Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

17 Pages < 1 2 3 4 5 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Revizii Kadjar, toate motorizarile

ssilviu
post 28 Nov 2016, 10:35
Post #61


F1 Man


Group: Members
Posts: 8.043
Joined: 11 June 04
From: Nicaieri




Nene, nu o mai pune cum zici tu. Singura economie pe care o faci e de doar 140 lei, manopera la Renault. Filtrele oricum trebuie sa le cumperi. In 3 ani nu economisesti nici macar 100 de euro. Cam orice ti s-ar strica in garantie, scoti din buzunar mai mult de 100 de euro. Nu mai zic ca si la revizie, nu ai ochiul unui mecanic si e posibil sa ratezi diverse lucruri care intre revizii ti-ar putea genera costuri si mai mari.

Fac ei eu economii, au un parc auto de care ma ocup, la reprezenta merg doar pentru diagnosticare in general, atunci cand e ceva dificil. Am pus masinile pe GPL. Deci incerc si eu sa reduc costurile cat se poate de mult. Dar ceea ce faci tu e o reducere de costuri cu un risc foarte mare de a fi paguboasa.


--------------------
Renault Megane 2 GPL 2006
Renault Master 2
Renault Clio 4.1 1.2 EDC
Renault Clio 4.2 1.2 EDC
Dacia Dokker 1.6 SCE GPL
Dacia Logan 1.4 GPL
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
b76bgaarh
post 28 Nov 2016, 10:45
Post #62


Membru autentic


Group: Members
Posts: 9.966
Joined: 5 October 06
From: Bucuresti




QUOTE(ssilviu @ 28 Nov 2016, 10:35)
nu ai ochiul unui mecanic si e posibil sa ratezi diverse lucruri care intre revizii ti-ar putea genera costuri si mai mari.
*


radmasa.gif asta e epica.


--------------------
Renault Megane sedan 04/2007 1,5 dci 85 cp ZEFI
Realme GT2 Neo cu here, maps, viamichelin, waze.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
reddog76
post 28 Nov 2016, 11:03
Post #63


Membru


Group: Members
Posts: 153
Joined: 28 January 09




QUOTE(krusher @ 28 Nov 2016, 10:30)
Si ce daca e nou, tu esti genul care iti extinzi garantia, iti faci asigurare si pui husa de cauciuc pe smartphone doar ca e nou? Se strica se repara si da nici eu nu vreau sa dau 300E pe o revizie cu 3 filtre care costa 300ron si manopera 30min. Nu am luat masina noua pentru garantie, de fapt pe mine personal nici nu ma intereseaza garantia...

<span class='edit'>28 Nov 2016, 11:33:</span>
Si in RO salariul mediu e 600E dar nu cred ca cineva cu salariul mediu isi permite masina de 25k+
*



Timpul va dovedi daca ai luat o decizie buna. Atata timp cat cei care iti fac revizia sunt profesionisti si atata timp cat nu ai probleme, poate sa fie o dezicie eficienta financiar. Parerea mea este ca nu e o decizie buna.

In legatura cu salariul, si la 600E mi se pare ca un Kadjar de 16000 EUR nu este ceva care sa isi poate permite cineva. De aia vezi situatii in care familii se plang ca se descura greu, ca nu au ce sa puna pe masa, sau rup de lagura copiilor sau fac rabat de la a oferi copiilor o educatie decenta, pentru ca ei s-au inrobit in rate pentru masina, sau au costuri cu masina care ii face muritori de foame. Inca o mostra de mentalitate romaneasca.

<span class='edit'>28 Nov 2016, 11:07:</span>
QUOTE(b76bgaarh @ 28 Nov 2016, 10:45)
radmasa.gif asta e epica.
*



Hopa, s-a trezit trolul de serviciu. Ceva care sa fie rezonabil si logic, in afara de glumite si bascalie, poti emite? Au fost in revizie Antenele ieri si ai intrat in sevraj?

