea(ba chiar cred ca si-a facut si o regenerare singurica). Tu ai mai rezolvat ceva cu ea?
PS: Sa ai macar 10l de motorina in rezervor ca altfel nu isi face regenerare(cel putin asa e la a mea ca are si al 5-lea injector).

This post has been edited by Nego10: 5 Nov 2018, 11:21


--------------------
Renault Megane III Sport Tourer - 1.5dci - 110cp
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 18th April 2024 - 08:04
Dacia