Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Reparatie fisura parbriz acasa!, solutia, sticla lichida!

jubyl3r
post 27 Mar 2011, 02:37
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 392
Joined: 23 January 11
From: B o t o s a n i




Unde pot gasi ieftin sticla lichida, lucreaza careva cu asa ceva si imi poate trimite si mie contracost? La service imi cere cat un parbriz (am peste 30 cm ca s-a extins repede de la gropi) aprox 150 ron. O sa incerc si pe la baietii care se ocupa cu termopane, poate au asa ceva. Astept si eu pareri, sfaturi si eventual persoane care au folosit asa ceva.

This post has been edited by jubyl3r: 27 Mar 2011, 02:38


--------------------
Renault Megane Coach 1996 1.6e DA0F - BT xx ADY
"Ignorance is bliss"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
jubyl3r
post 23 Jun 2011, 23:59
Post #2


Membru incepator


Group: Members
Posts: 392
Joined: 23 January 11
From: B o t o s a n i




gasit solutie lichida la piese auto tip seringa, cam scumpa ca sa o iau sa testez. 50 lei 2 ml.


Astept idei in continuare:)


--------------------
Renault Megane Coach 1996 1.6e DA0F - BT xx ADY
"Ignorance is bliss"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
razvan_smart
post 24 Jun 2011, 11:04
Post #3


Membru autentic


Group: Members
Posts: 261
Joined: 30 July 10




Salut! Posteaza ce ai rezovlat cu ea, ca si eu am o stema de mercedes pe parbriz smile.gif


--------------------
Renault Laguna 1998/ RXE
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
aleksanders
post 24 Jun 2011, 11:11
Post #4


.


Group: Members
Posts: 2.976
Joined: 6 November 07
From: ...




30 de cm nu cred ca o sa ii poti rezolva- cred ca in aceeasi bani poti lua un parbriz nou decta sa dai banii pe solutii plus munca...


--------------------
. . . - .
....
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
espacern
post 24 Jun 2011, 11:41
Post #5


ART-ist


Group: Moderatori
Posts: 17.602
Joined: 14 August 09
From: Mihalaya




Fisura trebuie intrerupta prin gaurirea geamului cu un burgiu f.f.subtire in capatul fisurii.
Asa ai"certitudinea" ca dupa ce bagi solutia in ea nu pleaca mai departe.
Cel mai bine ciocaneste usor pe partea opusa sa plece complet pana la oprire undeva si gata.
Daca nu esti de meserie nu prea poti sa faci treaba buna(si chiar si asa nu este garantat ca nu pleaca mai departe).
NB!


--------------------
. . . - .
RENAULT are mistere pe care OMUL nu va reusi niciodata sa le afle!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
razvan_smart
post 24 Jun 2011, 11:54
Post #6


Membru autentic


Group: Members
Posts: 261
Joined: 30 July 10




Multumesc de sfaturi. O sa iau in cele din urma un parbriz nou, dar pana atunci, vreau sa stopez crapatura. Ca de reparat stiu ca nu se repara. Ideea e ca pleaca de jos dinspre stergatoare doua "coarne" in sus, spre parasolare smile.gif Cam greu sa o iau de coarne, sa se opreasca.


--------------------
Renault Laguna 1998/ RXE
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
jubyl3r
post 24 Jun 2011, 12:41
Post #7


Membru incepator


Group: Members
Posts: 392
Joined: 23 January 11
From: B o t o s a n i




Cel mai sigur si mai frumos e parbriz nou sau din dezmembrari( fara batai de cap) plus ITP fara probleme. O sa caut unul cand am banuti:), momentan se strang pentru vacanta.

Mersi pentru sfaturi!


--------------------
Renault Megane Coach 1996 1.6e DA0F - BT xx ADY
"Ignorance is bliss"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DrAg0nX
post 24 Jun 2011, 17:14
Post #8


Membru


Group: Members
Posts: 171
Joined: 8 November 09
From: Ploiesti / Bucuresti




Anul trecut am fost cu un prieten la "autoglas" in ploiesti. Avea o fisura de cam 10 cm si au scos-o baietii perfect pentru doar 20lei. I-a lasat 30lei ca i se pare infima suma. A trecut un an si nu se vede nici o urma.


--------------------
Renault Megane Classic 2002 1.6 16v Expression
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
puitzimd
post 24 Jun 2011, 19:33
Post #9


Membru autentic


Group: Members
Posts: 298
Joined: 13 August 09
From: deva romania




pt ciobiturile de la pietre si alte zgarieturi exista remediu???