This post has been edited by reddog76: 28 Nov 2016, 11:29


--------------------
Renault Kadjar 2015 Intense 1.6 130 CP 4x4
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AndreiMR
post 28 Nov 2016, 11:26
Post #64


Membru alfist


Group: Members
Posts: 3.808
Joined: 15 January 09
From: Pitesti




Nu e de mirare...cum ziceam, sunt romanisme tipice. Romanul daca are 10k euro pentru o masina, face pe dracu in patru si isi cumpara masina de 15k. Dup-aia ii pune cauciucuri chinezesti, nu ii face Casco, si ii face reviziile pe sant. Nu zice ca mananca iaurt pentru masina aia, zice ca il fura hotii de la service si ca stie el mai bine ce ii trebuie masinii...mersul la reprezentanta pentru revizie mai ales in primii ani ai masinii are rostul lui. Intre timp apar diverse update-uri de soft pe care n-ai de unde sa le iei daca nu calci pe acolo, apar diverse TSB-uri care se executa doar la intrarea masinii in reprezentanta fiindca nu sunt publice...si chestii de genul asta pot face diferenta intre o masina care functioneaza cum trebuie si una care dupa 2-3 ani incepe sa faca probleme.

Nici macar nu e nevoie sa iei piesele de la ei, te duci frumos cu piese de origine Renault si cu factura de la ele si platesti doar manopera. Dar deh, daca ai dat si banii pe care nu ii ai pe masina, probabil ca aia 100-200 de lei in plus sunt vitali. Ma refer la romani in general, nu neaparat la colegul care stie el mai bine ce trebuie facut la masina si renunta la garantie, ca si asta e o meteahna tipic romaneasca...ne pricepem noi la toate mai bine decat aia pregatiti pentru muncile astea rolleyes.gif


--------------------
2018 Mazda 3 G120 Challenge
2015 Land Rover Discovery Sport TD4 SE
2008 Mazda 2 TE
EX: Clio III dci Dynamique/Mazda CX-7 Revolution/ Alfa Romeo 159 2.4 jtdm
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
madhorsefuzzy
post 28 Nov 2016, 11:26
Post #65


Membru


Group: Members
Posts: 4.188
Joined: 9 May 05
From: Bucuresti




QUOTE(reddog76 @ 28 Nov 2016, 12:03)
In legatura cu salariul, si la 600E mi se pare ca nun Kadjar de 16000 EUR nu este ceva care sa isi poate permite cineva. De aia vezi situatii in care familii se plang ca se descura greu, ca nu au ce sa puna pe masa, sau rup de lagura copiilor sau fac rabat de la a oferi copiilor o educatie decenta, pentru ca ei s-au inrobit in rate pentru masina, sau au costuri cu masina care ii face muritori de foame. Inca o mostra de mentalitate romaneasca.
Eu inca consider ca nu imi permit Laguna 3 SH cumparata. Si asta pentru ca, costurile cu ea lunare (motorina, RCA, Casco, revizii, reparatii, caucicucuri, spalatorie, etc.) depasesc 5% din venitul familiei. sad.gif


--------------------
Laguna Grandtour 2011 4Control 2.0dci 200cp+ / Honda Insight Hybrid 2010 stock
"Vei invata sa conduci cand vei sti sa te feresti de prosti, nu cand vei sti legea!"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
b76bgaarh
post 28 Nov 2016, 11:28
Post #66


Membru autentic


Group: Members
Posts: 9.966
Joined: 5 October 06
From: Bucuresti




grea viata la reno.

ps e pentru aia care nu aud greierii da ii alearga cu wd40.

This post has been edited by b76bgaarh: 28 Nov 2016, 11:29


--------------------
Renault Megane sedan 04/2007 1,5 dci 85 cp ZEFI
Realme GT2 Neo cu here, maps, viamichelin, waze.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Mihnea2012
post 28 Nov 2016, 11:29
Post #67


Membru


Group: Members
Posts: 154
Joined: 6 June 16




QUOTE(reddog76 @ 25 Nov 2016, 10:29)

Eu pe Fluence-ul meu vechi aveam montat un powerbox. Aveam putere mai multa, consum putin mai scazut, totul super OK. Insa pe la 55000 KM am inceput sa am probleme cu ambreiajul, incepuse sa patineze. Si mi-au schimbat pe garantie volanta si ambreiajul, fara sa comenteze. Bineinteles ca am scos inainte powerbox-ul. Daca nu aveam garantie, toata distractia aia ma ducea undeva pe la 2000-2500 RON.
*



Pai de asta ai stricat ambreiajul.


