Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

5 Pages  1 2 3 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

O femeie a murit dupa ce a fost lovita de o masina autonoma Uber

Bicicleta galbena
post 19 Mar 2018, 21:30
Post #1


Sunt nembru, domnule!


Group: Members
Posts: 2.056
Joined: 29 January 13
From: Bucuresti




"SUA, Arizona: O femeie a murit dupa ce a fost lovita de o masina autonoma Uber"

"La momentul accidentului, care a avut loc in noaptea de duminica spre luni, masina se afla pe modul automat, cu un sofer la volan, a precizat politia din Tempe.
"Masina mergea spre nord ... cand o femeie care mergea in afara trecerii de pietoni de la vest la est a fost lovita de un vehicul Uber", a precizat politia, intr-un comunicat."

http://m.hotnews.ro/stire/22350839




--------------------
Peugeot 407 1.8 16v 2005 , ex-Dacia Solenza 1.4 Mpi 2003
____________________________
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
madhorsefuzzy
post 19 Mar 2018, 22:50
Post #2


Membru


Group: Members
Posts: 4.188
Joined: 9 May 05
From: Bucuresti




Deci "mergea in afara trecerii" ... naspa.

Daca era alt vehicul probabil ca masina Uber oprea.


--------------------
Laguna Grandtour 2011 4Control 2.0dci 200cp+ / Honda Insight Hybrid 2010 stock
"Vei invata sa conduci cand vei sti sa te feresti de prosti, nu cand vei sti legea!"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
VladSoare
post 20 Mar 2018, 08:13
Post #3


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.716
Joined: 12 May 04
From: Voluntari, pe stînga




Dacă era în afara trecerii, e fair game. Ne-ar trebui mai multe mașini din astea. 243.gif
Vaca și-o fi zis în sinea ei: "dă-l dracu', că doar are ochi să mă vadă, n-are curaj să dea peste mine", dar și-a greșit socotelile.

This post has been edited by VladSoare: 20 Mar 2018, 08:20


--------------------
Mondeo 2.0H 2016 / Kuga 1.5 2016
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dizzy
post 20 Mar 2018, 09:08
Post #4


Work smart not hard!


Group: Members
Posts: 4.781
Joined: 11 February 04




Vlad, sa nu te faci politician...
Eu zic ca la cum evolueaza tehnologia, in 20 de ani vor merge singure mai bine ca noi.

This post has been edited by dizzy: 20 Mar 2018, 09:11


--------------------
Whirpool ex Dacia Logan 2005 - B zzz SXX
Stupidity is a more dangerous enemy of the good than evil.
I have no time to battle egos and small minds.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AndreiMR
post 20 Mar 2018, 09:10
Post #5


Membru alfist


Group: Members
Posts: 3.808
Joined: 15 January 09
From: Pitesti




Eu nu cred ca in urmatorii 20 de ani vom vedea masini autonome care sa se plimbe de capul lor prin oras si pe DN-uri. Pe autostrazi da, se poate face treaba asta, dar in rest sunt atatea variabile incat nu cred ca tehnologia va deveni accesibila publicului larg...


--------------------
2018 Mazda 3 G120 Challenge
2015 Land Rover Discovery Sport TD4 SE
2008 Mazda 2 TE
EX: Clio III dci Dynamique/Mazda CX-7 Revolution/ Alfa Romeo 159 2.4 jtdm
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
IRONICK
post 20 Mar 2018, 11:20
Post #6


-


Group: Members
Posts: 21.802
Joined: 19 April 05
From: Romania




QUOTE(dizzy @ 20 Mar 2018, 08:08)
Vlad, sa nu te faci politician...
Eu zic ca la cum evolueaza tehnologia, in 20 de ani vor merge singure mai bine ca noi.
*



Deja merg sigur mai bine ca noi. Masinile autonome nu dau flash-uri, nu fac slalom pe autostrada, etc. statistic au fost mai putin accidente fata de cele provocate de oameni.

