Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

26 Pages « < 13 14 15 16 17 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Anvelope Laguna III, dimensiuni, recomandari

mars
post 20 Sep 2017, 21:47
Post #421


meow or never


Group: Moderatori
Posts: 7.257
Joined: 22 January 04




Ciudat, ca pe niciun site, nici macar la Goodyear, nu apar cele cu 98W pentru Laguna III, doar cele cu 94V. Nu ca ar fi rau sa ai XL wink.gif. Plus ca n-ai treaba la ITP, chiar daca nu le ai in carte (desi ai PDG, probabil).


--------------------
Mercedes-AMG A 35 (2023)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marius80_eugen
post 20 Sep 2017, 22:37
Post #422


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.978
Joined: 9 December 05
From: Bucuresti




In toate service-urile , inclusiv Serus si Meridian mi-au spus ca eu NU am PDG , desi masina e destul de saltata.
QUOTE(b06fcn @ 20 Sep 2017, 21:13)
Eu pe leguma am pus ce zice in carte si cu ce a venit masina din fabrica dpdv dimensiune, adica 215/55 R17 98W. Goodyear efficient grip, sunt la al doilea sezon cu ele si nu dau semne de oboseala. Nu au fost prea scumpe, 625 de lei bucata cu tot cu montat si echilibrat.
*


Eu nu sunt fan G.Y. si nici Pirelli absolut deloc . Depinde cati km ai facut cu ele, nu de sezoane ...
La ce preturi am gasit la 225/55/17, ma incadrez pana in 550 lei cu Dunlop/Michelin/Toyo ... modele pe care le prefer.
Cu mers sportiv cu masina existenta , Michelin Primacy 3 215/50/17 94V XL DOT 2016 mai fac figuri la franari puternice sau schimbari rapide de directie, umflate la 2.6, iar volanul se misca destul de greu. Am testat o alta L3 cu 225/45 si se simte mai bine si chiar daca prin talonul de 55 voi pierde putin din precizie, macar voi castiga la confort. Pe spate mai lucrezi din presiune la confort, dar pe fata nu se poate ... aluneci, creste consumul si o dai in altele.
Daca as merge numai linistit sau in afara orasului, marimea si calitatea ar fi ok ... dar nu se poate. Bine, daca am merge toti linsititi ar fi de ajuns si 55 Cp si frantuzoaica din '77 icon_mrgreen.gif


--------------------
Reno / de toate Reno 2003 - 2017
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
b06fcn
post 20 Sep 2017, 23:49
Post #423


DOCTOR


Group: Members
Posts: 5.720
Joined: 27 February 05
From: Bucuresti/Galati




La mine se calculeaza OK si in sezoane, ca fac cam 50000 km pe an...Masina a venit din fabrica cu GY, am luat tot GY ca astea erau singurele XL din gama premium cu indice de aderenta A pe care le-am gasit, cel putin la vremea aia...
In CIV am mai multe dimensiuni, la 215/55 R17 am intr-adevar 94V, dar la 215/50 R 17 am 95V.
Cum si 94 am gasit ca ar fi XL, iar in manualul masinii parca am vazut ceva cu XL, am zis ca nu am de ce sa ma complic si sa nu iau XL. Chiar si asa, mi se par ca sunt moi, desi sunt umflate corespunzator...


--------------------
Renault 21 1.9dT, 1989 - B 06 FCN
MB C 220d 4MATIC
Renault 21 Turbo
Renault Megane 1.9 dCi
Opel Corsa 1.3 CDTI
Toyota Avensis 2.0 D4D
Lada 1200
Aro 10.4 4x4
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marius80_eugen
post 21 Sep 2017, 00:36
Post #424


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.978
Joined: 9 December 05
From: Bucuresti




215/50 R 17 cu 2.6 pe fata Primaxy 3 si Primacy HP cu 2.3 pe spate sunt cam beton.
Dunlop SP BlueResponse mi s-au parut cele mai moi anvelope testate vreodata, mereu aveau burtica, indiferent cat de tare le umflai, super ok la consum si zgomot, dar dupa un sezon, maxim 2, simteai nevoia sa le schimbi pt ca pierdeau gripul si se intareau.
Eram sa uit de Continental ContiPremium sau ContiSport ... sunt din punctul meu de vedere mai bune decat GY .