--------------------
Renault Arkana FHEV 145 Equilibre ex. Renault Kadjar Life 1.5 dci 110 cp
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
reddog76
post 28 Nov 2016, 11:34
Post #68


Membru


Group: Members
Posts: 153
Joined: 28 January 09




QUOTE(b76bgaarh @ 28 Nov 2016, 11:28)
grea viata la reno.

ps e pentru aia care nu aud greierii da ii alearga cu wd40.
*



Qed.

Vezi ca Latrinele emit HD. O sa poti sa vedea si asimila prostia la 1080p.

28 Nov 2016, 11:50:
QUOTE(Mihnea2012 @ 28 Nov 2016, 11:29)
Pai de asta ai stricat ambreiajul.
*



Normal. Din greseli inveti. Si era sa o fac pe banii mei. Pe urma am mai aflat si eu de turbine stricate de power box. Mi-am asumat un risc, insa constient ca e posibil sa ma arda la buzunar. Am vrut sa ma conving singur daca intradevar un power box este ceva ce merita sa fie pus pe o masina.
Concluzia e clara, ca pe termen lung nu merita.

This post has been edited by reddog76: 28 Nov 2016, 11:50


--------------------
Renault Kadjar 2015 Intense 1.6 130 CP 4x4
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
krusher
post 28 Nov 2016, 13:04
Post #69


Membru


Group: Members
Posts: 121
Joined: 27 April 07




QUOTE(AndreiMR @ 28 Nov 2016, 12:26)
Nu e de mirare...cum ziceam, sunt romanisme tipice. Romanul daca are 10k euro pentru o masina, face pe dracu in patru si isi cumpara masina de 15k. Dup-aia ii pune cauciucuri chinezesti, nu ii face Casco, si ii face reviziile pe sant. Nu zice ca mananca iaurt pentru masina aia, zice ca il fura hotii de la service si ca stie el mai bine ce ii trebuie masinii...mersul la reprezentanta pentru revizie mai ales in primii ani ai masinii are rostul lui. Intre timp apar diverse update-uri de soft pe care n-ai de unde sa le iei daca nu calci pe acolo, apar diverse TSB-uri care se executa doar la intrarea masinii in reprezentanta fiindca nu sunt publice...si chestii de genul asta pot face diferenta intre o masina care functioneaza cum trebuie si una care dupa 2-3 ani incepe sa faca probleme.

Nici macar nu e nevoie sa iei piesele de la ei, te duci frumos cu piese de origine Renault si cu factura de la ele si platesti doar manopera. Dar deh, daca ai dat si banii pe care nu ii ai pe masina, probabil ca aia 100-200 de lei in plus sunt vitali. Ma refer la romani in general, nu neaparat la colegul care stie el mai bine ce trebuie facut la masina si renunta la garantie, ca si asta e o meteahna tipic romaneasca...ne pricepem noi la toate mai bine decat aia pregatiti pentru muncile astea  rolleyes.gif
*



Eu cred ca tu esti din alt serial noi vorbim aici ca iti cer 1300ron pe o lucrare de max 500ron; normal ca daca te lasa cu piesele tale nu pierzi garantia doar de dragul de a o pierde. E amuzant ca ii vezi pe cei din serviceul Renault niste genii il ale tehnicii ca numai ei pot schimba 3 filtre... Am masini noi de la renault de 15 ani fara casco fara nici o problema in garantie si chiar cu cauciucuri bulgaresti (nu chinezesti din pacate), nu toti suntem magnati cu masini de 80k+ in semnatura, asta e forum de amarasteni max 30k de un talisman...