This post has been edited by IRONICK: 20 Mar 2018, 12:41


--------------------
CUGIR Albalux 11 1982 - B-11-LUX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bion
post 20 Mar 2018, 11:34
Post #7


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.711
Joined: 1 May 04
From: TM




...asta cu statistica. Cam cate autonome din astea circula si in ce conditii ca sa poti face o comparatie viabila.


--------------------
Dacia SLZ Scala 2003 - TM54
Crăpa-le-ar Domnul ficații
Și setea ogoi-le-ar cu venin,
Căci n-au păreche-n lume blestemații
Crîșmarii care toarnă apă-n vin !
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
axabrt
post 20 Mar 2018, 12:19
Post #8


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.004
Joined: 15 February 05
From: Ploiesti




nea bioane, da crezi dpdv medical e mai bine sa conduci o masina decat sa ai una autonoma
Adica cumva condusul te tine in forma, desi unele reflexe au devenit automatisme, dar mai misti o mana, un picior, te asiguri, etc.

Probabil tot stresul asta cu condusul autonom este pentru prostime si o sa argumentez imediat de ce. Un cunoscut a zis odata ca si nemtii saraci si aia bogati au BMW, dar aia saraci isi conduc singuri BMW ul.

Deci treaba cu masina autonoma iese din discutie atat timp cat ai sofer la scara.

Pentru noi astialalti, exista marketing pentru ca sa ne ia banii.
Dotarile cu adevarat importante sunt cele pentru prevenitea accidentelor, dar s-a dovedit ca si cu ESP oamenii tot mor pe sosele.

Sa vedeti cand s-or prinde utilizatorii ca masina aia autonoma este monitorizata non stop prin gps si ca nu pot sa accelereze peste limita de viteza legala ori in cazul masinilor foarte destepte, nu poti sa mergi cu 40 km pe ora, daca e gheata pe jos. Si altele...


--------------------
Ford Focus mk3.5 Ecob00st
.dracnev si boboru’ este viitoru’.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
IRONICK
post 20 Mar 2018, 12:37
Post #9


-


Group: Members
Posts: 21.802
Joined: 19 April 05
From: Romania




Da, stiu. Tot mai bine este cu o cutie automata. Nu esti sofer daca nu schimbi singur vitezele. La fel si cu ABS-ul, faci singur din picior. Stie argon. Si asa mai departe. Le fel si cu buletinul electronic, suntem insemnati si monitorizati. In rest constipatii mondiale si marketing.

ps. se monteaza de mult gps pentru cei care vor sa plateasca mai putin la asigurare

This post has been edited by IRONICK: 20 Mar 2018, 12:40


--------------------
CUGIR Albalux 11 1982 - B-11-LUX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bion
post 20 Mar 2018, 12:38
Post #10


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.711
Joined: 1 May 04
From: TM




Si intra napasta in meniu si afla unde ai fost cat ai stat... Poate o seteaza sa faca numai drumuri acasa servici soacra.Mai e si placerea de a conduce .
Revenind daca ea sa facem analiza pe text la ironicu rezulta ca el da flash face slalom comite accidente. biggrin.gif


--------------------
Dacia SLZ Scala 2003 - TM54
Crăpa-le-ar Domnul ficații
Și setea ogoi-le-ar cu venin,
Căci n-au păreche-n lume blestemații
Crîșmarii care toarnă apă-n vin !
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
axabrt
post 20 Mar 2018, 12:45
Post #11


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.004
Joined: 15 February 05
From: Ploiesti




uite on topic
https://www.digi24.ro/stiri/externe/mapamon...dentului-898463
o sa ajunga sa ne extermine robotii, ca in matrix sau terminator


--------------------
Ford Focus mk3.5 Ecob00st
.dracnev si boboru’ este viitoru’.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
IRONICK
post 20 Mar 2018, 12:54
Post #12


-


Group: Members
Posts: 21.802
Joined: 19 April 05
From: Romania




Deci pentru betivii care au luat oameni pe capota la trecerile de pietoni, nu este o problema. Exemple sunt destule, diverse cazuri. Nu vad sa te supere asta cu ceva.
In schimb facem caz pentru o masina autonoma.
Nu este normal ce s-a intamplat cu accidentul asta, nici eu nu zic ca este ok. Dar este o directie gresita catre care te indrepti.

