Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Consum mare la Symbol 1.2

Dreptuteodor
post 10 Jan 2017, 19:40
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 3
Joined: 30 December 16




Buna ziua si bine v-am gasit!

Am achizionat zilele acestea un Renault Symbol 1.2 benzina 2009. Problema consta in consum, am un consum cam de 9.5% in Bucuresti, atat imi arata computerul de bord, am mers 105km cu 10litri de benzina.
La bord este aprins martorul de motor insa am inteles ca doar ar fi o problema cu senzorul si ca nu ar fi nicio problema la motor.
Nu am un stil agresiv de mers, vi se pare normal un astfel de consum? voi cam cat aveti cu aceasta masina pe vremea asta?

Multumesc!


--------------------
Renault Symbol 2009
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
espacern
post 10 Jan 2017, 19:45
Post #2


ART-ist


Group: Moderatori
Posts: 17.600
Joined: 14 August 09
From: Mihalaya




Cat timp este aprins in bord senzor de avarie si motorul functioneaza in regim defectuos.....adica consuma!


--------------------
. . . - .
RENAULT are mistere pe care OMUL nu va reusi niciodata sa le afle!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Dreptuteodor
post 10 Jan 2017, 20:00
Post #3


Membru incepator


Group: Members
Posts: 3
Joined: 30 December 16




Masina are acel martor din bord aprins de cativa ani, timp in care a trecut de mai multe ori prin reprezentanta renault din romania. Ei au spus ca motorul este in perfecta stare.


--------------------
Renault Symbol 2009
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
espacern
post 10 Jan 2017, 20:09
Post #4


ART-ist


Group: Moderatori
Posts: 17.600
Joined: 14 August 09
From: Mihalaya




QUOTE(Dreptuteodor @ 10 Jan 2017, 20:00)
renault din romania. Ei au spus ca motorul este in perfecta stare.

Tu ai masina de curand si esti foarte informat ce au stabilit mecanicosi.....e OK multa bafta!


--------------------
. . . - .
RENAULT are mistere pe care OMUL nu va reusi niciodata sa le afle!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
alex.pirlea
post 16 Jan 2017, 11:46
Post #5


Membru incepator


Group: Members
Posts: 6
Joined: 16 January 17




QUOTE(Dreptuteodor @ 10 Jan 2017, 19:40)
Buna ziua si bine v-am gasit!

Am achizionat zilele acestea un Renault Symbol 1.2 benzina 2009. Problema consta in consum, am un consum cam de 9.5% in Bucuresti, atat imi arata computerul de bord, am mers 105km cu 10litri de benzina.
La bord este aprins martorul de motor insa am inteles ca doar ar fi o problema cu senzorul si ca nu ar fi nicio problema la motor.
Nu am un stil agresiv de mers, vi se pare normal un astfel de consum? voi cam cat aveti cu aceasta masina pe vremea asta?

Multumesc!
*



Salutare!
Si eu am un Symbol 1.2 16v din 2010 si consumul acum pe timp de iarna e de 9.2/9.3% in Arad, care nu e chiar asa aglomerat ca si Bucurestiul, nici eu nu merg agresiv, merg normal, deci consumul e normal in perioada asta, vara scade la 8/8.5% urban, afara pe nationale e cel mai economic, scoti 5/6% la mers 100/110kmh.


--------------------
Renault Symbol 2010 / 1.2 16v
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vallixx
post 16 Jan 2017, 23:58
Post #6


Membru nesuferit


Group: Members
Posts: 4.355
Joined: 28 January 08
From: Bucuresti




QUOTE(Dreptuteodor @ 10 Jan 2017, 20:00)
Masina are acel martor din bord aprins de cativa ani, timp in care a trecut de mai multe ori prin reprezentanta renault din romania. Ei au spus ca motorul este in perfecta stare.
*


1. Daca motorul e in perfecta stare nu aveai aprins martorul de motor. Din momentul in care un martor de genul asta se aprinde, atunci ceva functioneaza defectuos. Pana sa fie o problema de mecanica, inainte e una de logica.

2. De obicei martorul de motor indica noxe. Noxe peste limita de obicei inseamna arderea unui amestec prea imbogatit, adica prea multa benzina la prea putin aer. Ghici ce se intampla cand arzi prea multa benzina in raport cu aerul aspirat? Pai doua lucruri: creste consumul si se aprinde becul in bord. Acu' eu nu spun ca 100℅ aia e cauza, insa e o coincidenta suspecta.

3. Nu va mai amagiti cu marketingul care zice ca motor mic = consum.mic.
Motoarele mici consuma de obicei mult pentru ca au cuplu si putere mici in raport cu masa masinii pe care trebuie sa o urneasca, ca atare motorul trebuie tinut in ture. Ture = consum.

This post has been edited by vallixx: 17 Jan 2017, 00:00


--------------------
Renault Megane 4 Hatch TCe 140 - 2019
Ex. Renault Clio Symbol 1.4 16V - 2008 - 2022
Ex. Renault Clio Symbol 1.4 8V - 2003 - 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
SandelBS
post 17 Jan 2017, 17:42
Post #7


Membru autentic


Group: Members
Posts: 943
Joined: 5 December 09




Consumul e normal, in Buc in aglomeratie treceam si de 10% la ora de varf.

La martorul ala de motor la mine a fost canistra de benzina (daca mi-aduc bine aminte denumirea), care avea electrovalva defecta si facea/nu mai facea ceva cu vaporii de benzina. Am schimbat-o si dupa vreun an a aparut iar. Apoi a disparut dupa mers la drum lung mai turat.


--------------------
Renault Koleos 2013, 2.0 dci 173 cp
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
roland
post 20 Jan 2017, 09:17
Post #8


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.704
Joined: 18 November 04




QUOTE(Dreptuteodor @ 10 Jan 2017, 19:40)
Problema consta in consum, am un consum cam de 9.5% in Bucuresti, atat imi arata computerul de bord, am mers 105km cu 10litri de benzina.
...
Nu am un stil agresiv de mers, vi se pare normal un astfel de consum? voi cam cat aveti cu aceasta masina pe vremea asta?


Sunt sigur ca ai citit topic-urile de consum, ca sa vezi daca ai sau nu o problema.
In primul rand ai vazut, cred, ca este total irelevant sa dai o cifra de consum fara sa precizezi urmatoarele:

- viteza medie
- distanta parcursa (asta ai dat-o, e ok)
- regimul de mers urban / rural (l-ai dat si pe asta, e ok)
- timpul mediu de mers (multe drumuri dar scurte a cate 3km, sau putine drumuri dar lungi, a cate 20km) - asta spune daca mergi in general cu motorul rece sau nu

Eu am un diesel, ar trebui sa consume sub 6 in oras, dar am acum un consum de 9 si nu am niciun defect. Motivul: drumuri scurte, motor rece, aglomeratie mare, viteza medie de 13km/h, multe stopuri.

Partea cu martorul din bord nu o discut acum, dar nu este ok, dupa cum ti-au spus colegii mai sus.


--------------------
. . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 24th April 2024 - 00:38
Dacia