Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Lipsa putere motor!, Turatie de 2000 in treapta a 5-a la 90km/h

Florii13
post 19 Aug 2017, 12:19
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 39
Joined: 18 June 17




Buna ziua, deci va rog ajutati-ma si pe mine simt ca masina nu mai merge cum mergea in urma cu w ani cand am cumparat-o din Germania! Masina are un motor de 1.6 16V benzina, deci pot spune ca la 90 la ora intreapta a 5-a e turata la 2000 si la 130km/h aproape de 4000rpm, cand am luat-o din Germania nu mai tin minte turatia dar parca ca sunet asa se auzea la 160-170km/h! Tin sa precizezc ca am si o problema la masina kit-ul de ambreiaj trebuie schimbat pentru ca atunci cand se incalzeste rau rau la plecarea de pe loc zic ca iau bordul in brate asa de rau trepideaza! Am fost de mi-au pus si testerul pe ea si meseriasul mi-a zis ca merge ok, singurele chesti ciudate ce i sau parut lui au fost ceva valori care se miscau prea repede de la un senzor din lateralul dreapta alotorului! In rest a zis ca masina merge bine! sad.gif


--------------------
Renault Megane Coupe Cabriolet 2008/1.6 16V
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
RazvanF
post 19 Aug 2017, 12:42
Post #2


Tech


Group: Members
Posts: 2.284
Joined: 25 March 14




Pai si daca ai ambreiajul stricat ce mai vrei de la masina ? Ambreiajul stricat se manifesta la plecarea de pe loc si la viteze mari. Il mai tii mult asa vei schimba si volanta. Discul de ambreiaj aluneca, freaca de volanta si o "arde". Iar acolo unde apar puncte de arsura discul de ambreiaj nu mai prinde.


--------------------
Dacia Logan MCV Stepway X52 2017 1.5dCi 90 cp
VW Polo Comfortline 2017 1.2TSI 90 cp 7-speed DSG
Masina are un tacanit....este intre scaun si volan.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Florii13
post 19 Aug 2017, 18:30
Post #3


Membru incepator


Group: Members
Posts: 39
Joined: 18 June 17




QUOTE(RazvanF @ 19 Aug 2017, 12:42)
Pai si daca ai ambreiajul stricat ce mai vrei de la masina ? Ambreiajul stricat se manifesta la plecarea de pe loc si la viteze mari. Il mai tii mult asa vei schimba si volanta. Discul de ambreiaj aluneca, freaca de volanta si o "arde". Iar acolo unde apar puncte de arsura discul de ambreiaj nu mai prinde.
*



Deci in mare cam asta ar fi problema? mad.gif Ideea e ca mecanicul respectiv mi-a spus ca faza cu trepidatul sa stau linistita ca probabil e de la un arc mai slab de pe disc! Faza e ca acest mers il are in permanenta adica nu se cunoaste nici macar 1% diferenta cand incepe sa trepideze sau cand nu trepideaza la plecarea de pe loc!

This post has been edited by Florii13: 19 Aug 2017, 18:59


--------------------
Renault Megane Coupe Cabriolet 2008/1.6 16V
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
RazvanF
post 19 Aug 2017, 22:17
Post #4


Tech


Group: Members
Posts: 2.284
Joined: 25 March 14




Faptul ca trepideaza indica ca este stricata placa de presiune de la ambreiaj. Se schimba la kit: placa presiune, disc ambreiaj si rulment. Daca vrei sa mai tii masina schimba-i kitul ambreiaj, dupa care vezi cum se comporta.
Ceea ce nu am inteles este asta:
QUOTE(Florii13 @ 19 Aug 2017, 12:19)
pentru ca atunci cand se incalzeste rau rau la plecarea de pe loc zic ca iau bordul in brate asa de rau trepideaza!
*


Ce anume se incalzeste ..."rau rau".