This post has been edited by IRONICK: 20 Mar 2018, 13:23


--------------------
CUGIR Albalux 11 1982 - B-11-LUX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
einstein1984
post 20 Mar 2018, 13:41
Post #13


fan Dacia


Group: Members
Posts: 19.774
Joined: 12 November 05
From: Bucuresti




QUOTE(IRONICK @ 20 Mar 2018, 12:20)
Deja merg sigur mai bine ca noi. Masinile autonome nu dau flash-uri, nu fac slalom pe autostrada, etc. statistic au fost mai putin accidente fata de cele provocate de oameni.
*


dat fiind ca nu avem avioane autonome (fara supraveghere) in conditiile in care acolo nu-ti sare vaca in fata, zic ca mai avem de asteptat . oricum situatia era inevitabila.

20 Mar 2018, 14:59:
QUOTE(axabrt @ 20 Mar 2018, 13:45)
uite on topic
https://www.digi24.ro/stiri/externe/mapamon...dentului-898463
o sa ajunga sa ne extermine robotii, ca in matrix sau terminator
*


daca intri ca vita in raza de actiune a unui robot industrial.. da, mori ca prostul, ca ala nu are in grija sa te fereasca pe tine

This post has been edited by einstein1984: 20 Mar 2018, 13:59


--------------------
daca nu ai o toyota 4X4,ai gresit masina - negru pe alb
"Popa Nan e-o stradă-nspre Hala Traian
De la Foișor până-n Piața Vitan"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
madhorsefuzzy
post 20 Mar 2018, 13:59
Post #14


Membru


Group: Members
Posts: 4.188
Joined: 9 May 05
From: Bucuresti




Avioanele au si ele pilot automat.


--------------------
Laguna Grandtour 2011 4Control 2.0dci 200cp+ / Honda Insight Hybrid 2010 stock
"Vei invata sa conduci cand vei sti sa te feresti de prosti, nu cand vei sti legea!"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mircea_aq
post 20 Mar 2018, 14:00
Post #15


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.875
Joined: 13 October 06




mda, cert e ca mai e mult pana departe in privinta masinilor autonome.
Deocamdata avem sisteme din ce in ce mai avansate care ne duc in directia asta.
Partea nasoala e ca tehnologia probabil nu e suficient de ieftina, iar implementarile actuale lasa mult de dorit.
Am mers pasager cu un golf vii cu dsg si adaptive cruise control asta vara spre mare. O adevarata calamitate de sistem. Setat pe distanta minima fata de vehiculul din fata respectiv 140kmh mi-a scos stomacul pe gat. Incredibil cat de mult si prost poate sa franeze. Nu mai vorbesc ca e incapabil sa controleze distantele ceea ce se traduce prin masini care fie te devanseaza, fie vin si se aseaza in fata ta, si-atunci primesti inca o portie sanatoasa de frana.

Or fi si sisteme foarte bune, dar pe alte marci, la alti bani si in alta clasa. Mai e pana la democratizarea sistemelor avansate de asistenta, si de-acolo pana la cele autonome mai e un pas. Personal nu ma intereseaza si nu o sa cumpar niciodata asa ceva. Sa ma traga pe mine la raspundere ca masina mea autonoma a calcat pe cineva ... Doamne sfinte cum suna...parca am fi in Kafka. Una e progresul tehnologic, alta e sa incerci sa compensezi un sofer prost cu un sistem autonom de conducere.


--------------------
Megane Estate GT Rouge Flamme
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ady77
post 20 Mar 2018, 14:05
Post #16


راحتزیل یو


Group: Members
Posts: 1.721
Joined: 15 December 05
From: near Bacau




QUOTE(axabrt @ 20 Mar 2018, 12:45)
o sa ajunga sa ne extermine robotii, ca in matrix sau terminator
*


Deocamdata ii extermina pe cei care traverseaza neregulamentar wacko.gif wacko.gif wacko.gif


--------------------
________________ ________________ _________________
The problem with this world is that the intelligent are full of doubts, while stupid ones are full of confidence.

ecnedifnocfollufsisoM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tatabobu
post 20 Mar 2018, 14:13
Post #17


membru


Group: Members
Posts: 4.518
Joined: 14 September 04
From: Bucuresti




Prea va legati numai de faptul ca era masina autonoma, cand fix ala-i amanuntul care nu conteaza deloc in accident.

