Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

bucsa furca cv automata megane 2, zdruncinaturi la cuplarea vitezelor

dangeorge007
post 21 Aug 2019, 12:31
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 43
Joined: 8 March 19
From: Bucuresti




salve, nu stiu daca mai exista topicul asta pe furca cv automata, eu nu am gasit desi m am tot uitat pe topicurile de cv!
intrebarea este de ce sau mai bine zis de unde poate aparea acest soc la cuplarea viteza D sau R ...tampoane motor cutie inclusiv cel de sub pompa de frana s au schimbat, ma gandesc o fi vreunul chiar sub schimbator asa cum am vazut pe forum la un scenic?! megane ul meu meu 1.6, 16 v din 2007.
daca ati auzit va astept cu experientele !
o zi excelenta!


--------------------
renault megane 2 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
RADU__
post 29 Aug 2019, 18:58
Post #2


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.254
Joined: 18 October 07
From: Brasov




Este o bieletă sub motor. Are două bucși de cauciuc, care nu se schimbă. Bieleta vine echipată gata. Eu am schimbat deja de 2X. Dar este de știut că merg mult cu rulota după mine.


--------------------
Renault Megane IV Sedan TCE140 2022 - BV 22 ROC
tel.0742044570
Invata repede si aplica... tot repede!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dangeorge007
post 29 Aug 2019, 19:28
Post #3


Membru incepator


Group: Members
Posts: 43
Joined: 8 March 19
From: Bucuresti




QUOTE(RADU__ @ 29 Aug 2019, 19:58)
Este o bieletă sub motor. Are două bucși de cauciuc, care nu se schimbă. Bieleta vine echipată gata. Eu am schimbat deja de 2X. Dar este de știut că merg mult cu rulota după mine.
*


cred ca si eu am schimbat o..e vorba desprea cea care leaga motorul de cva..nu despre aceea vorbesc ci intreb daca exista imediat sub levierul de schimbator vreo bucsa sau vreun fel de tampon care sa poata provoca aceste "suturi" la schimbarea vitezelor...
intre timp am verificat vizual furca de cva de la masina mea si am curatat o cu dw 40, intradevar merge mai bine dar nu din prima, doar daca incerc sa schimb a 2a oara in drive sau reverse atunci intra foarte lin, dar nu totdeauna....cred ca uleiul din cva ul meu are o problema cu calitatea..elf este destul dec slab se pare si diferentele de temp nu ii fac cinste!


--------------------
renault megane 2 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
RADU__
post 30 Aug 2019, 16:32
Post #4


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.254
Joined: 18 October 07
From: Brasov




Selectorul de viteze de la ceva DPO nu are nicio treabă cu uleiul. Dacă mișcarea manetei este greoaie în totalitate sau în anumite poziții, atunci necazul vine de la cablul de comandă. Se poate decupla cablul de pe levierul cutiei (este o "nucă") și se poate mișca astfel atât levierul cutiei cât și maneta din interior. Astfel o să vă dați seama cine este vinovat de mișcarea greoaie a manetei.


--------------------
Renault Megane IV Sedan TCE140 2022 - BV 22 ROC
tel.0742044570
Invata repede si aplica... tot repede!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dangeorge007
post 30 Aug 2019, 17:34
Post #5


Membru incepator


Group: Members
Posts: 43
Joined: 8 March 19
From: Bucuresti




QUOTE(RADU__ @ 30 Aug 2019, 17:32)
Selectorul de viteze de la ceva DPO nu are nicio treabă cu uleiul. Dacă mișcarea manetei este greoaie în totalitate sau în anumite poziții, atunci necazul vine de la cablul de comandă. Se poate decupla cablul de pe levierul cutiei (este o "nucă") și se poate mișca astfel atât levierul cutiei cât și maneta din interior. Astfel o să vă dați seama cine este vinovat de mișcarea greoaie a manetei.
*


nu greoi este termenul pe care l as folosi ci bruscat..adica , pe loc cand schimb din P in R masina se cabreaza toata si se ridica efectiv concomitent cu un bubuit dinspre cutie..la trecerea in N nicio problema iar la D aceeasi chestie doar da masina "cabreaza" inspre inainte...am bagat ulei de cva peste furca si dupa ce am mers un picut cu ea si am schimbat de mai multe ori PRND am pus si w40..am "reusit" sa pot schimba fara cabrarile descrise doar din a 2a incercare, iar masina schimba lin in mers ..cateodata mai schimba si brusc dar mai bine fata de cum era..cred ca furca are o problemuta si o voi schimba odata cu, bineinteles cablul adiacent si sistemul de prindere...sper sa ii dau e cap..am mai schimbat si un solenoid..nici o treaba cu el..probabil ca ar fi trebuit si celalalt dar service ul a spus ca doar unul..si bineinteles ca voi schimba elf cu ceva superior..
merci de raspuns
o zi buna


--------------------
renault megane 2 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
RADU__
post 31 Aug 2019, 06:33
Post #6


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.254
Joined: 18 October 07
From: Brasov




Care este turația de relanti în poziția N?


--------------------
Renault Megane IV Sedan TCE140 2022 - BV 22 ROC
tel.0742044570
Invata repede si aplica... tot repede!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 29th March 2024 - 00:34
Dacia