--------------------
Dacia Logan MCV Stepway X52 2017 1.5dCi 90 cp
VW Polo Comfortline 2017 1.2TSI 90 cp 7-speed DSG
Masina are un tacanit....este intre scaun si volan.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
stefandinescu70
post 20 Aug 2017, 04:50
Post #5


Membru autentic


Group: Members
Posts: 815
Joined: 4 September 16




QUOTE(Florii13 @ 19 Aug 2017, 12:19)
Buna ziua, deci va rog ajutati-ma si pe mine simt ca masina nu mai merge cum mergea in urma cu w ani cand am cumparat-o din Germania! Masina are un motor de 1.6 16V benzina, deci pot spune ca la 90 la ora intreapta a 5-a e turata la 2000 si la 130km/h aproape de 4000rpm, cand am luat-o din Germania nu mai tin minte turatia dar parca ca sunet asa se auzea la 160-170km/h! Tin sa precizezc ca am si o problema la masina kit-ul de ambreiaj trebuie schimbat pentru ca atunci cand se incalzeste rau rau la plecarea de pe loc zic ca iau bordul in brate asa de rau trepideaza! Am fost de mi-au pus si testerul pe ea si meseriasul mi-a zis ca merge ok, singurele chesti ciudate ce i sau parut lui au fost ceva valori care se miscau prea repede de la un senzor din lateralul dreapta alotorului! In rest a zis ca masina merge bine! sad.gif
*



Mergi si inlocuieste ansamblul ambreiaj ( placa presiune , disc ambreiaj , rulment de presiune ) cu unele NOI ( nu piese de la dezmebrari) . Trepidatia/sacadarea la plecarea de pe loc nu poate fi rezolvata altfel, numai decat prin inlocuirea pieselor ( si toate odata, noi ) . Operatia ( la masina ta ) dureaza cateva ore la orice service auto ( nu obligatoriu reprezentanta ). Dupa aceasta operatie de inlocuire kit ambreiaj , vei avea o alta masina ( sau cel putin cum a fost cand ai adus-o din Germania ). Incerca sa nu mai mergi mult asa cu masina , deoarece se vor rupe / deteriora tampoanele/suport motor si apoi vei avea costuri de reparatie/piese suplimentare.

This post has been edited by stefandinescu70: 20 Aug 2017, 14:40


--------------------
Talisman . 2016
1.6dCI160 EDC
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Florii13
post 20 Aug 2017, 07:43
Post #6


Membru incepator


Group: Members
Posts: 39
Joined: 18 June 17




QUOTE(RazvanF @ 19 Aug 2017, 22:17)
Faptul ca trepideaza indica ca este stricata placa de presiune de la ambreiaj. Se schimba la kit: placa presiune, disc ambreiaj si rulment. Daca vrei sa mai tii masina schimba-i kitul ambreiaj, dupa care vezi cum se comporta.
Ceea ce nu am inteles este asta:

Ce anume se incalzeste ..."rau rau".
*



Eu sunt din Slatina un oras drept, cand se incalzeste rau rau ma refeream cand plec la drum lung adica un Bucuresti si prin capitala sa fiu nevoita sa o tin din forfecare la vre-o coasta! Deci masina nu trepideaza mereu la plecarea de pe loc doar cand exagerez cu mersul sau cu ambreiajul! Oricum va multumesc pentru sfaturi si pe luna viitoare voi merge sigur sa o schimb, aveam de gand dar nu recent pentru ca nu credeam ca trage altele de pe ele! Suporti la motor nu ii afecteaza pentru ca masina trepideaza la plecarea de pe loc nimai dupa un drum lung si eu ies destul de rar din oras! Dar faza cu volanta .... ma ambitionat! Inca odata va multumesc pentru sfaturi!