--------------------
Reno / de toate Reno 2003 - 2017
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mars
post 21 Sep 2017, 06:28
Post #425


meow or never


Group: Moderatori
Posts: 7.257
Joined: 22 January 04




Asa, asa... mai zi tu ceva de GY... post-336-1110552449.gif


--------------------
Mercedes-AMG A 35 (2023)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marius80_eugen
post 21 Sep 2017, 20:31
Post #426


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.978
Joined: 9 December 05
From: Bucuresti




Nici nu am vrut sa-mi aduc aminte de anvelopele de la Clio Symbol 2003 - 2008, din fabrica, la care vedeai cel putin o galma din 4 anvelope in primiii 2 ani si dupa aprox. 3-4 ani scoteau un zgomot la viteze de peste 80 km/h de nu te mai intelegeai cu cei din masina. radmasa.gif

Si eu caut anvelope cu A la franare si B, maxim C la consum, dar si maxim 70 dB.


--------------------
Reno / de toate Reno 2003 - 2017
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
b06fcn
post 21 Sep 2017, 21:18
Post #427


DOCTOR


Group: Members
Posts: 5.720
Joined: 27 February 05
From: Bucuresti/Galati




Una sunt gumele facute in Turcia si alta sunt cele din gama premium sau cele facute in tara cu apa calda si fripturi de porc. Pe Megane am avut din fabrica GY NCT5. Proaste rau dupa vreo doi ani, execrabile pe ud. Peste patru ani, Toyota a venit din fabrica tot cu GY NCT5, facute in Franta de data asta. Alta viata, mi-a parut rau de ele cand le-am schimbat...


--------------------
Renault 21 1.9dT, 1989 - B 06 FCN
MB C 220d 4MATIC
Renault 21 Turbo
Renault Megane 1.9 dCi
Opel Corsa 1.3 CDTI
Toyota Avensis 2.0 D4D
Lada 1200
Aro 10.4 4x4
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marius80_eugen
post 23 Sep 2017, 01:01
Post #428


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.978
Joined: 9 December 05
From: Bucuresti




Tinand cont ca sunt atatea oferte de la alte marci, pur si simplu nu vreau sa ma complic cu "norocul" GY. Sunt convins ca si ei si Pirelli fac anvelope foarte bune, dar au dat atatea tepe in trecut, incat pur si simplu eu nu le acord o sansa pe banii mei, mai ales ca preturile sunt destul de sus.


--------------------
Reno / de toate Reno 2003 - 2017
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mars
post 23 Sep 2017, 09:48
Post #429


meow or never


Group: Moderatori
Posts: 7.257
Joined: 22 January 04




Pai la ce pretentii ai tu acolo, pe dimensiunea 215/50 R17 95Y (doar suntem barosani, nu?), ar fi asa:

- ContiPremiumContact 6: A B 72 dB
- Michelin Pilot Sport 4: A C 71 dB
- Dunlop Sport Maxx RT2: A C 68 dB.

Si ai scapat de Goodyear, ca Efficient Grip Performance (A B 69 dB) nu sunt decat pana la W, iar Eagle F1 Assymetric 3 (A B 68 dB) nu se produc pe dimensiunea aia rolleyes.gif.

La fel, ContiSportContact 5 sunt si ele pana la W, dar au 72 dB, iar ContiSportContact 6 (A E 74 dB blink.gif) nu se produc pe dimensiunea aia (de fapt, doar de la 19" in sus).

Cum tot iti place Michelin, poti lua Primacy 3: A C 69 dB, dar W (si o lasi mai usor cu viteza).


--------------------
Mercedes-AMG A 35 (2023)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marius80_eugen
post 23 Sep 2017, 22:46
Post #430


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.978
Joined: 9 December 05
From: Bucuresti




Am spus ca voi cauta 225.50 sau 55 /17 si am mai multe oferte. Cat despre W ... nu i-am dat mai mult de 240 si nici nu o mai fortez peste 200, asa ca si W este f. ok.


