Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

2 Pages < 1 2 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Ce piese,subansamble originale ati gasit pe L 3?, Foarte util pentru revizii - alternative ieftine!

Laguna_III
post 20 May 2020, 21:17
Post #31


Membru


Group: Members
Posts: 162
Joined: 2 February 10




Salutari dragi posesori de L3!

Maine e ziua masinutii mele - va implini 12 ani!

1) V-as ruga sa postati ce tip de bec/lampa (bi)xenon ati avut pe L3 ! Vad ca alternativele sunt numeroase, dar am oscilat intre Philips si Osram. In final am optat pentru asta :

https://www.emag.ro/bec-auto-xenon-pentru-f...ef=fav_pd-title

Lampa oiginala are temperatura de culoare 4100 k sau 4300 k? Are mare importanta?

Mi s-a ars becul de la farul stang; cu cine am vorbit (e un mecanic de la Renault) mi-a recomandat sa le schimb pe ambele; cica manopera ar fi la fel, ori ca-ti schimba unul ori ca ti le schimba pe ambele si sigur va ceda si cel de-al doilea in scurt timp...

El mi-a propus sa-i las masina de pe o zi pe alta dar nu vad sensul; poate sa ii ia mai mult de doua ore pentru un bec? Mi-a spus ca e bine sa dea si bara fata jos, ca sa lucreze mai bine.

E posibil sa fie un contact imperfect sau sa fi ars siguranta? Am vazut ca o fractiune de secunda da sa palpaie si aud un zumzet pe acolo.

2) Am si o problema cu senzorii de parcare spate si lateral spate - imi da eroare pe bord si tiuie intr-una in marsarier; a mai avut problema asta acum un an dar si-au revenit de la sine.

Credeti ca e o problema a senzorilor sau a cablajului?

Ce senzori ati gasit pe masina? Sunt anumiti tipi de conectori?

Multumesc anticipat si toate cele bune!


--------------------
Renault Laguna III, 2.0 dCI, 150 CP May,2008/Dynamique
Renault Laguna III, Dynamique, 2.0 dCi, may, 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
andru1973
post 21 May 2020, 10:57
Post #32


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.271
Joined: 8 December 14
From: nu conteaza




de ce nu pui becuri de 6000K ?am văzut ca pe cel care ai pus link si e de 4100 k, eu pe a mea din fabrica am de 4300k ,schimbate cu 6000k si e diferenta intre 4300 k si 6000k lumina mai puternica,dar poți pune ce-ti place si sursa de bani pe care vrei sa o investesti,cu senzorii de parcare posibil sa ai busiti acei 2 senzori de care spui,dar părerea mea fa un test de diagnoza si acolo iti spune ce problema ai pe senzori(nu cred sa fie din cablaj),ca senzori trebuie puși originali sau aftermarket (sa fie la fel la conectori )
A mea acum in iulie face 12 ani.si apropo poti schimba tu becurile nu e mare inginerie,eu pe a mea am becuri luate de pe aliexpress si pot sa spun ca fac 2 ani si inca se vede bine cu chinezariile pe care le-am cumparat

<span class='edit'>21 May 2020, 10:07:</span>
si nu am văzut sa scrie in specificatie daca sunt de 35W(cum merg la noi)sunt si becuri D1S de 55W(pe cutia din foto zice de 35W)dar ,.....

This post has been edited by andru1973: 21 May 2020, 11:09


--------------------
renault LAGUNA 1 RT 2.0 LAGUNA 3 2.0 DCI 130CP fara DPF iulie 2008 expresion
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Laguna_III
post 21 May 2020, 22:51
Post #33


Membru


Group: Members
Posts: 162
Joined: 2 February 10




@andru1973,

Nu am vrut sa aloc o suma mai mare pentru lampi - masina are, totusi, 12 ani.
Nu am nici un fel de scule, dar nici abilitati minime de mecanic/electrician auto. Ma bucur sa aud ca se schimba usor. Presupun ca nu a fost nevoie sa dai bara jos.
Multumesc pentru raspuns! Numai bine!


--------------------
Renault Laguna III, 2.0 dCI, 150 CP May,2008/Dynamique
Renault Laguna III, Dynamique, 2.0 dCi, may, 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
andru1973
post 22 May 2020, 09:31
Post #34


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.271
Joined: 8 December 14
From: nu conteaza




nu e nevoie sa dai bara jos ,dai acel capac din spatele farului(acel ca`pac oval)iar la bec ai un inel de siguranta rasucesti si scoti becul,montezi si rasucesti inelul de siguranță
nu știu cum e la tine daca ai servodirectie electrica sau actionata prin curea ca banuiesc ca nu prea ai loc acolo, la cei cu pompa manuala(la mine e electrica)


--------------------
renault LAGUNA 1 RT 2.0 LAGUNA 3 2.0 DCI 130CP fara DPF iulie 2008 expresion
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Laguna_III
post 22 May 2020, 21:13
Post #35


Membru


Group: Members
Posts: 162
Joined: 2 February 10




E 2.0 dCI, 150 CP, manuala, 2008.

Am gasit asta pe youtube :


https://www.youtube.com/watch?v=W60C721RTks



--------------------
Renault Laguna III, 2.0 dCI, 150 CP May,2008/Dynamique
Renault Laguna III, Dynamique, 2.0 dCi, may, 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
andru1973
post 23 May 2020, 11:12
Post #36


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.271
Joined: 8 December 14
From: nu conteaza




exact ,deci nu trebuie sa demontezi bara,si scuze am confundat acel capac ,e rotund ,la poziție si lumini de zi e oval,dar nu asta conteaza e ca poti schimba tu fara sa demontezi bara


--------------------
renault LAGUNA 1 RT 2.0 LAGUNA 3 2.0 DCI 130CP fara DPF iulie 2008 expresion
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Laguna_III
post 24 May 2020, 19:34
Post #37


Membru


Group: Members
Posts: 162
Joined: 2 February 10




Ca sa respectam topicul, dupa 12 ani de utilizare a xenonului de pe partea soferului azi l-am schimbat. Ceea ce am gasit este :

PHILIPS XenStart, D1S, 35W, E1 04J DOT, asamblat in Germania.

Asa cum am anticipat, operatiunea a durat in jurul a 20 de minute (ca-n clipul postat mai sus) si i-am dat 50 de lei electricianului auto.

Surpriza este ca lampa veche "bate" mai tare decat cea noua (OSRAM Original Xenarc, 4100 K). Este mult mai evident pe faza lunga.

This post has been edited by Laguna_III: 24 May 2020, 19:48


--------------------
Renault Laguna III, 2.0 dCI, 150 CP May,2008/Dynamique
Renault Laguna III, Dynamique, 2.0 dCi, may, 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
2 Pages < 1 2
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 28th March 2024 - 21:25
Dacia