--------------------
Renault Megane Coupe Cabriolet 2008/1.6 16V
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gutui
post 21 Aug 2017, 11:49
Post #7


Membru autentic


Group: Members
Posts: 320
Joined: 6 May 08




smile.gif)
sorry, dar nu ma pot abtine....ai inceput cu "deci"..trag si o concluzie: aproape ca-mi vine sa fac pariu ca trebuie schimbata si volanta, si ff probabil si tampoanele motor...in timpul mersului, ridica piciorul de pe pedala de ambreiaj. smile.gif)...asta era o gluma, da? smile.gif)


--------------------
M II -11.2002 VW Jetta, diesel 1.6 -01.2013 - VN 11 LUK
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Florii13
post 23 Aug 2017, 08:55
Post #8


Membru incepator


Group: Members
Posts: 39
Joined: 18 June 17




QUOTE(gutui @ 21 Aug 2017, 11:49)
smile.gif)
sorry, dar nu ma pot abtine....ai inceput cu "deci"..trag si o concluzie: aproape ca-mi vine sa fac pariu ca trebuie schimbata si volanta, si ff probabil si tampoanele motor...in timpul mersului, ridica piciorul de pe pedala de ambreiaj.  smile.gif)...asta era o gluma, da? smile.gif)
*



"Deci" daca cu persoanele dinaintea ta mi-a facut placere sa discut a fost din simplu fapt ca sa vazut ca au habar de ce vorbesc! Iar atunci cand vezi ca o persoana stie ce vorbeste parca iti e drag sa intrebi sa afli mai multe!

In schimb la tine .... totul a fost "vax"
1. Am mers la service sa imi fac programare pentru schimbul kit-ul si i-am pus in vedere treaba cu volanta, la care mecanicul mi-a spus ca in proportie de 70% sa stau linistita ca volanta cedeaza foarte foarte rar (din 500 de masini la care a schimbat kit-ul nu stie daca au fost mai mult de 20 la care a schimbat si volanta, mai ales la cele cu masa simpla ca a mea)

2. Faza cu tampoanele e la mintea cocosului nici nu are rost sa mai vorbim, daca erau tampoanele motorul masina trepida mereu nu numai dupa drumuri lungi!

3. Treaba cu ridicatul piciorului de pe ambreiaj in timpul mersului ce pot spune! Iti multumesc pentru compliment si acum sti cum e, daca doamna ta face asa ceva asta nu insemna ca toate avem acelasi IQ! (Asta era o gluma, da?)

This post has been edited by Florii13: 23 Aug 2017, 11:50


--------------------
Renault Megane Coupe Cabriolet 2008/1.6 16V
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
stefandinescu70
post 23 Aug 2017, 09:21
Post #9


Membru autentic


Group: Members
Posts: 815
Joined: 4 September 16




coolspeak.gif , jos palaria doamna.


--------------------
Talisman . 2016
1.6dCI160 EDC
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Mr_X
post 24 Aug 2017, 05:06
Post #10


Membru autentic


Group: Members
Posts: 398
Joined: 17 October 15
From: Brașov




La punctul 2 nu ai neapărată dreptate: când motorul este rece, tampoanele sunt reci și sunt mai rigide. După ce se încălzește compartimentul motor, devin mai elastice. Dacă sunt duse, devin prea elastice.

La mine, înainte să le schimb, cu motorul rece balansam cu greu motorul. După ce se încălzea, îl balansam cu două degete dintr-un cap în altul. Lichidul din interiorul tamponului hidroelastic nu-și mai facea treaba și toată rigiditatea era asigurată doar de cauciucul tamponului, care devenea foarte elastic la căldură.

