Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

9 Pages < 1 2 3 4 5 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Jante Laguna III, dimensiuni, recomandari

george84
post 22 Jun 2012, 08:02
Post #61


Membru


Group: Members
Posts: 197
Joined: 17 June 07
From: Bucuresti




Din cate stiu merg. Sunt aceleasi dimensiuni pe laguna 3, fluence si megane 3.


--------------------
renault laguna III 2009/1.5 dci
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
UTU2005
post 22 Jun 2012, 14:18
Post #62


Membru autentic


Group: Members
Posts: 727
Joined: 14 September 07
From: Deva




Da, dar totusi mi-e frica sa nu dea in etrier... am fost azi la reno si nici eu nu stiu, in principiu au zis ca ar merge dar pana nu se pune pe roata....o sa-i zic sa-mi trimita o janta daca e de acord sa o probez smile.gif


--------------------
Renault LagunaIII 1.5dci 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
UTU2005
post 25 Jun 2012, 12:02
Post #63


Membru autentic


Group: Members
Posts: 727
Joined: 14 September 07
From: Deva




Am primit azi mail de la vocea clientului si ei zic ca nu sunt compatibile pe laguna 3 sad.gif sunt sceptic in privinta raspunsului, desi pe alte site-uri difera dimensiunile dar ei zic ca sunt ok pentru laguna 3 ...

Vocea clientului: Referitor la solicitarea dumneavoastra va comunicam ca jantele R 16" x 6,5J; ET 47; PCD 5 x 114.3; gaura butuc 66.1; fără prezoane care echipeaza modelul Fluence si la care faceti referire, nu sunt compatibile cu autovehiculul dumneavoastra Renault Laguna 3.

Combinatiile pneuri jante omologate si pe care le puteti folosi sunt:
195/60 R16 (89)H, 6 J 16 - 42
205/60 R16 (92)H, 7 J 16 - 47

Altii zic ca merg, altii nu...

Si aici mai difera de la janta la janta dimensiunule la J si ET care urca chiar si la 48 desi zic ei ca sunt ok...
http://www.janta.ro/products/janta-aliaj-a...195|43,60|44,16

Nu stiu....


--------------------
Renault LagunaIII 1.5dci 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
didiland11
post 25 Jun 2012, 13:28
Post #64


Membru autentic


Group: Members
Posts: 313
Joined: 29 May 07
From: Iasi




raspunsul vocii clinetului va tine mereu cont si de partea de marketing.


--------------------
Renault Laguna III 1.5dci 2009
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
UTU2005
post 25 Jun 2012, 14:06
Post #65


Membru autentic


Group: Members
Posts: 727
Joined: 14 September 07
From: Deva




QUOTE(didiland11 @ 25 Jun 2012, 13:28)
raspunsul vocii clinetului va tine mereu cont si de partea de marketing.
*


Da! exact la asta ma gendeam si eu smile.gif


--------------------
Renault LagunaIII 1.5dci 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Cazacu_b
post 26 Jun 2012, 22:18
Post #66


Bobby


Group: Members
Posts: 72
Joined: 23 March 08




Am cuparat jantele de megane 7X17, 5X114,3 ET38. Am avut un pic de furca, intrucat prezoanele mele erau metric 14 iar gaurile jantelor erau metric 12 (un pic prea mici), asa ca a trebuit sa maresc un pic gaurile de trecere de pe janta.

Acum se potrivesc perfect si arata bine zic eu . O sa revin cu o poza.


--------------------
Renault Laguna III 2009 Privilege - PH-19-KZC
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
digioptic
post 28 Jun 2012, 12:25
Post #67


Membru autentic


Group: Members
Posts: 497
Joined: 24 September 09




Dragi colegi ! Vreau sa-mi pun alte jante pe masina, sunt in cautari. Intrebare:

-Toate jantele de aluminiu de pe Laguna 3 au dimensiunea 7J x 17 cu ET 47 ?

Ce scrie pe jantele voastre ?

