Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

4 Pages « < 2 3 4 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

România a câștigat procesul cu Ucraina, intr-un final

body
post 11 Feb 2009, 14:06
Post #91


Membru autentic


Group: Banned
Posts: 568
Joined: 19 July 04
From: Ploiesti




QUOTE(Garett @ 8 Feb 2009, 16:28)
Poate cineva sa-mi spuna rapid cand ni s-au furat resursele naturale in comunism?? Incepand de la paduri si terminand cu petrolul? Facem abstractie de anii '50 cand erau trupe rusesti! Nu fac apologia comunismului, sa fim bine intelesi, sunt suficient de "in varsta" ca sa imi amintesc toate neajunsurile, ratia, etc., dar statul era stat, avea autoritate nu era doar un ansamblu de gasti a caror unica prioritate este sa fure cat mai mult. La asta ma refeream, nu la alte aiureli. Si apropo, vis-a-vis de Coreea de Nord, ati auzit sa incheie acorduri atat de "avantajoase"? Astfel de "afaceri" nu incheie decat statele africane bananiere. Din pacate Romania nici macar la statutul de tara bananiera nu poate aspira, nu cresc la noi iar merele "autohtone" le aducem din import!
*


Referitor la petrol si GN iti spun eu . Stii cat petrol au luat rusii de la noi FARA NICIU UN BAN ? Exista ( dar nu mai sunt in exploatare ) conducte care duc de la Ploiesti pana la Braila si de acolo mai departe pana la granita cu actuala Republica Molldova pe unde s-a pompat la greu titei la rusi .Fosta fabrica de avioane IAR de la Brasov a fost demontata pana la surub de catre rusi si dusa la ei . Si mai sunt o carca ......sa-ti aduc aminte de foametea de la noi datorata furtului de catre rusi a productiei de crereale .
Referitor la exploatarile de gaze se uita sa se spuna ca nu Petromul este principalul producator de gaze ci Romgazul , care este controlat de catre statul roman . Deci ce mi se pare mie ciudat rau este ca nu s-au concesionat perimetre si catre Romgaz , ca unic reprezentant al statului Roman , mai ales ca si conductele de transport GN sunt tot ale statului prin intermediul Transgaz .

This post has been edited by body: 11 Feb 2009, 14:22


--------------------
Mitsubishi/Suzuki Lancer/SX4 2007/2008 - PH-72-BVR PH-77-MMR
body cu lancer si nevasta cu suzuki sx4
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
miki
post 11 Feb 2009, 14:07
Post #92


#Hırsızlargibigeceniniçine


Group: Members
Posts: 1.002
Joined: 30 July 02
From: Bucuresti




Acuma, IS nici nu putea fi luata inapoi!
Exista o ''lege'' prin care se spune ca ''garnitele nu pot fi modificate"
Daca IS ar fi retrocedata=> modificare de granita, lucru totyal inacceptabil si impotriva legislatiei in vigoare!
Real este ca fiecare dintre parti poate sustine ''Am castigat, i-am facut pa fraieri"
Depinde ce este sub platoul continental redesenat!
Acuma ca la noi castiga baietii destepti, este alta socoteala!!!!


--------------------
Renault Sedan 1.6 16V / Megane IV 1.33 TCE 2004 / 2019 - XX-B-XXX
#Hırsızlargibigeceniniçine

Funken Kurbelwelle
Uzun Araç!
Değer Așılırsa
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bendix
post 11 Feb 2009, 20:50
Post #93


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.005
Joined: 10 November 04
From: Timisoara.RO




QUOTE(klaus @ 11 Feb 2009, 13:13)
Desi nenea Stan e destept si stie legislatie, eu sunt in general precaut la ce spune pentru ca foloseste destul de des argumentarea "prin omisiune" (adica nu spune tot, ci doar ce-i foloseste la demonstrarea ideilor sale, ori de multe ori omisiunea reduce mult daca nu anuleaza tocmai concluzia la care ajunge). Insa avand cunostinte solide de legislatie internationala trebuie sa stii exact daca ceea ce spune e tot adevarul sau nu, ceea ce e mai dificil.
Dar argumentele prezentate de el aseara mie mi s-au parut pertinente, in special cu pierderea in fapt a Insulei Serpilor.
*



Eu nu am vazut emisiunea in cauza, dar dandu-mi cu parerea on-topic, pare-mi-se ca Insula Serpilor nici nu a fost ceruta de catre statul roman.


