Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Suport motor si airbag - Twingo

chiss82
post 30 Jun 2006, 20:56
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 16
Joined: 22 June 06




Revin acum cu o alta problema.
Eu de cand am luat masina a avut un suport motor fisurat,stiam ca a avut un mic accident,dar de la acel soc s-a fisurat acest suport si ia iesit si airbagul.Acest suport nu este de gasit la Renault in Brasov,care vb aia e service autorizat.M-am uitat impreuna cu un amic in baza lor de date,iar acest suport nu este in schita masini,este prezentat cu totul altul.Suportul de care va vorbesc este cel de stanga sus,cum te uiti dinfata masinii.Este un suport din aluminiu care prinde motorul de caroserie,mai bine zis de lonjeron,este cu un tampon de cauciuc intre suport si lonjeron,iar de motor se prinde in 2 suruburi(parca ,max 3).Problema este daca cumva stiti voi de unde as putea cumpara acest suport ca se cam inrautateste treaba cu fisura si tare imi este sa nu cada motorul si pe planetara,ca sa o mai schimb si pe aia si cine stie ce dupa aceea.
De ce am specicat ca ii sa deschis si aibagul,ptr ca am nevoie si de un capac din acela de vola,ca din anumite motive eu l-am spart din nou,dupa ce el a fost facut f bine de catre cel care mi-a vandut masina.Eu nu am reusit sa-l readuc la forma initiala si se vede tare urat.Am cerut la renault acest capac,dar ei mi-au zis ca vine doar cu aibag cu tot,dar ar avea un pret de vreo 400 euro,bani pe care nu ii am sa bag intruaibag,momentan.
De aceea daca ma poate ajuta careva cu vreo info ptr cele 2 piese i-as ramane dator.
Ba chiadau si o bere biggrin.gif .
Nu tin neaparat ca piesele sa fie noi,daca stiti pe careva carea lovit masina ,sau cine stie ce si vinde aceste piese,v-as fi tare recunoscator.
Si apropo,am fost si la dezmembrari,dar ei nu au piese ptr masini asa de noi,aceasta fiind un model din 2002.


Ms anticipat ptr informatiile care mi le dati.


--------------------
renault twingo 2002 1,2(16 V) - bv-82-kis
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Toader
post 30 Jun 2006, 21:35
Post #2


Membru incepator


Group: Members
Posts: 88
Joined: 8 April 06
From: Piatra Neamt




o solutie ar fi,pina-ti gasesti un suport nou,sa demontezi suportul fisurat si sa-l sudezi la argon,asta ca sa nu-ti cada jos de tot motorul.


--------------------
Renault 25 GTX 1986
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
aerodeck
post 1 Jul 2006, 02:27
Post #3


Membru incepator


Group: Members
Posts: 38
Joined: 25 May 06




da-mi un mail cu schita suportului si ma duc sa intreb la noi la renault sa vad daca au! mai mult de atata nush ce pot sa zic sad.gif
am sa ma mai uit si eu prin shroturi dar nu sunt de gasit twingo-uri... inca!


--------------------
honda prelude 91' 2.0 16v dohc - TM-86-DEK
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
hellcat
post 3 Jul 2006, 23:19
Post #4


FrontYard Motorsport


Group: Moderatori
Posts: 5.628
Joined: 25 April 04
From: Dieppe




@chiss82: Sa-mi dai VIN-ul twingo-ului tau si nu se poate sa nu lamurim problema.
In functie de VIN, dialogys-ul iti arata modelul de suport corect pentru motorul in cauza.


--------------------
Renault Clio bicorp 1.4 16v 2002 expression
Commencal Premier HD1
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
chiss82
post 10 Jul 2006, 20:08
Post #5


Membru incepator


Group: Members
Posts: 16
Joined: 22 June 06




salut all

scuze de revenire asa de tarziu,dar asta e...

Hellcat as vrea sa-ti dau acel VIN...,dar daca m-ai ajuta si pe mine sa imi zici de unde il iau?!!!m-as bucura f tare .

ceea ce pot sa iti zic acum(pana aflu ce este VIN-ul) este tipul de motor trecut in talon, care este : DF4-A7-02 (benzina)

daca iti mai treb altceva,eu iti pot da orice informatie,numai te rog sa-mi zici si de unde as putea sa o iau.