Banuiesc ca absolut toate au 5X114.3, butucii rotilor sunt toti la fel pentru seria 3 de Laguna. Nu cred sa fie diferenta intre discurile de frana la Laguna berlina fata de coupe. Jantele mele, le-am vazut pe ambele caroserii amintite mai sus.

Va multumesc


--------------------
-------- ------------ ------------------
---------------------------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
UTU2005
post 5 Jul 2012, 18:56
Post #68


Membru autentic


Group: Members
Posts: 727
Joined: 14 September 07
From: Deva




Am gasit niste jante care imi plac foarte mult dar nu stiu cum ar da pe laguna...

http://www.janta.ro/products/janta-aliaj-d...195|43,60|44,16

Par sa fie recomandate si de iarna: http://www.auto-mag.info/accessoires-equip...nte-dezent-re/#

Ce parere aveti? smile.gif


--------------------
Renault LagunaIII 1.5dci 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
csorin66
post 7 Oct 2012, 18:19
Post #69


Membru fabricat in Romania


Group: Members
Posts: 504
Joined: 22 September 08
From: Ploiesti




Daca este cineva interesat de jante gasiti aici un set cu cauciucuri de iarna

http://www.reno.ro/-VAND-Set-4-jante-cauciucuri-t250654.html

This post has been edited by csorin66: 7 Oct 2012, 18:20


--------------------
Renault LagunaIII 2.0 16V/140 CP 2008 Privilege
''Viata trebuie savurata, nu suportata''
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Laguna_III
post 30 Oct 2012, 11:04
Post #70


Membru


Group: Members
Posts: 162
Joined: 2 February 10




@digiotpic,

Uite ce scrie pe jantele mele, Made in China:

7 JX17 5 47
AISI7Mg

Cred ca lipses informatiile despre "PCD" si "ET". Sau or fi in alta zona stantate, ca-s multe cifre pe acolo, dispersate.


--------------------
Renault Laguna III, 2.0 dCI, 150 CP May,2008/Dynamique
Renault Laguna III, Dynamique, 2.0 dCi, may, 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
digioptic
post 5 Nov 2012, 16:37
Post #71


Membru autentic


Group: Members
Posts: 497
Joined: 24 September 09




QUOTE(Laguna_III @ 30 Oct 2012, 12:04)
@digiotpic,

Uite ce scrie pe jantele mele, Made in China:

7 JX17 5 47
AISI7Mg

Cred ca lipses informatiile despre "PCD" si "ET". Sau or fi in alta zona stantate, ca-s multe cifre pe acolo, dispersate.
*



Merci de raspuns, nu am mai intrat de mult sau ma rog, nu am mai postat de mult, dar m-am lamurit cum stau lucrurile si mai ales care sunt posibilitatile la noi de achizitie jante noi.

Din ce zici tu acolo, janta are 7 inch latime, diametru de 17 in aceiasi unitate de masura, prindere cu 5 suruburi si ultima cifra repezinta ET-ul, respectiv 47 de mm. Eu le zic suruburi de prindere pentru ca este inpropriu sa le numesti prezoane. Prezonul din umilele mele cunostinte de mecanica, este o tija cu filete la ambele capete sau chiar filet pe intreaga lungime. Ori astea de le avem noi, sunt suruburi cu cap...Ma rog, sa nu ne pierdem in off-topic smile.gif

