Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Parbriz renault modus

pdaniel
post 26 Nov 2005, 21:08
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 12
Joined: 26 November 05




Am achizitionat un renault Modus Dynamique, 1,5 DCI, 80CP.
si am si facut o boacana :
Din greseala am pus mana pe parbriz, din interior, si in zona aceea s-a luat substanta care este data pe el. Nu stiu daca si la alte masini este dar la mine este ceva pe geamuri. Nu stiu daca trebuie sa fie, nici un stiu pentru ce este. As dori sa stiu de la voi pentru ce este acea substanta pe interiorul parbrizului. Si pe geamurile laterale este si cand am lasat geamul in jos, au aparut dungi pe el. Vazand eu boacana mea am zis sa o corectez si am sters cu piele de caprioara, bineinteles stricand si mai tare ce am facut. Acum intrebari :
- pentru ce este acea substanta pe parbriz?
- cum pot corecta eu ce am facut?
- daca nu ajuta la nimic cum poate fi sters parbrizu si celelate geamuri, cu ce substante?
- ce substante pentru parbriz sa pun in apa de stergator(aceea de la motor)?vreau ceva special de masina. Si unde anume gasesc subtantele care le recomandati pentru intrebarile mele (in buc) si niste preturi estimative
Multumesc anticipat.


--------------------
Renault modus 2005
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sorin
post 26 Nov 2005, 22:12
Post #2


pilot de renault


Group: Members
Posts: 883
Joined: 15 November 04
From: Lebbeke,Belgia




Nu pot sa-ti dau preturi ca nu stau in Miorita dar nu ai nimic pe parbriz,se curata frumos cu spray de geamuri si cu o carpa moale sau cu rol(hartie) de bucatarie si interior si exterior.Oi fi avut tu mainile unse sau ceva....
_______
1.9 dCI


--------------------
MEGANE 2 1,9dCi --ESTATE --octombrie 2004
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
pdaniel
post 26 Nov 2005, 23:53
Post #3


Membru incepator


Group: Members
Posts: 12
Joined: 26 November 05




Pe geamuri chiar este ceva ca este pe tot geamu nu numai in locu in care am pus mana. Si ce este Miorita? Eu stau in Bucuresti. Thx


--------------------
Renault modus 2005
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
eddie33
post 27 Nov 2005, 10:09
Post #4


Membru autentic


Group: Members
Posts: 587
Joined: 25 April 05
From: Bucuresti




Adica Sorin nu sta in Romania.Ti-am mai raspuns si pe alt forum,mergi si spala geamurile si la interior si la exterior.Si ti-am dat si niste preturi acolo de lichid de spalat perbrizul.


--------------------
Renault Clio Extreme 2004-DCI 80C.P.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
google
post 27 Nov 2005, 11:48
Post #5


*** Big Daddy ***


Group: Members
Posts: 755
Joined: 5 February 05
From: ...pe aici, pe dincolo, pe peste tot...




@eddie33, gresesti. La modus geamurile sunt date cu o substanta si nu trebuie atinse, sterse, deschise sub nici o forma, chiar sa luat in discutie sudarea lor biggrin.gif .
Acum vorbind serios, nu ai nimic pe geamuri. Pune mana si spala geamurile cu orice solutie de spalat geamuri obisnuita si completeaza, in vasul cu lichid pt. parbriz, cu solutie de spalat pt. iarna (sa nu inghete pana pe la -20 grade C) si nu o sa mai ai nici un fel de probleme. Pt. mai multe lamuriri, vis-a-vis de solutie pt. iarna, citeste in topicul "de iarna" de pe sectiune renault clio sau "pregatiri de iarna" din sectiunea renault megane.


--------------------
Renault Clio Bicorp 2005-dCi/80cp
Clio Bicorp Dynamique 1,5dCi/80CP, Bleu Odissee, Full Options (15.06.05)
VW Polo 1,4 TDI PD/105CP, Attractive, chiptuning by TCM Turbo (24.10.05)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
alx
post 28 Nov 2005, 08:36
Post #6


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.001
Joined: 11 March 04
From: Bucuresti, Berceni




substanta aia de pe parbriz nu era jeg? ca si eu am avut si s-a curatat dar eu, in nimicnicia si ignoranta mea, nu m-am speriat!


--------------------
Mitsubishi Outlander 1 2.0 benzina - varies
Vine valu' / Imi ia calu'
Chiar si scroafa din cotet...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
George
post 8 Dec 2005, 12:52
Post #7


Membru autentic


Group: Members
Posts: 263
Joined: 5 December 03
From: Bucuresti




sa-ti raspund ce ti-am spus si pe alt foum :

sef ... ai facut un pas inainte . ai inceput sa-ti speli geamurile . curatenia este totusi importanta . o recomand cu caldura wink.gif

incearca o spalatorie care sa-ti scoata praful si grasimea aia de pe geamuri . o sa fii uimit dupa aceea sa vezi ce vizibilitate ai

in acest caz it's a BUG not a feature wink.gif


--------------------
SUBARU LEGACY B4 , LW, H4 2.5 16v 165cp, 10.2005.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 18th April 2024 - 12:10
Dacia