This post has been edited by Mr_X: 24 Aug 2017, 05:08


--------------------
Renault Megane II 1.6 16V 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
stefandinescu70
post 24 Aug 2017, 09:17
Post #11


Membru autentic


Group: Members
Posts: 815
Joined: 4 September 16




Trepidatia sacadata la plecarea de pe loc este generata DOAR de discul de ambreiaj/placa de presiune cu suprafata deteriorara neuniform de supraincalzire / ardere . Tampoanele motor nu au nici o treaba in ecuatia asta . Cu aceleasi tampoane , schimbi discul si placa si nu mai sacadeaza/trepideaza nimic la plecarea de pe loc . Tamponul hidroelastic defect face ca motorul / caroseria sa trepideze la turatia de relanti , mai ales la diesel ( iar in turatie transmite un zgomot permanent in caroserie) , nu are treaba cu plecarea de pe loc a masinii...
Oricum slaba calitate a setului disc/placa ( chiar daca este original ) produce acest inconvenient sau mai poate fi o scurgere minora de ulei ( dinspre cutie sau motor ) care ajunge pe suprafetele de frictiune disc /placa deteriorandu-le neuniform dupa patinari succesive.


--------------------
Talisman . 2016
1.6dCI160 EDC
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Florii13
post 25 Aug 2017, 19:07
Post #12


Membru incepator


Group: Members
Posts: 39
Joined: 18 June 17




QUOTE(stefandinescu70 @ 24 Aug 2017, 09:17)
Trepidatia sacadata la plecarea de pe loc este generata DOAR de discul de ambreiaj/placa de presiune cu suprafata deteriorara neuniform de supraincalzire / ardere . Tampoanele motor nu au nici o treaba in ecuatia asta . Cu aceleasi tampoane , schimbi discul si placa si nu mai sacadeaza/trepideaza nimic la plecarea de pe loc . Tamponul hidroelastic defect face ca motorul / caroseria sa trepideze la turatia de relanti , mai ales la diesel ( iar in turatie transmite un zgomot permanent in caroserie) , nu are treaba cu plecarea de pe loc a masinii...
  Oricum slaba calitate a setului disc/placa ( chiar daca este original ) produce acest inconvenient sau mai poate fi o scurgere minora de ulei ( dinspre cutie sau motor )  care ajunge pe suprafetele de frictiune disc /placa deteriorandu-le neuniform dupa patinari succesive.
*



Adevarul e ca kit-ul disc/placa/rulment m-au costat undeva la 6mil, dar cei de pe site-ul de pe care le-am achizitionat mi-au spus sa stau linistita ca ele sunt de la Valeo firma de le monteaza si din fabrica! Acum eu stiu diferenta intre aftermarket si origin dar sper sa tina Domnu' cu mine si sa oi fi prins un kit bun! blush.gif


--------------------
Renault Megane Coupe Cabriolet 2008/1.6 16V
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
stefandinescu70
post 26 Aug 2017, 05:10
Post #13


Membru autentic


Group: Members
Posts: 815
Joined: 4 September 16




In final s-a rezolvat cu trepidatia la plecarea de pe loc ??? Noul kit de ambreiaj cum este in comparatie cu cel vechi de pe masina ?? Pedala tare , actioneaza sus / mai jos pe pedala ??
Multumita in final de masina , este exact ca la inceputurile ei ????


--------------------
Talisman . 2016
1.6dCI160 EDC
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Florii13
post 26 Aug 2017, 11:25
Post #14


Membru incepator


Group: Members
Posts: 39
Joined: 18 June 17




QUOTE(stefandinescu70 @ 26 Aug 2017, 05:10)
In final s-a rezolvat cu trepidatia la plecarea de pe loc ???  Noul kit de ambreiaj cum este in comparatie cu cel vechi de pe masina ?? Pedala tare , actioneaza sus / mai jos pe pedala ??
Multumita in final de masina , este exact ca la inceputurile ei ????
*



Luni am programare la service, o sa revin cu un comentariu dupa inlocuirea kit-ului! Sper sa fie de bine! smile.gif

This post has been edited by Florii13: 26 Aug 2017, 16:58


--------------------
Renault Megane Coupe Cabriolet 2008/1.6 16V
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Florii13
post 28 Aug 2017, 13:46
Post #15