Cum ziceam, daca vrei sa treci la 18 inch diametrul jantei si un desen mai adecvat clasei din care face parte masina, eu ma gandesc la un model multispita, degustibus...stiti voi, trebuie sa alegi un ET apropiat sau care sa nu te arunce foarte mult in afara, modele de jante gasite de mine nu au 7.5 inch latime cat au cele de pe jantele cu care vin masinile in vest, ci de 8 inch. Cred ca dau si mai bine putin mai late.
Dar sa raman la jante. Dupa indelungi cautari, cam toti au aceleasi oferte vis-a-vis de brand. Rial, AEZ, Borbet, Mak, alutec si care or mai fi, ca nu-mi vin in minte acum. M-am tot interesat in stanga si-n dreapta, nu mare mi-a fost mirarea sa descopar jante cu marcaj de firma germana si fabricate in kazakhstan. De turcia sau china ce sa mai zicem...Bine, o sa spune-ti, si ce ? Cele de pe masina poate nu sunt asa de bune, poate sunt dintr-o categorie ieftina cu aliaj mai slab, dar de alea vandute de cine stie ce firma de apartament ce poti spune de calitatea lor ? Deci mare atentie. Singurele care sa zic mi-au placut si de care am auzit numai lucruri bune sunt cele OZ. Si astea pot fi facute cine stie unde, dar la pretul de vanzare si la finisajul lor, parca as avea mai multa incredere. Acum, daca merita sau nu inlocuirea celor de fabrica, depinde numai de "pasarica" fiecaruia. Am auzit si comentarii de genul, pai merita renoul ala dom'ne atatia bani...? Eu zic ca merita daca faci drumuri lungi si evident ti la consum. "Galosii" cu care vin masinile la noi sunt de tinut pana la inlocuire, in rest...

Ei si acum vine surpriza ! Vine vremea sa schimbi si cauciucul evident, vor trebuii de 18. Culmea e ca dimensiunea recomandata de producator, trecuta de altfel si in cartea masinii este si 225/45R18. Consultant calculatorul de circumferinta, fata de cele de pe masina: 215/50R17 cu care arata ca o "saracuta", diferenta e foarte mica si nu aduce abatere mare vitezei citite pe bord in raport cu cea de deplasare. Dar la circumferinta celor originale s-ar potrivii mult mai bine si cu abatere mult mai mica, culmea, 235/40R18. Nu pot sa pricep de ce astea sunt mult mai ieftine decat cele 225/45R18. Nu stiu cum se face, dar tot ce e pe masina asta e mult mai scump mad.gif
Sa zicem ca optezi pentru 235/40/R18 si nu 225/45R18. Pai nu ai probleme cu RAR-ul dupa asta ?

Una peste alta, nebunia este extrem de scumpa, mai ales daca vrei sa tii la calitate si sa nu dai vrabia din mana pe cioara dupa gardul vreunei firme scapatate de prin targul de masini. O janta de caliate OZ din colectia 2012 costa cel putin 280-300 de epuroi...huh blink.gif . O anvelopa de caliate, mimim 1000 de lei, deci si asta peste 200-220 de euro.


Mda, mi-ar place sa o vad si mai frumoasa pe "frumoasa" mea, dar... wub.gif nedumerire.gif

This post has been edited by digioptic: 5 Nov 2012, 21:00


--------------------
-------- ------------ ------------------
---------------------------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Laguna_III
post 6 Nov 2012, 14:53
Post #72


Membru


Group: Members
Posts: 162
Joined: 2 February 10




@digioptic,

Referitor la jante nu-mi permit decat sa fiu, cel mult, practic, in toate sensurile posibile, astfel:

1) Incerc sa "pun" pe masina "abateri zero fata de standard";
2) Am "investit", deja, prea multi bani in doua randuri de anvelope (vara+iarna-aprox.8000 lei), cu dimensiunile de 215/55/17(ceea ce este in talon - la livrarea masinii; bine, in talon mai este si alternativa de 215/60/16), pentru a schimba configuratia jantelor;
3) Un set de jante noi il vad ca o alternativa mai comoda la schimbul iarna-vara al anvelopelor - pe cele de iarna le voi lasa pe jantele originale iar pe cele de vara vreau sa le "imperechez" cu jante cu o idee mai "moderne", mai estetice; dar pentru asta nu sunt dispus sa dau mai mult de 600-700 lei per janta - am vazut modele "Alutec" frumoase, la aceste preturi.

This post has been edited by Laguna_III: 6 Nov 2012, 14:58


--------------------
Renault Laguna III, 2.0 dCI, 150 CP May,2008/Dynamique
Renault Laguna III, Dynamique, 2.0 dCi, may, 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gAnY
post 6 Nov 2012, 22:20
Post #73


Membru autentic


Group: Members
Posts: 274
Joined: 6 February 10
From: Paris




Imi cer scuze cã fac un offtopic, dar pusesem o întrebare în alt topic si nu am primit rãspuns..