QUOTE
masina se afla pe modul automat, cu un sofer la volan

Da? Era si un adormit acolo.


--------------------
DACIA 1300 1995
Scurgere de ulei? Care scurgere de ulei??? Balta aia de sub masina e sudoarea hergheliei de cai putere...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bucatzel
post 20 Mar 2018, 14:17
Post #18


Membru plictisit


Group: Moderatori
Posts: 6.211
Joined: 19 May 08
From: Timisoara




QUOTE(AndreiMR @ 20 Mar 2018, 09:10)
Eu nu cred ca in urmatorii 20 de ani vom vedea masini autonome care sa se plimbe de capul lor prin oras si pe DN-uri. Pe autostrazi da, se poate face treaba asta, dar in rest sunt atatea variabile incat nu cred ca tehnologia va deveni accesibila publicului larg...
*



Tehnologia se numeste Machine Learning. Si a evoluat incredibil de mult in ultimii 10 ani. Si chestiile de genul asta au prodtul obicei sa creasca exponential, mai ales cand TOTI aia mari baga puternic in directia asta.

Chestia e ca are nevoie de date de antrenament, dupa care sa invete ce-i bine si ce nu.


--------------------
Dacia 1300 1981 - 3-SB-2608
Si cu dansa-ntransa, si cu sufletu' in rai... cam greu...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AndreiMR
post 20 Mar 2018, 14:28
Post #19


Membru alfist


Group: Members
Posts: 3.808
Joined: 15 January 09
From: Pitesti




Asa o fi, dar eu unul sunt sceptic. Merg pe aceeasi idee ca un coleg de mai sus...daca nu exista inca avionul care sa fie complet autonom, unde nu exista obstacole de tot felul pe parcurs, imi vine greu sa cred ca va exista masina complet autonoma prea curand. Ca se vor dezvolta sistemele de asistenta mi se pare inevitabil...si in anumite conditii sunt binevenite. Dar nu cred ca va aparea in urmatorii ani ceva cu adevarat revolutionar (o masina fara volan si pedale), chiar sunt multe companii interesate de subiectul asta.

Mersul pe autostrada e al naibii de plictisitor, deci acolo e binevenita interventia masinariei. La fel si ambuteiajele stop-go din orase. Astea sunt 2 situatii in care as ceda fara probleme condusul pentru un sistem autonom...dar la mers pe drumuri cu marcaje aproximative, sau prin oras cand traficul se misca..acolo n-as fi asa sigur ca masina stie sa ia decizia potrivita, indiferent de situatie.

Oricum, in momentul in care chiar vor aparea astfel de masini, impactul va fi probabil la fel de mare ca aparitia masinii asa cum o stim azi. Societatea va trece prin niste schimbari importante...ma gandesc numai la milioanele de joburi care vor disparea, la industrii intregi care nu isi mai au obiect de activitate...

This post has been edited by AndreiMR: 20 Mar 2018, 14:30


--------------------
2018 Mazda 3 G120 Challenge
2015 Land Rover Discovery Sport TD4 SE
2008 Mazda 2 TE
EX: Clio III dci Dynamique/Mazda CX-7 Revolution/ Alfa Romeo 159 2.4 jtdm
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
axabrt
post 20 Mar 2018, 14:28
Post #20


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.004
Joined: 15 February 05
From: Ploiesti




Mai, daca vorbim de exterminat pietoni care tranverseaza neregulamentar atunci aș putea să mă mândresc cu câteva zeci, dar totuși am zis că nu e cazul.

Totuși mi ar placea ca mașina asta autonoma să fie în stare să facă niște manevre de ocolire in loc sa mi trântească cate o frana de fiecare data când i se pare ei ceva aiurea.