Membru incepator


Group: Members
Posts: 39
Joined: 18 June 17




Concluzi dupa schimbul kit-ului si un drum de 50km! Pedala tine jos de tot ce-a ce cred ca e si normal, dar in schimb mi se pare ca nu mai are vlaga mai rau pana intr-o 100km/h! Mecanicul mi-a spus ca asta ar cam fi o boala a lor dupa drumuri lungi sa se incalzeasca disk-ul si sa trepideze, si mi-a zis sa nu ma suprinda daca dupa un drum mai lung o sa imi trepideze iar!


--------------------
Renault Megane Coupe Cabriolet 2008/1.6 16V
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
castelanul
post 28 Aug 2017, 14:06
Post #16


Membru


Group: Members
Posts: 103
Joined: 5 May 09




cu pedala tine si de o aerisire a circuitului hidraulic; ar fi indicat sa schimbi lichidul de frina,iar cu ocazia asta se mai face aerisire inca o data(ambreiajul este hidraulic pe lichidul de frina cu circuit separat alimentat tot din vasul de lichid de frana);pompa de ambreiaj cum e? s-a uitat mecanicul?

ca forta de apasare la ambreiaj cum este comparativ cu inainte? citi km ai avut cu kit-ul vechi?bafta.


--------------------
renault Fluence 1,6-16v 82kw - VN
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Florii13
post 28 Aug 2017, 14:18
Post #17


Membru incepator


Group: Members
Posts: 39
Joined: 18 June 17




QUOTE(castelanul @ 28 Aug 2017, 14:06)
cu pedala tine si de o aerisire a circuitului hidraulic; ar fi indicat sa schimbi lichidul de frina,iar cu ocazia asta se mai face aerisire inca o data(ambreiajul este hidraulic pe lichidul de frina cu circuit separat alimentat tot din vasul de lichid de frana);pompa de ambreiaj cum e? s-a uitat mecanicul?

ca forta de apasare la ambreiaj cum este comparativ cu inainte? citi km ai avut cu kit-ul vechi?bafta.
*



Pai la pompa de ambreiaj nu sa uitat, cu lichid de frana doar mi-a completat! Forta de apasare este mult mai usoara ca inainte! 160.000 dar pot spune ca discul arata bine inca mai avea adancime la acele sentulete!


--------------------
Renault Megane Coupe Cabriolet 2008/1.6 16V
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Florii13
post 24 Nov 2017, 08:34
Post #18


Membru incepator


Group: Members
Posts: 39
Joined: 18 June 17




Buna ziua, va scriu din nou in legatura cu kit-ul de ambreiaj, de cand am schimbat kit-ul la plecarea de pe loc la eliberarea pedalei de ambreiaj mi se aude un zornait, am vorbit cu fel si fel de persoane, mecanici, asa zisi experti si uni spun ca poate fi de la placa de presiune altii de la rulment, osre care sa fie adevarul? Am tot asteptat ca poste isi revine singura dar....! wacko.gif


--------------------
Renault Megane Coupe Cabriolet 2008/1.6 16V
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
espacern
post 24 Nov 2017, 08:59
Post #19


ART-ist


Group: Moderatori
Posts: 17.600
Joined: 14 August 09
From: Mihalaya




Posibil sa fie zornaitul de la placa presiune.....Valeo AM sunt multe fake-uri pe piata!
Trebuie ca cineva priceput sa asculte cu atentie in compartimentul motor cand se debreiaza.....ca poate este totusi altceva prost fixat (protectie metalica) in urma demontajului de la cutia de viteza.


--------------------
. . . - .
RENAULT are mistere pe care OMUL nu va reusi niciodata sa le afle!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cj98czh
post 24 Nov 2017, 09:04
Post #20


Membru de la Cluj ...