Mã intereseazã dacã jentile dupã Megane 3 se potrivesc pe Laguna 3.
Aveti mai jos link :

http://www.leboncoin.fr/equipement_auto/38...975.htm?ca=12_s


--------------------
Renault Laguna III 2.0 dCI 180 GT 4Control 2008
Renault Laguna II 1.9 dCI 120
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
digioptic
post 7 Nov 2012, 09:51
Post #74


Membru autentic


Group: Members
Posts: 497
Joined: 24 September 09




QUOTE(gAnY @ 6 Nov 2012, 23:20)
..............
M&atilde; intereseaz&atilde; dac&atilde; jentile dup&atilde; Megane 3 se potrivesc pe Laguna 3.
..............


Inteleg ca jantele tale de la masina sunt tot 18 inchi ? Sau vrei sa treci la 18 ? Asa s-ar intelege din link-ul dat de tine.

O problema de care nu prea se tine cont la schimbarea jantelor ar fi si suruburile de prindere. Sigur noile jante, nu vor avea acelasi ET (distanta de la planul imaginar care desparte latimea jantei in doua, la planul de prindere pe butuc. Daca ET-ul jantei tale de pe masina este 47 si janta noua are sub valoarea asta, diferenta intre valori se traduce in dimensiune de "aruncare" in exterior a rotii. De chestia asta am sa va povestesc mai tarziu o patanie de-a mea... Si alta valoare, tot stantata pe spatele spitelor jantei, este PCD-ul, sau diametrul cercului pe care sunt "asezate" centrele gaurilor de prindere, 5 la numar in cazul nostru. Inclin sa cred ca din colaborarea cu NISSAN, au standardizat valoarea PCD-ului, japonezii au cam toate sculele dupa americani, adica in inch, valoarea PCD-ului de 114.3 care o gasesti si la alte marci japoneze, (deci atentie ca poti gasii si la altii jante, nu numai la reno) se imparte exact la valoarea in milimetrii a unui inch, rezultand 4 inchi si jumatate ! Deci inca odata, atentie si la suruburile de prindere, vor fi mai lungi un pic la un ET mai mic. Poti proceda si "romaneste", lasa dom'ne ca merge si-asa...dar e mai bine sa nu te joci cu elementele de siguranta ale masinii. jantele noi vin insotite de suruburi si bucse de centrare.

@Laguna_III , de acord cu tine fara rezerve, e o gandire pragmatica. Eu am incercat o alta abordare, daca tot nu mi-am permis o masina premium, din acele la care cumperi parbrizul si aerul de dupa dansul biggrin.gif , dupa care incepi si mai pui o "masina" in accesorii si gageturi, am zis una mai ieftina, si de restul sa-mi ramana bani si de calatorie. Geaba tragi un "merc" sau "bmw" si te uiti la dansul ca e scump. Bine, sunt si oameni cinstiti in romania care isi permit, nu e locul sa comentam noi acum astfel de lucruri. Fiecare dupa posibilitati, cum s-ar zice blush.gif Am o varsta ce sa zic si odata in viata macar, mi-am permis o jucarie pentru sufletul meu. Ei, acum vine miezul povestii, in familie mai am o compacta care e de sacrificiu pe plaiurile mioritice. La asta evident i-am tras si roti de iarna. Si apropos de ET:
Ma duc ca omul la o firma de de anvelope si jante, sa-i dau numele, sa nu-i dau..., aceiasi firma care are in oferta si jante alutec. Si pentru ca nu ma pricepeam io prea tare la PCD-uri si ET-uri, decat la diametrul cerut in carte, m-am adresat si eu unui lucrator de acolo. Cum diferenta era foarte mica intre jantele (chinezesti, parca le zice league) de aluminiu si alte jante de tabla la 16 inchi, am optat pentru aluminiu. Mare prostie pentru iarna, dar arata fain masina. Criteriu de alegere a fost, evident, modelul si culoarea. Omu' mi-a scos cateva, am ales, am montat anvelopele cele mai ieftine de iarna, tot oferta si le-am dus acasa, urmand sa le pun singur mai tarziu. Le-am dat jos catre noiembrie pe cele de vara si am montat pe cele de iarna. Foarte frumos aratau pe masina, dar ma uit mai alent si parca se schimbase ceva. Masina arata mai fioros... radmasa.gif mai sportiv. Ce se intamplase...?
Omul mi-a oferit evident PCD-ul necesar prinderii pe masina, fara sa se uite la rotile vechi sau sa tina cont de ET. ET-ul rotilor masinii este 54, iar la jantele mele de iarna...40 laugh.gif . Va imaginati cum arata masina cu rotile pe fata "aruncate" in afara cu 14mm pe fiecare parte. Garda e destul de inalta, nu exista pericol sa loveasca la detenta in groapa de pasajul aripii. Evident ca la primele iesiri, am "reusit" sa o scrijelesc pe cea dreapta-fata de bordurile vesnic noi din bucuresti. Dupa, am inteles si de ce. Dar masina arata fain.