--------------------
Reno / de toate Reno 2003 - 2017
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mars
post 24 Sep 2017, 05:51
Post #431


meow or never


Group: Moderatori
Posts: 7.257
Joined: 22 January 04




Atunci W, tin 270 km/h, just in case wink.gif. Nu conteaza ca vrei alte dimensiuni, fiind aproape la fel, vor avea cam aceleasi caracteristici. Adica fix Conti, care zici ca sunt bune (si chiar sunt, am avut eu CSC 2 pe Laguna), sunt zgomotoase.


--------------------
Mercedes-AMG A 35 (2023)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
madhorsefuzzy
post 29 Sep 2017, 15:04
Post #432


Membru


Group: Members
Posts: 4.191
Joined: 9 May 05
From: Bucuresti




QUOTE(mars @ 19 Sep 2017, 23:06)
Sunt XL si cred ca au meritat banii. Fisurile alea sunt de la 4Control wink.gif, nu mi-as face griji pentru ele. Anvelopele par mai degraba tasate pe margini, mai duc un sezon, poate doua. Nu cred ca e nicio diferenta de confort intre jantele de 17" (cu anvelope conform cartii de identitate, desigur) si cele de 18". Doar de aspect smile.gif.
*


Revin cu detalii despre minunatele Michelin Pilot Super Sport cu DOT 0315: mai tin pe dracu 2 sezoane.

Deci dupa 3 sezoane si 2 ani si 9 luni de la fabricatie, azi la 17-18 grade dupa 5Km de mers in oras imi intra ABS-ul intr-o veselie daca calcam frana mai tare de la 50-60Km/h. In mod normal pana acum si la peste 20 de grade C sub 60Km/h pe uscat nu prea puteam sa fac sa intre ABS-ul. Acum intra intr-o veselie la frane moderate.

Cam atat despre UHP-urile de la Michelin.

De saptamana viitoare trec pe GY de iarna. Astea de vara nu mai prezinta siguranta.

29 Sep 2017, 16:36:
Ma gandesc sa le scriu celor de la Michelin. Si poate ANPC-ului.

This post has been edited by madhorsefuzzy: 29 Sep 2017, 15:36


--------------------
Laguna Grandtour 2011 4Control 2.0dci 200cp+ / Honda Insight Hybrid 2010 stock
"Vei invata sa conduci cand vei sti sa te feresti de prosti, nu cand vei sti legea!"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marius80_eugen
post 29 Sep 2017, 21:36
Post #433


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.978
Joined: 9 December 05
From: Bucuresti




Eu m-am prins de cand am accelerat de cateva ori mai tare pe ud ... sub 15' e de rau. In max. o sapt si eu le schimb si sper sa nu se mai intoarca temp peste 30' pana in martie.

Intrebare : prin OBD se dezactiveaza usor senzorii de presiune ?


--------------------
Reno / de toate Reno 2003 - 2017
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
daniel_milea
post 1 Oct 2017, 07:52
Post #434


Membru incepator


Group: Members
Posts: 19
Joined: 24 July 16




salutare
pe masina am 205 60 16 cu 92H , am jantele originale cu care a venit masina
am gasit ceva all season dar 96 H XL

sunt compatibile aceste anvelope?


--------------------
Renault Laguna 2013 , 1.5 dci
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Liquor77
post 1 Oct 2017, 10:08
Post #435


Membru


Group: Members
Posts: 149
Joined: 20 October 14




Astazi mi-au venit 4 buc Anvelope 205/60R16 BF Goodrich G-ForceWinter2 92H.
Abia astept sa le montez sa vad care-i treaba cu ele.
@daniel_milea Sunt compatibile insa esti sigur ca vrei all season ?