--------------------
Renault Kadjar 2016 / Full Zen 1.6dci 4x4
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
reddog76
post 28 Nov 2016, 13:12
Post #70


Membru


Group: Members
Posts: 153
Joined: 28 January 09




QUOTE(krusher @ 28 Nov 2016, 13:04)
Eu cred ca tu esti din alt serial noi vorbim aici ca iti cer 1300ron pe o lucrare de max 500ron; normal ca daca te lasa cu piesele tale nu pierzi garantia doar de dragul de a o pierde. E amuzant ca ii vezi pe cei din serviceul Renault niste genii il ale tehnicii ca numai ei pot schimba 3 filtre... Am masini noi de la renault de 15 ani fara casco fara nici o problema in garantie si chiar cu cauciucuri bulgaresti (nu chinezesti din pacate), nu toti suntem magnati cu masini de 80k+ in semnatura, asta e forum de amarasteni max 30k de un talisman...
*



Cred ca exagerezi. Nu e nimeni magnat si nici nu se da.
Si nici 1300 RON nu e o revizie. Este aproximativ 900-1000 RON. Iar cu 500 RON nu iti iei decat piesele eventual. Mai ai putin si zici ca e gratis.

Oamenii ti-au explicat, cum de altfel am zis si eu, ca ei nu cred ca e bine sa renunti la garantie.
Tu ai optiunea ta, ti-o respectam. Ti-o asumi, totul e OK.
Timpul va dovedi daca tu sau noi am avut dreptate.
Nu cauta dusmani unde nu sunt. Avem pareri diferite. Tre sa ni le respectam. Si mai ales sa ne respectam.

O zi buna.

This post has been edited by reddog76: 28 Nov 2016, 13:18


--------------------
Renault Kadjar 2015 Intense 1.6 130 CP 4x4
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AndreiMR
post 28 Nov 2016, 13:21
Post #71


Membru alfist


Group: Members
Posts: 3.808
Joined: 15 January 09
From: Pitesti




N-ai inteles, dar iti mai explic odata. Aici nu e vorba de cati bani are fiecare si de cat e dispus sa dea pe masini. E vorba de intretinerea corecta a unei masini, fie ca e o masina de 8k euro fie ca e o masina de 80k. Nu ai cum sa faci aceleasi operatiuni pe care le fac aia de la reprezentanta in regie proprie, in fata curtii, pe sant sau la GOGU SRL de la coltul blocului. Fiindca n-ai acces la update-uri si TSB-uri. Si risti sa dai de belele cu masina daca, de exemplu, apare un update de soft care corecteaza o functionare anormala a masinii....fiindca se intampla frecvent. Sau te apuci sa injuri Reno si sa schimbi pe banii tai diverse piese fiindca n-ai trecut pe la ei sa le remedieze la timp, gratis (pentru asta exista TSB-uri). La modele nou aparute pe piata, sunt extrem de frecvente chestiile astea...in timp se mai raresc fiindca se rezolva pe parcurs, dar un model in primii ani de vanzare are parte de multe astfel de interventii.

Da, sa schimbi un ulei si niste filtre e foarte simplu, dar cum ziceam, nu numai pentru asta iti cer ei banii aia. Ti-i cer fiindca trebuie sa amortizeze cheltuielile cu sculele pe care le au (si pe care altii nu le au, chiar daca nu le folosesc pe masina ta cand iti schimba uleiul), cu trainingurile la care se duc, cu intretinerea service-ului...

Imi mentin parerea ca daca un set de gume decente, nu neaparat premium, un Casco la o masina nou-nouta si o revizie facuta cum trebuie ii par cuiva prea scumpe, inseamna ca de fapt nu isi permite masina aia si e cazul sa se orienteze spre ceva mai putin pretentios. Nu e nicio rusine, dar deh, daca trebuie sa fie neaparat "premium" atunci se accepta si compromisuri. Cu asta eu unul ma retrag din discutie, fiecare face cum considera pe banii lui.

This post has been edited by AndreiMR: 28 Nov 2016, 13:22


--------------------
2018 Mazda 3 G120 Challenge
2015 Land Rover Discovery Sport TD4 SE
2008 Mazda 2 TE
EX: Clio III dci Dynamique/Mazda CX-7 Revolution/ Alfa Romeo 159 2.4 jtdm
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
krusher
post 28 Nov 2016, 13:46
Post #72


Membru


Group: Members
Posts: 121
Joined: 27 April 07




Eu iti respect parerea dar nu e ok sa zici ca dc cineva isi cumpara caucicuri de 300E si nu isi face casco nu isi permite o masina, e stupid mai ales ca acest kadjar e departe de o masina premium. De exemplu am dat acum 600E pe cauciucuri (pt ca ski si pt ca e drumul lung pana in austria) dar pe megane am niste petarde all season pe care am dat 200E si le am de 6 ani; au fost perfecte pentru ce am avut nevoie.