Ms mult ptr interes.
Astept un raspuns cu nerabdare,ca vad ca astia de la renault din BV nici macar nu mai raspund la telefoane,deci cred ca nu prea au vreo solutie.




--------------------
renault twingo 2002 1,2(16 V) - bv-82-kis
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
chiss82
post 10 Jul 2006, 20:16
Post #6


Membru incepator


Group: Members
Posts: 16
Joined: 22 June 06




Am uitat ceva
da-mi o adresa de mail ca sa-ti pot trimite poza exacta a suportului si pozitionarea sa.

Ms mult


--------------------
renault twingo 2002 1,2(16 V) - bv-82-kis
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
chris_t
post 10 Jul 2006, 20:27
Post #7


trepadus clasic


Group: Members
Posts: 309
Joined: 19 August 04
From: Baia Mare




@chiss82

VIN-ul e Vehicle Identification Number.
Il gasesti pe talon, la pct 3, "Numarul de identificare" si stantat pe masina...ar fi bine sa fie acelasi biggrin.gif


--------------------
Renault Megane Estate 2017 ZEN
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
chiss82
post 11 Jul 2006, 08:21
Post #8


Membru incepator


Group: Members
Posts: 16
Joined: 22 June 06




sal

Sper sa fie acela care ti l-am trimis pe mail.
Ptr partea cu sa fie acelasi ca pe caroserie,sunt f linistit ca e cu sigujranta acelasi:).

Ms mult de help si astept un raspunsimbucurator.



--------------------
renault twingo 2002 1,2(16 V) - bv-82-kis
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
aerodeck
post 12 Jul 2006, 15:07
Post #9


Membru incepator


Group: Members
Posts: 38
Joined: 25 May 06




aveti careva schemele de la motor si suporti pt 1.2 16v?


--------------------
honda prelude 91' 2.0 16v dohc - TM-86-DEK
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
chiss82
post 14 Jul 2006, 21:57
Post #10


Membru incepator


Group: Members
Posts: 16
Joined: 22 June 06




sal all

Cand sa fiu si eu super multumit ca mi-am adus suportul de motor,am avut un sentiment f dezamagitor.Nu stiu ce sa mai zic despre service-urile autorizate reno.
M-au sunat ca mi-a venit suportul,am fost f fericit,mi-am facut planuri mari.
A doua zi m-am dus in service ca sa mi-l schimb,mi l-au dat pe cel fisurat jos si ce sa vezi....,nu era bun suportul adus de ei.E diferenta intre ele de dimensiuni,at ce mi-am zis ,mai bine nu te mai duci la ei ca sincer tare greu se descurca si nici macar nu stiu cum sa ia niste referinte de pe piese.
Sunt f dezamagit de reprenzentantele reno,nu-mi vine sa cred ca dai o roaba de bani pe o piesa dupa care astepti de o luna de zile si piesa nu e buna.
Am si eu o intrebare :si voi ati patit la fel sau numai eu sunt ghinionist?

Oricum saracul twingo nu are nici o vina ca unii nu sunt capabili!!!!!

Sa speram ca vom ajunge si noi poate vreo data sa ne purtam ca niste profi,ca din gura sunt cei mai tari si mandrii de noi cat cuprinde,ca doar lucram la service reno.
Asa ca va rog cand mergeti in service reno aveti f mare grija cu piesele de schimb,fiti f atenti si asigurativa ca vi se comanda piese potrivita,ca daca nu s-ar putea sa patiti ca mine si sincer nu va pica bine deloc


Va salut si sper sa nu aveti probl cu masinile voastre,ca e vai de capul nostru.

Dar totusi sper ca imi voi rezolva problema pana la urma.smile.gif


--------------------
renault twingo 2002 1,2(16 V) - bv-82-kis
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
hellcat
post 15 Jul 2006, 12:45
Post #11


FrontYard Motorsport


Group: Moderatori
Posts: 5.628
Joined: 25 April 04
From: Dieppe




@chiss82: Dupa documentatia din dialogys si VIN-ul masinii tale, tamponul superior al motorului tau se vede cu ochiul liber ca nu-i la fel cu cel prezent pe masina.
Problema e urmatoarea: si dialogys-ul mai are greseli si in astfel de cazuri persoana responsabila trebuie sa intocmeasca o cerere de documentare insotita de detalii catre Renault pentru solutionare.
Asa ca idee sau comparatie codul tamponului e 82 00 025 319.