--------------------
Renault Clio 2 1.5dCI, Laguna III 1.5 dci 2009
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marius80_eugen
post 1 Oct 2017, 17:51
Post #436


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.978
Joined: 9 December 05
From: Bucuresti




QUOTE(daniel_milea @ 1 Oct 2017, 07:52)
salutare
pe masina am 205 60 16 cu 92H , am jantele originale cu care a venit masina
am gasit ceva all season dar 96 H XL
*


Te uiti in cartea masinii daca acele marimi sunt trecute acolo.

Voi aveti motoare 1.5 si probabil masina este mai usoara si de asta nu aveti nevoie de XL la anvelope si nici sa suporte greutate mare, cu toate astea, eu as cauta cel putin cu 94-95 la greutate si asta inainte de a observa o uzura mai mare pe puntea fata a anvelopelor.
Eu nu as folosi allseason ... nu sunt optime nici vara si nici iarna, nu sunt economice nici la consum, fac si zgomot si nici nu sunt performante la franare , DAR daca mergi putin mai ales iarna ... cateodata zici ca "merge si asa" si asta e. Macar de-ar fi fost acele Michelin-uri laudate atat, dar si acelea mai mult de 3 ani nu le poti folosi si vara si iarna si mai precis sunt ok 2 ierni si 3 veri ... asta cu o medie de maxim 20.000 km pe an.


--------------------
Reno / de toate Reno 2003 - 2017
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
madhorsefuzzy
post 5 Oct 2017, 13:25
Post #437


Membru


Group: Members
Posts: 4.191
Joined: 9 May 05
From: Bucuresti




QUOTE(madhorsefuzzy @ 29 Sep 2017, 16:04)
Ma gandesc sa le scriu celor de la Michelin.
Am sunat la Michelin si m-au indrumat sa las anvelopele la un distribuitor Michelin, chiar daca sunt iesite din garantia de 2 ani (au 2 ani si 5 luni de la cumparare).

Azi am lasat anvelopele (3 la numar ca una am dilit-o eu) la Euromaster si am completat un formular de trimitere la garantie. Vor ajunge pe mana expertului Michelin.

Mama ce pompos suna. radmasa.gif radmasa.gif radmasa.gif

Cele 2 cu DOT 0315 mai aveau 5.5mm adancimea profilului, iar cea 4515 primita la schimb in garantie de la Michelin in ianuarie 2016 mai avea 5mm adancimea profilului.

Astept cam in 2 luni raspunsul Michelin. wink.gif


--------------------
Laguna Grandtour 2011 4Control 2.0dci 200cp+ / Honda Insight Hybrid 2010 stock
"Vei invata sa conduci cand vei sti sa te feresti de prosti, nu cand vei sti legea!"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AndreiMR
post 5 Oct 2017, 14:03
Post #438


Membru alfist


Group: Members
Posts: 3.820
Joined: 15 January 09
From: Pitesti




Customer service-ul Michelin e foarte bun, mai stiu niste cazuri de anvelope schimbate de ei. Cam atat de bine despre marca asta atat de laudata in RO. Zici ca e VW, toti sa inchina la ea. Sa vedem ce vor zice, ar fi fain sa ti le schimbe cu niste PS4S smile.gif

Fix la fel aratau si Primacy HP pe care le aveam eu pe Alfa si fix la fel pateam...aderenta ioc. La fel am patit si cu niste Latitude Alpin...pur si simplu imbatranesc catastrofal de repede. Degeaba nu se duce profilul daca fac fisuri si daca nu mai ai aderenta din cauza rigidizarii. Deci da, scumpe si supraevaluate. Recomand UHP de la japonezi sau coreeni, se uzeaza repede dar nu au astfel de probleme de imbatranire, si aderenta e foarte buna. Falken Azenis FK510 FTW biggrin.gif

This post has been edited by AndreiMR: 5 Oct 2017, 14:04


--------------------
2018 Mazda 3 G120 Challenge
2015 Land Rover Discovery Sport TD4 SE
2008 Mazda 2 TE
EX: Clio III dci Dynamique/Mazda CX-7 Revolution/ Alfa Romeo 159 2.4 jtdm
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Flatron
post 5 Oct 2017, 16:18
Post #439