Deci mare atentie la ET, eu mai pot corecta asta prin strunjirea planului de prindere a jantei pe butuc, adica sa dau jos vreo 5-7 mm. Evident si suruburile lor, trebuiesc scurtate, dar operatia e forte grea, nu cred ca o poti face pe orice strung de atelier din fundu' curtii. Ei dragilor, mintea romanului dupa urma blush.gif , m-am fript, dupa asta am citit si m-am informat, deci inca odata, atentie marita cu ET-ul. De asta nu ma grabesc la laguna...

This post has been edited by digioptic: 8 Nov 2012, 06:49


--------------------
-------- ------------ ------------------
---------------------------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gAnY
post 7 Nov 2012, 20:29
Post #75


Membru autentic


Group: Members
Posts: 274
Joined: 6 February 10
From: Paris




@ digioptic: le am pe 18 acum, originale Renault din fabricã.. Nu vad de ce ar exista o diferenta între Megane GT si Laguna GT..
Iar suruburile de prindere sunt cele originale, cu antifurt cu tot..

This post has been edited by gAnY: 7 Nov 2012, 20:30


--------------------
Renault Laguna III 2.0 dCI 180 GT 4Control 2008
Renault Laguna II 1.9 dCI 120
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
digioptic
post 8 Nov 2012, 08:55
Post #76


Membru autentic


Group: Members
Posts: 497
Joined: 24 September 09




QUOTE(gAnY @ 7 Nov 2012, 21:29)
..................Nu vad de ce ar exista o diferenta între Megane GT si Laguna GT..
Iar suruburile de prindere sunt cele originale, cu antifurt cu tot..
*




Pai de ce ar fi identice ? Doar ca masinile au in denumire doua litere identice ? Adica GT ? Daca noile jante vin si cu suruburile de prindere, ai rezolvat una din probleme. Dar cat de greu poate fi sa mergi sa scoti o roata de la masina, sa o intorci pe spatele spitelor si sa citesti pe ea, cam cum e in exemplul din poza. La fel, mergi la magazinul cu pricina si te uiti pe spatele noilor jante. Daca valorile sunt apropiate e ok. Sa-ti spuna cineva sigur ca se vor potrivii cele din link-ul tau, poate. Dar eu am preferat sa-ti dau o "undita si nu doi pesti daca ti-e foame". Asta am incercat sa-ti zic mai sus, dar, scuze, eu ma pierd in amanunte... wink.gif


Attached thumbnail(s)
GY80drivkfbJ134520478069P7506.jpg ( Size: 48.41k ) Number of downloads: 2961


--------------------
-------- ------------ ------------------
---------------------------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
automotiveparts
post 16 Dec 2012, 18:57
Post #77


Membru autentic


Group: Members
Posts: 269
Joined: 7 August 12
From: Targoviste/Bucuresti






--------------------
Dacia Solenza 2004
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ovidiumusoiu
post 18 Feb 2013, 12:55
Post #78