Legat de updateurile de soft e foarte posibil sa ai dreptate si atunci da are sens sa te duci in service (la masinile pe care le-am avut pana acum nu exista notiunea de update de soft)


--------------------
Renault Kadjar 2016 / Full Zen 1.6dci 4x4
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
razvanC
post 28 Nov 2016, 16:55
Post #73


Membru incepator


Group: Members
Posts: 24
Joined: 16 July 05




Eu cred ca adevarul este la mijloc. Masina,fiind noua, firesc ar trebui intretinuta la service-ul reprezentantei. Beneficiezi astfel de garantie, update-uri etc. Problema apare cand costurile cresc nejustificat, nu neaparat ca nu ne permitem ci ca sunt nejustificat de mari pentru o consumabila/piesa sau pentru vreo manopera. Iar daca mecanicul face si treaba de mantuiala...s-a dus totul pe apa sambetei.
Am intrebat la Meridian Sud de costuri intretinere si iata un exemplu: acelasi mecanic, acelasi ulei, aceeasi procedura, aceeasi durata, acelasi motor, dar masina Renault, nu Dacia. Pret platit mai mare smile.gif

This post has been edited by razvanC: 28 Nov 2016, 16:56


--------------------
DACIA SOLENZA - B60CGI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
m3st_tce
post 29 Nov 2016, 20:02
Post #74


Membru autentic


Group: Members
Posts: 504
Joined: 6 May 12




Asa fac toti, nu stiu de crezi ca doar reprezentantele Renault fac la fel.
mai mult, preturile reviziilor la reprezentante poate diferi, in functie de (ati ghicit!) reprezentanta.

QUOTE(reddog76 @ 24 Nov 2016, 11:04)
...
O masina inseamna costuri pe termen lung: masina in sine, asigurari, combustibil, revizii, consumabile, etc. Confortul de a merge cu masina costa. Fie ea si un amarat de Logan.
...

up.gif

QUOTE(Dragd @ 24 Nov 2016, 12:11)
...
Deci mi se pare normal sa te plangi de preturile practicate de ei, mai ales ca esti constrans de garantie sa faci reviziile in reteaua reno.

E o practica curenta (indiferent de marca), nu neaparat legala insa acceptata.
La urma rumelor, riscul pierderii garantiei iti apartine. Daca asta iti doresti.


QUOTE(reddog76 @ 24 Nov 2016, 13:14)
...
Mergeti de exemplu cu Skoda, unde reviziile sunt mai mici, dar daca aveti ghinionul sa dati peste niste baietasi smecheri de la Porsche, care se fac ca va schimba filtrele sau uleiul, si pe urma va mirati de ce are probleme masina. Si nici macar nu va dau voie sa asistati atunci cand fac ei revizia la masina.
...

Fals! Preturile pot fi mai mari (stiu ce spun, vezi semnatura), si piesele (in acest caz, filtrele, ti le pun in sacosa. Nu si uleiul, desigur (nici nu-l doresc!).

QUOTE(krusher @ 25 Nov 2016, 10:54)
E acelasi lucru si cu Casco eu 10 ani nu am avut la megane casco deci am economisit 10k euro la revizie la fel ~150E pe an * 10 = 1500E deci un 11.5k in 10 ani; doar daca o faceam dauna totala si asta in primii 3 ani imi scoteam banii astia.
Deci fiecare isi asuma riscul cum vrea.
Si da scopul reprezentantelor e sa fure clientii sau asa lasa de inteles; am avut.
...

Corect. D-aia am Casco (max) pt. amandoua, sa reduc din riscuri. Economie? Poate, insa conduc linistit! wink.gif


--------------------
Renault Megane 3 ST Prestige / Skoda Rapid Active *** 2011 1.4 TCe / 2014 1.2 TSI (86CP)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Catalinmodena
post 30 Nov 2016, 15:43
Post #75


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.547
Joined: 7 April 08
From: Aproape de Craiova




Sa mergi pentru garantie da,se merita mai ales pentru EDC.
Dar sa indrumi pe cineva sa tina de garantie pentru update-uri de soft,nimic mai de 2 bani.Pai astea trebuie sa le faca gratis,prin chemare in service,sa te sune frumos si toate cele.Ce treaba au cu garantia nu vad.
Iar 1300 lei pentru o banala revizie la o masina care zici ca-i facuta intr-o hala si nu a iesit dintr-o fabrica e FOARTE mult.Iar garantia,stim cu totii cat de relativa poate fi !
Piesele luate si platit manopera e cel mai ok !