Membru


Group: Members
Posts: 551
Joined: 10 September 15




Acu' ziceți și voi, după ce mi-am luat Michelin Alpin 5 pentru iarnă. mad.gif happy.gif


--------------------
Renault Megane GT 2018 205CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
madhorsefuzzy
post 5 Oct 2017, 18:21
Post #440


Membru


Group: Members
Posts: 4.191
Joined: 9 May 05
From: Bucuresti




Relax: 2 ierni te tin bine. In a 3-a apar problemele. radmasa.gif

Ideea e in felul urmator: am vazut Michelin-uri crapate pe talon sau intre santurile caii de rulare dupa 2 sezoane cum am vazut si Michelin-uri care aratau perfect desi aveau un DOT de 6-7 ani.

De exemplu imi aduc aminte de Energy E3A pe care le-a avut tata pe masina "Made in Italy" dupa 2 veri in a 3-a erau crapate toate pe talon si aderenta ioc cu scartaituri mari pe curbe lejere. La fel cu niste Energy E3A Made in UK. Ambele echipari de fabrica pe 185/65 R15. Apoi am aflat ca au imbunatatit formula ca ar fi avut probleme.

La fel am vazut pe masini Exalto sau Primacy care aratau impecabil dupa 6-7 de la fabricatie.

La mine sunt primele Michelin-uri cumparate pentru masina. Si am ajuns la ele pentru ca nu am gasit GoodYear F1 Eagle Assymetric 2 pe dimensiunea mea.

Altfel am tot recomandat CrossClimate-urile. Din nefericire nu se incadreaza pe nevoile mele pentru Laguna, iar la Logan am cate un set vara/iarna care nu si-au trait viata (Dunlop si Conti) si inca au aderenta foarte buna si profil destul.

L.E. Anvelopele nu sunt banane!!! radmasa.gif radmasa.gif radmasa.gif radmasa.gif radmasa.gif radmasa.gif radmasa.gif radmasa.gif radmasa.gif

Acum sunt sigur ca imi trimit anvelope noi!!! radmasa.gif radmasa.gif radmasa.gif radmasa.gif

This post has been edited by madhorsefuzzy: 5 Oct 2017, 18:33

Attached thumbnail(s)
Tyres_not_Banana_web_1200x628_RO_.jpg ( Size: 167.88k ) Number of downloads: 259


--------------------
Laguna Grandtour 2011 4Control 2.0dci 200cp+ / Honda Insight Hybrid 2010 stock
"Vei invata sa conduci cand vei sti sa te feresti de prosti, nu cand vei sti legea!"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marius80_eugen
post 5 Oct 2017, 21:10
Post #441


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.978
Joined: 9 December 05
From: Bucuresti




QUOTE(madhorsefuzzy @ 5 Oct 2017, 13:25)
Astept cam in 2 luni raspunsul Michelin.  wink.gif
*


Eu ma mir ca iti faci iluzii ca ti le-ar schimba ... DAR daca asta se intampla, atunci inseamna ca multi vor avea dreptul la aceste schimburi. Eu as fi interesat de conditiile pentru schimbarea anvelopelor ... dupa 2-3 ani de folosire, pentru ca e clar ca toate imbatranesc.
Daca ti-ar face macar o reducere la altele ... tot ar fi bine.
Pentru cei care folosesc Climate-urile : cat timp au rezistat si cati km. ?


--------------------
Reno / de toate Reno 2003 - 2017
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
madhorsefuzzy
post 5 Oct 2017, 21:31
Post #442


Membru


Group: Members
Posts: 4.191
Joined: 9 May 05
From: Bucuresti




Mai "roman" ca tine nici ca exista.

Prima data ai o neincredere totala intr-o chestie care ar trebui sa fie fireasca: un produs cu viciu din fabricatie poate fi reclamat si dupa expirarea garantiei. Ai auzit cumva de rechemari de masini care iesisera din garantie? Nu vad de ce o compozitie gresita a unui cauciuc nu ar reprezenta viciu de fabricatie.

Apoi, "daca cumva se intampla minunea", sa ne dea la toti, desi nu facem nimic, adica macar sa cerem (in cazul de fata sa trimitem la garantie un produs neconform).

