Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Roata încinsă după schimbare plăcute frână

Ak!M
post 26 Aug 2019, 13:57
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 49
Joined: 16 May 18




Salutare.. Am schimbat și eu plăcute de frână pe spate (ATE) curata etrier,urmat toți pași normali și totul a fost ok pana azi când am observat ca roata spate stânga se încinge destul de mult fata de roata dreapta spate... Și când spun destul de mult precizez ca nu poți tine un deget pe ea. Plăcuțele au acum 300 km de când au fost montate. Un sfat, sugestie va rog în legătură cu aceasta situație dacă se poate. Mulțumesc anticipat..


--------------------
Renault Megane 4 Equilibre 2023/1332/140cp
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
grig1960
post 26 Aug 2019, 14:49
Post #2


Membru autentic


Group: Members
Posts: 816
Joined: 2 April 17
From: Onesti, Bacau




Pot fi urmatoarele cauze:
- piston blocat in etrier, caz in care roata ramane franata dupa apasarea ferma a pedalei de frana si eliberarea ei;
- cabluri de frana blocate, caz in care roata ramane franata dupa actionarea si decuplarea franei de parcare;
- culise etrier blocate si placutele de frana freaca mai tare pe o parte a discului.
Trebuie ridicata masina pe elevator sau cric si probata roata respectiva prin rotire dupa franare de serviciu sau franare de parcare si vazut cand ramane blocata (se poate compara cu cealalta roata care nu se incalzeste). Cu o surubelnita mai solida sau levier se preseaza si placutele pentru retragerea pistonului si se misca etrierul pentru a vedea daca ramane blocat pe culise.
O alta cauza a incalzirii rotii poate fi griparea rulmentilor, putin probabil la tine, deoarece ar fi fost precedata de zgomot specific de rulmenti uzati inainte de gripare.

Cu stima.


--------------------
Renault Koleos 2010, 2.0dci, 4x4, 173 CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cj98czh
post 26 Aug 2019, 21:16
Post #3


Membru de la Cluj ...


Group: Moderatori
Posts: 22.844
Joined: 27 March 06
From: Cluj-Napoca




Sfat .. sugestie .. mergi la un mecanic priceput care sa curete/greseze tot ce trebuie si cum trebuie ... evident, tu nu ai facut treaba buna ...


--------------------
Ford Mondeo Titanium, bi-turbata, 2018 / Mazda 3 , 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Ak!M
post 3 Sep 2019, 15:44
Post #4


Membru incepator


Group: Members
Posts: 49
Joined: 16 May 18




QUOTE(cj98czh @ 26 Aug 2019, 21:16)
Sfat .. sugestie .. mergi la un mecanic priceput care sa curete/greseze tot ce trebuie si cum trebuie ... evident, tu nu ai facut treaba buna ...
*




Din pacate chiar daca eu nu am facut bine..raspunsul a fost ca trebuie inlocuit etrierul...numai culiseaza pana la capat. sad.gif sad.gif sad.gif sad.gif sad.gif sad.gif


--------------------
Renault Megane 4 Equilibre 2023/1332/140cp
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cj98czh
post 3 Sep 2019, 17:23
Post #5


Membru de la Cluj ...


Group: Moderatori
Posts: 22.844
Joined: 27 March 06
From: Cluj-Napoca




daca pana la schimbul de placute a functionat corect .... cu o curatare temeinica, gresare si pricepere se facea ca nou ..


--------------------
Ford Mondeo Titanium, bi-turbata, 2018 / Mazda 3 , 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 20th April 2024 - 00:24
Dacia