--------------------
Renault Clio bicorp 1.4 16v 2002 expression
Commencal Premier HD1
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
chiss82
post 17 Jul 2006, 08:25
Post #12


Membru incepator


Group: Members
Posts: 16
Joined: 22 June 06




Ms mult helcat

Ai dreptate ca acela este codul piesei,asta am reusit sa aflu si eu,dar numai dupa ce in prealabil mi-au adus alt suport,iar dupa aceea mi-au adus un suport identic dar cu o diferenta de dimensiune la gaurile de prindere.
In momentul acela m-am inervat si cu suportul rupt in mana am reusit sa descopar acest cod.
Ce ma deranjatv este faptul ca de ce ei ,cei de la reno,nu au reusit sa vada acest cod ca doar de aceea sunt ei platiti,nu ca eu m-as pricepe dar dupa ce m-am uitat 2 min la suport am descoperit aceasta serie.Oare ce naiba o fi asa de greu nu stiu.

Eu zic ca cei de la reno nu-si prea dau interesul,ca nu e mare filozofie sa gasesti un cod.

Dar asta e baieti,cum a zis cineva mai sunt,trebuie sa fim constienti ca traim in romania.

Va salut


--------------------
renault twingo 2002 1,2(16 V) - bv-82-kis
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
twingooo
post 23 Mar 2007, 14:20
Post #13


Membru de partid din Republica Ceha


Group: Members
Posts: 747
Joined: 13 October 06
From: Ceska Republika, Praha 4




chiss82..de unde a plecat schimbarea tamponului?ai reusit sa-l schimbi?cat te-a costat?


--------------------
Renault Espace 2.0 dci 2007, Privilege
mens sana in corpore barosano!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MSn
post 23 Jan 2010, 19:11
Post #14


Membru autentic de elita


Group: Members
Posts: 175
Joined: 3 October 08
From: Timisoara




Am intrat saptamana asta in sant, deoarece am avut viteza intr-o curba si era zapada pe sosea.

Bara de protectie sparta partial, scut motor, radiator putin indoit si cred ca ceva sub masina mai este indoit.
Chestia aia din rezervor care arata cata benzina se afla in el, arata cu 2-3 linii mai putin de maxim cu toate ca e plin rezervorul.

Problema e cu un suport de la motor care nu pare sa fi fost ca si inainte de accident.

Am pus niste poze sa vedeti cum arata la mine, si rugamintea mea e daca aveti poza cum arata la dvs. sau macar sa-mi spuneti daca asa trebuie sa fie, sau e problema.



Attached thumbnail(s)
IM000041__1024_x_768_.jpg ( Size: 168.29k ) Number of downloads: 309
IM000043__1024_x_768_.jpg ( Size: 162.11k ) Number of downloads: 321
IM000047__1024_x_768_.jpg ( Size: 159.81k ) Number of downloads: 324
IM000049__1024_x_768_.jpg ( Size: 161.51k ) Number of downloads: 315


--------------------
Renault Twingo 1999 8v D7F 700 - TM-72-MSN
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bubu782001
post 24 Jan 2010, 01:40
Post #15


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.897
Joined: 24 July 06




Stiu ca am pus niste poze cu cu suportul motor de la Twingo. SUpotul ala este la fel atat la 16V cat si la 8V. Cauta-le pe forum si o sa le gasesti sigur.

Sa nu te mai chinui, uita-te aici. http://www.reno.ro/Poza-motor-Twingo-t72540.html

Sunt pe toata pagina aia numai poze cu suportul motorului (a se zice -tampon). Si la final, chiar niste poze cu un tampon dat jos de pe masina (puse de mine).

This post has been edited by bubu782001: 24 Jan 2010, 01:43


--------------------
Renault Clio 3 2007 - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 19th April 2024 - 13:50
Dacia