Apoi intervine etapa "multumirii cu putin" desi tie personal iti este clar ca produsul are o problema: sa imi dea o reducere pentru ca tot eu sa le mai dau niste bani pe niste produse de rahat, pe care ei nu recunosc ca sunt de rahat decat partial. Bine treaba asta nu o sa se intample in cazul de fata: o sa fie ori alba ori neagra.

Stii ce mi s-a spus ultima data cand am avut problema de garantie cu unul dintre cele 4 cauciucuri din set? Sigur te trimit la plimbare. Noua (vulcanizarii) nu ne-au schimbat un set nou de nu stiu ce anvelope pe 20" sau 21" (nu era vorba de Michelin). Etc.

Si totusi am mers mai departe si mi-au dat un cauciuc nou. Bun. Fara defect exterior. Daca are si asta defect de compozitie o sa vedem acum.

Am scris toata chestia cu anvelopele pentru ca vedeti cum trebuie pusa problema si ca sa vedeti ca se pot rezolva lucruri de garantie si cu cauciucurile. Prima conditie e sa nu apleci urechea la spusele vulcanizarilor (dealer-ilor de anvelope): ca nu se poate, ca nu exista, etc. De parca ar da de la ei.

Am trimis anvelopele la Michelin pentru ca oricum pentru mine nu mai prezinta siguranta si nu le mai pun pe masina chiar daca Michelin zice ca sunt ok, dar poate ii ajut sa corecteze pe viitor chestii. Pentru altii pentru ca eu nu mai am incredere in anvelopele lor: am cumparat cea mai scumpa anvelopa a lor de vara de strada si dupa 2 ani nu am mai avut siguranta in ea.


--------------------
Laguna Grandtour 2011 4Control 2.0dci 200cp+ / Honda Insight Hybrid 2010 stock
"Vei invata sa conduci cand vei sti sa te feresti de prosti, nu cand vei sti legea!"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marius80_eugen
post 5 Oct 2017, 21:57
Post #443


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.978
Joined: 9 December 05
From: Bucuresti




Tu ai impresia ca am ajuns in situatia in care sa nu mai am cred in nimic pentur ca am avut parte numai de "garantii" si de incredere in firme ?
Eu astept sa vad rezultatul de la tine, nu am spus ca nu voi face nimic , dar in toti acesti ani, era normal ca o anvelopa trecuta de 3 ani deja sa nu se mai comporte ca una noua, altfel toti ar cumpara SH anvelopele si s-ar duce sa si le schimbe cu altele noi.
Aceste anvelope nu mai reprezinta incredere si inteleg asta pt ca si mie mi-a fugit de cateva ori spatele la 10'C si asta m-a facut sa ma gandesc la schimbarea anvelopelor cu cele de iarna.
Si eu am 2 anvelope Michelin Primacy HP din 2014 si 2 Primacy 3 din 2016 pe care le-as schimba cu prima ocazie ... asa ca astept rezultatul.
Este foarte posibil ca ei sa iti testeze anveopele in conditii ideale, adica pe la 25'C sau putin incalzite si chiar sa iti poate demonstra ca anvelopele au destul grip si se comporta ok. Despre restul de idei ... ca le dai idei desprecum sa dezvolte anvelope care sa reziste mai bine cu timpul ... sa fim seriosi !
Mereu companiile producatoare de "orice" au incercat sa ajunga la costuri de productie cat mai mici pentru un profit cat mai mare, iar o anvelopa, in functie de model, a fost studiata si fabricata si testata la timpul ei, astfel incat sa fie mereu un compromis optim pentru scopul fabricarii acelei anvelope, adica ai vrut una sportiva - ai una sportiva, mult grip, dar se consuma repede, vrei una eco- rezista multi km, economica, dar e praf pe ploaie si in curbe, una premium - are putin din toate ... dar TOATE au aceeasi problema si anume ca dupa 2-3 ani isi pierd din proprietati, din grip, fac mai mult zgomot si chiar apar semne de imbatranire pe ele.
Am avut si am vazut anvelope care "aratau" ok si dupa 6-7 ani si la peste 200.000 km pe bordul masinii si daca mai scadem km de iarna ... tot mai raman cel putin 130 -140K , secretul este ca acei km sa fie facuti repede si in mod touring, nu sportiv. Am si un prieten care a reusit sa nenoroceasca 2 anvelope noi, premium, in 5 tururi de circuit si asta cu o masina sub 100CP.


