Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

2 Pages < 1 2 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Bec far lupa, bec

nislau
post 18 Feb 2017, 15:21
Post #31


Membru incepator


Group: Members
Posts: 30
Joined: 5 December 14




Am inteles faza UV. Dar nu se ia in calcul temperatura la care ajunge un bec. Ori aici e problema adevarata. UV sau fara UV eu zic ca atat cat ai un bec cu intensitate mare vei avea o temperatură mai mare in corpul far asta tine de fizica luminii emise de un filament. Deci punem becuri cu lumina cat mai alba si puternica avem temperatura mare si uzura e mai mare... Eu asa interpretez lucrurile iar despre UV discutia pt mine se incheie aici


--------------------
renault megane megane 4 2018 - vn05mur
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Horhe
post 24 Nov 2017, 13:06
Post #32


Megane Boy


Group: Members
Posts: 33
Joined: 10 February 16
From: Iasi




QUOTE(Horhe @ 16 Feb 2017, 23:06)
Abia ce am pus acum cateva sapt un bec Bottari, H7 pt faza scurta, la pretul fabulos de 11 lei (carrefour). Eu zic ca isi merita pretul si ca bate ca durata de viata orice bec tip super white.
*



revin.. m-au tinut din acea data pana prin august. Deci 6 luni, nu prea mi-a convenit, asadar nu recomand. De atunci am pus un Philips, sa vedem daca tine mai mult.


--------------------
Renault Megane Sedan 2007 / 1.6 16v - IS 09
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
alexandruadi
post 27 Nov 2017, 17:09
Post #33


Membru


Group: Members
Posts: 123
Joined: 4 February 09




Merita sa ma uit dupa becuri cu tehnologie led, care se potrivesc in locul celor halogen cu mufa H7? Am gasit pe aliexpress si acuma sunt in cautari de informatii daca merita investitia sunt cam 20-30$ un set de doua becuri.

This post has been edited by alexandruadi: 27 Nov 2017, 17:09


--------------------
Renault Megane sedan 2.2 1.5dci 63KW privilege /2009
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
clio4edc12
post 27 Nov 2017, 17:31
Post #34


Membru autentic


Group: Members
Posts: 305
Joined: 6 August 14




Nu vor intra in farul de Megane 2, va trebui sa tai capacul si sa improvizezi o extindere a acestuia. Insa cel mai important aspect pe care nu prea o sa-l vezi spus pe nicaieri dar de care trebuie sa tii cont e urmatorul: farul/oglinda sunt gandite sa dispersze un faiscul luminos oarecum punctiform. Deci orice bec cu led care are ledurile departe de locul in care e filamentul in h7, sunt balarii, bat compet aiurea. Trebuie sa cauti un bec care sa aiba led-urile cat mai aproape de locatia in spatiu a filamentului. Si de preferat cu racire pasiva, ca la restul se strica ventilatorul si crapa si becul dupa aia.


--------------------
Renault Clio 2014
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
R19/16v
post 27 Nov 2017, 18:36
Post #35


Oldschool Member


Group: Moderatori
Posts: 13.793
Joined: 2 December 04
From: Ploiesti




Si oricum alea de $20 au 800 de lumeni, nici jumatate dintr-un halogen bun smile.gif


--------------------
DS 5H VRSCA Screamin' eagle
Scratch any cynic and you will find a disappointed idealist.
Take what you can - Give nothing back!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
clio4edc12
post 27 Nov 2017, 19:43
Post #36


Membru autentic


Group: Members
Posts: 305
Joined: 6 August 14




Astia au testat aici si un halogen are 800. Iar Led-urile bune ajung pe la dublu. Alea proaste sunt si sub.

https://www.youtube.com/watch?v=SQF5ESBHLrw


--------------------
Renault Clio 2014
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
2 Pages < 1 2
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 25th April 2024 - 07:33
Dacia