--------------------
Renault megane sedan manager 1.4 16v 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Haustrum
post 1 Dec 2016, 23:56
Post #76


Membru autentic


Group: Members
Posts: 206
Joined: 10 July 12




Cum adica zici ca-i facuta intr-o hala? Ce are masina?


--------------------
Renault Clio 3/Clio 4/Megane 4 dci 2014/Pro1,2 75CP/2016/Intense 110cp
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Catalinmodena
post 2 Dec 2016, 01:29
Post #77


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.547
Joined: 7 April 08
From: Aproape de Craiova




Am scris mai sus:imbinari de toata jena fata de anul in care suntem,se simte usoara,nu stiu,nu mi-a placut.Desi e din "noua generatie",alaturi de M4 si Talisman,consider ca,calitativ e sub astea.


--------------------
Renault megane sedan manager 1.4 16v 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Hectic
post 2 Dec 2016, 05:18
Post #78


Membru incepator


Group: Members
Posts: 89
Joined: 8 September 16




Pe forum Duster cineva spune ca a facut prima revizie la reprezentanta Serus la un diesel care se regaseste si pe Kadjar. Cost total: 765 lei. Nu spune daca a venit cu piesele lui. Data reviziei: noiembrie 2016. Altcineva, cu acelasi motor, a facut revizia cu 600 lei. Deci se poate face o revizie mai ieftina.

This post has been edited by Hectic: 2 Dec 2016, 05:23


--------------------
Renault Kadjar 2016 Life 1.5 dci 4x2
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cri123
post 20 Dec 2016, 20:50
Post #79


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.620
Joined: 16 April 05
From: Cluj-Napoca




Dimineata fac revizia de 1 an la Renault Cluj si scriu aici cat costa, cu piesele de la Renault. O sa cer si verificare soft RLink.

Edit 21 Dec:

Am facut revizia, cost total 874 RON.

Continut:
- ulei ELF DPF 5W30 6L
- filtru ulei
- filtru aer
- filtru habitaclu
- garnitura D16
- agrafa
- antigel 1L
- manopera

Filtrul de motorina se schimba doar la 30k km.

Am facut si programare pentru update RLink, fara nici o problema, este cunoscuta problema cu Bluetooth pe Samsung.

De asemenea, vedeti ca este o rechemare pentru Kadjar sa se verifice suspensia spate, unele masini nu au 4 puncte de sudura si trebuie facute (la mine era in regula).

This post has been edited by cri123: 21 Dec 2016, 11:14


--------------------
Renault Laguna 2 2006 2.0T dopat cu 30 ponei
Kadjar 1.6 dci 4x4 - 2015
Megane 1.2 Classic 1.6 16v - 2001
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Dragd
post 22 Dec 2016, 11:53
Post #80


Membru incepator


Group: Members
Posts: 72
Joined: 26 September 16




QUOTE(cri123 @ 20 Dec 2016, 20:50)
Dimineata fac revizia de 1 an la Renault Cluj si scriu aici cat costa, cu piesele de la Renault. O sa cer si verificare soft RLink.

Edit 21 Dec:

Am facut revizia, cost total 874 RON.

Continut:
- ulei ELF DPF 5W30 6L
- filtru ulei
- filtru aer
- filtru habitaclu
- garnitura D16
- agrafa
- antigel 1L
- manopera

Filtrul de motorina se schimba doar la 30k km.


Am facut si programare pentru update RLink, fara nici o problema, este cunoscuta problema cu Bluetooth pe Samsung.