--------------------
Reno / de toate Reno 2003 - 2017
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mars
post 6 Oct 2017, 06:39
Post #444


meow or never


Group: Moderatori
Posts: 7.257
Joined: 22 January 04




Cere si ti se va da wink.gif! Daca stii cum sa ceri, desigur. Acum vreo cativa ani am luat un stilou Parker de la Diverta. Dupa vreo doi ani nu ii mai statea capacul fixat cum trebuie, desi nu l-am folosit foarte mult. Aia de la Diverta au ridicat din umeri. Am scris la Parker Europe si mi-au trimis din Elvetia unul nou in cateva zile, cu rugaminte sa le dau stiloul vechi, sa il studieze, si mi-au multumit ca le folosesc produsele.

Asadar, sunt sanse mari ca aia de la Michelin sa nu comenteze. Ca nu ai aderenta la temperaturi scazute nu cred ca ii intereseaza, ala sunt anvelope care trebuie incinse bine ca sa se lipeasca de asfalt, dar fisurile alea sigur nu sunt OK, daca nu sunt numai pe margini, de la 4Control smile.gif.


--------------------
Mercedes-AMG A 35 (2023)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
madhorsefuzzy
post 6 Oct 2017, 18:07
Post #445


Membru


Group: Members
Posts: 4.191
Joined: 9 May 05
From: Bucuresti




Nu sunt de acord cu incinsul bine. Sunt anvelope de strada nu de circuit. Daca luam CUP 2 da, atunci erau de circuit si trebuiau incinse.

Fisurile intre crampoanele benzii de rulare le-a observat si cel de la Euromaster care a preluat anvelopele.


--------------------
Laguna Grandtour 2011 4Control 2.0dci 200cp+ / Honda Insight Hybrid 2010 stock
"Vei invata sa conduci cand vei sti sa te feresti de prosti, nu cand vei sti legea!"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mars
post 6 Oct 2017, 18:36
Post #446


meow or never


Group: Moderatori
Posts: 7.257
Joined: 22 January 04




Pai tu te plangi de aderenta la temperaturi joase (sub 15 grade). Si alea ale mele au facut urat (ESP) cand le-am montat, in primavara, cand era rece dimineata.


--------------------
Mercedes-AMG A 35 (2023)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AndreiMR
post 6 Oct 2017, 19:43
Post #447


Membru alfist


Group: Members
Posts: 3.820
Joined: 15 January 09
From: Pitesti




QUOTE(madhorsefuzzy @ 6 Oct 2017, 19:07)
Nu sunt de acord cu incinsul bine. Sunt anvelope de strada nu de circuit. Daca luam CUP 2 da, atunci erau de circuit si trebuiau incinse.

Fisurile intre crampoanele benzii de rulare le-a observat si cel de la Euromaster care a preluat anvelopele.
*



Gama de la Michelin e asa: Pilot Sport 4 e anvelopa 100% de strada, iar Pilot SuperSport e anvelopa de trackday si de strada. Nu cred ca se mai produce, la ei pe site a disparut si a fost inlocuita de PS4S, ca regim de utilizare se suprapune 100%, ca intermediar intre PS4 si PSCup. Functioneaza fara probleme pe strada, nu e vorba, doar ca la temperaturi mici isi pierde din aderenta. Bine, le folosesti de ceva timp deci probabil le cunosti limitele...iar pierderea de aderenta si aparitia fisurilor sunt legate. S-a intarit cauciucul, pur si simplu. De-aia ziceam ca ar fi fain sa ti le schimbe cu niste PS4S, astea sunt de generatie mai noua si probabil ca sunt mai bine gandite. Asta ca sa nu mai dai banii pe alte anvelope, ca banuiesc ca de Michelin ti s-a luat tongue.gif

