Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Un pic de ajutor cu o problemă pe care o am, Renault grand scenic lll,

Gabrielvl
post 21 Apr 2017, 20:17
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 8
Joined: 21 April 17




Servus
Sunt nou aici, dar am și eu o problema unde as dori sfaturi.
Am un Renault grand scenic lll, 1.9dci 131ps, la care am schimbat de curand :bielete antiruliu, telescoape cu tot cu flansa și rulmenți, bratul față dreapta, apoi am făcut geometria. După asta am observat câteva lucruri. Când virez, parca roata dreaptă fuge, exact ca și cum ai avea un pivot dus. Când accelerez, roata dreaptă are un zgomot cu vibrații, dacă las masina pe liber, dispar vibrațiile. Menționez, ca și cu gumele de iarnă care sunt montate pe alte jante făcea la fel, acum și cu noile roti de vara, care sunt noi, și verificate plus echilibrate, face la fel. Pentru cei care spun sa schimb roată dreapta cu stânga, deja am făcut asta, și același rezultat.
Ce ar putea fi? Din cunoștințele mele ar putea fi tampon motor, sau planetară, dar totuși vreau păreri, înainte sa mai dau bani la mecanici.
Mulțumesc!


--------------------
Renault Grand scenic 2010
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Gabrielvl
post 23 Apr 2017, 22:52
Post #2


Membru incepator


Group: Members
Posts: 8
Joined: 21 April 17




Chiar nimeni pe aici? Ma așteptam să fie măcar un răspuns în 2 zile...


--------------------
Renault Grand scenic 2010
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
djtirzi
post 25 Apr 2017, 20:06
Post #3


Renault Megane


Group: Members
Posts: 262
Joined: 20 August 10
From: Sibiu




Posteaza te rog o poza cu rezultatul de la geometrie, poate ai montat o flansa gresit si de aici unghiul de cadere gresit!


--------------------
Renault Grand Scenic 2.2 Expression - SB 17 AID
Renault Megane Classic Expression 2002 SB-13-TDF

Complicat de simplu!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
daniellu
post 26 Apr 2017, 21:32
Post #4


acum E 91- M47 120kw


Group: Members
Posts: 870
Joined: 30 October 07




Aproximativ aceeasi problema o am la Kangoo:
- viraj dreapta pe mers inainte;
- viraj stanga pe mars-arrier.
Doar la viteza mica,de obicei in parcare, pare ca masina serpuieste. Nu am nici un joc pe nicaieri, placebo poate - a aparut dupa inlocuirea casetei de directie in garantie.
Nu uzeaza anvelope, in mers nu am nici o problema, nu trage stanga sau drepta, nu conteaza cu e anvelope e incaltata masina.



--------------------
ex Mondeo TDCi(2006) ;Doblo 1.3 90 MJet (2016); Aprilia Pegaso 650GA; ex. Kangoo dci 2012;ex.Laguna 2.0s RTI (1995). - nr. de Bacau
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Gabrielvl
post 4 May 2017, 00:24
Post #5


Membru incepator


Group: Members
Posts: 8
Joined: 21 April 17




Am rezolvat de ce fugea roata, am schimbat și telescoapele pe spate, și a dispărut acea senzația de fugă. Dar am descoperit alta problema. Când accelerez, inclusiv pe loc vibrează caroseria, și în sarcină vibrează. Care sa fie cauza? Tampon motor? Menționez ca la plecare de pe loc vibrează roată dreapta ușor. Stânga nu vibrează.


--------------------
Renault Grand scenic 2010
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 23rd April 2024 - 21:49
Dacia