Care ați mers cu Vitara nou, stiti probabil cat de enervant este sistemul

This post has been edited by axabrt: 20 Mar 2018, 14:29


--------------------
Ford Focus mk3.5 Ecob00st
.dracnev si boboru’ este viitoru’.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bucatzel
post 20 Mar 2018, 14:42
Post #21


Membru plictisit


Group: Moderatori
Posts: 6.211
Joined: 19 May 08
From: Timisoara




QUOTE(AndreiMR @ 20 Mar 2018, 14:28)
Asa o fi, eu unul sunt sceptic. Merg pe aceeasi idee ca un coleg de mai sus...daca nu exista inca avionul care sa fie complet autonom, unde nu exista obstacole de tot felul pe parcurs,
*



Da' tu realizezi ca avioanele sunt de fapt destul de autonome, ca marea majoritate a drumului zboara pe pilot automat, si pilotii intervin in situatii speciale, nu stau la mansa tot drumul. Si ca la cateva sute de oameni sunt 3 care pot interveni in caz de nevoie. Ca no, nu poate trage pe dreapta cand ploua prea tare.

Cat de obstacole, ai fi surprins. Ma mai uitam la un moment dat la emisiuni de dezastre aviatice, au dat cam de tot ce-i posibil si imposibil...

O masina autonoma e mult mai simplu de coordonat prin comparatie. Ar fi MULT mai simplu daca masinile din jur si-ar comunica intre ele coordonatele, dar ma indoiesc ca va fi toata lumea de acord sa isi monteze ceva gen transponder si pe masinile neautonome.

Si in plus, sunt multi oameni incredibil de comozi. Mai ales americanii, ca aia isi petrec jumate din viata in masina, si pentru marea majoritate, masina e un obiect, nu o pasiune.


--------------------
Dacia 1300 1981 - 3-SB-2608
Si cu dansa-ntransa, si cu sufletu' in rai... cam greu...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
IRONICK
post 20 Mar 2018, 14:54
Post #22


-


Group: Members
Posts: 21.802
Joined: 19 April 05
From: Romania




QUOTE(tatabobu @ 20 Mar 2018, 13:13)
Prea va legati numai de faptul ca era masina autonoma, cand fix ala-i amanuntul care nu conteaza deloc in accident.
*

Exact!


--------------------
CUGIR Albalux 11 1982 - B-11-LUX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AndreiMR
post 20 Mar 2018, 14:55
Post #23


Membru alfist


Group: Members
Posts: 3.808
Joined: 15 January 09
From: Pitesti




Avionul, chiar daca e o masinarie mai complexa...merge printr-un mediu unde teoretic nu intalneste alte avioane, stalpi, pietoni, gropi etc. Or fi mergand pe pilot automat, dar dupa ce le programeaza pilotul destinatie, altitudine etc. Iar astea se stabilesc in asa fel incat sa nu se intalneasca unul cu altul. E un fel de cruise-control mai avansat, fiindca in anumite situatii tot controlul uman devine esential.

Transpondere poti pune pe masini, eventual poti obliga pe toata lumea sa isi puna si pe masinile normale....dar nu poti lega la Internet of Things chiar totul. Si mai e vorba de simtul tau de sofer, care te face sa iti iei masuri de precautie in anumite situatii. Spre exemplu, accidentul de pe A2 care a fost intens dezbatut la cafenea, cu meganistul care a iesit aiurea in depasire. Un sofer uman vedea ca ala are intentia sa iasa in fata masinii, da-mi voie sa ma indoiesc ca un computer, chiar si inzestrat cu capacitatea de a invata, va judeca la fel situatia. Va reactiona indiscutabil mai repede cand va fi pus in fata faptului implinit, va frana mai repede si mai eficient...dar doar omul poate conduce in asa fel incat sa nu fie nevoie de astfel de manevre. Cat timp vor fi impreuna pe sosea si masini autonomie si masini conduse de soferi, cred ca va fi dificil sa le faci pe cele dintai sa se descurce onorabil in trafic.