De asemenea, vedeti ca este o rechemare pentru Kadjar sa se verifice suspensia spate, unele masini nu au 4 puncte de sudura si trebuie facute (la mine era in regula).
*



Drep sa spun si eu ma asteptam ca costul reviziei sa fie undeva la maxim 900 Ron, cam cat ai platit tu, insa eu pentru aceeasi revizie am platit la Meridian Nord 1170 Ron, diferenta fiind ca la mine au schimbat si filtrul de motorina. Inainte sa aleg Meridian Auto am sunat si la un alt concesionar Reno, care mi-a dat acelasi pret aprox. 1200 ron. Deci as putea zice ca la tine e exceptia. Oricum, e bine de stiut ca se poate face si mai ieftin la anumiti concesionari.




--------------------
Renault Kadjar 2015
Renault Kadjar Intens 2015 4x4 1.6 Dci
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
reddog76
post 22 Dec 2016, 11:58
Post #81


Membru


Group: Members
Posts: 153
Joined: 28 January 09




QUOTE(cri123 @ 20 Dec 2016, 20:50)
Dimineata fac revizia de 1 an la Renault Cluj si scriu aici cat costa, cu piesele de la Renault. O sa cer si verificare soft RLink.

Edit 21 Dec:

Am facut revizia, cost total 874 RON.

Continut:
- ulei ELF DPF 5W30 6L
- filtru ulei
- filtru aer
- filtru habitaclu
- garnitura D16
- agrafa
- antigel 1L
- manopera

Filtrul de motorina se schimba doar la 30k km.

Am facut si programare pentru update RLink, fara nici o problema, este cunoscuta problema cu Bluetooth pe Samsung.

De asemenea, vedeti ca este o rechemare pentru Kadjar sa se verifice suspensia spate, unele masini nu au 4 puncte de sudura si trebuie facute (la mine era in regula).
*



E ciudat ca nu ti-au schimbat filtrul de motorina. Se schimba la 30000 KM sau la fiecare an. Mie mi l-au schimbat.
Verificarea pentru punctele de sudura lipsa mie mi-au facut-o prin martie anul asta. Si la mine a fost OK. Exista acele puncte de sudura.


--------------------
Renault Kadjar 2015 Intense 1.6 130 CP 4x4
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
romeo_id
post 20 Jan 2017, 12:13
Post #82


Engineer


Group: Members
Posts: 449
Joined: 8 August 11




Fac acum revizia la Kadjar, 25.301 km, costul reviziei este de 1.295 RON. Ulei, filtre (inclusiv cel de motorina), niște brăduți de pe la scut de 6 ron/buc, antigel 1litru, plus celelalte teste...
Scump. La următoarea vin cu piesele mele dacă o sa am mai mult timp la dispoziție. Asa trebuie sa recunosc ca nu ma mai agit eu deloc.


--------------------
Renault Clio 2, 1.2 16V 2003 Authentique Kadjar 1.6 dCi 4WD 2016 Zen
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Hectic
post 9 Apr 2017, 16:49
Post #83


Membru incepator


Group: Members
Posts: 89
Joined: 8 September 16




Am desfacut filtrul de aer ca sa vad cum se prezinta dupa primii 6000 km. Mi se pare foarte murdar in comparatie cu vechea mea masina (Skoda Octavia benzina). Ce ziceti, oare ar trebui schimbat filtrul? (Revizia o voi face abia in iunie cand voi avea vreo 10.000 km.)

Attached thumbnail(s)
P_20170409_132226.jpg ( Size: 3.14mb ) Number of downloads: 576
P_20170409_131806.jpg ( Size: 2.43mb ) Number of downloads: 571


--------------------
Renault Kadjar 2016 Life 1.5 dci 4x2
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
kriprii
post 9 Apr 2017, 17:17
Post #84


Membru autentic


Group: Members
Posts: 296
Joined: 30 October 06
From: Bucuresti




Stai linistit. Eu am 14400 si am fost la service pt R-link 2, i-am pus sa se uite si la filtru si mi-au zis sa stau linistit pana la revizie ca e normal sa fie murdar. Eu o sa fac revizia in Iulie.