Membru incepator


Group: Members
Posts: 1
Joined: 18 February 13




Schimb 4 jante Laguna 3 GT 5*114.3 echipate cu anvelope DUNLOP SP1 SPORT, 3 bucati 225/45 R18 95W, 1 bucata 225/45 R18 91W
cu similar pe 17.
Tel. 0726051305

Attached thumbnail(s)
janta.jpg ( Size: 594.66k ) Number of downloads: 2875


--------------------
Renault Laguna 2010/Laguna 3 - BA 126 ZI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
alexniculescu
post 28 Feb 2013, 23:15
Post #79


Membru autentic


Group: Members
Posts: 443
Joined: 20 January 11






--------------------
Renault Megane Coupé 2009 - B904LEX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gAnY
post 1 Mar 2013, 22:18
Post #80


Membru autentic


Group: Members
Posts: 274
Joined: 6 February 10
From: Paris




QUOTE(ovidiumusoiu @ 18 Feb 2013, 12:55)
Schimb 4 jante Laguna 3 GT 5*114.3 echipate cu anvelope DUNLOP SP1 SPORT, 3 bucati  225/45 R18 95W, 1 bucata 225/45 R18 91W
cu similar pe 17.
Tel. 0726051305
*



Pe mine m-ar interesa sã îti cumpãr una sau douã.. asta în caz cã nu sunt zgâriate deloc!
PS: nu am nevoie de cauciucuri.. decât dacã sunt noi..

This post has been edited by gAnY: 1 Mar 2013, 22:19


--------------------
Renault Laguna III 2.0 dCI 180 GT 4Control 2008
Renault Laguna II 1.9 dCI 120
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
UTU2005
post 9 Mar 2013, 20:51
Post #81


Membru autentic


Group: Members
Posts: 727
Joined: 14 September 07
From: Deva




Stie cineva daca modelul de janta din poza e pentru laguna 3 sau daca se potriveste? nu stiu dimensiunile pentru modelul asta, seamana cu cea de mai sus dar....
stiu doar ca e pe 17''

This post has been edited by UTU2005: 9 Mar 2013, 20:52

Attached thumbnail(s)
janta.jpg ( Size: 123.48k ) Number of downloads: 2575


--------------------
Renault LagunaIII 1.5dci 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
george84
post 11 Mar 2013, 10:16
Post #82


Membru


Group: Members
Posts: 197
Joined: 17 June 07
From: Bucuresti




din cate stiu e model e laguna 2, deci nu merge pe laguna 3


--------------------
renault laguna III 2009/1.5 dci
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
chris_mara
post 13 Mar 2013, 09:25
Post #83


Membru incepator


Group: Members
Posts: 51
Joined: 7 June 10




QUOTE(UTU2005 @ 9 Mar 2013, 21:51)
Stie cineva daca modelul de janta din poza e pentru laguna 3 sau daca se potriveste? nu stiu dimensiunile pentru modelul asta, seamana cu cea de mai sus dar....
stiu doar ca e pe 17''
*



Salut, jantele sunt de megane/ laguna 3 gt. nu pentru laguna 2. acum nu stiu daca dimensiunea prezonului ( diametrul) este aceeasi cu cea de pe laguna normala.


--------------------
Renualt Megane 4 1.6 dci energy 2016 - B 204 MKA
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
UTU2005
post 13 Mar 2013, 13:20
Post #84


Membru autentic


Group: Members
Posts: 727
Joined: 14 September 07
From: Deva




chris_mara: da ai dreptate, par a fi de gt dar de megane 3 gt, cele de laguna 3 gt seamana cu astea dar totusi difera designul, pe net le-am gasit doar pe megane gt.
chiar nu stu daca merg pe laguna 3 normala...