--------------------
2018 Mazda 3 G120 Challenge
2015 Land Rover Discovery Sport TD4 SE
2008 Mazda 2 TE
EX: Clio III dci Dynamique/Mazda CX-7 Revolution/ Alfa Romeo 159 2.4 jtdm
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
RZV
post 20 Mar 2018, 15:10
Post #24


Membru autentic


Group: Members
Posts: 812
Joined: 24 August 05
From: Online




QUOTE(mircea_aq @ 20 Mar 2018, 15:00)

Am mers pasager cu un golf vii cu dsg si adaptive cruise control asta vara spre mare. O adevarata calamitate de sistem. Setat pe distanta minima fata de vehiculul din fata respectiv 140kmh mi-a scos stomacul pe gat. Incredibil cat de mult si prost poate sa franeze. Nu mai vorbesc ca e incapabil sa controleze distantele ceea ce se traduce prin masini care fie te devanseaza, fie vin si se aseaza in fata ta, si-atunci primesti inca o portie sanatoasa de frana.

*




Io de 75k de km folosesc exact asa ceva (zi de zi). DSG cu ACC, facute de exact aceesi companie. Si sunt nu multumit, ci FOARTE MULTUMIT. Am 160 de km de naveta pe zi, din care cam 130 ii fac pe ACC (cam 110 km pe autostrada, si vreo 20 de km prin sate legate cu limita de 50 km/h).

Ceea ce trebuie sa stii e ca sistemul nu mentine distanta constanta in unitati de lungime (metrii), ci in unitati de timp (secunde) care se coreleaza in functie de viteza ta si a celui din fata. Daca cel din fata nu conduce constant, da, efectul e ala pe care l-ai simtit tu. Insa mi s-a intamplat foarte rar sa am neplaceri din cauza asta.
Dar, exista ca peste tot un remediu, si acela e pedala ta de acceleratie sau de frana (dupa caz).


Repet, folosesc sistemul de 2 ani si 75k de km (majoritatea autostrada), si spun cu mana pe inima ca e must have.


--------------------
Scott Mountain Bike 1990
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
IRONICK
post 20 Mar 2018, 15:11
Post #25


-


Group: Members
Posts: 21.802
Joined: 19 April 05
From: Romania




QUOTE(mircea_aq @ 20 Mar 2018, 13:00)
Am mers pasager cu un golf vii cu dsg si adaptive cruise control asta vara spre mare. O adevarata calamitate de sistem. Setat pe distanta minima fata de vehiculul din fata respectiv 140kmh mi-a scos stomacul pe gat. Incredibil cat de mult si prost poate sa franeze. Nu mai vorbesc ca e incapabil sa controleze distantele ceea ce se traduce prin masini care fie te devanseaza, fie vin si se aseaza in fata ta, si-atunci primesti inca o portie sanatoasa de frana.
*
Pe A2 se circula la disperare, este normal sa functioneze asa.

Ca sa ramanem la VW, eu nu am mers ca pasager, ci am condus. Mai multe din clasa astora. Sa tina si banda, etc adica nivelul 2 (masina aia de la uber are alt nivel). Comportarea a fost exemplara, dar nu in Romania. Nu in trafic unde omu' conduce execrabil. Acolo sistemul incearca sa te protejeze cat mai mult.

This post has been edited by IRONICK: 20 Mar 2018, 15:52


--------------------
CUGIR Albalux 11 1982 - B-11-LUX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bucatzel
post 20 Mar 2018, 15:22
Post #26


Membru plictisit


Group: Moderatori
Posts: 6.211
Joined: 19 May 08
From: Timisoara




QUOTE(AndreiMR @ 20 Mar 2018, 14:55)
Un sofer uman vedea ca ala are intentia sa iasa in fata masinii, da-mi voie sa ma indoiesc ca un computer, chiar si inzestrat cu capacitatea de a invata, va judeca la fel situatia.
*



Tocmai asta inseamna procesul de invatare. Algoritmul ala invata din milioane de km parcursi (adunati de tesla/uber/google/samd), trece de zeci/sute de ori prin situatii pe care le-o intalnit o data unul din prietenii cu care iesim la bere. Dar no, pana acum cativa ani puterea de procesare facea prohibitiva o asemenea invatare. Acum e deja accesibila, si cum insist, se imbunatateste exponential.