--------------------
renault megane 1,9 dTi break 2000 laguna 2 1,8 16V break privilege 2001
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Georginho
post 25 Jun 2011, 17:31
Post #10


Inventiv


Group: Members
Posts: 1.002
Joined: 6 July 07




Am avut o ciobitura de aprox 1- 1,5 cm diametru in parbriz, am reparat-o ieri la AGER Service, zona Tineretului.
Era f adanca gaura, trecuta de jumatate din grosimea geamului. S-a rezolvat cu 70 lei in 30 minute maxim.
Acum am certitudinea ca nu se mai extinde si pana voi avea timp sa schimb parbrizul pe casco mai pot sta asa.
Recomand solutia asta smile.gif


--------------------
*** *** ***
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
jubyl3r
post 25 Jun 2011, 21:58
Post #11


Membru incepator


Group: Members
Posts: 392
Joined: 23 January 11
From: B o t o s a n i




Depinde si de cat de profi sun cei la care faci reparatia, altfel se extinde chiar si cu"reparatia" propriuzisa.

Am facut la SEAT in Iasi anul trecut o linie de 10 cm cu 100 ron si s-a extins in 2 zile inca 10 cm in continuarea liniei vechi, am revenit la ei si au reparat din nou fara bani... nu am mai apucat sa vad daca tine deoarece am pupat un tir incercand sa evit un crater in sosea iarna :|.

Cum am zis mai sus, depinde si cine face operatia!!!


--------------------
Renault Megane Coach 1996 1.6e DA0F - BT xx ADY
"Ignorance is bliss"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
lexandru233sem
post 26 Jun 2011, 14:04
Post #12


Membru incepator


Group: Members
Posts: 25
Joined: 13 March 11




daca acea crapatura se gaureste la capat nu o sa se mai extinda, e preferabil sa se faca reparatie cand nu e foarte extinsa aprox 10-15 cm. Am reparat la mine acum 2 ani si nu so extins deloc.


--------------------
renault megane 2001 - 2345cbf
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
jubyl3r
post 28 Jun 2011, 10:30
Post #13


Membru incepator


Group: Members
Posts: 392
Joined: 23 January 11
From: B o t o s a n i




La mine o sa schimb parbrizul cand o sa am bani de operatie, momentan daca am facut ITP pe bune si nu a comentan niciunul de pe acolo( Scria fisura in zona acceptata, asa o fi daca zic ei smile.gif ) cred ca nu sunt probleme.


--------------------
Renault Megane Coach 1996 1.6e DA0F - BT xx ADY
"Ignorance is bliss"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vladone1
post 8 Jul 2012, 15:47
Post #14


Membru incepator


Group: Members
Posts: 55
Joined: 1 May 11




Am avut o crapatura in zona unde e prinza oglinda retrovizoare. Sunat la autoglassfix . ro, venit in fata blocului domnul de acolo (intre 9-18.00 altfel nu vine) si reparat (gaurit si umplut cu rasina/ sticla lichida ...).Intreb de garantie, raspunsul a fost : Garantez eu ca nu are cum sa se extinda de aici....; daca cumva se intampla sa aveti probleme , ma sunati. Contrar filmelor de pe youtube si asigurarilor de pe site, crapatura se vede in continuare (chiar daca protejasem cu banda scotch imediat dupa ce am vazut-o; dar sa zicem ca intrase praf..).Cost 1 mil.
Toate bune si frumoase pana cand , peste app.2 luni crapatura s-a extins (exact din acelasi loc).Imediat cum am vazut, banda scotch, sun, programare, acelasi procedeu, cost:0 , insa in continuare crapatura reparata e vizibila. In timpul reparatiei intreb : La asta cum facem sa nu se mai vada; e coborata sub oglinda si imi distrage atentia; Raspuns: Incercam.... Gata reparatia, o zi buna !.

Astfel, sfatul meu : cantariti de doua ori inainte de a apela la astfel de servicii. Daca nu e in dreptul soferului sa zicem ca merita prima data insa crapatura tot se va vedea si iti va sari in ochi (eu tot timpul am tendinta sa ma uit la ea..). Apoi mai e si costul; 100 ron e app 25% dintr-un parbriz nou , iar reparatia nu e 100% sigura; se va extinde si tot schimbi parbrizul. Daca mai apare o alta crapatura... schimbati parbrizul. Merita pentru ciobituri, stele si altele similare.

Cat despre firma mentionata, nu recomand : Cost maricel, fara garantie, inflexibili (vine acasa dar doar in intervalul 9 - 18.00 cand 90% din lume e la munca)


--------------------
Renault Megane 2008 1.5 dci
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 8th May 2024 - 21:34
Dacia