--------------------
Dacia Logan Ambiance - 2005 - TM10### , alb arctic
In mileniul III automobilele vor merge cu apa sau nu vor merge deloc !
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 11 Feb 2009, 21:32
Post #94


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




mergi la http://www.antena3.ro/ alege de sus sinteza zile (meniul pe bleu) si din fereastra care se deschide alege data de 10.02.2009, e emisiunea inregistrata. Prin deplasarea mouse-ului deasupra filmuletului apare bara de control, cu insula serpilor incepe de pe la minutul 61 - 62.
Se mentioneaza si un scurt istoric al insulei, de dupa anul 1945.


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bendix
post 12 Feb 2009, 11:05
Post #95


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.005
Joined: 10 November 04
From: Timisoara.RO




Nu era in alta zi ? Eu aici vad ceva cu tiganii din Italia.

Gata, am gasit. Era putin mai departe. Multumesc !

This post has been edited by bendix: 12 Feb 2009, 11:09


--------------------
Dacia Logan Ambiance - 2005 - TM10### , alb arctic
In mileniul III automobilele vor merge cu apa sau nu vor merge deloc !
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
CGB
post 12 Feb 2009, 11:57
Post #96


CGB


Group: Members
Posts: 2.444
Joined: 4 May 05
From: behind




una peste alta, tot vad fie la tv, fie pe net, diversi indivizi care tremura de amotie ca romania a castigat procesu' cu ucraina.
io in calitate de roman (imi pare rau de asta, nu e vina mea) care locuieste in romania, deci sint parte din romania asta castigatoare, nu simt c-as fi castigat ceva.
cati mai sint ca mine? care nu se scapa-n nadragi de emotie cand aud fraza:"am castigat procesu cu ucraina!!!"


--------------------
Renault Clio RS Line 2022
_______________
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bendix
post 12 Feb 2009, 12:28
Post #97


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.005
Joined: 10 November 04
From: Timisoara.RO




Depinde din ce unghi privesti lucrurile.

Eu am urmarit filmuletul de pe Antena 3, indicat de klaus. Foarte interesant ! Il recomand si altora !

Nu cred insa ca ar fi fost posibil un acord mai favorabil prin negocieri bilaterale cu Ucraina. Eu cred ca in conditiile date, am obtinut multumitor.

De ce spun in conditiile date ? Fiindca nu ne-a ajutat nimeni. Ne-am descurcat singuri in disputa cu Ucraina. Caci realitatea tarmurilor este alta si nimeni nu a pus "degetul pe rana". Tarmul dintre Delta Dunarii si Cetatea Alba apartine de drept Moldovei. Daca fratii nostri de peste Prut, ar fi rezolvat problema aceasta, nu mai exista procesul de la Haga. Iar eu, as fi fost primul care le ofeream moldovenilor Insula Serpilor.


--------------------
Dacia Logan Ambiance - 2005 - TM10### , alb arctic
In mileniul III automobilele vor merge cu apa sau nu vor merge deloc !
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 19 Mar 2014, 21:23
Post #98


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




Din cauza conflictului din peninsulă, România rămâne singura țară care poate exploata rezervele de mare adâncime din Marea Neagră din zona platoului continental al insulei serpilor.
Exploatarea de catre Ucraina a zonei care-i revine ei, desi este de bogată în resurse, e problematica pentru ca se află în proximitatea pensinsulei Crimeea, iar înțelegerile de explorare anterioare s-au incheiat cu un guvern care acum ar putea să nu mai aibă jurisdicție în zonă (rusii ar avea jurisdictie si in platforma continentala daca se schimba granitele).
Potrivit normelor de drept internațional, frontiera nu se modifică, indiferent cine va deține oficial Crimeea. România și firmele care au licențe pentru platforma sa continentală nu au probleme insa firmele care operează în zona exclusivă a Ucrainei se găsesc într-un blocaj total. Contractele încheiate cu statul ucrainian rămân valabile, dar zona este administrată de facto de Rusia.

sursa: dcnews.ro


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
St
post 20 Mar 2014, 20:52
Post #99


Membru


Group: Members
Posts: 4.429
Joined: 18 July 04
From: Bucuresti




QUOTE(klaus @ 19 Mar 2014, 21:23)
Potrivit normelor de drept internațional
*



Aici s-ar putea sa fie o problema atunci cand vorbim de Rusia.


--------------------
Mazda/ BMW MX-5/ 650GS 2012/ 2004
Fericirea este ceva ce nu se atinge niciodata,dar in cautarea ei merita sa alergi toata viata.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
4 Pages « < 2 3 4
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 28th March 2024 - 12:44
Dacia