This post has been edited by AndreiMR: 6 Oct 2017, 19:44


--------------------
2018 Mazda 3 G120 Challenge
2015 Land Rover Discovery Sport TD4 SE
2008 Mazda 2 TE
EX: Clio III dci Dynamique/Mazda CX-7 Revolution/ Alfa Romeo 159 2.4 jtdm
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
madhorsefuzzy
post 6 Oct 2017, 20:02
Post #448


Membru


Group: Members
Posts: 4.191
Joined: 9 May 05
From: Bucuresti




Pe fisa de garantie am scris temperatura: 17 grade C. Atat arata termometrul masinii vinerea trecuta pe la ora 15.00 cand am pus frana care m-a speriat.

Stiu si cum se comportau de noi (in primul an) cand plecam de acasa la 6 grade C. Intre cele 2 comportamente nu exista grad de comparatie.

Vinerea trecuta s-au incalzit de abia pe autostrada A1 si pana acolo am avut vreo 30Km ca am luat-o pe drumul spre Targoviste. Si chiar asa incazite nu imi ofereau siguranta: parca glisau stanga dreapta pe drum cand luam de volan.

Azi la 23-24 de grade cu cele de iarna GY UG8 perf am avut alta incredere in frane.

Pss-urile sunt intre pilot sport si cup 2. Pilot sport 4s nou aparut nu a inlocuit pss-urile pe toate dimensiunile. Pe 225/45 r18 e doar pss. Dar oricum pss-urile sunt vandute comercial ca anvelope de strada.


--------------------
Laguna Grandtour 2011 4Control 2.0dci 200cp+ / Honda Insight Hybrid 2010 stock
"Vei invata sa conduci cand vei sti sa te feresti de prosti, nu cand vei sti legea!"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marius80_eugen
post 6 Oct 2017, 23:04
Post #449


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.978
Joined: 9 December 05
From: Bucuresti




Eu zic sa nu mai exagerati cu anvelpe de circuit si cele de strada ... nu este normal sa se comporte asa dupa 2 ani si gata. In mod normal nu numai pe la 17' ar trebui sa mearga ci pana la 6-7'C, atunci cat toti spun ca trebuie sa treci la cele de iarna, deci de la 6'C pana la 45'C ar trebui sa isi faca treaba ok indiferent ca sunt noi sau ca au 3 ani.
Eu ma gandesc ce "scuze" vor gasi : era drumul inclinat, avea santuri de la camioane, nu aveai presiunea corespunzatoare ... altfel abia astept dupa ce rezolvi cu ei sa vad si eu cum arata acea scrisoare miraculoasa catre Michelin.
Am tot citit si sapt asta cate ceva despre anvelope si se pare ca acele urme premature de imatranire cica ar fi date pe vina presiunii , dar totodata poti dovedi ca nu ai mers cu presiune mare pt ca pe mijloc anvelopele nu sunt uzate mai mult decat pe laterale. Totodata am citit si despre faza cu acea uzura la cele de pe spate si nu au nici o treaba cu 4Control-ul ... pentru ca ar si inseamna ca cele de pe fata ar fi fost terminate, DAR acea uzura cica s-ar traduce intr-o manevrare pe LOC a directiei cu acele anvelope , ca si cum ai trage foarte mult de volan stanga-dreapta pe loc , la parcari ... dar si asa cred ca ar fi cedat caseta si servo inaintea anvelopelor.


--------------------
Reno / de toate Reno 2003 - 2017
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mars
post 7 Oct 2017, 07:00
Post #450


meow or never


Group: Moderatori
Posts: 7.257
Joined: 22 January 04




Eu, cand zic ca e de la 4Control, ma refer la viraje si giratorii luate in viteza, adica solicitari mari ale partilor laterale.


--------------------
Mercedes-AMG A 35 (2023)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
26 Pages « < 13 14 15 16 17 > » 
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 18th April 2024 - 15:16
Dacia