--------------------
Dacia 1300 1981 - 3-SB-2608
Si cu dansa-ntransa, si cu sufletu' in rai... cam greu...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
einstein1984
post 20 Mar 2018, 15:25
Post #27


fan Dacia


Group: Members
Posts: 19.774
Joined: 12 November 05
From: Bucuresti




Oare va invata ca masinile cu nr de AG nu semnalizeaza? Si alea de AB fac invers decat scrie in codul rutier? Se vor adapta in functie de judetul unde circula (140 pe dn in Bihor, 40 in teleorman? )


--------------------
daca nu ai o toyota 4X4,ai gresit masina - negru pe alb
"Popa Nan e-o stradă-nspre Hala Traian
De la Foișor până-n Piața Vitan"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
maho
post 20 Mar 2018, 15:26
Post #28


Membru rigido-flexibil


Group: Members
Posts: 5.061
Joined: 7 April 10
From: Brașov, orașul olimpic




Voi vorbiti de tehnologie si masini autonome la tot poporul, cand noi n-avem drumuri. Unde-a mierlit aia da, se poate discuta, dar la noi mai e mult pana departe (ori poate sistemele astea automate pot ocoli si gropile? biggrin.gif ). Abia astept sa intalnesc o "autonoma" de-asta in trafic, sa trag de volanul daciei spre ea, just for fun, sa vad cum reactioneaza "autonoama" si pasagerul. De vreun an-jumate, maxim doi, e tot mai rau cu drumurile, mai nou mi-a zis o tipa ca si drumul (europan) spre Fagaras e cam varza si plin de gropi, iar asta era unul din cele bune. wacko.gif
Suntem inca in Ro.


--------------------
Dacia 1310 1983
"Mother, should I trust the government ?" - No fuckin' way !
"A champion is someone who gets up when he can't."
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
IRONICK
post 20 Mar 2018, 15:28
Post #29


-


Group: Members
Posts: 21.802
Joined: 19 April 05
From: Romania




QUOTE(bucatzel @ 20 Mar 2018, 14:22)
Tocmai asta inseamna procesul de invatare.
*
Era o faza cu AI-ul care invata dupa om sa joace sah. Si juca prost, pana cand a fost lasat sa invete singur, dupa el. Si ca sa vezi ...

20 Mar 2018, 16:01:
http://www.zf.ro/auto/dilema-zilei-cine-es...obotul-17071718

QUOTE
Deși vehiculul Uber și șoferul uman ar putea fi de vină, ancheta ar putea arăta că nu a fost nimic pe care fie robotul, fie omul puteau face pentru a evita accidentul”, a spus Bryant Walker Smith, un profesor de drept de la University of South Carolina, care studiază vehiculele autonome.

Fiind primul incident de acest tip, percepția generală asupra tehnologiei mașinilor autonome ar putea fi afectată și s-ar putea cere o accelerare a procesului de reglementare a vehiculelor fără șofer.

Vehiculele autonome, echipate cu lasere, radere, senzori și computere sofisticate, au fost marketate ca o modalitate de a diminua numărul accidentelor și numărul morților în trafic. În SUA, 40.000 de persoane mor pe an în accidente de mașină, dintre care 6.000 de pietoni. Potirivt rapoartelor guvernamentale, 94% dintre accidente sunt cauzate de erori umane.


This post has been edited by IRONICK: 20 Mar 2018, 17:01


--------------------
CUGIR Albalux 11 1982 - B-11-LUX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
einstein1984
post 20 Mar 2018, 17:09
Post #30


fan Dacia


Group: Members
Posts: 19.774
Joined: 12 November 05
From: Bucuresti




unii s eplang ca nu au drumuri, dupa aia o sa se planga americanii ca nu au mai multe masini autonome?


--------------------
daca nu ai o toyota 4X4,ai gresit masina - negru pe alb
"Popa Nan e-o stradă-nspre Hala Traian
De la Foișor până-n Piața Vitan"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
5 Pages  1 2 3 > » 
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 28th March 2024 - 20:34
Dacia