Group: Moderatori
Posts: 22.844
Joined: 27 March 06
From: Cluj-Napoca




Eu as verifica scuturile termice ... in primul rand.


--------------------
Ford Mondeo Titanium, bi-turbata, 2018 / Mazda 3 , 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Diac
post 24 Nov 2017, 09:07
Post #21


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.011
Joined: 18 April 05
From: Bucuresti.




Exact, sunt niste scuturi pe galeria de evacuare ale caror prinderi ruginesc si dupa aia vibreaza la diverse turatii.


--------------------
Renault Megane sedane/Nissan X-trail 2005/2017 Influence/Tekna - HAN/AIZ/DIA
Alexandru.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Florii13
post 30 Nov 2017, 08:11
Post #22


Membru incepator


Group: Members
Posts: 39
Joined: 18 June 17




Dupa sarbatori o sa merg sa o iau la puricat, ieri am vorbit cu cineva care mi-a spus ca a patit-o si el de la placa de presiune doar ca la el se manifesta in timpul mersului cand schimba vitezele, dar spunea ca la el sa lasat cu trecerea rulmentului prin acele lamele! Va multumesc pentru timpul acordat!


--------------------
Renault Megane Coupe Cabriolet 2008/1.6 16V
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Florii13
post 2 Dec 2017, 09:02
Post #23


Membru incepator


Group: Members
Posts: 39
Joined: 18 June 17




QUOTE(Diac @ 24 Nov 2017, 09:07)
Exact, sunt niste scuturi pe galeria de evacuare ale caror prinderi ruginesc si dupa aia vibreaza la diverse turatii.
*



M-am uitat de acele scuturi pe galerie, la megane 2 nu exista nici o tablie de aceea de aluminiu! decat ce are jos.... de tot sad.gif


--------------------
Renault Megane Coupe Cabriolet 2008/1.6 16V
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
espacern
post 2 Dec 2017, 09:29
Post #24


ART-ist


Group: Moderatori
Posts: 17.600
Joined: 14 August 09
From: Mihalaya




Scutul termic protejeaza caroseria masinii contra transferului de caldura de la traseul esapamentului........si cum esapamentul este aflat sub masina si scutul termic este tot jos...de tot!


--------------------
. . . - .
RENAULT are mistere pe care OMUL nu va reusi niciodata sa le afle!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
greny
post 10 Dec 2017, 00:52
Post #25


Membru autentic


Group: Members
Posts: 212
Joined: 18 July 15
From: Timisoara




Florii13,am văzut că ai scris ca ai 90km/h în t5 la 2000 rpm.
Am verificat pe M2 din semnătura si am următoarele: 70km/h@2000rpm , 100km/h@30000rpm si 130km/h@4000rpm .
Testul l-am făcut pe autostrada si viteza măsurată pe gps.
Are masina mea o problema ?
La voi cum se comporta?
Multumesc!


--------------------
Renault Megane 4 2019
Mégane II 1.6 16v 113 BM0J 2002
Mégane Sedan IV 1.33 tce 140 LVNB 2019
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
luca76
post 10 Dec 2017, 08:39
Post #26


Membru autentic


Group: Members
Posts: 492
Joined: 26 May 14
From: Cel mai sarac judet din tara




Greny, nu ai nici o problema,rapoartele rpm/viteza mentionate de tine sunt corecte pentru 1,6 16v in treapta 5.


--------------------
renault Kadjar 1,5 blue dci manual 2019 - Numar de vaslui
prostu' pana nu-i fudul nu-i prost destul
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
greny
post 10 Dec 2017, 11:59
Post #27


Membru autentic


Group: Members
Posts: 212
Joined: 18 July 15
From: Timisoara




Ok.
Multumesc de răspuns!


--------------------
Renault Megane 4 2019
Mégane II 1.6 16v 113 BM0J 2002
Mégane Sedan IV 1.33 tce 140 LVNB 2019
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 19th April 2024 - 10:20
Dacia