Attached thumbnail(s)
Megane_GT_3.jpg ( Size: 98.11k ) Number of downloads: 2478
laguna_iii_gt.jpg ( Size: 153.43k ) Number of downloads: 2452


--------------------
Renault LagunaIII 1.5dci 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
r3nault
post 13 Mar 2013, 14:57
Post #85


Membru


Group: Members
Posts: 129
Joined: 29 September 12




Megane 3 si Laguna 3 au aceleasi dimensiuni: 5 x 114.3 x 66.1


--------------------
Renault Laguna 3 1.5 dci 2007 Expression
Ești prost și vrei să te remarci? Aprinde proiectoarele!
Ești cel mai prost? Aprinde și stopul de ceață!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
chris_mara
post 13 Mar 2013, 18:53
Post #86


Membru incepator


Group: Members
Posts: 51
Joined: 7 June 10




QUOTE(r3nault @ 13 Mar 2013, 15:57)
Megane 3 si Laguna 3 au aceleasi dimensiuni: 5 x 114.3 x 66.1
*



au aceeasi dimensiune dar nu au acelasi diametru de prezon : laguna are prezon de 14 mm iar megane 3 de 12 mm. deci daca vrei sa iti pui janta de pe megane pe laguna trebuie sa faci gaura pentru prezon mai mare.

acum am o interbare: daca pun de pe laguna pe megane ce se poate intampla?

<span class='edit'>13 Mar 2013, 19:55:</span>
QUOTE(UTU2005 @ 13 Mar 2013, 14:20)
chris_mara: da ai dreptate, par a fi de gt dar de megane 3 gt, cele de laguna 3 gt seamana cu astea dar totusi difera designul, pe net le-am gasit doar pe megane gt.
chiar nu stu daca merg pe laguna 3 normala...
*



iti spun ca sunt de laguna pentru ca tipul la care le-ai vazut le are de pe o laguna . dar laguna din 2012..

14 Mar 2013, 11:42:
Am si eu o intrebare, ce anvelope sunt omologate pentru laguna la jantele de 17? 205/50 r17?

This post has been edited by chris_mara: 14 Mar 2013, 10:42


--------------------
Renualt Megane 4 1.6 dci energy 2016 - B 204 MKA
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
didiland11
post 14 Mar 2013, 16:04
Post #87


Membru autentic


Group: Members
Posts: 313
Joined: 29 May 07
From: Iasi




215/50/17 si
215/55/17


--------------------
Renault Laguna III 1.5dci 2009
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
chris_mara
post 14 Mar 2013, 17:01
Post #88


Membru incepator


Group: Members
Posts: 51
Joined: 7 June 10




QUOTE(didiland11 @ 14 Mar 2013, 17:04)
215/50/17 si
215/55/17
*


Multumesc frumos.


--------------------
Renualt Megane 4 1.6 dci energy 2016 - B 204 MKA
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
r3nault
post 15 Mar 2013, 17:43
Post #89


Membru


Group: Members
Posts: 129
Joined: 29 September 12




QUOTE(chris_mara @ 13 Mar 2013, 18:53)
au aceeasi dimensiune dar nu au acelasi diametru de prezon : laguna are prezon de 14 mm iar megane 3 de 12 mm. deci daca vrei sa iti pui janta de pe megane pe laguna trebuie sa faci gaura pentru prezon mai mare.

Nu trebuie sa dai nicio gaura. Trebuie doar sa-ti iei prezoane de 14. Conicitatea este aceeasi.


--------------------
Renault Laguna 3 1.5 dci 2007 Expression
Ești prost și vrei să te remarci? Aprinde proiectoarele!
Ești cel mai prost? Aprinde și stopul de ceață!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
chris_mara
post 16 Mar 2013, 17:55
Post #90


Membru incepator


Group: Members
Posts: 51
Joined: 7 June 10




QUOTE(r3nault @ 15 Mar 2013, 18:43)
Nu trebuie sa dai nicio gaura. Trebuie doar sa-ti iei prezoane de 14. Conicitatea este aceeasi.
*



sa ma anunti si pe mine cand un prezon de 14 iti intra intr-o gaura de 12 ...

si in plus citeste mai sus la colegul Cazacu_B.

This post has been edited by chris_mara: 16 Mar 2013, 17:56


--------------------
Renualt Megane 4 1.6 dci energy 2016 - B 204 MKA
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
9 Pages < 1 2 3 4 5 > » 
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 28th March 2024 - 21:34
Dacia