--------------------
Renault Kadjar 2016/ ZEN Energy
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
kriprii
post 24 May 2017, 13:15
Post #85


Membru autentic


Group: Members
Posts: 296
Joined: 30 October 06
From: Bucuresti




Am cerut oferta pret pt prima revizie si am primit de la Autocobalcescu Splai pretul de 1,164.82 lei. Imi scapa mie ceva sau e cam japca pe fata?
M-au sunat si de la Serus si mi-au comunica ca ma costa maxim 900 lei!
Observ ca dealerii au pretul maxim dat de Renault. Apare in catalog pretul maxim recomandat de Renault pt fiecare versiune. Uleiul apare cu 277 +TVA. Acelasi ulei costa in magazin 126 lei TVA inclus. Asta sunt doar cateva chestii pe care le-am observat.
La renault in fisa de produs pentru un motor 1.5 pretul maxim recomandat de renault pt prima revizie este de 187 euro fara TVA...ar veni cam 1050 TVA inclus (pretul maxim). Manopera este 200 lei+ TVA. In fisa de produs apare pret maxim recomandat 40 euro+TVA...deci despre ce vorbim. Asta e daca masina este in garantie...

Am primit oferte pret asa (pt Bucuresti):
- Autocobalcescu Splai- 1165 lei TVA inclus
- Serus- in jur de 900 lei TVA inclus
- Meridian Sud- 1080 lei TVA inclus
- Dacoserv- 980 lei lei TVA inclus

Umreaza sa ma duc in maxim 2 saptamani..o sa aleg intre cele 2 (Dacoserv/ Serus)

This post has been edited by kriprii: 24 May 2017, 15:57


--------------------
Renault Kadjar 2016/ ZEN Energy
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adi_g_s
post 24 May 2017, 15:56
Post #86


Membru incepator


Group: Members
Posts: 16
Joined: 31 October 16




eu am facut la Meridian Vest prima revizie la diesel, 1050 cu tva


--------------------
renault Kadjar Life 1.5 DCi 2015
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ncristi
post 24 May 2017, 18:55
Post #87


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.910
Joined: 9 April 05




Tot cam atât mă costă și la Ford revizia la 1.6 tdci la reprezentanta. Asta a fost unu din motivele pentru care am luat benzina. În 5 ani de garanție aproape că nu mai ai nici un avantaj cu dieselul.
După ce scapi de garantie și o faci in alta parte o să fie ceva mai ieftin smile.gif

This post has been edited by ncristi: 24 May 2017, 18:56


--------------------
Renault kadjar - 1.2 tce 130 hp ZEN - 2017
Sandero stepway 0.9 tce
Ford focus 1.6 tdci 110 hp
Ford ecosport 1.0 ecoboost 125hp
Skoda octavia 1.2 tsi 105 hp
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Hectic
post 24 May 2017, 19:09
Post #88


Membru incepator


Group: Members
Posts: 89
Joined: 8 September 16




QUOTE(adi_g_s @ 24 May 2017, 16:56)
eu am facut la Meridian Vest prima revizie la diesel, 1050 cu tva
*


Ti-au schimbat si filtrul de motorina?
Am inteles de pe forum ca la prima revizie nu s-ar schimba, dar unii posesori de Duster cu acelasi motor spun ca ar fi bine sa fie schimbat.

This post has been edited by Hectic: 24 May 2017, 19:10


--------------------
Renault Kadjar 2016 Life 1.5 dci 4x2
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
kriprii
post 25 May 2017, 08:36
Post #89


Membru autentic


Group: Members
Posts: 296
Joined: 30 October 06
From: Bucuresti




AM primit oferta de la Automarcus Pantelimon: 933 lei. La ei o sa ma duc. E ciudat cum poate sa difere pretul de la 933 la 1165...fix aceleasi piese si acelasi ulei. E o diferenta cam mare zic.


--------------------
Renault Kadjar 2016/ ZEN Energy
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adi_g_s
post 25 May 2017, 12:11
Post #90


Membru incepator


Group: Members
Posts: 16
Joined: 31 October 16




QUOTE(Hectic @ 24 May 2017, 19:09)
Ti-au schimbat si filtrul de motorina?
Am inteles de pe forum ca la prima revizie nu s-ar schimba, dar unii posesori de Duster cu acelasi motor spun ca ar fi bine sa fie schimbat.
*




da schimbat si filtrul de motorina in banii astia. e cel mai scump vreo 280ron


--------------------
renault Kadjar Life 1.5 DCi 2015
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
17 Pages < 1 2 3 4 5 > » 
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

3 User(s) are reading this topic (3 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 28th March 2024 - 16:07
Dacia